יומן מספר 3, 28.1.1953-26.9.1954

חיים לזר – יומן מספר 3

28.1.1953-26.9.1954

חורף תשי"ג

1953

מחברת ג'

 

יום ד', י"ב שבט תשי"ג, 28.1.1953

לפני יומיים נודע ששלטונות הצבא האדום בגרמניה המזרחית אספו חמישים קציני צבא יהודיים והעבירום לרוסיה בארון חתום. דבר זה מייחסים לבריחות ההמוניות של הימים האחרונים מגרמניה המזרחית לגרמניה המערבית, מתוך חשש שפחד הטיהורים נפל גם על קציני צבא יהודיים וגם בהם יאחז בולמוס הבריחה. יחד עם זאת מציינים, שכבר לפני שנים מספר הוצאו רוב הקצינים והחיילים היהודיים של הצבא האדום החונה בגרמניה, כדי לא להתגרות בגרמנים ולא לפגוע ברגשותיהם העדינות…

יש לשער שיחד עם חתימת הקרון – נחתם גם גורלם של קצינים יהודיים מסכנים אלה, אשר קיוו כל השנים והאמינו, שרק במשטר קומוניסטי אין אפליה בין גזע ולאום. התעופה האחרונה הוכיח להם את טעותם המרה והמציאות טפחה על פניהם. אולם מי יצילם ומהי דרך ההצלה להמוני היהודים ברוסיה ומארצות הגרורות?!

מצב הבטחון בגבולות המדינה החמיר בשבוע האחרון. הדבר התחיל כאשר העבר-ירדנים לא רצו לחדש את ההסכם עם ישראל על מניעת הסתננות. דבר זה מוכיח שהם מרגישים את עצמם עד כדי כך חזקים ובוטחים בכוחותיהם, שאין הם זקוקים יותר לחיפוי לעידוד ההסתננות שניהלו עד כה. לאחר מכן קרו בזה אחר זה כמה מקרי התנפלות של מסתננים ומארבים על משמרות ישראליים ונפלו מצידנו קורבנות. פעם אחת התנפץ קרב משך לילה שלם בין משמר ישראלי ומסתננים על יד עזה. לשיא חוצפתם הגיעו כאשר מסתננים התקיפו ביריות מכוניות יהודיות בכביש תל-אביב-חיפה.

כלומר – הם העבירו את מלחמתם בלב המדינה. ומצב זה הוא חמור ביותר. יום אחד הוכרז אפילו מצב הכן בבסיסי הצבא השונים. ואין עדיין לדעת איזה עמדה ובאיזו אמצעים ינקטו כוחות הבטחון והצבא שלנו.

דבר אחד ברור: היום כבר נוכחו לדעת על חומרת המצב אפילו אלו אשר משך כל השנים לא החשיבו ביותר את מקרי ההסתננות שהלכו והתרבו מיום ליום מאז הסכמי שביתת הנשק האומללים.

זוהי תוצאה של מדינת החלוקה ושל עיוורונם של מנהיגי העם הרשמיים, אשר שחו עיניהם מראות את הסכנות הגדולות הכרוכות במצב גבולות זה. הן מבחינה בטחונית, כלכלית וצמצום העליה, אשר הכריזו עליה בדברים כה נלהבים ודיברו בה גדולות – כאחת מיסודות קיומנו.

בינתיים הכריז, חזר והכריז, בשבוע האחרון שליטה של מצרים הגנרל נגיב, שלא רחוק היום כאשר ישחררו את פלסטינה מידי היהודים והציונים. אותו נגיב, אשר לפני חצי שנה, בעלותו לשלטון, קידם אותו בברכה מעל במת הכנסת דוד בן-גוריון והושיט אליו יד לשלום. תקוות רבות תלו בו מנהיגי המדינה הרשמיים בנכונותם ובמאמציהם לשלום עם הערבים ללא תנאי, כי תקוותם היא ששלום כזה יבסס את שלטונם לשנים ארוכות. וכעת אכזבה מרה כזאת –אכזבה השמה לאל את כל תוחלתם. אולם לא זה העיקר – החשוב הוא שאויבינו המקיפים את מדינתנו הקטנה – הולכים ומתחזקים, ואוזרים כוח ונשק מודרני לקראת יום הפקודה – הסיבוב השני. ומי יודע באם גם הפעם יקרו נסים?!

 

יום ה', י"ג שבט תשי"ג, 29.1.53

ביום ראשון שעבר הובא ארונו של ישראל אפשטיין מאיטליה והועבר לנחלת ז'בוטינסקי, שם הוצג משך השבת, והובא לתל-אביב. המסע עבר על פני נורדיה ושם חיכו לארון כמאה וחמישים איש, מאנשי המשק והתנועה, שהניחו זרים על הארון. משם המשיך המסע לפתח-תקווה, ועל יד בית ספר פיק"א, בו היה המנוח מורה, חיכה קהל אלפים מתושבי העיר, תלמידי בית הספר על מוריהם, אשר הספידו את המנוח. מספרים, שהטקס בפתח-תקווה היה נהדר ועצום. אחר הצהרים הובא הארון למצודת-זאב בתל-אביב והועמד באולם הישיבות הגדול שהיה מקושט ומסודר בטוב טעם. מאות אנשים עברו על פני הארון, ולפי מה שאומרים יודעי דבר הגיע מספר העוברים לאלפים. ואמנם, בהיותי שם בערב של אותו יום, ראיתי ונפגשתי עם אנשים, אשר מזה שנים עזבו או התרחקו מהתנועה ומכל שכן שמזה שנים לא ביקרו במצודה, וכעת באו לחלוק כבוד למנוח.

בהלוויה שהתקיימה ביום ב' אחר הצהרים השתתפו אלפים בצידי הכבישים דרכם עברה ההלוויה. היה זה מחזה עצום ומרהיב עין לראות שוב הפעם דורות וגילים שונים מאנשי התנועה צועדים שוב הפעם יחד בשורות מלוכדות. חבל רק שההזדמנות הייתה מעציבה ועגומה ביותר. אולם אין ספק שזה היה יומה של התנועה, שהראתה את כוחה בארגון, אגב דבר אשר כלפי חוץ תמיד ידעו להצטיין בו. מכל ערי הארץ הגיעו משלחות של אנשי התנועה, חבריו הווילנאים וידידיו האישיים של המנוח. הארגון והסדר היו מופתיים. ההספדים שנשאו מפי דוד יוטן, חיים לנדאו, פ. שטיינר ומנחם בגין, היו אמנם ברובם חלשים בתכנם ובביצועם, אולם לא היה בהם לקלקל את הרושם הכביר שנתרשמו כולם משק כל שעות ההלוויה.

ביום ראשון שעבר ביקרתי שוב הפעם אצל משה גלילי, ובבואי סיפרתי לו שלפני רגעים מספר עברתי על פני ארונות של ישראליק.

וכאן סיפר לי את פרטי המאורע האמיתיים, לפי דבריו, כי היה יחד איתו בחדר, כאשר קרה המקרה הטרגי. מובן, שבהזדמנות זו לא חסך גידופים על מארגני הבריחה ודברים קשים על התנועה בכללה.

וכך קרה הדבר:

זמן קצר אחרי מאסרם של ישראליק וגלילי, כאשר התחילו להתהלך שמועות על הסכנה הצפוייה להם, שיוטסו לקניה, בייחוד ישראליק. קיבלו ידיעה מחבריהם בחוץ, רובם חבר'ה "שוויצערים", צעירים מחוסרי אחריות, אשר נשתלהבו ממבצעי הארגון בארץ ורצו לחקותם, שהם מכינים תכנית בריחה וישראליק, על ידי סוכריות שיהיה בהן סם הרדמה, אשר יכניסו לאסירים – ירדימו את השוטרים שומריהם. ואז יפתח ישראליק את החלון וירד בחבל ארצה, ושם יחכו לו כבר החבר'ה. החדר בו ישבו נמצא בקומה שניה ושום קשיים בירידה לא צפויים.

את הסוכריות הכין דוקטור גרישא דלוגי – בעלה של ניוסה. גלילי אומר, שאין להוציא מכלל חשבון את האפשרות, שהוא בכוונה לא הכניס בסוכריות חומר מרדים חריף, כי כלל לא רצה שישראליק יברח, היות והיחסים בין ישראליק וניוסה היו ידידותיים עוד מלפני המלחמה. מובן, שגרישא לא העלה על הדעת שהדבר עלול להיגמר בצורה כה טרגית.

עד כמה הגיע אי-אחריותם של מארגני הבריחה בראשותו של דן, תעיד העובדה שהם לא מצאו לנכון לנסות את כוח השפעתן של הסוכריות, ולא היה דבר פשוט מזה, אפשר היה להאכיל כלב בסוכריות אלו, או אפילו את אחד מהחבר'ה ולהיווכח בכוחן ובהשפעתן. ודבר זה לא נעשה.

בערב הבריחה יעץ גלילי לישראליק להתחלות, לצאת לחדר הרחצה ולהביא משם כד מים ולהעמידו על יד החלון. והיה, באם אחד השוטרים או שניהם יתעוררו כאשר ישראליק יגש לחלון כדי לברוח ממנו – הרי אז יקח את הכד לפיו ויגיד שרצה לשתות. וכך גם היה.

לפני שינה כיבדו את שני השוטרים שומריהם בסוכריות האלו. הם אכלו אחת, שתיים, שלוש סוכריות, ועוד הוסיפו להם – ותרדמה לא נפלה עליהם וגם השפעתן לא היתה ניכרת. וכרגיל בכל ערב, שכבו לישון כל אחד במקומו והחלו לנמנם, גם השוטרים כך – נשכבו ונמנמו – או ישבו ונמנמו. לדברי גלילי – הוא הזהיר את ישראליק בפני כל התכנית – ובעיקר הזהירו אותו ערב והוכיח לו שהסוכריות לא פעלו את פעלן, אולם ישראליק היה איתן בהחלטתו לברוח (מובן, שאת הדברים האלה אי אפשר לבחון ולהיווכח באמיתותן. אפשר להאמין או לא להאמין).

כעבור זמן מה – כאשר ישראליק נוכח שהשוטרים ישנים, או נדמה היה לו שהם ישנים – כי הם רק נמנמו – קם ישראליק ממשכבו והתקרב לחלון, ופתח קצת את התריס. מהרעש שקם מפתיחת התריס – פקחו השוטרים את עיניהם, ואז התכופף ישראליק לכד, הרימו לפיו והתחיל שותה ממימיו. בינתיים השוטרים שוב עצמו את עיניהם למחצה. גלילי חשב והיה בטוח, שישראליק יחזור למשכבו, אולם לפתע קם בחדר רעש גדול ואלומות אש גדולה התפרצה והאירה את החדר: ישראליק הרים את התריס במשיכה אחת – דבר שגרם לרעש; ברחוב ממול החלון היה תלוי פנס – ואורו חדר לחדר. כהרף עין פתח ישראליק את החלון, התכופף דרכו ותוך כדי כך קשר את החבל, והחל לרדת עליו. אולם כבר היה מאוחר מדי – כל הפעולה נעשתה לעיני השוטרים שקפצו על רגליהם מרעש פתיחת התריס – אחד מהם זינק לחלון, התכופף דרכו ותוך כדי כך הוציא את אקדחו מן הנרתיק וירה בישראליק – בעוד שהשוטר השני עמד מעל מיטתו של גלילי ואקדחו שלוף בידו – מולו.

מובן שמיד קמה בהלה ומהומה. את גלילי הוציאו מן החדר תוך גידופים ודחיפות וסגרוהו בתא קטן צר במרת, הבניין. כאשר הובילוהו עוד הספיק לראות את ישראליק מוטל על הכביש בשלולית דם, שגדלה והלכה, ושמע את קולו הקורא באיטלקית: רופא… מים…

גלילי נשלח אחר כך לאי גזירה – רג'ינאצֶ'לי – לחצי שנה.

כפי שנודע לו אחר כך התברר, שמארגני הבריחה לא חיכו אפילו לבורח בקרבת מקום, כדי לסלקו במהירות הדרושה ממקום הסכנה – לו היה מצליח בבריחה.

באם ניתן אמון בסיפורו של גלילי או לא – דבר אחד ברור שהם נשפך לשוא – וקרה מה שקרה בגלל ארגון רע, חוסר אחריות וכובד ראש, ופזיזות יתר.

חבל על דאבדין…

יום ג', י"ח שבט תשי"ג, 3.2.1953

מראשית השבוע נמצא העולם כולו תחת הרושם המדכא של האסונות הכבדים שנפלו בחלקה של מערב אירופה כתוצאה מהשתוללות כוחות איתני הטבע; סופות גשם ושלג עצומים הטביעו אוניות בים, ריסקו אווירונים על נוסעיהם ופרצו את גבולות היבשה באנגליה, בלגיה והולנד. יותר מכל הארצות סבלה הולנד אשר סכריה נפרצו על ידי גלי הים הזועפים והציפו את החלק החמישי של הארץ. כבר כעת, בעוד השטפונות נמשכים ונעשית עבודת הצלה רבת ממדים, נודע על למעלה מאלף מתים ולמלעלה ממיליון אנשים שנשארו לא קורת גג. בעבודת ההצלה משתתפים הכוחות הצבאיים של ארצות הברית ובריטניה באירופה וצבא צרפתי, נוסף לעם ההולנדי. הנזק החומרי נאמד במאות מיליונים דולרים. מציינים, ששטפונות כאלו ואסון כזה לא בא על הולנד מזה למעלה מחמש מאות שנה.

גם ממשלת ישראל הודיעה הערב שהיא שולחת לנפגעים חמשת אלפים (5000) תיבות פרי-הדר, והסוכנות היהודית שולחת מיד בגדים חמים לנפגעים.

גם בבריטניה רבה המבוכה וצ'רצ'יל ציין את המאורע כאסון לאומי. רבבות אנשים נשארו ללא קורת גג. מספר הנספים מגיע למאות. עבודת ההצלה נמשכת במלוא עוצמתה.

גם בלגיה נפגעה קשות. בעיקר עיר הנמל אוסטנדה, אם כי לא מגיע לממדי האסון בבריטניה והולנד. העתונים מלאים סיפורי זוועות על אסון זה, הנחשב כאסון הגדול ביותר שבא לאירופה במאת השנים האחרונה מידי הטבע.

אתמול הופיע הנשיא אייזנהואר בפני שני בתי הקונגרס בראשונה והשמיע את נאומו לו ציפה כל העולם במתיחות. בשטח מדיניות הפנים בישר תיקונים ליברליים רבים, כגון תיקון חוק ההגירה, שווי זכויות לכל הגזעים, ביטול הפיקוח על המחירים והתעשייה וכדומה. במדיניות חוץ – בישר יד תקיפה נגד התוקפנות, ביטול הסכמים סודיים בין ארצות הברית ורוסיה שהוסכם עליהם בימי מלחמת העולם השניה והוצאת הצי האמריקאי השביעי ממימי פורמוזה, דבר שתאלץ את סין העממית לרתק כוחות צבאיים ניכרים בדרומה של סין, ועל ידי זה להחליש את כוחה בקוריאה, ומאידך ניתנה יד חופשית לגנרליסימו צ'יאן-קיי-שק לפתוח בפעולות נגד יבשת סין – במידה שיאזור כוח.

הפרשנים בעולם כולו מנבאים תוצאות שונות לצעד זה, אחדים צופים בפחד לקראת העתיד, היות ועלולה להתרחב המלחמה במזרח הרחוק וגם להביא למלחמת עולם שלישית. לעומתם טוענים אחרים שהתוצאות לא תהיינה כה חמורות ומברכים את הצעד הזה.

במידה שאני יכול להביע דעה – נדמה לי שצעד זה הוא הגיוני ובריא בהחלט – באם אפילו זה עלול להרחיב את המלחמה במזרח הרחוק, כי יהא זה לקח נוסף לתוקפנים – אולי יירתעו?!

בינתיים נמשכים ומתפשטים הטיהורים ברוסיה ובארצות הגרורות. העתונות הסובייטית מלאה מאמרי השמצה נגד הציונות ומדינתנו. כל קומוניסט נאמן נתבע לעמוד על המשמר ולעקור מן השורש את החבלנים והמרגלים, ששמותיהם היהודיים מובלטים בכוונה. מיליוני בני הנוער הקומסומולי באוקראינה נקראו אף הם לעקור מן השורש את היהודים הציונים. יקל לתאר את אווירת הפוגרומים בהם שרויים אחינו האומללים הנמצאים בין עם- רוצח זה אשר ידיו מגואלות בדם יהודים זה מאות בשנים, וכעת שוב ניתנה רשות למשחית… וזה תחת שלטון "הצדק והיושר" של "עולם המחר", אשר רבים עוד כיום מבינינו רואים בהם את גואלי האנושות. גם בצ'כיה נמשכים הטיהורים במלוא עצמתם ולאורך כל החזית. אתמול הודיעו על חילוף המשמרות בממשלה ובאיגודים המקצועיים וגורל השליטים הקודמים כבר נחרץ.

גל הטיהורים הגיע גם להונגריה וחמישה מראשי הממשלה, כולם יהודים, כבר נאסרו.

באם עוד היו כאלה שחשבו את הדבר ל"תקרית" רגילה, הרי כעת ברור לכל, שהקו האנטי-יהודי ננקט בכל מקום בו שולט הקומוניזם, ויוצא שאנו, העם היהודי, צריך לשלוח את יהבו על הארצות והעמים בם קיים משטר פשיסטי, משטר שכה הושמץ בעיני העם היהודי, בעיקר בעיני הנוער ה"מתקדם"… והוכחה לכך תשמש הכרזתו של נשיא ארגנטינה – פירון. שהוא יפתח את שערי ארצו בפני הפליטים היהודים מארצות מזרח אירופה הקומוניסטית, וגינה במלים קשות את הקו האנטישמי שהשתרר שם.

בימים אלו צויינו שני תאריכים, האחד יום עלותו לשלטון של היטלר לפני עשרים שנה, והשני מלאת עשר שנים לשחרור סטאלינגרד.

אף אחד, פרט לראש בית"ר – לא בעולם הגדול ולא בעולם היהודי, לא ידעו להעריך כראוי את המפנה ההיסטורי שיהיו לו תוצאות כה פטלית, ביחוד לעמנו, שביום עלות היטלר לשלטון. ואמנם אף אחד, בעל מוח אנושי בעל הגיון בריא לא יכול היה לחזות את התהום העמוקה שנפערה בפני האנושות, ובייחוד עבורנו. אולם למרות ההזהרות וההוכחות שהושמעו על ידי ראש בית"ר – הרי מנהיגי עמנו הרשמיים, מצאו לנכון לעשות עסקים עם משמיד עמנו לעתיד, ועוד היום מתגאים ומתפארים במעשיהם אלו, המשמשים להם הצדקה להסכם השילומים, שבינתיים הוא בבחינת עורבא פרח…

כמה מיליוני יהודים, תוססים, מלאי תקוות ורצון חיים היו עוד אז בין החיים, כמה קהילות יהודיות התנוססו עדיין את במלוא תפארתן וגדולתן? וכעבור זמן קצר עברה עליהם יד הכורת! כמה מהם יכלו להינצל בפרק הזמן שבין עלותו לשלטון של היטלר עד שהחלה תקופת ההשמדה ההמונית?! אולם טחו עיני האנשים ההם מראות ואוזניהם כבדו משמוע את קריאות האזהרה וההצלה! האם ישמש הדבר לקח לעמנו בעתיד – או חלילה הדם השפוך יהיה לשוא?! קשה להעלות על הדעת ששגיאות העבר עלולים לחזור ולהישנות – המציאות המרה אינה מכחישה אפשרות זו – להפך… אין רצון להעלות אפשרות זו בכתב…

והתאריך השני – שחרור סטאלינגרד – זכורני, אני עוד אז ביערות, בעיצומה של מלחמתנו עם הגרמנים וחסרי כל תקווה להשתחרר ביום מן הימים – מה גדולה היתה שמחתנו בהגיענו ידיעה זו ומה עלץ לבנו, שקם כוח הממגר את שלטון העריצים, ובאם אפילו לא נזכה לראות בטוב – הרי לפחות ניפול בידיעה ברורה, שבמלחמתנו ובנפלנו עזרנו להקמתו של עולם חופשי מלא צדק ויושר, עולם שכולו טוב המוכרח לבוא, כך האמנו אז, לאחר הימים החשוכים.

והנה לא עברו אלא עשר שנים, ולהוותנו, הכוח המשחרר הפך לעריץ ולרועץ, אין זכר לחופש, לצדק, לשוויון, לאחווה, וכוחות השחור של המשחררים והמוגרים יחד משתלטים שוב על ארצות ומאות מיליוני בני אדם עלובים ומסכנים, אשר שוב הפעם, וייתכן בתקופה הקרובה ישמשו בשר תותחים, ואובייקטים להשמדה המונית טוטלית שתבוצע בחישובים קרים ובעזרת המדע, כמעשי היטלר ימשו"ז…

גם עולמנו הקטן אינו שומר על שמריו… מפ"מ – מפלגת הפועלים המאוחדת – אינה יותר מאוחדת – ההתרוצצות הפנימית והריב הפנימי התפרצו לעיני כל, וסנה וחבריו שהוצאו ממפלגה זו מקימים מפלגה חדשה – שמאלית קיצונית, והם מאשימים את מפ"מ בטיטואיזם  רחמנא ליצלן ובראקציה… זו תורה וזו שכרה… האולטרה מתעצמים – העושים כל האפשרי ובלתי אפשרי ובלתי הגיוני כדי להוכיח את נאמנותם לעולם המחר ולברית המועצות – אנשי המולדת השניה – נאשמים בריאקציה וזה על ידי חבריהם מתמול שלשום! ואמנם כבר הגיע הזמן, בעיקר לאור המאורעות האחרונים ב"עולם המחר" שלהם – שלא ישאר שריד ופליט ממפלגה זו ונפשות צעיריהם שהורעלו בשנאת אחים ובשנאה לכל הקדוש לעם היהודי – יוחזרו לצור מחצבתם. עד מתי עוד ניתן את בנינו למולך?!

באסיפה פומבית הצהיר סנה, לא פחות ולא יותר, שרצונו להפוך את מדינת ישראל ל"דמוקרטיה עממית"… ולא רחוק היום ודבר זה יהיה ויקום… מובן שאף אחד לא מתייחס ברצינות לפטפוטים אלה –אולם עצם העובדה שאנשים כאלה, בשם קדושת הדמוקרטיה, מטיחים דברים אלו בראש חוצות – יש בה כדי להביא להרהורים נוגים ביותר…

ובינתיים קרה מקרה המאפיין את המוסר השולט במדינה זו… שני צעירים נתפסו בחדרו של מנהיג מפ"מ, במשרדי הקיבוץ הארצי – ותוך כדי כך נתגלה מכשיר האזנה שהיה מחובר לשולחן עבודתו. אין ספק שדבר זה סודר על ידי הש"י, וכפי הנראה אין זה המקום היחידי בו נמצאים מכשירים כאלה, והנה עד היכן הגענו?! אין אדם בולט במדינה זו יכול להיות בטוח שדבריו לא נשמעים על ידי מישהו בלתי רצוי ובמקום לא רצוי… ואין יודע בפני מי ומה עליו להיזהר – שיטות הידועות בארצות הדיכוי והשיעבוד, אשר בכוחן כופה העריץ את שלטונו ומפיץ את אימתו ופחדות על המוני העם. האמנם אין יותר תקנה למדינה זו ולמנהגיה הנפסדים, האמנם השתלטו גם פה שלטון בלי מצרים הרוח הגסה העושה שמות בכל חלקה טובה שעדיין נשארה לפליטה?!

ברם, אם כוחם של השולטים רב בזה – הרי בשטח ביסוס המדינה וקיבוץ-גלויות, עליהם מכריזים השכם והערב – אין להם במה להתפאר, וחודש ינואר יוכיח; משך חודש ינואר 1953, אשר ללא כל ספק יצויין כשחור בשטח העליה – עלו לארץ 676 עולים. מספר זעום, אשר בימי המנדט השחורים ביותר – נדמה שאין למצוא שפל עליה כזה באחד מחודשי שלטונם בארץ הזאת. ודבר זה לא מקרה הוא; מאז צומצמה העליה על ידי הממשלה הולך מספר העולים ופוחת מדי חודש בחודשו. לעומת זאת גדל והולך מספר העוזבים את הארץ, מסיכום שנת 1952 עולה מספר העוזבים על הבאים. מובן, שזהו אחד הסימנים המובהקים והבולטים ביותר המעידים על הצלחתם הרבה של ראשי המשטר הנוכחי להשניא את הארץ ואורח החיים בה על רבבות אנשים הבוחרים בדרך הנדודים. זו היא גם הוכחה בולטת לרצינות הכרזותיהם על קיבוץ-גלויות וכדומה.

הייפקחו עיני העם לראות נכונה?!

המצב בגבולות הארץ מחמיר והולך. ואתמול קרה מקרה, אשר יוכיח אולי לחסידי החלוקה, את האבסורד הגדול של הגבולות הנוכחיים. אולי יתעורר בהם רגש חרטה על אשר מנעו מדעת את שחרורו לפחות של החלק המערבי כולו של הארץ, כי לו היו מגיעים עד לירדן, ודבר זה היה ניתן להעשות בפחות מאמץ ובפחות קורבנות, מאשר לשמור על הגבולות הנוכחיים וממספר הרב של הקורבנות שנפלו בידי מסתננים בארבע השנים האחרונות – כי אז היה אפשרי בכוחות מצומצמים לשמור על הגבולות ביעילות רבה, מה שאין כן עכשיו.

וקרה – מעשי חבלה ברכבת; הונח מוקש חשמלי, שהוכן במומחיות מתאימה מתחת לפסים, ולאחר שהתפוצץ וריסק את הפסים ושלושה ושלושה קרונות ירדו מעליהם – נפתחה אש אוטומטית על הרכבת; כלומר, פעולת חבלה לפי כל כללי הלחימה הפרטיזנית.

מאז ומתמיד, בהכירי יפה מלחמת פרטיזנים מהי – אני טוען, בהזדמנויות שונות, שאין דבר קל מזה – לפוצץ את המדינה רובה ככולה; מספר לא גדול של אנשים מאומנים כהלכה יכולים ללא קושי מיוחד לעבור את הגבולות ולשים מוקשים, מארבים ולערוך התקפות במקומות הנוחים להם ביותר והרגישים לנו ביותר. מובן שהמדובר הוא על פעולות בלילות ותוך הכרת השטח. וערבים כאלו לא חסרים. אולי חסר להם אומץ הלב הגרוש לפעולות כאלו, אולם טענתי, שיום כזה יבוא, והנה בא גם בא היום. התישאר זו פעולה בודדת או תשמש זו התחלה בשרשרת פעולות שתבואנה אחריה – העתיד יוכיח. ברם, באם אפילו כעת תבוא הפתעה – הרי המשך ללא כל ספק יבוא בזמן מן הזמנים. דבר זה, כלומר פעולות אלו, יכולות להיות מבוצעות גם על ידי הערבים המקומיים, ועוד ביתר קלות.

אפשרויות אלו מוחשות הן לא מחולשת ההגנה הפנימית, אלא מחוסר אפשרות להגנה יעילה.

כפי שסיפרו מפה לאוזן, היה עניין הגבולות אחת הסיבות להתפטרותו של הרמטכ"ל יגאל ידין לפני חודשיים בערך. הוא כאילו דרש כוחות מוגברים על הגבולות אולם בן-גוריון התנגד לזה מחוסר אמצעים ומטעמים פוליטיים פנימיים ולכן התפטר ידין מתפקידו.

מנו עוד מספר סיבות להתפטרותו – אולם על זה אספר בהזדמנות אחרת.

זה שבוע, שחיה'לה שוב קיבלה התקפה של האקזמה, בינתיים לא בצורה חמורה ביותר. אולם החששות הם רבים, ואנו אובדי-עצות. מה לעשות עוד ולא עשינו, במסגרת אפשרויותינו, בנידון זה?!

כ"ד בשבט תשי"ג, 9.2.1953 – יום ב'

היום, כעבור שבוע לפרוץ השטפונות במערב אירופה, מאחר שהסערות שככו ומי הים החלו לרדת – סוכמו האבידות: בהולנד כאלף וארבע מאות אבידות, בריטניה – ארבע מאות, בלגיה – עשרים וגרמניה שבעה. בהולנד פונות מהמקומות המסוכנים קרוב למאה אלף איש, ועשרות אלפי אנשים וצבא מהרבה ארצות עובדים בתיקון הפרצות בסכרים.

ראיוה לציון מידת העזרה והתמיכה של רוב ארצות תבל – פרט לגוש הסובייטי – הדולה שמגישים להולנד. אכן עוד לא פסו אמונים ולא חדל רגש אחווה ואנושי לפעם בליבות העמים, אפילו במאת שנים אכזרית זו. ברם, מה שקשה להבין היא העובדה, שכאשר האסון בא מידי שמים – מתעורר רגש אנושי זה שבא לידי ביטוי בעזרה הממשית המוגשת לסובלים תוך רגש השתתפות כנה. אולם אם אסונות שאין להשוותם לזה בהיקפם העצום, מביאים בני אדם זה לזה – אין שום השתתפות, אין אחווה ולא מתעוררים רגשות אנושיים פרט משמחה לאיד וסיפוק לתאוות הרצח ולרגשי נקמה מהסוג השפל והחשוך ביותר.

האמנם מה שמותר לבני אדם אסור לאלים?!

נראה הדבר, שהמסתורין שבכוחות הטבע הפועלים ואין שכלו של האדם מסוגל להבינן ולהשיגן – מטילים פחד בלבבות, והרצון לפייס כוחות אלה מתבטאים בקורבנות שמביאים להם בצורת עזרה לנפגעים. עדיין מושרשת, כנראה, עמוק האמונה שאת האל הרוגז אפשר לפייס במתנה ולקנות את לבו במנחה… המכפרת לא רע על הפשעים שנעשו בעבר, אלא גם נותנת היתר לחזור על הפשעים ביתר שאת בעתיד…

בימים האחרונים החריפו עוד יותר היחסים בגבולות. הממשלות האמריקאית והבריטית הזהירו את ישראל, וכפי שאומרים גם את ירדן, שהם לא יסבלו התלקחות קרבות חדשים באזור זה. אין ספק שממשלתנו תירתע מצעדים תקיפים. מספרים אמנם שכוחותינו – "בלתי סדירים" התקיפו מספר כפרים ערביים שמעבר לגבול, ועל כך בא גינוי מאת משקיפי או"ם. חברי קיבוץ החלו לחרוש את אדמת ההפקר על יד לטרון, ובניין הקולג' הערבי הנמצא בשטח ההפקר בירושלים, על יד ארמון הנציב, הושב על ידי יהודים. אולם כל זה נעשה, לאחר שחוצפת הערבים והמסתננים עברו כל גבול אפשרי ונסבל על ידי אנשי ההבלגה. לאחר שהסורים החלו לחרוש באדמת ההפקר. והיום, נכנעה הממשלה לאולטימטום הירדני והודיעו על פינוי הקולג'. אם כי מכחישים שהיה אולטימטום… ובינתיים הציפו שוב מסתננים את רוב אזורי הארץ ומקרי שוד רצח וביזה נישנים והולכים. ובינתיים, צחצוח החרבות בכל ארצות ערב במלוא עוצמתו, כל מדינות ערב כבר הביטו לירדן את מלוא עזרתן הצבאית נגד ישראל.

זוהי שכרה של מדיניות הפיוס וההבלגה בזמן הקרבות, בזמן קביעת הגבולות והשלמה עם ההסתננות משך כל שנות קיום המדינה. מדיניות שאפילו הרמטכ"ל החדש, מרדכי מקלף, שאין לפקפק בנאמנותו למשטר הקיים, גינה אותה בשיחתו עם סופר ה"טיימס" ואמר שהגבולות הנוכחיים אינם הגיוניים וכבר בהתחלה לא היתה כוונה להשאירם במצבם הנוכחי. אולם חזקה על אנשי המשטר, שיתמידו במדיניות זו.

כרגע, בזמן כתיבת שורות אלו, מסר הרדיו שלפניו שעה קלה התפוצצה פצצה על יד הצירות הסובייטית שבשדרות רוטשילד בתל-אביב, ושלושה מעובדי הצירות נפצעו קשה, מצבו של אחד מהם – חמור. ואמנם לפני שעה שמענו הד התפוצצות, אולם ייחסנו את זה למזג האוויר והסערה המשתוללת בחוץ. אין ספק שמעשה זה הוא תוצאה מגל ההשמצות האנטי יהודיות ואנטי ציוניות שהציף את כל מדינות הגוש המזרחי ובימים האחרונים גובר והולך, הן בעיתונות הסובייטית וביתר הארצות הגרורות. הטיהורים מקיפים את כל הארצות האלו, מאסרים של ראשי השלטונות, בייחוד היהודיים, וראשי הכלכלה, התעשיה והמדע היהודים. בעיקר גברו פעולות אלו בימים האחרונים באוקראינה, רוסיה הלבנה, הונגריה וכו'. תופעות אלו מפורשים באופנים שונים; רוצים לראות בזה מאבק על השלטון ברוסיה, התפוררות המשטר הפנימי, כשלונו של המשטר בכל שטחי החיים וכו'. אולם כל זה הם רק בגדר של השערות. את הסיבות האמיתיות שהביאו לקו האנטי יהודי הבולט והתוקפני – אין אף אחד יודע, ונשאר לנו בינתיים רק להסתפק בקביעת העובדה המרה, שמיליונים יהודים נמצאים שוב בסכנה מוחשית מאד של השמדה פיסית.

היום החליטה הסוכנות ההודית על כינוס עולמי, בין ארצי של ארגונים יהודיים, שיתכנס בג'נבה – שוויץ, ב-8 למרץ שנה זו, כדי לדון, למחות ולגנות את מסע ההשמצה הזה. יש אומרים, שכאילו מתחילים שוב תנועת מחתרת של "בריחה" מארצות אלו, וכאיל כבר מגייסים אנשים לתפקיד זה. מי יתן ויתאמתו שמועות אלו. כי בינתיים זוהי הדרך היחידה להצלה פורתא. לפעמים נדמה לי, שגם אני הייתי מתמסר לתפקיד זה, למרות כל הקושיים האובייקטיביים הפרטיים והכלליים העומדים בדרכי – וללא ספק הייתי יכול לתרום הרבה למשימה זו על סמך נסיוני בעבר, כך לפחות נדמה לי, אם כי התנאים השתנו בהרבה מאז עסקתי בכך לפני שנים מספר. מובן מאליו שכיום לא יכולה פעולה זו להתנהל בצורה פרטיזנית ועל אחריות יחידים או קבוצות דלות אמצעים. כעת דרוש לזה ארגון ממלכתי ואמצעים ממלכתיים, אשר אין ספק שאפשר להקימו ולארגנו.

והנה החלו להגיע בשורות איוב גם מארצות הברית; הנשיא אייזנהואר מרכז סביבו אנטישמים ידועים וממנה אותם למשרות גבוהות באזור המזרח התיכון. העתון רב ההשפעה "לייף" פרסם מאמר ראשי הקורא לבינאו"ם ירושלים, אשר לדבריו היא בראש וראשונה קדושה לנוצרים, אחר כך למוסלמים ורק לבסוף גם ליהודים – (אירוניה של הגורל!) כן הוא טוען שהיות וישראל בין כה תלויה בחסדם של ארצות הברית ותמיכתה היא לא תסרב למלא את הדרישות על סידור בעיית הפליטים, תיקון הגבולות לטובת הערבים וכדומה.

באם דברים אלו יתאמתו – הרי לא יישאר לנו ליהודים אלא לפנות לאלוקים שבשמים… כי נתקיים בנו מה שכתוב: "אל תבטח בבן אדם, כי אין לו תשועה"!

וההסתדרות הציונית והיהדות האמריקאית שיכולים להיות בעלי השפעה, ושהם היחידים היכולים לעמוד על משמר דבר זה ובמידה ידועה אפילו למנוע קו אנטי יהודי גלוי – עוסקים בקטנות, בריב על מנהיגות וכסאות, כתוצאה מהסכסכנות והטכסיסנות שהכניסו בחייהם נושאי המשטר הנוכחיים של המדינה – בן-גוריון ומרעיו. וזהו שוב הפעם הלקח המר והתוצאות החמורות של שלטון הגבאות בעם העברי, אשר בכיתתיותם ובאופקם הצר היו לרועץ לעם ולתקוותיו.

בסיכום – אנו זקוקים להרבה רחמי שמים, ומי יתן ולא יאחרו להגיע!…

ביום רביעי שעבר התקיימה ישיבה של ועד הפרטיזני הזמני. הוחלט על התחלת הרגיסטרציה, על כנס ארצי ביום השואה, ואולי גם יערכו אסיפת עם גדולה נגד עלילות מוסקבה בה יופיעו כל חברי הוועד. כן הוחלט על צירופים לוועד, כדי להקיף חוגים רחבים יותר. נבחרה מזכירות של שלושה אנשים והם: לידובסקי, בלסקי [עמ' 32 או חולבסקי]) ואני. (כאן ברצוני לציין עובדה מעניינת, שכל חברי הוועד, שהם רובם אנשי מפא"י – משתדלים בכל כוחם להוכיח שהארגון הוא אל-מפלגתי ומפגינים את הדבר בכל הזדמנות, מובן שלא באופן בולט וישיר, אולם כל התנהגותם מעידה על כך, בייחוד התנהגותם כלפי, אשר פרט להבדלי השקפות שהם לא מעוניינים להבליט, אנו בדרך כלל ביחסי ידידות מזה שנים, עוד מזמן פעולותינו המשותפות בחוץ לארץ, בשנים שלאחרי השחרור ובזמן השואה)

יום ה', כ"ז שבט, 12.2.53

מאז התפוצצה הפצצה על יד בניין הצירות הסובייטית – נמצא הישוב תחת רושם מאורע זה וההתפתחויות הבאות. כפי שנתברר היו שני פצועים באופן קל, ביניהם אשת הציר ורשוב, ורק אחת מנהלת המשק נפצעה באופן אנוש, ועוד באותו לילה נותחה בהצלחה. מה שמעניין, שהניתוח בוצע בנוכחות נציג הצירות ונציג המשטרה. הפצועה יצאה מסכנת חיים, אולם תצטרך טיפול של חודשים ארוכים. מתברר גם שהנזק לא גדול – נפרץ חלק מקיר המטבח.

עוד באותו לילה מסר דובר משרד החוץ הודעה של הבעת צער והבטחה למצוא את האשמים, לענשם בכל חומר הדין. למחרת התכנסה הממשלה לישיבת חירום מיוחד ובן-גוריון הפסיק את חופשתו. באותו יום מסר בן-גוריון הודעה בכנסת על הנבלה שנעשתה וכו'. ההודעות היו מלאות הזדעזעות, בצורה היסטרית ביותר, כיד ההיסטריה הטובה עליהם, עם הודעה על נכונות לשלם פיצויים לנזקים. כל העיתונות וכל הישוב גינה ובצדק את המעשה האווילי הזה. מפ"ם ומק"י יצאו בעיתוניהם בהאשמות כבדות נגד הממשלה וקבעו שהמעשה הוא תוצאה מן ההסתה שניהלו בזמן האחרון נגד ברית המועצות. ופה ראוייה לציון חוות דעתה של חיה'לה שלי, שהביעה מיד בהיוודע לה על המקרה: היא אמרה שיתכן מאד שהדבר נעשה על ידי הקומוניסטים עצמם, כי הם רוצים לגרש את הנציגויות הישראליות מארצותיהם, וזה בגלל כמה טעמים: ראשית כל, בהכנותיהם למלחמת עולם, נציגויות אלו אינן רצויות להם. שנית, הם רוצים לנתק ניתוק גמור את יהדות רוסיה מאחיהם שמחוצה לה ושלישית, כדי לנשוא חן בעיני הערבים ולהדגיש את ידידותם אליהם וכו'.

והמעניין הוא שכל פרשני העולם הגדול עמדו על נימוקיהם אלו וגם יודעי דבר בישראל הביעו את דעתם בכיוון זה.

באותו יום בבוקר, יותר נכון כבר בליל המקרה, ניגשה המשטרה במרץ לחפש את האשמים, אולם עבודתם נתעכבה, כי הצירות הסובייטית לא הרשתה לבאי-כוח המשטרה לבקר במקום המעשה ולהתחקות על עקבות הפושעים. הם לבד, אנשי הצירות עם הציר ורשוב בראשם, בדקו את מקום המעשה, ועל ידי כך, נוסף לגשם ולסערה של אותו לילה – טושטשו כל העקבות. רק בהתערבות משרד החוץ הורשו למחרת בבוקר נציגי המשטרה לבקר במקום.

עוד פרט מעניין – כאשר הגיעו אמבולנסים של מגן דוד אדום לקחת את הפצועים לבית החולים – לא הורשו אנשי השירות להיכנס לבניין הצירות ולהוציא את הנפגעים. אנשי הצירות הביאו את הפצועים בשמיכות עד הדלת ורק אז מסרו אותם לאנשי מגן דוד אדום. בליל המקרה ולמחרת היום החלה המשטרה במאסרים בין ראשי ואנשי הליגה האנטי קומוניסטית. אתמול שוחררו שבעה מבין האסירים ונגד שבעה עשר מהם הוצאו היום פקודות מאסר לשבעה ועשרה ימים. גם בירושלים נאסרו אנשים מספר והשופט הסכים להוציא פקודת מאסר נגדם רק ליום אחד, בניגוד לדרישת המשטרה שביקשה פקודת מאסר לשבעה ימים.

אולם כפי שנודע לי, הרי המשטרה מגששת באפילה ונמצאת במבוי סתום בחקירותיה, כי אין לה שום הוכחות מעשיות נגד העצורים. בין העצורים גם שבעה ערבים, אשר חלק מהם משתייכים לליגה האנטי קומוניסטית ותשעה מהם קרובים לחוגים הקומוניסטיים.

אחד מראשי הש"י אומר שהחומר נפץ בפצצה זו הוא מאותו החומר שהיה בפצצת השעון שהונח במשרד החוץ בקריה. אולם בינתיים עדיין לא נאסר איש מהחוגים שנחשדו אז בהכנת הפצצה.

אתמול קראה הליגה לידידות ברית המועצות-ישראל לאסיפת מחאה והפגנה בכיכר מוגרבי נגד מעשה הפצצה. הנואמים היו מראשי מק"י, מפ"ם ואנשי סנה והוא בראשם. קריאות "בוז" ו"אורן" החרישו את דברי הנואמים, וכאשר יצאה ההפגנה בדרכה לצירות הסובייטית, התחילה התגוששויות והתנגשויות בין הקהל והמפגינים. זרקו חול, אבנים ותיגרות ידיים. ביחוד קשתה ה"מלחמה" בכיכר מגן דוד אדום. תשעה עשר אנשים נפצעו מפגיעות אבנים ומקלות. אחד מהם נפגע קשה בעינו ונשאר בטיפול בבית החולים "הדסה". לא הייתי במקום המעשה, אולם כפי שמתארים העתונים, הרי הילתה התמרמרות הקהל נגד המפגינים גדולה מאד, ובין יתר הקריאות נשמעה גם קריאת שאלה, באם השלטונות הסובייטיים ירשו לערוך במוסקבה הפגנת אהדה לישראל או ליהודים…

משלחת המפגינים נתקבלה על ידי הציר הסובייטי ואנשי "עולם המחר" המשרתים את המולך האדום נאמו בפני הציר והבטיחו אמונים ללא תנאי והציר ענה בנאום קריר ומאופק ובצביעות מיוחדת הדגיש את ידידותה של ברית המועצות למדינת ישראל… וכל זה לאחר מסע האנטישמי וההסתה הפרועה המתנהלת ברוסיה נגד ישראל, הציונות והיהודים.

תמוהה מאד היתה העובדה שמשך יומיים לא הודיע הרדיו הסובייטי ולא העתונות הסובייטית על המקרה, וניחושים מניחושים שונים הובעו בפי כל על השתיקה הממושכת ובעיקר מה תהא תגובתם. אולם לא הצטרכו הרבה לחכות: אתמול בערב הודיע רדיו מוסקבה על המקרה והוסיף שדבר זה בא כתוצאה מההסתה האנטי סובייטית שממשלת ישראל מנהלת בזמן האחרון והפצצה הוטלה בידיעת ולעיני המשטרה.

והיום בבוקר נודע, שאחרי חצות הלילה נקרא ציר ישראל במוסקבה דוקטור אליאשוב להופיע במיניסטריון החוץ הסובייטי ואנדרי וישינסקי, שר החוץ, מסר לו איגרת ובה הודעה על ניתוק היחסים הדיפלומטיים בינה לבין ישראל, דרישה שהצירות תעזוב מיד את רוסיה והודעה על חיסול הנציגות בישראל.

גם הישוב בארץ וגם העולם כולו נדהם מצעד זה, וכבר הספיקו משך היום להגיע תגובות מהעולם הגדול. כולם מאוחדים בדעה, שלא הפיצוץ היה הגורם לניתוק היחסים, כי הדבר נעשה עוד טורם נגמרה החקירה ונודעו מסקנותיה. שהפיצוץ שימש רק כתואנה לצעדם זה, שהוכן והוחלט עליו זה מכבר. כולם מנבאים ברוח חוות דעתה של חיה'לה, שראתה את הדברים בבהירות מיוחדת. כן מציינים, שצעד זה יחריף את היחסים בין שני הגושים העולמיים, ומעשה זה מוכיח שישראל משמשת שלב נוסף בהגברת המלחמה הקרה שהם מנהלים. איך ומה שלא תהיינה הסיבות – ברור בשבילנו היהודים שמצב זה מקשה מאד את מצב מדינתנו. כעת באין ברירה ובאין חשש שישראל עלולה לפנות לגוש המזרחי – יוכלו האמריקאים לנצל את המצב בדרישות שאינן לטובת ישראל, ושהמדינה תהיה נאלצת למלאתם ללא תנאי ואפילו גם ללא תמורה, או בתמורה זעירה. ובעיקר ישפיע צעד זה על מצבם של יהודי רוסיה והארצות הגרורות, כי קרן תקוותם היחידה הועבה בחשרת עננים כבדה… וניתנה רשות למשחית…

ביום ג' התקיים טקס גילוי לוח זכרון ליאיר-אברהם שטרן על הבית בו נרצח על ידי הבריטים בשנת 1942. התאסף קהל רב והרחוב, שדרות ושינגטון, מקודם מזרחי ב' – היה מלא אנשים, שבאו להתייחד עם זכרו. הנאום העיקרי היה של יזרניצקי-שמיר, מי שהיה מפקד הלח"י לאחר הירצחו של יאיר וסגן מפקד בתקופה יותר מאוחרת. הוא הירבה בשבחו של הקדוש, סיפר את רוב גדלו, את מסירותו והבנתו הפוליטית העמוקה. אמר, שיאיר היה הראשון שהרים את נס המרד ונס המלחמה בשלטון הזר. ציין את העובדה המכאיבה, שבאותה תקופה לא היה בית בתל-אביב שהיה מוכן לתת מחסה ליאיר מפני רודפיו. כל הדלתות היו סגורות בפניו, ועל כן גם ידע יאיר שקיצו קרוב. היה זה נאום יפה וחזק, פרט לאי אלו משפטים שנגעו בפוליטיקה. גאולה כהן – קריינית לח"י – הקריאה את עיקרי תורת התחיה של יאיר ושניים משיריו.

הורגשה מאד הזרות והערירות של הנאספים איש וחברו, ואפילו או בעיקר בין אנשי לח"י, אשר שום דבר לא קושר אותם יותר אחד לחברו. חסרה היתה החמימות, הלבביות ורטט הקדושה ששעה זו דרשה והיתה זקוקה לו.

אגב בהזדמנות אחת משיחותי עם שמיר-יזרניצקי, הוא אמר לי שלא היתה כל הצדקה לפילוג בין אצ"ל ולח"י, כי הדבר קרה מטעמים אישיים ורק אחר כך יצרו אידיאולוגיה שתצדיק את הפילוג. אולם מובן, שביום זכרון לא מדברים על כך.

יום ה', ד' אדר תשי"ג – 19.2.53

בהתחלת השבוע התקיים דיון בכנסת על ניתוק היחסים הדיפלומטיים על רוסיה. בן-גוריון מסר הודעה בשם הממשלה, שהיתה רובה מלאה מליצות והצטיינה בחוסר ציון קו מעשה לעתיד, כרגיל. כל דוברי הסיעות, פרט למק"י, סנה ומפ"ם, גינו את רוסיה.

ביום ראשון התקיימה הלווייתו של ר' שמואל פנאוסוב, שמת משבץ לב בשבת בבוקר. במקרה ראיתי אותו פעמים מספר בימים האחרונים והוא היה רענן, מלא עלומים ומרץ כרגיל, למרות שישים ושלוש שנות חייו. המשפחה שבורה מאד ממכת גורל זו. יהי זכרו ברוך.

ביום ראשון בערב יצא דוקטור צ'רטוק לארצות הברית. ליוויתי אותו לשדה התעופה. בצהריים התקיימה ארוחת פרידה חגיגית בה השתתפו רוב חברי המרכז. חברי ועד הפועל של ה.ע.ל. וכמה מעובדי המרכז. גם אני הייתי בין הנואמים.פתחתי וסיימתי את נאומי הקצר במאמר חז"ל: "ויצא יעקב מבאר שבע וילך חרנה, ועשרה שאכלו על שולחן אחד ולא דיברו ביניהם דברי תורה כאילו אכלו מזבחי מתים"… רוב המסובים לא הבין את רוב דברי בגלל בורותם, אולם דוקטור צ'רטוק ואשתו התרשמו מאד מדברי והביעו לי בפומבי ובאופן פרטי את הערכתם והוקרתם אלי.

השבוע נמצא הישוב בארץ תחת הרושם המדכא של אונס ורצח הילדה מרמת גן לוין, בת הארבע וחצי שנה, על ידי חיית אדם. הפאניקה בין האמהות היא עצומה, וגובלת בהיסטריה ופחד הילדים בפני אנשים זרים הוא גדול. ברדיפה ובחיפושים אחרי הרוצח השתתפו בימים הראשונים למעלה מאלף שוטרים ואנשי צבא. נעצרו כמה אנשים חשודים. אולם כפי הנראה אין בינתיים שום תוצאות, וגם הפעם נמצאת המשטרה במבוי סתום. מקרה זה הורד מעל דפי העתונות וירדה כל התעניינות בציבור בעניין פיצוץ הצירות הסובייטית.

לפני שבועיים בערך נפגשתי עם אחד ממובילי האוניות – שמואל טגנסקי, ואתמול עם עוד אחד – נתן קלפוס. הם סיפרו לי את סיפוריהם והרפתקאותיהם בשעת עיסוקם בעליה הבלתי ליגלית. שני הבחורים הם רגילים ולא מתבלטים בשום דבר מיוחד, למרות זה היתה לי תועלת כלשהי מהפגישות איתם. כן אני עוסק בזמני הפנוי בעיון עיתונים מהתקופה ההיא. בדרך כלל אני מתקדם לאט בחקירת נושא זה, שהוא נושא קשה ומסובך ביותר. למרות זה אני מקווה שאצליח להתגבר על כך, ולהגיע לתמונה מושלמת, ואוכל לכתוב את הספר, אולם עוד רבה מאד העבודה.

יום ב', ט"ו אדר, תש"ג, שושן-פורים, 2.3.1953

גם השנה הושבתה שמחת החג, בייחוד לילדים, עקב מזג האוויר הרע. משך שתי יממות ירדו גשמים עזים בכל אזורי הארץ, ובצפון ובהרים נפל גם שלג. גם הנגב ואילת התברכו בהרבה גשמים, עד כדי כך שבאילת ירדו ביומיים אלה יותר גשמים מאשר משך כל החורף. אי-פה ושם נראו ילדים משוטטים עם מסיכות פורים ומחופשים, אולם פניהם לא הביעו שמחה וגיל, וזה חבל מאד. כי שמחת הילדים יכולה היתה להרנין גם את לבות המבוגרים המלאים דאגה וחרדה לגורל המדינה הצעירה, נוכח מצבה הכלכלי החמור, מצד המוסר הירוד ובידודה בעולם. גם מהגוש המזרחי וגם הגוש המערבי לא מבטיח גדולות ונצורות. קיים חשש גדול שארצות הברית תשנה את יחסה לישראל לרעה וסימנים לכך רבים והולכים מיום ליום. והנה דוגמה אחת מני רבות:

בסנאט האמריקאי נתקבלה החלטת גינוי נגד ברית המועצות והארצות הגרורות בהם קיים משטר של דיכוי נגד מיעוטים וגם נגד היהודים. העובדה שהסנאט כרך את היהודים יחד עם עמים אחרים והעמיד את היהודים בסוף הרשימה, למרות העובדה שהמסע האנטישמי גבר באחרונה ועמים אחרים לא הותקפו כלל – מוכיחה שהדאגה לצרת היהודים היא לא גדולה ואינה רבה ביותר, ועוד, שאין אמריקה מוכנה להתייצב בגלוי ולהגן על היהודים. מקרה זה מפרשים ככשלון בולט למנהיגות היהדות האמריקאית שדרשה גינוי מפורש על ההתקפות האנטי-יהודיות וגם מתפרש כחוסר מנהיגות תקיפה.

כן גברה באחרונה פעילותם הדיפלומטית של הערבים המופיעים במאוחד, כל שבע ארצות ערב, בוושינגטון, ודורשים פוליטיקה אנטי-יהודית ואנטי-ישראלית ופרו-ערבית, ונראה הדבר שהם פועלים בהצלחה רבה. יהיו נימוקיה של ארצות הברית אשר יהיו, אם זה כדי למנוע את פניית הערבים לרוסיה או מחוסר אהבת יהודים – העובדה לכשעצמה יש בה כדי לעורר מחשבות והרהורים נוגים ביותר: על מי נשלח את יהבנו ומי יריב את ריבנו?!

בינתיין נודע גם שארצות הברית תספקנה נשק ותחמושת למצרים בהרבה מיליונים דולרים, ואין ספק שנשק זה יפנה אי-פעם נגד היהודים. ובינתיים מתרבות השמועות על פינוי הסואץ מהבריטים, וזה על חשבון בסיסים צבאיים של בריטים ואמריקאים בנגב ותמורת ויתורים חמורים מצד ישראל. כל זה לא היה כל כך רע, אילולא הכרנו את מנהיגי המדינה, אבירי ההבלגה, המוכנים בנזיד עדשים למכור לא רק את כבודם וכבוד עמם, אלא גם יאותו לחתוך איברים חיים מגוף המדינה המקוצץ בלאו-הכי. וכל זה כדי לקיים את שלטונם בעם ובמדינה.

ומי שעוד פקפק בכך, נוכח לדעת בימים האחרונים, עד כמה מנהיגים אלה ירדו ומורידים את כבוד העם עד עברי פי תהום, בהצהרתו של שר החוץ משה שרת שאמר, שאין להפלות את האוניות הגרמניות מהאוניות היהודיות מלהוביל סחורות השילומים ומלעגון בנמלי ישראל, ועוד הוסיף, שמלחים גרמנים רבים כבר שהו בנמלי ישראל ושוהים בכל הזדמנות. והיום נודע, שהממשלה ויתרה לגרמנים בדבר זה והסכימה לבטל את סעיפי ההסכם שעמדו להבטיח כי אוניות ישראליות יביאו את סחורות השילומים או אוניות של ארצות אחרות, פרט לאוניות גרמניות. ושרת עוד הוסיף, שאינו מבין למה לאוניות ישראליות מותר לעגון בנמלי גרמניה ולאוניות גרמניות יהיה אסור לעגון בנמלי ישראל.

לדבר זה מתנגד אפילו העתון "הארץ" אשר אינו מצטיין בגאווה לאומית יתירה ובדרך כלל נוקט קו ותרני ודיפטיסטי. "הארץ" רואה בדבר פתח לדרישות גרמניות נוספות ולוויתורים נוספים מצדה של ישראל, עד כדי כך שכל הסכם השילומים יתרוקן מתוכנו המעשי והממשי.

אין ספק בדבר, שלפני שנה לא היה שרת מעז למסור הצהרות כגון אלו ואולי גם הממשלה לא היתה מעזה לקבל החלטות כאלה. אולם מכיוון שנכשלה ההתנגדות לשילומים ומכל המלים והאזהרות המפוצצות לא נשאר זכר, ומכיוון שקמעה קמעה מרגילה הממשלה את הקהל לעניין השילומים – הרי היא מרשה לעצמה גם לעשות צעדים אלו. ויפה אמר פשא, שלא יהיה מה לתמוהה, באם בעוד זמן מה נשמע גם על הסכמת הממשלה לתת רשות חנייה בארץ לדיוויזיות גרמניות…

אין לי כמעט ספק שעגינת אוניות גרמניות בנמלי ישראל תעורר תגובות חריפות ואולי גם מעשים נגדיים נועזים. אולם עצם עובדת ההתגרות הגסה הזאת ברגשי רבים, מעידה על משהו רציני ומרחיק לכת ביותר…

ובימים קשים וטרופים אלה, מצא בן-גוריון לנכון ולזמן המתאים ביותר לנהל ויכוחים עם השומר הצעיר בצורת מאמרים ב"דבר" בחתימת סבא של יריב, בהם הוא עומד על סטיית השומר הצעיר מהרעיון הציוני בגלל כרוכם יחד רעיון זה עם הרעיון הקומוניסטי וביכורו על הציונות. דברים אשר תנועתנו הלאומית הטיחה עשרות בשנים נגד בן-גוריון עצמו ומפלגתו והצביעה על הסכנה שבשעטנז הרעיוני והצביעה על המוניזם ההכרחי שבתנועת התחייה הלאומית.אולם העובדה לכשעצמה מוכיחה עד כמה רחוקים מנהיגי המדינה מלהעריך את כל הרצינות שבמצבנו, או במתכוון רוצה להסב את תשומת לב העם מרצינות מצבנו, ודבר זה לכשעצמו גובל בפשע לאומי חמור ביותר.

לפני ימים מספר חזר לארץ מר פורמנד, מי שהיה כלוא בפראג יחד עם אורן ואורנשטיין משך ארבעה עשר חודש. מר פורמנד מסרב בעקשנות לספר את הקורות אותו, פרט לזה שהיה אסיר לא בכלא פראג הידוע, אלא בסביבות העיר. מספרים שהוא נפגש עם מנחם ושוחח איתו ארוכות, וגם מנחם יעץ לו לא לספר על כך כי דבר זה עלול לסכן את חייו. הוא שוחרר בהתערבות הצירות הפרסית בפראג, היות והוא נתין פרסי. הוא חבר אצ"ל לשעבר.

ובינתיים נמשכות התקפות עתונות רוסיה והארצות הגרורות על ישראל והיהודים – ותוצאות ההסתה – מי ישורנה. בימים האחרונים הגיעה אישה זקנה מרוסיה, ולשאלת עתונאים אמרה – שחרב חדה מונפה על ראשי מיליוני היהודים דשם.

ובינתיים נמשכות החדירות והקרבות של כוחות בלתי סדירים עבר-ירדניים לשטחי ישראל. כמעט ולא עובר יום בו לא תהיה חילופי יריות ולא יפלו קורבנות ישראליים, וגם תוצאות מצב זה עלולות להיות חמורות ביותר, נוסף למצב הנוכחי המתוח והרה סכנות.

בימים האחרונים הייתי עסוק בהכנת הטקס החגיגי של המשך בניית הבניין של קופת חולים בתל-אביב. הטקס התקיים אתמול ועבר בהצלחה רבה, למרות מזג האוויר הרע.

אתמול בערב בילינו אצל היוטנים, בשתיה, שמחה וריקודים. נוכחו אנשי זבלאווי.

הערב נפגשתי עם מר ליכטר, מראשוני וראשי ברית הבריונים והמוציא-לאור של "חזית העם" בזמנו. הוא עדיין ממשיך לתכנן תכניות לחידושו של העתון הזה ומקווה להצלחה. לדעתו יש להתחיל את המערכה מהתחלה ומחדש. הוא העביר ביקורת קטלנית על ראשי התנועה ופעולותיהם. דיבר על חוסר קו פוליטי, חוסר אופוזיציה ראוייה לשמה וכדומה. לדעתו, אבא אחימאיר הוא היחידי הגדול אחרי ז'בוטינסקי ועל עזרתו בהוצאת העתון הוא בונה הרבה. כן הפליג בזכרונות על החיים בישוב בשנות העשרים והשלושים.

אין ספק שהוא יהודי בעל מעוף, בעל לב חם, בעל חזון ואמונה, אשר מעטים כמוהו בתוהו ובוהו הכללי. הוא לא רק תרם רבות בהקמת התנועה והאדרתה, אלא גם תרם חלק מחייו ומבשרו לתנועת התחייה – הוא איבד שני בנים במלחמת המחתרת והשחרור.

בזמן המחתרת היה מקורב ללח"י. לדעתו, אורי צבי גרינברג חיסל את ייבין, דעה שהביעה גם אחימאיר.

הוא סיפר לי על ארגון העליה הבלתי חוקית דרך גבולות צפון הארץ בשנים 1931-2-3, על ידי ברית הבריונים – כפעולה רעיונית ורבולוציונית. קרוב לוודאי, שעוד אפגש איתו בהרבה הזדמנויות ואשמע מפיו דברים מעניינים ובלתי ידועים לי, על תולדות התנועה בארץ וכו'.

יום א', כ"א אדר תשי"ג, 8.3.53

בימים האחרונים עמד העולם כולו תחת רושם מחלתו הפתאומית של סטאלין ומותו, והשינויים בצמרת השלטון הסובייטי.

בראשונה נודע דבר מחלתו ביום שלישי בבוקר, ארבעים ושמונה שעות לאחר, שלפי ההודעה הרשמית, קיבץ שטף דם במוח וחציו הימני של גופו שותק ואיבד את הכרתו עד מותו. דבר מותו נודע ביום ו' בבוקר לפי הודעה שפורסמה שבע שעות אחרי מותו. ניחושים מניחושים שונים הובעו משך ימים אלה על ידי פרשנים שונים בכל העולם. היו שאמרו, שהוא כבר היה מת בזמן ההודעה הרשמית על מחלתו. היו שניחשו על יורשו או יורשיו לאחר מותו. בעולם המערבי התקיימו, ועדיין מתקיימות, התייעצויות קדחתניות על התוצאות האפשריות במצבה הפנימי של רוסיה ומדיניות החוץ שלה. בינתיים, עשרים וארבע שעות אחרי מותו, פורסמה הודעה על ידי מרכז המפלגה הקומוניסטית והממשלה על דבר מינויו של גיאורג מאלנקוב לראש הממשלה, ונשאר גם לשמש בתפקידו הקודם כמזכיר כללי של המפלגה הקומוניסטית ומינוי ארבעה סגנים הממלאים גם תפקידים כראשי מיניסטריונים. נוסף לזה חלו שינויים מרחיקי לכת בראש השלטון וריכוז מלא של השלטון בידיים מועטות. מעניינת היא הפסקה המתרצת את המינויים המהירים והריכוז המופרז. "כדי למנוע בהלה ומחלוקת וכדי להגיע ליעילות מבצעית מכסימלית". יש מנבאים שמלחמה על השלטון הפנימי תתלקח בעתיד הקרוב ויהיו טיהורים בממדים גדולים. כדאי עוד לציין, שאחד הסגנים הוא לאזאר כגנוביץ, היהודי היחידי בעל עמדה כה גבוהה. יש הרוצים ליחס לדבר זה משמעות מיוחדת עבור היהודים, אולם לדעתי מינוי זה לא מעלה ולא מוריד כלפינו, כי רחוק הוא מיהודים ויהדות ועניינים יהודיים כרחוק מזרח ממערב, יהודי פיזיאולוגי, ותו לא.

הלווייתו של סטאלין תתקיים מחר ולשעת ההלווייה הוכרזה הפסקת עבודה ברחבי ברית המועצות לחמש דקות, פרט למפעלים חיוניים.

הציבור הישראלי קיבל את הידיעה על מחלתו ומותו בשלווה ושקט, בלי שום התרגשות מיוחדת, פרט לעבדי הקומוניזם – מפ"ם ומק"י שהעמידו פני אבלים ונרגשים.

העולם מצפה במתיחות להתפתחות העניינים בברית המועצות ולמדיניות החוץ שלה.

באחד מימי השבוע שעבר סיפר לי פעמוני על שיחתו עם זלמן בדבר הוצאת ירחון "דפים מן המכון", בעל משקל, רציני ובעל ערך היסטורי. סוכם ביניהם, שהעורך המתאים ביותר לכך ומי שיצליח להכין את הירחון בצורה הטובה ביותר יהיה אני. בהתחלה צריכה להופיע חוברת לזכרו של דוקטור יעקב הופמן ז"ל. הוצאות חוברת זו תכוסה על ידי הלטבים. הנוגע לתקציב החוברות הבאות – הרי יש להעביר מפעל החתמה, אשר לדעתם מובטחת הצלחה. עדיין לא הספקתי לשוחח על כך עם זלמן אלא על רגל אחת. אולם לפי הלך רוחו הרי הדבר הוא בר ביצוע. פעמוני עוד הרחיק לכת עד כדי כך, שלדעתו אוכל בעתיד לעזוב את העבודה בקופת חולים ולעסוק רק בעבודה זו, מובן תוך הבטחת קיום. אולם לי לכשעצמי דבר זה עדיין לא נראה כבר ביצוע, ולכשיבוא הזמן ותהיה האפשרות יהיה צורך לשקול בדבר.

עצם הרעיון והעבודה קרובים מאד ללבי, ואין ספק שאקבלנה במידה שתהא אקטואלית.

ביום שישי נפגשתי עם מר דוד אסא, כעת מראשי המנהלים בבית חרושת האחים בז'ראנו, לפנים איש תנועה ו"מלך" הגליל למעשה, בכלל קשריו בין הערבים, הצ'רקסים והדרוזים. הוא היה המייסד למעשה של פלוגת בית"ר בראש פינה ותומכה משך שנים רבות. הוא היה גם מראשי העוסקים בעליה הבלתי חוקית דרך גבולות הצפון. בקרוב אפגש איתו שנית ואז יספר לי רבות על עליה זו. הוא נמצא בארץ, אליה הגיע מבולגריה, משנת 1923 ועבר בה רבות. טיפוס מעניין, היודע רבות, וכפי שאומרים, גם יודע רבות לספר. אחרי שמיעת עדותו – אוכל כמעט לסכם את פרשת העליה הבלתי חוקית דרך הגבולות בראשית שנות השלושים של המאה הנוכחית, ואז גם אוכל להתקדם בשלבים הבאים.

ביום שבת, שלשום, חגגנו את יום הולדתה של בתנו היקרה שרה'לה. בעוד ימים מספר, בכ"ד אדר ימלאו לה שש שנים. כבר שבוע ומעלה לפני זה היתה מאד נרגשת לקראת החגיגה והתרגשותה גברה עם התקרב מועד החגיגה. חיה'לה הכינה את החגיגה בטוב-טעם, אולם מזג האוויר הרע, הגשמים והסופות הפריעו להשתתפות כל חברותיה, וזה מעט העכיר את רוחה. ומעניין היה לראות את השמחה הכנה והאושר הרב שמילאו את לבה עם כל חברה נוספת שבאה ועם כל מתנה נוספת שקיבלה. מה מעט צריכים כדי להפוך ילדים למאושרים ומה טהורים הם רגשותיהם התמימים והכנים. בעולמנו אנו, הרי זוהי קרן אושר וחדווה גם להורים ולמבוגרים, בראותם שעוד לא הכל מושחת ורע…

מי יתן ומנת חלקה של בתנו היקרה תהא שמחה, חדווה ואושר, היא הלא כל כך ראוייה לכך!

יום ב', כ"ב אדר תשי"ג – 9.3.53

אתמול נפגשתי עם הלל קוק, שהיה בזמנו מכונה פיטר ברגסון, יוצר "הוועד למען השחרור" בארצות הברית בזמן מלחמת העולם השניה, והמשיך בפעולותיו עד קום המדינה. איך שלא יהיה היחס לוועד זה, לאידיאולוגיה שלו, לדרכי פעולתו ונושאיו – הרי בדבר אחד מודים גם מתנגדיו – שקבוצת צעירים בעלי מרץ אלה הצליחו להפוך את הבעיה הציונית בארצות הברית לבעיה בעלת משקל רציני ולהעלותה על סדר היום של העם האמריקאי ואישי אמריקה הבולטים.

בזמנו, לפני מלחמת העולם השניה, היה הלל קוק נציג הארגון באירופה בענייני העליה הבלתי חוקית – ונושא זה היתה מטרת פגישתנו. אמנם, פרט לדברים כלליים אחדים לא ידע לספר הרבה מהתקופה ההיא, אולם תמורת זאת סיפר על עליות שלאחר המלחמה, שנכשלו הודות לאֵלִי, על הכסף שבוזבז לשווא בנסיון זה, על עליית "בן-הכט" ו"אלטלנה", על פרשת "אלטלנה" בכללה ועל פעולותיהם בארצות הברית ואירופה בענייני עליה.

בהתחלה, מיד אחרי המלחמה – התנגד הוועד מלעסוק בעליה, אולם באו, בזה אחר זה, דרישות נמרצות ממנחם [בגין] שהם מוכרחים לעסוק בכך, מטעמים פוליטיים פנימיים של הישוב. וכאשר הם החלו באיסוף כספים ובהבטחות שבזמן הקרוב ביותר תפליג אוניה או אוניות עם עולים והתכניות הראשונות נכשלו, באה דרישה ממנחם להפסיק את העליות, אולם אז כבר לא יכלו להפסיק כי עמדו תחת לחץ דעת הקהל בארצות הברית ותורמי הכספים וכן באו שתי האוניות המוזכרות לעיל.

דעתו על מנחם והתנועה היא קטלנית ביותר, והוא מנמק את דבריו בהשקפת עולם ואידיאולוגיה הזהה לזו של הוועד לשחרור שעמד בראשו. לדעתו הארגון צריך היה להיות צבא לאומי ועם קום המדינה, באם הכירו בממשלה, צריך היה להעביר את כל אנשי הארגון לצבא או לפזרו – איש לאוהלך ישראל. צעדו של מנחם נתן תוקף יתר לטענות היריבים והמתנגדים שהארגון הוא צבא, או כנופיה מפלגתית. דבר זה הפך בעצם לסיבה העיקרית ליחסים הרעים בין הארגון והתנועה וגרם גם לפילוגים.

עוד שגיאה יסודית, נוסף לכל יתר השגיאות שעשה מנחם – שלא נענה לדרישתם להקים עוד בשנת 1946 ממשלה עברית בגולה, כי אז, ראשית כל, היו הכל מכירים בה, והשנית, לא האו"ם היה מקים את המדינה, אלא הממשלה העברית, ואז, כמובן, היו פני הדברים אחרים.

כן, לדעתו, התנועה נגררת אחרי המאורעות, במקום להפוך לבלם ומעצור לירידה המוסרית השוררת במדינה. התנועה צריכה היתה ויכולה היתה להפוך ולהיות גורם חינוכי ואלטרנטיבה אמיתית למשטר הקיים. הנשק שנמצא ב"אלטלנה" היה רובו צרפתי – תרומת הממשלה הצרפתית למלחמת היהודים בערבים. בשיחתו אז עם מיניסטר ההגנה הצרפתי – אמר לו הלז, שהמלחמה בארץ היא בעצם מלחמה למען צרפת. כל חלל יהודי שנופל, מונע הרוג צרפתי, כי לולא המלחמה בארץ, היתה קמה מלחמה נגד צרפת בצפון אפריקה ודבר זה היה עולה לצרפת במחיר הרבה יותר יקר. מיניסטר ההגנה התפלא על תפיסתו ההגיונית וציין בסיפוק שזוהי בעצם גם דעתו ועל כך הוא נלחם עם ליאון בלום ומנהיגים סוציאליסטים אחרים, שבשום אופן לא רצו להכיר בנכונות השקפה זו.

את המצב בארץ הוא רואה כרע לא מתוך הטענות הכלליות הנשמעות מפי כולם נגד המשטר, אלא בעיקר בגלל זה, שהאופי הירוד והמכוער של המדינה הפך לדבר של קבע, מצב השחיתות והעדר כל אידיאל ורעיון, העדר רוח הקרבה ומסירות הפך לאורח חיים ובזה כל הרע. עד כי גם ז'בוטינסקי בסופו של דבר הכיר בכך ומסכים לדעתו זו, ואין מי שיעמוד בפרץ.

למרות כל ההסתייגויות הנשמעות מפי אנשים רבים על אישיותו של הלל קוק, הרי נתרשמתי ממנו כבחור פיקח, מלא מרץ ורעיונות מקוריים, בעל שכל ישר ומוח אנאליטי, היודע מה שרוצה וגם יודע לחתור לקראת המטרות שהוא מוצא אותן לנכונות וראויות לשמן.

בינתיים הוא יוצא בקרוב בחזרה לארצות הברית לזמן ממושך, כי קשה לו להתבסס בארץ הזאת מבחינה כלכלית, ומובן שגם דבר זה כרוך באידיאולוגיה.

אתמול בערב ביקר אותנו זלמן. הוא סיפר שעניין ה"ליכוד" עומד להתגשם ובקרוב יקראו לאסיפה בה יופיע מנחם. מה תהיינה התוצאות – קשה לדעת. לדעתו צריך מנחם להופיע בחשבון נפש, ורק ממקרה זה יש לצפות להצלחה. חיים לנדאו, לפניו הביע דעה זו – כמובן, שלא נלהב מהצעה זו, כי במנהיגות התנועה שוררת דעה שהם הולכים מחייל אל חייל ונמצאים בעליה מתמדת…

בין היתר דיברנו גם על הוצאת שתים עשרה חוברות היסטוריות – כלומר חומר היסטורי אוריגינלי, ומחר ניפגש במכון ז'בוטינסקי כדי לבדוק את החומר הקיים ולראות מה אפשר לעשות בו ואיך לנצלו.

הכוונה לליכוד השורות בתוך התנועה, באלה שפעלו במסגרת הצה"ר ולא הצטרפו למפלגת "חירות" וגם אלה שהתרחקו מכל פעילות בתנועה.

יום א', ו' ניסן תש"ג – 22.3.53

רק שבוע לפסח ומזג האוויר בכל רע. גשמים כמעט בלתי פוסקים, קור וסופות. החקלאים צופים בדאגה וחרדה נוכח העתיד. כבר היום מגיעים הנזקים לחקלאות לסכומי כסף עצומים. ואם מצב זה ימשיך, הרי נשקפת סכנה ליבול הירקות ותבואות הקיץ. מובן, שמצב זה יחמיר עוד יותר את המצב הכלכלי במדינה.

ובינתיים מתרבים והולכים מספר מחוסרי העבודה במדינה ואין תקווה להקלה קרובה. ובינתיים מצבה הכלכלי של המדינה החמיר עוד יותר. תקוותם היחידה כעת של ראשי המדינה הוא אישור הסכם השילומים על ידי הפרלמנט המערב גרמני, אשר נחתם כבר גם על ידי נשיא מדינתם. גם ועדת החוץ והבטחון אישרה ברוב של שלושה קולות –שמונה נגד חמישה קולות את ההסכם ויפתה את ידי הממשלה לפעול להגשמתו המהירה. ראשי מפא"י עשו כל מה שהיה ביכולתם לא להביא את ההסכם לדיון נוסף בכנסת.

אמנם גם במקרה היו משיגים רוב, אולם כנראה שרצו למנוע דיון פומבי נוסף בשאלה זו. מעניין לציין שיחד עם מפא"י הצביע גם נציג הפועל המזרחי, שעה ששני נציגי הציונים הכלליים הצביעו נגד, אחד מהם נמנע ואחד מהם נעדר מהישיבה.

באם ההסכם יוגשם על ידי הגרמנים, ולא רק בתשלום ראשון, הרי תוצף הארץ סחורות גרמניות, ואין פוצה פה ומצפצף…

תגובת העולם הגדול לאישור ההסכם בא לידי ביטוי ב"ניו-יורק הראלד טריביון", שכתב שההישג בשביל הגרמנים הוא הרבה יותר גדול והרבה יותר חשוב ונכבד מזה של היהודים, כי "גרמניה טוהרה מחטאותיה ומוחזרת לחיק העמים", וכל זה נעשה על ידי היהודים. האין זו נקמת הגורל?!

כדי לטהר את השרץ מצאו ראשי מפא"י דווקא בימים אלו להביא בפני הכנסת חוק על הקמת "יד ושם" – הנצחת קורבות השואה, ולהעביר חוק זה בכנסת. ביד אחת מושטת לשלום לגרמנים וביד השניה עומדים להקים מצבת זכרון לפשעיהם. היש נבלה גדולה מזו, ושפלות וחילול זכרם של הקדושים גדולה מזו?!

לא ידוע מה יהא משפט ההיסטוריה, באם אפילו ההיסטוריה תדון אותם לחובה, הרי ההווה הוא עגום מאד, הירידה המוסרית וחילול כל הקדוש והטהור נעשים בכל פה וביד רחבה. על כגון דא צריכים להיחנך בנינו ובנותינו – הדור הצעיר, שעודנו עד לתקופת השואה – ואם כך הוא הדבר – מתעוררים חששות וספיקות מרים על עתידנו, עתידו של הנוער, עתידו של העם כולו היודע למכור במחיר נזיד עדשים טמאים את כבודו וגאוותו הלאומי. והרע מכל הוא שאין מי שיעמוד בפרץ… כל אלה שדיברו גבוהה גבוהה נשארו בפטפוטים ולהגם כי רב הוא…

לפני ימים מספר התקיימה הלווייתו של נשיא צ'כוסלובקיה, קלמט גוטוואלד, אשר מת כעבור שבוע מיום מותו של סטאלין, והוא רק בן חמישים ושש. לא הייתי מציין מאורע זה לולא המוזרות שבמקרה – הוא השתתף בהלווייתו של סטאלין במוסקבה ואחרי שחזר לפראג – נפל למשכב. חלה בדלקת ריאות וכפי שהודיעו באופן רשמי – מת משטף דם פנימי. כל פרשני העולם ציינו את המסיבות המוזרות של מותו המהיר והמשונה וניחושים מניחושים שונים באו לידי ביטוי. היו גם כאלה שרצו לראות במקרה אצבע אלוהים או משפט ההיסטוריה, כי גוטוואלד היה זה אשר לפני זמן קצר הוציא להורג את רודולף סלאנסקי וחבריו. מובן שגישה זו היא מיסטית מיסודה, ומפליא הדבר שאלה הרוצים להאמין בכך לא יכולים להסביר ולבאר, למה דווקא הוצא משפט ההיסטוריה במקרה זה במהירות כה מפתיעה, שעה שפושעים ורוצחים אחרים, שאינם נופלים באכזריותם, ואולי גם עולים על גוטוואלד – מתהלכים תחת שמי ה' ויד הגורל לא פוגעת בהם. איך שלא ירצו לפרש את המקרה – הרי קצרה דעתנו מהבין את דרכי אלהים הנסתרות…

בשבוע האחרון אירעו תקריות שנורו על ידי מטוסים סובייטיים מטוס בריטי ואמריקאי בשמי גרמניה המערבית ומטוס אמריקאי בשמי הצפון הרחוק. ימים מספר עקב העולם במתיחות אחרי ההתפתחויות שעלולות היו לבוא כתוצאה ממקרים אלה, והיו כאלה שרצו לראות בכך התגרות רוסיה במעצמות המערב במטרה ברורה להביא לידי מלחמה עולמית חדשה. בינתיים הסתיים הדבר בחילופי איגרות מחאה חריפות ותשובות שכאילו בימים הקרובים ביותר יביאו הרוסים הצעות שלום ממשיות למערב. באם דבר זה יתאמת – אין ספק שתבוא הפוגה במתיחות העולמית והקלה לאנושות כולה. צריך רק להתפלל שמעצמות המערב לא יושלו על ידי כך ולא יחלישו את עירנותן וזהירותן ונכונותן להשיב מלחמה שערה, באם כזו תפרוץ.

כמעט ודאי הוא שהכנס של הארגונים היהודיים בעולם כולו, שעמד להתכנס בשווייץ ב-10-12 לחודש זה, תחת הסיסמה "שלח את עמי" – יבוטל לגמרי. יוזמי הכנס היו ראשי הסוכנות היהודית המפא"יים ותפקידו היה לצאת בקריאה לרוסיה וגרורותיה שתרשה עליית היהודים מארצותיהם. רבים התנגדו לעריכת הכנס, מסיבות שונות, אם זה מחוסר יעילותו המעשית, או שסברו שזוהי התגרות גלויה מדי ברוסיה ודבר זה עלול להתנקם ביהדות וביהודים שמעבר למסך הברזל. עם מותו הפתאומי של סטאלין נדחה הכנס, והראשון שהציע על דחייתו היה דוקטור שמשון יוניצ'מן. ועד הפרטיזני שלנו פנה לראשי הסוכנות בדרישה לשתף משלחת משלנו בכנס אולם לא נענו.

מיום שנודע דבר הכנס, היה בדעתי לפרסם מאמר בעתון נגד כינוסו, אולם לא ניגשתי לכתיבתו. בעיקר היה בדעתי להצביע על דרכם הנלוזה של המנהיגים הרשמיים, אשר בשנים שלפני מלחמת העולם השניה, כאשר ז'בוטינסקי יצא בקריאת האוואקואציה והיתה אפשרות ממשית להציל המוני יהודים – יצאו מנהיגים אלה במלחמת חורמה נגדו ולא נקפו אצבע כדי להציל את היהודים בהמוניהם. וכיום, כאשר אין שום אפשרות ממשית ומעשית להציל את היהודים שמעבר למסך הברזל, הרי התאזרו עוז ואומץ לצאת בקריאה נבובה על הצלת יהודים אלה. ולדעתי יש כמה סיבות לכך: א) על סמך זה להמריץ את יהודי העולם למאמץ כספי נוסף למען המדינה והסוכנות ולנצל את הקריאה והנכונות להצלה לאוסף כספים מוגבר. ב) להירשם בהיסטוריה כ"מצילים", ואנשים אלה מנצלים כל אפשרות הנראית להם להבטיח לעצמם מקום ב"עולם הבא"… ו-ג) יתכן מאד, שהם משמשים כלי שרת לפוליטיקה האמריקאית בציד המכשפות שלהם ובהסתה הגלויה נגד רוסיה, להשמיצה קבל עולם כבעלת משטר אנטישמי מובהק. אמנם דבר זה הוא נכבד וחשוב, נוכח משטר ההשמדה האיטי שמנהלת רוסיה כלפי יהודיה – אולם ספק הוא, לדעתי, אם יש צורך לנהל תעמולת זוועה מאורגן במסווה של הצלת יהודים, כאילו זאת היא המטרה העיקרית והיחידה.

אתמול חלתה באופן פתאומי שרה'לה שלנו, ומאד היינו מודאגים לה. היום הוקל לה קצת, ותפילתנו היא שדבר זה יעבור בשלום. מה מצער הדבר לראות ילדים טהורים ותמימים, תוססי חיים ושופעי מרץ מתענים בכאבים ונלחמים במחלות הרוצות להדבירם ולהזיקם. מי יתן ותפילתנו תתקבל ברצון במהרה!

יום ו', י"ח ניסן תשי"ג – 3.4.53, ג' דחוהמ"פ

הימים האחרונים עומדים בסימן אופנסיבת השלום הסובייטית: סין העממית וקוריאה הצפונית הסכימו לחליפת שבויי המלחמה הפצועים והחולים. מקווים שכתוצאה מכך יחודשו השיחות על שביתת נשק, שתביא לסיום המלחמה בקוריאה. וכל זה כמובן ביוזמת רוסיה והסכמתה. בברלין מתקיימת ועידה בין רוסיה לבין בריטניה, צרפת וארצות הברית, ביוזמת הסובייטים, הדנה על בטחון המטוסים בשמי גרמניה. מקווים, שוועידה זו תהפך לוועידת ארבע המעצמות הגדולות על חוזה שלום עם גרמניה.

נשבר הקפאון במועצת הבטחון על בחירת מזכיר כללי לאו"ם. נבחר הדיפלומט השבי דאג המרשלד, בהסכמת כל המעצמות הגדולות. גם בזה רואים סימן טוב לכוונותיה של רוסיה להפגת המתיחות בעולם.

ראשי השלטון הסובייטי חוזרים ומכריזים בכל הזדמנות על כוונות השלום שלהם.

ברוסיה הוכרזה חנינה רבת ממדים לרוב הנידונים לתקופה שלמטה מחמש שנים. לפי אומדן נהנו מחנינה זו כמיליון איש.

ברוסיה הוכרזה הוזלת המחירים להרבה מצרכים חיוניים וכו'.

פרשנים מדיניים שונים מנבאים תקופה של הפגת המלחמה הקרה בעולם, אם כי מציינים שיש להתייחס בחשדנות וברזרבה להתקפת השלום הסובייטית. רבים רוצים לראות בכך רצון הסובייטים לחזק את מעמדו של השלטון החדש ברוסיה פנימה, לאחר מות סטאלין, ועל כן הם זקוקים לשקט מבחוץ.

אם יווכחו שכוונותיהם של שליטי רוסיה וקריאתם לשלום כנים הם ולא מלכודת – הרי אין ספק שהעולם הגדול ינשום לרווחה ויקבל את ההתפתחות החדשה בברכה. מובן שמשרתי הסובייטים גם בישראל מנצלים התקפת שלום זו כדי לפאר ולשבח את המשטר הסובייטי ובהתלהבות יתר סוגדים ומכרכרים בפניהם. הם מנסים לנצל מצד חדש זה כדי להגביר את כוח מפלגותיהם ולכבוש אהדת ההמונים, אולם ספק אם יצליחו בכך, כי בינתיים גברו הפילוגים הפנימיים בין שורות מפ"ם לבין "הפורשים" מקבוצת סנה ופילוגים אלה באים לידי ביטוי בראש וראשונה בהוצאת אנשי סנה מקיבוצי מפ"ם, שביתות רעב, תיגרות ידיים קשות, התערבות המשטרה והשמצות פומביות הדדיות.

הסימנים הראשונים לקרע בין מפא"י והציונים הכלליים בקואליציה הממשלתית באו לידי ביטוי היום במאמרים ב"דבר", שיצא בהתקפה קשה נגד משרד התחבורה והשר ספיר, שכאילו מנצל את משרדו לעניינים פוליטיים מפלגתיים, ומאמר ב"הבוקר" – המתאונן שאין שיתוף פעולה כנה, וששרי הציונים הכלליים נשארים תמיד במיעוט בזמן קבלת החלטות חשובות על ידי הצבעה בממשלה. כן מובעת אי שביעות רצון מהשידוך שלא עולה יפה.

בינתיים גוברת התסיסה בחוגי הציונים הכלליים שהתנגדו לקואליציה ואי שביעות הרצון מהשרים אשר שכחו את המוניהם, את הבטחותיהם ואת יעודם.

בזמן האחרון החמיר עוד יותר המצב הכלכלי במדינה ויש המנבאים, אפילו מחוגי הנאמנים לשלטון, שגם השילומים לא יביאו הקלה רבה למצב, להיפך. כשיתחילו להגיע סחורות השילומים יצטרכו להסגר הרבה מפעלים והאבטלה תגדל עוד יותר. חוגים יודעי דבר ובקיאים בשטח הכלכלי מנבאים אינפלציה, עליית שער הדולר השחור והתדרדרות מסחררת נוספת לעברי פי תהום. גם עתונות העולם הגדולה מציינים את המצב לומר. ה"טיימס" הניו-יורקי כותב היום שישראל היא ארץ בלי חדווה, הגדרה קולעת, ה"טיים" כותב שישראל עומדת עם גבה אל הקיר ואין לה תקווה…

כפי הנראה, שגם מסעותיהם המרובים של השרים אל מעבר לים כדי להגביר את ה"שנור" – לא יהיה בכוחם להציל את המדינה מהתמוטטות.

היום פורסם רשמית, שדוקטור שנער, ראש חברת השילומים, קיבל מעמד של ציר מוסמך, מעכשיו כבר יופיע בגרמניה באיצטלה דיפלומטית רשמית, אשר ללא כל ספק יהיה טעון הכרה נגדית של ישראל לנציגים גרמניים. כך, באופן כזה, הולכת הממשלה, צעד אחרי צעד, בכוונה ברורה מאד, לקראת הכרה דיפלומטית ויצירת קשרים דיפלומטיים עם הגרמנים – והעם לא נע ולא זע! אולם כדי לכפר על פשע זה, עומדת כעת הממשלה לחוקק חוק הנצחת המושמדים על ידי הקמת מוסד "יד ושם" – רעיון ששנים על גבי שנים התנכרו לו. חילול קודש נוסף לזכר הקדושים והטהורים והתעללות שפלה בזכרם; ידיים אלה שהושטו לשלום למרצחים רוצים גם להקים מצבת זכרון לפשעים עצמם. האם תעבור על כך ההיסטוריה לסדר היום – במקרה שקיים צדק היסטורי ודין היסטורי…

המשכתי לשוחח עם זלמן על הוצאת חוברות "דפי המכון", בהן יפורסם חומר ממכון ז'בוטינסקי שטרם ראה אור, ואשר תופענה מדי חודש. ירדנו למכון לבדוק את החומר הנמצא בו ואם יהיה ראוי ושימושי למטרה זו. להפתעתנו הנעימה מצאנו חומר גולמי לרוב הטעון מחקר ועיבוד מתאים אולם כל הדבר הזה קשור בהוצאות כספיות גדולות וקשיים אחרים, אשר אין ספק כי בארגון טוב ובמרץ הראוי אפשר להתגבר עליהם. אולם ספק אם הדבר יוגשם, בגלל כמה סיבות, הן מצדו של זלמן המלא ספקות כרימון ואין בכוחו לקבל החלטה נועזה והן מצדו של פעמוני בגלל חוסר מעוף דרוש וקמצנות מופרזת בשטח הכספי… אני לכשעצמי עדיין לא החלטתי אם להתמסר לדבר זה, כי אצטרך להזניח עבודה אחרת ואולי גם להפסיק את איסוף החומר לספר על העליה – אולם אין לי ספק, שכאשר אחליט על כך בחיוב, הרי הדבר יקום, או לפחות הנסיון הראשון ייעשה.

בשבוע שעבר פנה אלי פעמוני וסיפר שהארון לפינת השואה על שם עדה יערה ז"ל, יהיה בקרוב מוכן, וברצונו לערוך טקס צנוע לפתיחת המדור. הצעתי לנצל את הדבר כדי לקיים עצרת ליום השואה ומרד גיטו ורשה, רעיון שהוא נתפס בו. קבענו לערוך עצרת במכון ז'בוטינסקי ביום השואה בה יופיעו אורי צבי גרינברג, ובאם לא נצליח לגייסו, ינאם במקומו אבא אחימאיר, זלמן לוינברג, דוקטור ראובן בן-שם ואני. לפי הצעתו, אני אשב ראש בעצרת. בהזדמנות זו כמובן יחונך הארון על שם עדה ז"ל ותפתח פינת השואה במכון.

מסרתי לפעמוני את החפצים האישיים של עדה ז"ל כדי לשימם ולהציגם בארון מיוחד, כן הוא יסדר צילום משפחתי של כל בני המשפחה שלנו.

אנו מקווים, שהעצרת תהא רבת משתתפים ורבת רושם.

בינתיים כתבתי רשימה קצרה על עשר שנים למרד גיטו ורשה, שתפורסם בגיליון אחרון של פסח, שחלק ממנו יהיה מוקדש לנושא זה. יתכן שאכתוב רשימה נוספת על יום השואה.

יום שבת, י"ט ניסן תשי"ג – 4.4.53

הבוקר שוב הופתע העולם כולו מתהפוכות המשטר הסובייטי, שאף אחד לא יכול לרדת לסוףדעתו ולהבין לאשורו: רדיו מוסקבה וכן כל העתונות הרשמית של ברית המועצות הודיעו הבוקר על שחרור כל חמישה-עשר הרופאים שנאסרו לפני חודשים מספר והואשמו בניסיון לרצוח את המנהיגות הסובייטית ובריגול וחבלה בברית המועצות. ביניהם תשעה רופאים יהודים, מראשי הסגל הרפואי של הקרמלין. דבר זה עורר בשעתו הדים עצומים בעולם כולו. ניבאו למשפטי ראווה בקנה מידה גדול ותקופה של טיהורים המוניים ברוסיה. ההודעה מוסיפה ואומרת, שאחרי חקירה מדוקדקת התברר שרק עלילות שווא היו ההאשמות מול הרופאים ושהינם חפים מפשע. כן מוסיפה ההודעה שכל המאשימים נאסרו ויובאו בפני משפט כחוק. כן נלקח חזרה מאת הרופאה הרוסית, שכאילו גילתה את הקשר, את אות ההצטיינות על שם לנין, שהוענק לה בזמנו על שירותה עבור המולדת.

התגובות הראשונות אומרות שבמשלחות האו"ם השונות עוררה ידיעה זו התרגשות רבה, ורואים בכך סימן נוסף למגמות השלום של רוסיה. גם ממשלת ישראל קיבלה בברכה הודעה זו והביעה את התקווה על חידוש היחסים הדיפלומטיים בין רוסיה לישראל, ושגם ארגונים יהודיים שונים, אשר בקשר עם מאסר הרופאים הואשמו בפעולות ריגול – שגם שמם ינוקה מכל אשמה. ידיעות ותגובות נוספות חסרות עדיין, אולם אין ספק, שבמשטר רוסיה – דבר כזה מוכיח על שינויים כבירים, ועל מאורעות כבירים המתרחשים ועוד יתרחשו בפנים רוסיה.

בשרשרת המאורעות האחרונים זוהי חוליה חשובה נוספת המעידה על משהו, שעדיין אין לדעת בבירור מה מסתתר מאחורי זה, מהן כוונותיהם של שליטי רוסיה החדשים ומה תהיינה ההתפתחויות בעתיד. אולם אין כל ספק שאירועים אלה הם חלק מתוכנית המוצאת לפועל שלבים שלבים ובעלת מטרות ברורות ביותר. העתיד בטח יוכיח מהן המטרות ולאן מועדות פני השליטים החדשים. בינתיים, יש לצפות להפתעות נוספות אשר בטח לא תאחרנה לבוא. יש גם להניח, שעד שלא תתבררנה כוונותיהם האמיתיות של שליטי רוסיה – יתייחס העולם ברזרבה גדולה להתפתחות החדשה ולא יקטין את ערנותו נוכח הסכנה הסובייטית המוסיפה לאיים על חלקי העולם החופשיים.

ביום ד', א' דחוהמ"פ התקיימו חגיגות, מאורגנות על ידי ברית חיילי אצ"ל למלאת חמש שנים לכיבוש יפו. הקהל התאסף על יד מסגד חסן-בק במנשייה, שבזמנו היה לרועץ לתל-אביב. בגן הכובשים הסתדרו פלוגות האצ"ל שצעדו אחר כך דרך רחובות יפו וסימטאותיה אף כיכר השעון, אשר על מגדלו הוצבה טבלת זכרון למאורע, לנופלים ולכובשים – על ידי של"ח. אם כי כל הטקס עבר בהצלחה ניכרת – אין להתעלם מן העובדה המאלפת ששורות הצועדים היו דלילות ביותר. רוב חברי הארגון ורוב הלוחמים על יפו הצטופפו בין קהל המלווים והצופים, אולם לא מצאו לנכון להתלכד בשורות ולצעוד במצעד. סימן נוסף על התפוררות החבילה, ועל אי הצלחת התנועה לרכז סביבה את האנשים שהיו כה נאמנים וכה מסורים לארגון בזמן המחתרת. וזהו אחד הכשלונות הגדולים של התנועה.

על יד המסגד הושר שיר בית"ר והדו נישא למרחקים. מנחם בגין נשא נאום קצר ביותר ולכן בעיקר גם מוצלח על ערך המאורע.

בכיכר השעון נשאו את דבריהם פתחיה שמיר, נציב בית"ר בארץ, שהיה בזמנו, אחרי נפול עוזי, הוא יוסף לוי הי"ד, מפקד מחוז תל-אביב בארגון. כבר ראשית נאומו הצטיין ב"עמארצית" גמורה, ואחר כך המשיך לנאום וקולו הבלתי הסימטי וההשהיות הארוכות בין מילה לחברתה והתוכן המפוקפק הלמו על ראשי השומעים – נאום שלדעתי לא הוסיף כבוד לעצרת. אחריו הקריא חיים לנדאו, הוא אברהם ראש מטה הארגון, נאום מאד מליצי מן הכתוב, שהיה ארוך מדי ואחריו נאם בגין – נאום מיטינגאבי [לא ברור עמ' 85] מובהק, שהיה בנוי יפה, מלא דרמטיות וריטוריקה מוצלחת ומלא תהילות ותשבחות לארגון ולוחמיו – ובצדק. אולם גם הוא האריך יותר מדי בדיבור. בדרך כלל כל הדבר הזה ארך יותר מדי זמן, למעלה משלוש שעות וזה הוגיע את האנשים והפחית מההצלחה ומהרושם.

בערב, כשנפגשתי עם מנחם אמרתי לו שהיה מזהיר בנאומו, היה מאד מרוצה והוסיף, שלשמוע מפי קומפלימנט זהו דבר לא רגיל ולא פשוט. אגב אמר לי בהזדמנות זו, שישלח לי את ספרו החדש "בלילות לבנים", על רוסיה, שהופיע באחרונה.

באותו ערב, התקיימה במצודה אסיפת "ליכוד", של ותיקי התנועה, שיוזמה על ידי חיים לנדאו יחד עם זלמן ואחרים, ותפקידה היה ללכד את האנשים האלה סביב התנועה כדי שיחזרו לעבודה פעילה.

האסיפה לא היתה רבת משתתפים כפי שקיוו אולם אלה שהשתתפו בה הם רובם ככולם אנשים בעלי עבר מפואר בבית"ר, בעלי תפקידים הנהלתיים ובעלי עמדות חשובות היום, בחיים הפרטיים: ואלה המשתתפים: זלמן לוינברג, מי שהיה קצין שלטון, כעת מנהל "מעריב", אלחנן קרמר – חבר מערכת "הבוקר", אליהו גל-עזר – נציב בית"ר בארצות שונות ובארץ לשעבר, שלמה עור, קצין נציבות בית"ר בגרמניה – בשארית הפליטה. ירחמיאל וירניק מראשי בית"ר פולניה, קצין שלטון לפני מלחמת העולם השניה ואחריה, כעת עורך העתון "יזמה", פרץ לסקר – קצין נציבות בית"ר פולניה לפני מלחמת העולם השניה ונציב בית"ר פולניה וצ'כיה לאחר השחרור, נציג בית"ר תורכיה, אוטו זיידמן – נציב בית"ר אוסטריה ואפריקה הדרומית, מול גולדשטיין גורבי – נציב בית"ר צ'כיה. ראובן פרנקו –דרור, מראשי בית"ר ןהארגון ואני. כן היו נוכחים יצחק ילין – חבר מרכז התנועה, דוקטור יוחנן בֶַּדר, חיים לנדאו ואחר כך בא גם מנחם בגין.

דוקטור בדר, שהיה ראשון הנואמים, דיבר על המצב במדינה, על סיכויי התנועה, על חוסר אנשים מתאימים בעבודה ועל האפשרויות העצומות בעתיד לתנועה. לדבריו המצב במדינה הוא כיום דומה במקצת למצב של השנים 1947-8; עוד מעט והמדינה תגיע לסופה של תקופה שאחריה שתי אפשרויות: או ניוון מלא, ואז נהיה דומים לליבריה או ארץ אחרת דומה, ללא כל השפעה בעולם, מבלי לתפוס עמדה כלשהיא ומבלי שיתחשבו בה, או שהיא תצליח לצאת לדרך המלך, אולם דבר זה מותנה במשטר חדש, באנשים חדשים ושיטות חדשות, לקראת זה אנו צריכים להתכונן, כי אנו יכולים ליהפך לאלטרנטיבה היחידה, שהעם יהיה נאלץ להכיר בנו. וכדי להגיע לכך יש להתכונן, יש צורך באנשים מתאימים ובעבודה רבה. בתשובה לשאלה הסביר, שהניוון הכללי נגע גם בצבא, ולמעשה שולט בצבא הקו המתון והדפטיסטי של שרת – שר החוץ, ובגלל זה גם התפטר יגאל ידין, שלא רצה להשלים בזה. לפני זמן מה, שרר בטחון עצמי כזה בצבא, שהמפקדים טענו, מי יתן ומדינות ערב תתקפנה אותנו ואז נראה להם את נחת זרוענו ויכול נוכל לכולם. כעת אין יותר הבטחון הזה ומתחיל לחדור פחד שבבוא היום לא נעצור כח, כי בינתיים מתפתחים צבאות ערב ומתחמשים בנשק החדיש ביותר. לעומת זאת צבאנו, למרות הכרזותיו המרובות של בן-גוריון, שמה שלא יקרה – התקציב הצבאי לא ייפגע – הרי התקציב השנתי של הצבא השנה הוא קטן מזה שדאשתקד ב-12-13 מיליונים ונוסף לזה יש לקחת בחשבון את ההתייקרות הכללית ותוספות היוקר וכו', זאת אומרת שהתקציב לחימוש הוקטן עוד יותר, ועל כן יש מקום לדאגה.

בוויכוח השתתפו כל הנוכחים, כל אחד לפי דרכו ניתח את המצב, הציע מה שהציע והביע את נכונותו לחזור לעבודה. גם אני אמרתי כמה דברים, בעיקר עמדתי על שני דברים: ירידת המוסר גם בתוך התנועה, וחוסר אינטליגנציה, פרט לצמרת המצומצמת – לנושאי דברה של התנועה וקושי שני להחזרת האנשים הוא למצוא מקומות מתאימים, ושטחי עבודה מתאימים לאנשים מקליבר זה, אשר בזמנו היה כל אחד מהם בבחינת מנהיג או עמד על יד הגה התנועה בארצו ובהיקפו, ועל כך צריכה צמרת התנועה לתת את דעתה ולחשוב בכובד ראש הראוי, כי אחרת לא יצליחו לרכוש את האנשים האלה. מנחם בדבריו הביע את הבטחון בעתידנו, כי יומנו יום יבוא. לדעתו צריכה התנועה לקבל לידיה שני המיניסטריונים – החוץ והבטחון, ואז נוכל להגשים את כל תכניותינו. בסוף דבריו קלקל קצת את הרושם ואת נכונות האנשים לחזור לעבודה, בגלל הבטחון העצמי המופרז וקלות ראש וחוסר הערכה מתאימה לנוכחים.

משגה נוסף עשה חיים לנדאו, שלא קבע מיד פגישה שניה שתהא כבר ראשונה לפגישות הקבועות בעתיד.

אין לדעת איך יתפתחו פני הדברים, אולם אין לי ספק, שאם המרכז יתמיד בלחצו – אפשר להכניס מספר גדול של אנשים קצינים וחיילים כאחד במסגרת העבודה היומיומית של התנועה.

ביום חמישי נפגשתי עם מיכאל גורן – רופא צמחוני – חבר תנועה ותיק. בענייני העליה הבלתי ליגלית. זמן רב שוחחנו על מקצועו והרבה דברים מעניינים סיפר לי על נסיונו בשטל הריפוי המיוחד במינו שלו. הוא לא מאמין בכל תורת הרפואה, ברופאים ותרופות למיניהן, אשר לדעתו רק מזיקות לגוף האדם. לפי תורתו כל המחלות נובעות מתזונה בלתי-נכונה ולו היה האדם מזין את עצמו לפי תפריטו ומשתמש בשיטות הריפוי שלו, שהן רובן ככולן – עשבים שונים – הרי לא היו יודעים מחלות מהן. היו שומרים על חוסר ובריאות הגוף וגם מאריכים ימים. הוא גם בטוח שיוכל לרפא אותי מהכאבים התמידיים שבידי הקטועה, שאני כה מרבה לסבול מהם. אולם רק בשלושה תנאים: הפסקת העישון, תזןנה לפי תפריטו וטיפול מיוחד שלו על ידי מסג'ים. כשאמרתי לו שכל הרופאים אמרו שאין לכאבים אלו כל תרופה – לעג להם וחזר על הבטחתו. כן הוא בטוח שיוכל לרפא את חיה'לה מהאקזמה ושכל המחלה מקורה הוא בתזונה בלתי נכונה. אני לכשעצמי כבר הייתי מוכן לעשות ניסיון, אולם חיה'לה ממאנת.

הוא גם סיפר לי איך הגיע להכרה זו ולמקצוע זה, אפיזודות מעניינות, שאולי בהזדמנות אעלה אותן בכתב.

בדבר העליה, הוא בעצם לא חידש לי הרבה, קיבלתי רושם מדבריו, שיותר משעשה באמת – התווכח על דרכי הפעולה והעלה ביקורת על מעשיהם של הפעילים ברומניה.

באופן פרטי הוא משאיר רושם של אדם נעים הליכות, אולם, כנראה, שבעבודה ציבורית ובחברה הוא אדם קשה, בעל קפריסים ופרינציפים שלסביבה קשה לקבלם, או להתרגל אליהם. אולם אין ספק, שהוא אדם אינטליגנטי, בעל השקפות משלו, חושב הרבה ובעל ידיעות רבות, נעים לבלות בחברתו בשיחת רעים. הוא גם מושך בעט סופרים, הוציא מספר חוברות על שיטת ריפויו, וכעת כותב ספר גדול, באנגלית, על תורת הריפוי שלו.

לדעתו צריך הרבה אומץ לב, כי לכתוב את הספר על פרשת העליה הבלתי ליגלית, כי יותר מדי תסבוכות וסתירות קיימות בפרשה זו.

היום לפני הצהרים התארחנו אצל משפחת פגלין-גדעון – קצין המבצעים של הארגון. בילינו כשעתיים בשיחת רעים נעימה, יחד עם ההורים הזקנים, שהם בעלי זכרונות רבים למודי ניסיון ובעלי השקפות דומות לאלו שלנו. נתקבלנו על ידם בלבביות רבה ושני הצדדים היו מרוצים מהביקור.

יום ב', ה' אייר תשי"ג – 20.4.53 – חג העצמאות

היום חוגגת המדינה את שנת עצמאותה החמישית. כרגיל מלווה החג טקסים רשמיים לרוב: נאומי ראשי המדינה השונים, עתוני העתונאים – טקסי אזכרה וכו'. מצעד הצבא נערך השנה בחיפה. בתל-אביב יערך הערב מיפגן צבאי לאור זרקורים, וגם חיה'לה ואני בין ההולכים לראות במיפגן. יום זה הוכרז כשבתון כללי, וקהל התושבים מנצל את יום החופש וממלא את הרחובות וכיכרות העיר. אתמול בערב המו הרחובות אדם, בעיקר ממוגרבי עד לשפת הים ולאורך שפת הים. אי פה אי שם התלכדו מעגלים של נוער רוקד. קשה להגיד שהעם באמת חוגג את עצמאותו. חדווה, גילה ודיצה אינם נראים על פני התושבים והפנים אינם קורנות שמחה. יותר מדי ניכר חותם הרשמיות על החגיגות. יתכן, שבמשך הימים יתרגל העם לחגיגות אלו ותיווצר גם מסורת פנימית ואישית של כל אחד התושבים, ואז תהא באמת שמחת חג.

חג העצמאות היום עומד בסימן התקריות שקרו בגבולות בימים האחרונים: על יד מבואות בית"ר נהרגו על ידי מסתננים שני חיילים, אחד מהם יוסף נקר, אחיו של מאיר נקר שהועלה לגרדום אחרי פריצת כלא עכו. אישה צעירה נהרגה בירושלים על גג ביתה מיריות הליגיון. קרב עם מסתננים באחת משכונות ירושלים. התנפלות מסתננים על משקים בנגב ובגבולות שונים. אולם שיא חוצפתם התבטאה במקרה שקרה בים – חיילי הצי המצרי עצרו בים ספינת דייג ישראלית, עלו עליה וערכו בה חיפוש ואחר כך עזבוה לנפשה. כרגיל, הגישה ממשלתנו מחאות חריפות לוועדות שביתת הנשק השונות. בקשר למקרה על הים הזמין הרמטכ"ל את ראש משקיפי או"ם הגנרל ריילי לשוחח על מצב הבטחון בגבולות ונציגי ארצות הברית, צרפת, בריטניה ותורכיה הוזמנו למשרד החוץ לשיחה על נושא זה. אולם כפי שיש לשער, הרי מכל המחאות והשיחות לא תהיינה כל תוצאות ממשיות והערבים ימשיכו בשלהם וחוצפתם עוד תוסיף לעלות.

ראוייה לציון דבריו של גנרל דה-רידר ממשקיפי או"ם. שלפי הסכמי שביתת הנשק אסור לחיילים לירות מעבר לגבול, אולם אזרחים יכולים לירות כאוות נפשם, ואין ספק שערבים ינצלו פסק דין מוסמ זה, בעוד שמן הצד היהודי לא תבוא כל תגובה הראוייה לשמה.

נוסף לכל זה הכריזו ראשי המדינות הערביות בימים האחרונים על המשימות הקדושות שלהם – להחזיר את ערביי ארץ ישראל הפליטים תוך מלחמה ונצחון על היהודים. שישקלי – הרודן הסורי, הודה בפעם הראשונה בפומבי על תבוסת הערבים בארץ ישראל ודיבר על יום הנקם הקרוב. נאגיב – רודן מצרים, אשר בן-גוריון ומרעיו הזדרזו להושיט לו יד לשלום ולחלק לו מחמאות מעל בימת הכנסת – הכריז על היהודים והמדינה שהינם כסרטן בגוף הערבי ועל בוא יום הניתוח. בדרכיהם הלכו יתר שליטי ערב. וחרב ערב מושחזת במלוא הקיטור, כפי שהתבטאתי במאמרי שהופיע היום בעתון, ליום העצמאות.

בעתון העתונאים לקראת חג העצמאות שהתקיים בירושלים, גילה ברל לוקר, יושב ראש הנהלת הסוכנות, ידיעה סנסציונית ומרעישה והיא:

"בשנת 1947, כבר לאחר שממשלת בריטניה מסרה רשמית את ההכרזה על עתיד ארץ ישראל לאו"ם, פנה שר המושבות הבריטי לסוכנות בהצעת פשרה: תוקפו של המנדט יוארך לחמש שנים נוספות, והספר הלבן משנת 1939 יבוטל לתקופה זו, כלומר ליהודים יורשה לקנות קרקעות מן הערבים והעליה תימשך לפי שיטת הסרטיפיקטים, שמספרם ייקבע על ידי השלטונות הבריטיים לפי 'כוח הקליטה' של הארץ. ההנהלה הציונית היתה מוכנה לקבל הצעה זו, ונערכה פגישת נציגיה עם שר המושבות ועם שר החוץ. אולם בווין סירב לקבל הצעה זו ולעומתה הציע מצידו מידת עצמאות לתל-אביב ולסביבתה" (תכנית מוריסון מתוקנת). (הידיעה פורסמה ב"הארץ").

והנה, לאלה שהיו עדיין מסופקים ב"מלחמת" מנהיגי הסוכנות ושל המדינה היום – בא לוקר והעיד על כך בפה מלא. והיום ראשי המדינה שהיו מוכנים למכור את העצמאות והקמת המדינה בנזיד עדשים, מלקטים את פירות נצחון המחתרת ומתקשטים בנוצות לא להם.

למה גילה לוקר את הדבר הזה?! – יתכן מאד כי רוצה להינקם מחבריו אשר הדיחוהו מכל תפקיד רשמי במדינה והשאירוהו בקרן זווית של הציבוריות במדינה, ואולי גם לתת פרסום לעצמו, שקצת ידברו גם עליו ולא רק על חבריו השרים…

וכעת עליה לספר על מספר דברים, מאז חג הפסח:

במוצאי החג התקיימה מסיבה אצל הגברת פלוטקין שנערכה מטעם ההנהלה העולמית הצה"ר-חרות עבור ראשי התנועה ואורחי התנועה מחוץ לארץ. ובמסיבה זו פגשתי את מנחם ואמרתי לו את דעתי הטובה על ספרו החדש "לילות לבנים" – על רוסיה. מנחם היה מאד מרוצה מדעתי החיובית ומספר פעמים חזר על כך. נוסף לזה אמר, שהוא חושב כי בספרו זה התקרב במידה רבה לסיגנוני בו כתוב בעיקר ספרי הראשון, "חורבן ומרד", כלומר סיפר על המאורעות בפשטות והשאיר לקורא מקום לבד להסיק את מסקנותיו. אגב, זוהי אחת הטענות העיקריות והביקורת שהושמעה על ספרו "המרד".

פה נפגשתי גם עם דוקטור יעקב רובין, שזה מזמן לא התראינו פנים. הוא סיפר לי על תכניותיו לעתיד. הוא מתכוון לצאת שוב לארצות הברית לשם סידור שני דבריםף הוא רוצה לייסד סוכנות ידיעות בשביל עתוני ארצות הברית ולספק להם מאמרים על ארץ ישראל. המאמרים הטובים ביותר שנכתבים על נושא זה על ידי אנשי עט מהארץ. הוא מאמין בעתיד סוכנות מעין זו, כי מספר העתונים בארצות הברית הוא גדול מאד, וחלק גדול מהם מעוניין במאמרים כאלו מזמן לזמן. יש לו כבר הבטחות ממספר עתונים. הדבר השני – סוכנות ייצוא מוצרי הארץ וגם בדבר זה הוא מאמין. הוא כבר מנהל משא ומתן עם נציגי התאחדות בעלי התעשיה, שמתייחסים בחיוב לתכניותיו.

בינתיים הוא סיים את עריכתו של אחד הספרים של כתבי ראש בית"ר, מהסדרה החדשה שערי [ז'בוטינסקי] עומד להוציא, עובד על ספר שני כנ"ל. כן כתב ספר על אמריקה, שיופיע בקרוב, ולדבריו צריך ספר זה לזכות בהצלחה בגלל הניתוח החי והמרתק של חיי ארצות הברית בשטחיה השונים.

אגב סיפר לי שבהיותו בארצות הברית נפגש עם מיניסטר החוץ העכשווי – ג'ון פוסטר דאלאס, ושוחח עמו על עזרה צבאית לישראל, עוד לפני אבא אבן ושרת, כן ניפגש עם הרבה מדינאים ידועי שם.

הוא מתרעם מאד על ניהול העניינים בתנועה, ובעיקר דיבר סרה במנחם, אשר לדעתו אין לו כל הבנה פוליטית.

מעניין לציין בהזדמנות זו שלפני נסעו לארצות הברית, כשהיה המזכיר הכללי של המפלגה – היתה דעתו אחרת לגמרי. לאחר שובו מארצות הברית, לא חזר לעבוד בתנועה, בעיקר בגלל רגזו שבזמן שהותו בארצות הברית ניהלו פה ראשי התנועה, בלי ידיעתו, משא ומתן עם אנשים שונים על קבלת תפקיד עורך העתון.

בינתיים מצבו של רובין קשה, אם כי הוא אופטימי מאד כלפי העתיד.

יום ה', ח' אייר תשי"ג – 23.4.53

ביומיים האחרונים נמצא שוב הישוב בארץ תחת רושם מעשה הרצח של מסתננים בירושלים. יום אחד, שלשום, בשעות שלאחר הצהרים, נודע שבאחת השכונות נרצחו רב ובת דודתו, תיירת צעירה מארצות הברית, בלילה, בביתם. הרב נמצא יושב על יד גמרא, מסכת ברכות, פתוחה, והצעירה שוכבת במיטתה, בשלולית דם, ללא רוח חיים. אשתו של הרב, שגם הוא בא מארצות הברית ללמוד באחת הישיבות, נסעה יום קודם לכן לתל-אביב עם שני ילדיה, שלושת הילדים שנשארו בבית וישנו בחדר אחד, נמצאו בריאים ושלמים.

אתמול בשעות אחר הצהרים פתחו שוב הליגיונרים מעל חומת העיר התיקה ביריות ופצעו שישה אנשים, שניים מהם קשה. חיילים יהודים השיבו באש חזקה, וכפי שמוסרים תחנות השידור הערביות, נהרגו שישה ערבים, ארבעה עשר נפצעו, והחלה מנוסת הערבים מהרובעים שבקרבת החומה. בהתערבות משקיפי או"ם, הסכימו הישראלים להפסיק את האש בשעה שמונה בערב, ורק אז יכלו לחזור לבתיהם תושבי השכונות היהודיות שבקרבת החומה, אשר לפני יריות הערבים מנעו מהם את הדבר.

ביום אתמול היתה המתיחות בירושלים גדולה, תנועת החרות פרסמה כרוזים נגד שר הבטחון והממשלה אשר בהתנהגותה הביאה למצב פרוע זה בגבולות. לכרוזים היתה הצלחה גדולה, המונים נדחקו לקרוא את הכתוב בהם והסכימו לתכנם.

משך יום אתמול קיים בן-גוריון התייעצויות עם הרמטכ"ל מרדכי מקלף, עם המנהל הכללי של משרד החוץ ועוד. כן ביקר אצל בן-גוריון הציר הביטי ומסר לו הודעה בשם ממשלת בריטניה.

הבוקר שוב היו חילופי יריות קלים ובישיבת ועדת שביתת הנשק המעורבת, שנקראה על ידי גנרל ריילי, הבטיח נציג הליגיון לרסן את אנשיו. הממשלה מתכוננת להביא את הדבר בפני מועצת הבטחון.

כן רווחו שמועות על הקמת משמר גבולות מיוחד.

ברור, שכל עוד ממשלה זו קיימת ומשטרה שורר במדינה, לא יפסקו מקרי הרצח וחיי התושבים יהיו הפקר. גם להבא יסתפקו במחאות חריפות והבעת שאט נפש…

מצב הבטחון כבר הגיע למצב כזה, שנהגים מסרבים לנסוע בדרכים בלילות, ובעצמי הייתי עד למקרה כגון זה.

בינתיים נמשכים חילופי השבויים בין צפון קוריאה לכוחות או"ם, לפי הסכם שהגיעו אליו לפני שבוע בערך. השבויים המוחזרים מספרים סיפורי זוועה על יחס הצפוניים אליהם, ואייזנהאור הודיע היום במסיבת עתונאים שהוא מעיין בקפדנות בדו"חים המספרים על כך.

לפני יומיים פרסמה רוסיה את סיסמותיה לקראת הראשון במאי, והתבלטה ביניהם הסיסמה על יחסים ידידותיים בין רוסיה, בריטניה וארצות הברית.

לעומת זאת הכריז היום מיניסטר החוץ האמריקאי ג'ון פוסטר דאלאס, בוועידת ארבעה עשר מיניסטרי החוץ של הברית האטלנטית בפריס, שאת הצעות השלום הרוסיות יש לבדוק אחת אחת ולהתייחס אליהן בזהירות רבה. דבר זה גם מובן נוכח התקדמות צבאות וויאט-מן הקומוניסטים בהודו סין ונסיגת הכוחות הצרפתיים. בעיקר נמשכת התקדמותם במדינה לאוס. כלומר, בעוד שבקוריאה ובאירופה החלו הקומוניסטים באופנסיבה של שלום – הם שלחו תגבורות גדולות בהודו-סין והחריפו שם את המלחמה הנמשכת מזה שנים.

לפני שבועיים נוכחתי בערב בחוג הספרותי המאורגן על ידי דוקטור יעקב וינשל. כבר מספר פעמים הוזמנתי להשתתף במסיבות כאלו, וזו היתה הפעם הראשונה שנוכחתי במסיבה מעין זו. היו נוכחים כחמישים איש. הצעירים היו במיעוט. לאחר דברי פתיחה של דוקטור וינשל, הרצה דוקטור משה הר-אבן על ספרו החדש של ארתור קסטלר – "חץ לשמי התכלת". אחריו הוקרא סיפור בלתי מוצלח על ידי מחברו – ארבל, עורך המדור לילדים בעתון "הבוקר". הוקרא סיפור מוצלח ויפה של פדה-צור, מחבר הספר "באור ובסתר", הוקראו שירים של אוריאל שלח – שירים יפים מאד. הגברת טובה סגלוביץ הקריאה קטע מרומן שהיא כותבת ולבסוף התקיים ויכוח קצר.

אם כי המסיבה לא הצטיינה בשום דברים מיוחדים, הרי היה זה ערב מעניין, ובעיקר קיים העניין, נוכח הסיכויים להקים חוג ספרותי רציני בעל ערך ומשקף, באם יתמידו במסיבות מעין אלה.

לפני שבועיים נפגשתי עם דוקטור יעקב שיבר ודוקטור יעקב ירדור לדרמן בענייני העליה. עם ירדור נפגשתי פעם נוספת וסיפר לי דברים שלא ידעתי עליהם ואשר ימצאו את מקומם בספר. בדרך כלל מצטיין ירדאור בזכרון להפליא, ומכריו מאז מספרים שהוא היה מכונה בחוג ידידיו אנציקלופדיה חיה. לדבריו הוא זוכר אותי מהקונגרס בבזל בשנת 1946, כאשר היה שם כנציג לח"י.

לפני שבועיים, בשבת, התקיימה מועצה ארצית של איגוד הנכים – כהמשך לוועידה הארצית שלא נסתיימה. נבחרתי כחבר מרכז (לפני יומיים, בישיבת המרכז החדש, נבחרתי כחבר המזכירות המצומצמת של המרכז ומנהל המחלקה להנצחת החייל). במועצה זו נתכבדתי לנאום על מרד הגיטאות – ליום העשור למרד גיטו ורשה.

פה נפגשתי עם ידידי מאיטליה, חבר מפא"י או מפ"ם, בורנשטיין, שכתב גם ספר על הפרטיזנים, והוא סיפר לי שלפני זמן קצר נזדמן במקרה בקרית-חיים בבית בו היו נוכחים כחמישה-עשרה פרטיזנים וקיימו סימפוזיון, ויכוח ובירור על פרטי הדברים שבספרי "חשבון ומרד" וסיפורי על אבא קובנר. הוא הופתע מאד לשמוע מפי רובם שצדקתי בסיפורי אלה בכל פרטי הפרטים, אולם מה שהפליא אותו ביותר – שחברי השומר הצעיר, חבריו של אבא קובנר, שנוכחו במקום – עמדו כולם לימיני ושללו את התנהגותו של אבא ואת הגלוריה שהוא לקח לעצמו.

אגב, סיפר בורנשטיין, שזו לא הפעם הראשונה והיחידה שהיה נוכח בוויכוחים מעין אלה ותמיד היו הרוב מחייבים אותי ושוללים את אבא.

לפני שבועיים – במוצאי שבת, התקיימה מסיבה ערוכה על ידי בית"רים יוצאי וילנה, באולם היכל למלאכה, על יד שולחנות ערוכים ותזמורת. דוד יולן שפתח את המסיבה, דיבר גם על השואה ומורדי הגיטאות וציין שבית"רי וילנה הונצחו על ידי בספרי "חורבן ומרד", בעוד שחברינו הקדושים והגיבורים טרם הונצחו בצורה דומה או צורה אחרת מתאימה. המסיבה עברה תוך אווירה נעימה וידידותית, אולם נדמה לי שהיא נערכה קרוב מדי למסיבה האחרונה שהתקיימה לפני חודשים מספר. מסיבות כאלה, בהן משתתפים אנשים אשר רובם מקשר אותם רק העבר הרחוק – לא צריכות להתקיים יותר מפעם בשנה, כך בכל אופן נדמה לי.

בהזדמנות זו נפרדו גם מיצחק שמואלי, היוצא לארצות הברית לזמן ממושך.

במוצאי שבת שעבר התקיימה מסיבה בביתו של יוסף בודגייר, ערוכה על ידי עובדי המרכז למלאת חמישים שנה למר זלמן שכטר, מנהל מחלקת החשבונות שלנו. המסיבה היתה ערוכה בטוב טעם והקהל בילה את הערב בנעימים. בעל היובל היה נרגש עד לדמעות, אולם היה חלש מאד בנאום התודה שלו. אגב הוא גם כבר פה במקצת.

לפני עשרה ימים בערך, ערב הקנצלר של גרמניה המערבית דוקטור אדנואר ביקור בארצות הברית לשם משא ומתן עם הממשלה האמריקאית. בהזדמנות זו נערכו לו מסיבות.במסיבה שנערכה לו על ידי האמריקאים היו נוכחים נציגים ישראליים ובמסיבה שניה שערך עבורו מיופה הכוח הגרמני בוושינגטון בביתו היה נוכח גם הציר הישראלי מר אבא אבן. דבר זה הביא לתגובות שונות, כמובן בעתונות האופוזיציונית, ולשאילתא על כך בישיבת ממשלה  ענה בן-גוריון שאינו יודע למה צריך היה אבא אבן להיות נוכח ושהוא יחקור את הדבר… מובן, שדברים אלו נאמרו רק כדי לצאת ידי חובה, כי בסופו של הדבר, הרי הסכם השילומים מחייב, למרות הבטחותיהם לציבור ולעם שההסכם אינו קשור בשום קשירת יחסים דיפלומטיים או ידידותיים.

לפני ימים מספר היתה התרגשות בציבור הישראלי כתוצאה מהופעותיו של הכנר הידוע ישה חפץ שהכיל בתכניתו יצירתו של הקומפוזיטור הנאצי ריכארד שטראוס. למרות הפניות אליו והבקשות המרובות, ביניהן של הכנרים די-נור ורוזן, לא נאות חפץ להוציא יצירה זו מתכניתו. והנה ערב אחד, לאחר קונצרט בירושלים, הגיח לפתע על יד מלון המלך דוד, צעיר, והיכה לחפץ על ידו בכוונה לחבל בה. למחרת נתקבלה הודעה אנונימית שעשה את זה חבר של "הנוער העברי". המכה לא הצליחה והחבלה לא היתה קשה, בכל זאת נאלץ היה חפץ, אחר שנתן עוד קונצרט אחד, להפסיק את הופעותיו בארץ ולעזבה. כרגיל, החלו מיד העתונים הנאמנים לכתוב נגד שיטות נפסדות כאלו של טרור וחבלות גופניות. גם בן-גוריו מצא לנכון להזמין את חפץ לשיחה ארוכה, והצטדק בפניו ולהכריז שהוא מוכן לשמוע קונצרט שלו אפילו אם ינגן יצירת הנאצי שטראוס.

בינתיים הודיעה המשטרה שהיא עצרה צעיר חשוד במעשה זה והיום הוצאה נגדו, על ידי שופט ירושלמי, פקודת מעצר לארבעה ימים, לפי דרישת המשטרה. אגב ראוי לציין, שהקונצרט שלו בירושלים התקיים תחת שמירה מעולה של המשטרה שחששה מתגובת חריפות על נגינת יצירה זו.

לפני למעלה משבוע התקיים טקס נטיעת יער מורדי הגיטאות שנערך על ידי קק"ל, בהרי ירושלים במקום שם נטוע יער הקדושים. גם חיה'לה ואני הוזמנו לטקס זה ונסענו לשם. בטקס השתתפו כאלף ומאתיים בני נוער מכל התנועות פרט לבית"ר. נאמו: אנטק, לידובסקי ונציגי הקק"ל. אני הוזמנתי לבמת הנשיאות.

היה זה מחזה מרהיב עין כאשר עם דמדומי השקיעה הוצתו עשרות לפידים שהאירו את צלעי ההרים הגבוהים עליהם ניטעו העצים. הוקרא גם תסכית יפה מענייני דיומא והשתתפה מקהלה.

יש להצטער צער רב, שהתנועה ממשיכה באפס מעשה עד היום הזה ומשאירה במו ידיעה את מונופולין הגבורה והמרידה והמלחמה בנאצים לאנשי השומר הצעיר ומפ"ם. בעוד שרוב התנועות ומכל שכן מפ"ם ערכו עצרות עם עצומות בקיבוצים ובערי הארץ ומושבותיה, לא מצאה התנועה לנכון לערוך אפילו עצרת אחת, למרות זה שהעירו על כך למנהיגים. ובצדק ציין "על המשמר", שאין לתנעה זו חלק ונחלה במלחמה בנאצים, והא-ראייה – שלא מצאו לנכון להזכיר את ימי העשור למרד גיטו ורשה…

יום א', י"א אדר תשי"ג – 26.4.53

לפני שבועיים בערך הוזמנתי על ידי ההנהלה העולמית חרות-הצה"ר להיפגש עם דוקטור שפירא, פעיל התנועה באורוגוואי, כדי לשוחח איתו על אפשרות של שליחות לשם לתקופה של שנה.

ההנהלה העולמית אישרה את מועמדותי וגם דוקטור שפירא אישר את הדבר. כעת יש לחכות להחלטת מרכז התנועה באורוגוואי שתדון על כך, אחר שובו של שפירא. כפי שיש לשער גם הם יאשרו אותי ויתכן שבקרוב, תוך חודשיים ימים, נצטרך לדרך.

לא הייתי מקבל תפקיד זה לולא הצורך בשינוי האקלים לחיה'לה, כי נוסף לכל הקושיים והסידורים המיוחדים המסובכים לפני הנסיעה, הרי אין לי חשק רב לעזוב את הארץ. אולם עיקר הסיבה היא – איבוד שנה, ואולי אף יותר מהעבודה הספרותית. במקרה שלא ניסע, הרי אצליח בכל זאת, תוך שנה זו, להשלים את ספר העליה, ובאם ניסע הדבר יידחה לעתיד, אם כי מקווה אני להמשיך, או יותר נכון לכתוב את הספר שם, אם אצליח עד הנסיעה לאסוף את כל החומר הדרוש. בכל אופן, בשבועות הקרובים תיפול ההכרעה בעניין זה.

בחג העצמאות נפגשתי עם כרוסט יוסף, לפי הזמנתו, והוא הציע לי לייסד יחד הוצאת ספרים. לדעתו יש לנו כל הסיכויים להצלחה היות ושכר תרגומים ושכר סופרים לא נצטרך לשלם לאחרים – כי בידנו הדבר לעשותו. בדרך כלל נראית לי ההצעה כהגיונית, ובאם לא ניסע אף מעבר לים – יתכן שתתגבש אצלי דיעה והחלטה בעניין זה.

הערב ביקרתי אצל זלמן כדי לשמוע מפיו פרטים על טיבוע אוניית העולים "פטריה". הוא לא ידע לספר הרבה – לעומת זאת סיפר לי הרבה על מאמציו של ראש בית"ר להכניס את ערי לשלטון בית"ר כקצין השלטון וכמנהל מחלקת העליה הבלתי ליגלית. הוועדה המתמדת, שזלמן ישב בה ראש, הכינה רשימת המועמדים והגיש אותה לראש בית"ר לאישור. ערי לא הוכנס על ידם לרשימה זו. זה גרם שראש בית"ר ישנה את הרשימה וירצה על כך בוועדה המתמדת לשם קבלת אישורה, וכמובן שהדבר אושר, למרות ניסיון ההתנגדות של זלמן שטען, באם ערי ימונה למנהל מחלקת העליה, הרי אז יזוהה שמו של ז'בו בעליה הבלתי ליגלית, אולם ראש בית"ר מצא לנכון להוסיף שהוא דווקא מעוניין בכך, כי מיבצע העליה הוא חשוב לאין ערוך.

בקביעת נציג הארגון בשלטון היה דין ודברים עם "יאיר" – אברהם שטרן לבין זלמן, לפי בקשת ראש בית"ר ואחר כך שיחה בלתי ידידותית ומתוחה מצד ראש בית"ר ו"יאיר" על נושא זה ונושא העליה והבעלות עליה בנוכחות זלמן.

זלמן חושב שהמפתח למותו של דוד רזיאל נמצא בידיו של יצחק ברמן, כעת מבעלי "קייזר-פרייזר" ובזמנו קצין קשר של הארגון עם האינטליז'נס הבריטי, אשר בעצם קשר את דוד עם האינטליז'נס וסידר את הפעולה. כן יודע ברמן הרבה מאד על פעולות ועד ההצלה בתורכיה בזמן מלחמת העולם השניה, כי ישב שם הרבה זמן והיה קרוב לכל העניינים. סיכמנו שעלי לנסות להיפגש איתו ולשוחח איתו בעניינים אלו, אם יסכים לכך.

אגב סיפר זלמן שבסוף 1942 הציע ברמן למזכירות חיילי התנועה בבריגדה שיתנו לו חמישה-עשר בחורים והוא מבטיח להעבירם מעבר לקווי האויב להונגריה ורומניה. באותו זמן העביר גם השמאל את פלוגת הצנחנים – פלגי, רייק, סנש ואחרים. ברמן שימש אז כמג'ור באינטליז'נס הבריטי. זלמן ודוד לינבסקי ואיתם גם אורי קרנצמן התנגדו לכך, כי הם היו בדיעה שאין יותר מקום לשיתוף פעולה עם הבריטים, הקו בו נקט באותו זמן הארגון ובו המשיך אחר כך בעקביות רבה מנחם בגין. יעקב רובין לא נקט עמדה ברורה בשאלה זו. היחידי שתמך בזה היה אליהו גל-עזר, ומכיוון שהיה במיעוט – הדבר לא הוצא לפועל.

אמרתי לזלמן, והוא גם הודה בכך, שמבחינה ובפרספקטיבה היסטורית, עמדתו וזו של חבריו לא היתה נכונה, באם אפילו רק מעטים מקבוצה זו היו מגיעים לתעודתם. הוא הודה,שלו היו אז מצליחים לראות מעבר לאופקם הרגיל ולמרות האווירה באותם הימים – היו מסכימים לדבר בגלל החשיבות ההיסטורית שבפעולה מעין זו. אגב, דוקטור אריה אלטמן צידד מאד בתכנית זו והוא דיבר על כך עם זלמן ולינבסקי עד אחרי חצות – אולם אולי דווקא שיחה זו היא שהכריעה את הכף להתנגדותם.

זלמן סיפר על פגישתו האחרונה עם דוד רזיאל, זה היה יום לפני יציאתו לעירק משם לא חזר יותר. פגישה זו נתקיימה בעניין דלקמן: אז היה קיים בתל-אביב ארגון האימפורטרים וכו', אשר ממנו התפתח אחר כך המועדון המסחרי והתעשייתי של היום. שם היו מספר חברים – חברי התנועה, ביניהם גם זלמן סוזייאב, כיום תת-שר במשרד המסחר והתעשיה מטעם הציונים הכללים, אולם אז היה עדיין איש התנועה הרביזיוניסטית. סוזייאב סיפר לזלמן, שבאחד הימים הופיע בפניהם בהרצאה גולומב – ראש ה"הגנה" והם נתנו לו תרומה בסך אלפיים ל"י, ועל כן הוסיף סוזייאב, היה רצוי שגם רזיאל יופיע בפניהם והם ישתדלו לתרום גם לארגון סכום כסף ניכר, לפחות אלף ל"י, ואז, בשביל הארגון היה זה סכום גדול.

רזיאל הסכים עקרונית, אולם ביקש מזלמן שאם אפשרי הדבר, לדחות את תאריך הופעתו לכמה ימים, כי משך שלושה ימים יעדר מתל-אביב. זלמן לא שאל איפה יהיה וגם דוד לא סיפר לו.

אחר כך נודע שדוד נפל בעירק. ומעניין לציין, שהוא קיווה לבצע את הפעולה במהירות והיה בטוח שכעבור שלושה ימים יהיה בחזרה בתל-אביב.

אתמול נודע רשמית שגנרל ריילי, ראש משקיפי או"ם בארץ, התפטר מתפקידו. ההודעה הרשמית אומר שההתפטרות באה מטעמים אישיים ומשפחתיים, אולם אין ספק שהדבר בא לאור המאורעות האחרונים בגבולות.

בינתיים אין לדעת עדיין מי יבוא במקומו ואיך דבר זה ישפיע על מהלך העניינים בעתיד.

יום ראשון, ל"ג בעומר – י"ח אייר תשי"ג – 3.5.53

יום ל"ג בעומר, כרגיל, לא מתבלט מכל ימות השנה בחיי יומיום. פרט לתלמידים שאינם מבקרים בבתי הספר, העליה למריון והילולה הנערכת ברוב עם והמדורות שהילדים מעלים בשני הערבים, בעיקר בערב הראשון. ואתמול בערב הלכתי עם ילדתי לחזות במדורות ועליצותה היתה ללא גבול.

לפני יומיים הוחג בארץ על ידי הפועלים הראשון במאי. השנה עמד החג בסימן פירוד ומריבות בין תנועות הנוער השונות. מפא"י ערכה עצרת באיצטדיון. מפ"ם ערכה תהלוכה ברחובות וגם הקומוניסטים וקבוצת סנה ערכו תהלוכה נפרדת אותה ראיתי בעברה ברחוב אלנבי. בתהלוכה זו השתתפו כאלפיים איש שנשאו בידיהם ים של דגלים אדומים, סיסמאות ותמונות ראשי ברית המועצות. בעוד שברוסיה הסובייטית הוחג הראשון במאי בצניעות רבה ובממדים מצומצמים ונמנעו מסיסמאות אנטי מערביות –הרי הקומוניסטים בארץ כיוונו את רוב חציהם נגד ארצות הברית בסיסמאות ובקריאות שחזרו ונשנו משך כל זמן התהלוכה. רוב המשתתפים אנשי מעברות ורבים מאד מעדות המזרח, אנשים מרי נפש, מחוסרי עבודה ויכולת שהקומוניסטים מנצלים אותם לצרכיהם. אולם רושם התהלוכה לא היה רב והאזרח הרגיל הסתכל אליהם בביטול ועבר לסדר היום.

בעוד מנהיגי רוסיה מוסיפים להכריז סיסמאות שלום – ערכו כוחות ויאט-מין בהודו סין פלישה בלאוס – אחת משלוש מדינות של ארץ זו והתקדמו במהירות לעבר בירתה, בעוד שהכוחות הצרפתיים נמצאים בנסיגה מתמדת. שוררת הדעה שהתקפה זו בוצעה בעזרתה הפעילה של סין הקומוניסטית וכמובן בידיעתה ועידודה של מוסקבה. דבר זה גורם לכך, שראשי מעצמות המערב מתייחסים בחשדנות ובאי-אמון לכרזות השלום של רוסיה. המצב בהודו-סין מדאיג את העולם המערבי ורואים בכך צעד נוסף להשתלטות הקומוניסם על יבשת אסיה.

ביום חמישי שעבר נפגשתי עם אוטו זיידמן נציב בית"ר באוסטריה ואחר כך באפריקה הדרומית. הוא סיפר קצת על העליה הבלתי ליגלית שהחלה בזמנו באוסטריה ושוחחנו בענייני התנועה. הוא מאד בעד יסוד לוז'ה של מנהיגי בית"ר לשעבר ויתכן שגם יפעל בכיוון זה. מכל דבריו מתקבל הרושם, שעוד היה רוצה לחזור לפעילות בתנועה, אולם אינו מוצא מקום מתאים ועבודה מתאימה וגם מצד התנועה לא נעשה כל ניסיון רציני בכיוון זה. בדרך כלל הוא בעל שיחה נעים ומשאיר רושם של בחור ישר וטוב לב.

שלשום בשבת, ביקרתי אצל יוסף קלרמן לשם שיחה על ענייני העליה. כרגיל החלה השיחה על המצב בתנועה וענייניה. הוא חסר אמונה בעתיד התנועה, כי לדעתו רק אפשרות אחת קיימת להגיע לשלטון – על ידי מרד, אולם גם התנועה לא מסוגלת לכך וגם ההמונים לא רוצים בכך, ועל כן גם אינו מוצא להגיוני להיות פעיל בתנועה, כי למרות זה שהוא מחשיב עוד נציג בכנסת או בעיריה, אבל אין זה יעודה של התנועה ואין כל טעם למסור על דבר זה מרץ, זמן וכוחות. לדעתו, מיום מותו של ז'בוטינסקי, עוד טרם נאמרה מילה חדשה ולא הושמעה סיסמה חדשה ואף אחד גם לא מסוגל להגיד ולהשמיע משהו חדש.

הוא נזכר בוויכוחים שבינינו ברומניה, בשנת 1945, על יושרו של אבא קובנר, ומודה כעת בצידקתי.

הוא סיפר רבות על פעולותיו בעליה ועוד אנו עומדים להיפגש ולשוחח רבות על נושא זה.

תןך שיחתנו בא לשם יעקב מרידור, שגם לו יש חלק בארגון העליה דרך גבול הצפון, ויש לו לספר פרשה מאד מעניינת, שהוא אגב מתעתד לפרסם אותה בספר שיכתוב פעם על דברים ומאורעות שהוא כמעט העד היחידי להם.

קלרמן סיפר לי אחר כך, ממקורות מוסמכים ביותר, שבן-גוריון רצה למנות את יעקב כסגנו של הרמטכ"ל יגאל ידין, אולם יעקב סירב, כי חשש ובצדק שלא תהא לו כל השפעה על מהלך העניינים.

ליוסף קלרמן יש לי סנטימנטים מיוחדים עוד מזמני רומניה, כשהכרתיו בראשונה בשנת 1945, ביחסו החברי ודאגתו הרבה ועזרתו לבית"רים משארית הפליטה – הוא רכש את לבותינו. יתכן ויבוא יום שאאריך לספר על תקופה זו.

אתמול בערב ערך צֶ'שֶק (בצלאל צ'ייקוביץ) מסיבה לרגל היכנסו בשיכון החדש שלו. חיה'לה ואני השתתפנו במסיבה ובילינו מספר שעות בנעימים בין המכרים הספורים שהיו שם. את רוב האורחים לא היכרנו וגם לא נקטנו כל צעדים להכירם.

אתמול היינו לצהרים אצל אחי דוד ונתברר של"ג בעומר הוא יום השנה השמונה-עשר לחתונתו עם רבקה. גם שם בילינו מספר שעות בנעימים ואווירה ביתית חמימה ואוהבת. נדמה שרק אתמול הייתי נוכח בחתונתם והזמן כה מהר חלף לבלי שוב. אולם לפעמים גם נדמה שהדבר היה לפני הרבה מאד שנים, אולי מאות בשנים… כי תקופת השואה וכל מה שעבר עלינו מרחיק את העולם שלפני המלחמה למרחקי זמן בלתי מוגבלים וכל מה שקרה נשאר בזכרון תחת מעטה צעיף עבה ולפעמים בלתי חדיר.

יום ו', כ"ג אייר תשי"ג – 8.5.53

באחד מערבי השבוע היינו אצל זלמן. סיפרתי לו על פגישתי עם קלרמן ואז נתגלגלה השיחה עליו. זלמן סיפר שעזר לקלרמן בזמנו, בהיותו בלונדון, לקבל את הסכמת יתר מנהלי בית החרושת למלט שמשון, שקלרמן ייצג את בהנהלת המפעל את היהודי וואבניק, שהוא מנהל גם את יתר עסקיו בארץ. אולם כעת התברר שקלרמן מסור לאינטרסים של וואבניק יתר על המידה – משרת אותו בנאמנות מופרזת, וזה מפליא מאד את זלמן. כי יהודי זה הוא בסופו של דבר רק איש העולם התחתון מהמין הגרוע ואיך זה קרה שקלרמן נמכר לו עבור משכורת. אמנם הוסיף זלמן, שגם הוא בעצמו מסור מאד ל"מעריב", אולם עתון זה למרות כל השלילה שבו, אינה "עבודה זרה" במידה כזו שיצטרך למעול באמון שניתן לו.

לא הסכמתי לדעתו של זלמן, באם אפילו יש קצת מן הצדק בדבריו, הרי, הוספתי ואמרתי, קלרמן שבה את לבנו מיום הכרתנו ברומניה, בשנת 1945, הודות יחסו הטוב אלינו, שרידי השואה – הבית"רים והבנתנו העמוקה ומסירותו לעניינו, ובזכות חסד נעורים זה והודות לתקופה זו, שום דבר לא ישנה את יחסי כלפיו ושום צל לא יהיה בכוחו להאפיל על שפע האור של התקופה ההיא.

בהזדמנות זו סיפרתי לזלמן את דבר פגישתי במכון ז'בוטינסקי עם ירמיהו הלפרין וספר המחתרת שירמיהו עומד לכתוב ואיך הגיע לדבר זה. והנה מה שקרה:

ידידיו של ירמיהו בהתחשב עם מצבו הכלכלי הקשה, רצו להכניסו לעבודה במכון במשכורת, דבר שהוא הגיוני מאד וגם מועיל. בידעם שפעמוני מכריז תמיד על ירמיהו באחד מידידיו הקרובים ביותר – הציעו לו את הדבר, אולם מה הופתעו לשמוע מפיו שהוא מתנגד לכך, במצאו אלף נימוקים להתנגדותו, אולם הסיבה האמיתית היא, כנראה, הפחד מהתחרות וחוסר הרצון להתחלק עם עוד מישהו בממלכתו ובשלטונו. הנהלת המכון וכל יתר בעלי ההשפעה ניסו להשפיע על פעמוני – אולם ללא הועיל. פעמוני גם איים בהתפטרות ובעוד צעדים שינקוט נגד זה. הסכסוך נגמר בפשרה – שירמיהו יכתוב ספר על המחתרת ויקבל שכר סופרים מהמכון, בסך המניח את הדעת.

זלמן כלל לא הופתע מסיפור זה והוסיף כי במידה שהוא מכיר את פעמוני – היה מאד מופתע לו פעמוני היה מקבל את ההצעה המקורית.

בהזדמנות פגישתי עם ירמיהו, הרצה בפני על הספר שהנושא יהיה: "תולדות הפרישה בישראל" ועל האופן בו הוא רוצה לכתוב אותו ולהגישו לקהל הקוראים.

באותו ערב מצאנו במכון גיליון אחד ויחידי של בטאון הגדודים העבריים מיסודם של ז'בוטינסקי, שהודפס באידיש, ושם גם הודפס מכתבו של דוד בן-גוריון, בתאריך 1918, תיאור נסיעתו מקנדה לאנגליה במסגרת הגדוד, כמגוייס. ומה הופתענו מתוכן המכתב ואופן כתיבתו. תלמיד כיתה ג' של בית ספר, היה לדעתנו מוסר תיאור יותר מוצלח וכותב מכתב בצורה יותר אינטליגנטית ויפה משכתב בן-גוריון, והלא אז כבר היה למעלה משלושים וכבר התיימר להיות מנהיג בישראל.

כאלה מנהיגיך ישראל…

השבוע השתדלתי להתקדם באיסוף החומר על הספר, ונפגשתי עם מספר אנשים. בימים הקרובים אגבש עוד יותר את עבודתי בשטח זה, כי כבר הגיע הזמן להתחיל במיון החומר. ושוב הפעם אני חרד, שמא לא אצליח להתגבר על פרשה מסובכת ומסועפת זו, בעיקר בגלל חוסר מקורות מספיקים. מה שיותר אני נכנס לתוך סבך הבעיות – גדלים יותר ספקותי והדבר נראה לי יותר קשה. אולם תקוותי איתי, שהודות להתמדתי ועקשנותי, אגיע לידי גמר, אם כי זה יקח עוד זמן רב למדי.

סכלותם של ראשי המדינה וטיפשותם – ללא גבול; ירידתם המוסרית וההידרדרות למדרון – ללא מעצור. נתבשרנו שהקונסול הישראלי במינכן בא לשדה התעופה שם להקביל את פניו של אחד "גרמני טוב" בשם אריך לית שחזר מביקורו בישראל. מתברר שגרמני זה ביקר בארץ תחת שם אחר, כי הממשלה חששה להתנקשות בו, העמידו לרשותו מכונית של משרד החוץ ושמירה מעולה, הובילוהו על פני כל הארץ והראו לו גם את מחנות הצבא על ציודם ואימונם של החיילים – בקיצור ראשי המדינה קיבלוהו כאחד האורחים החשובים ביותר שביקרו אי פעם בישראל.

ונשאלת השאלה לשם מה עשו את זה ומה אילצם להתנהגות כגון זו עם אחד המייצג את עם המרצחים?? אם מסתתר משהו סודי אחרי ביקור זה – מהו הדבר הסודי המשותף שבין ראשי המדינה ונציג גרמניה? או אולי זוהי שוב הפעם הוכחה של רצון טוב מצד ראשי המדינה לבוא לידי הסכם עם עם המרצחים? מה שלא יהיו נימוקיהם – ברור דבר אחד: החילות לנפול – נפול תיפול…

יום ב', ד' סיון תשי"ג – 18.5.53

בשבוע האחרון היתה פעילות מוגברת בחלק זה של העולם ושם ישראל הופיע שוב הפעם בכותרות של עתונות העולם.

בימים 12-13 לחודש זה ביקרו בישראל שר החוץ האמריקאי ג'ון פוסטר דאלאס ומנהל תכנית הסעד מר הרולד סטאסן ומלוויהם, במסגרת סיורם בארצות המזרח התיכון והקרוב, בעיקר במדינות ערב. בהצהרה הסתמית של דאלאס בפני העתונאים בהגיעו לשדה התעופה בלוד אמר שר החוץ האמריקני שהוא עורך את סיוריו במדינות ערב בשליחות נשיאו אייזנהואר ובישראל לפי הזמנת ממשלת ישראל. כלומר שלישראל לא נשלח על ידי נשיאו… בשיחות שניהל עם ראשי המדינה, ואשר לא ידועים כל פרטים על תכנם, כי שום הודעה רשמית לא פורסמה – ידוע אבל שנציגי ישראל הציפו את האורחים בשטף של דיבורים, בעוד שהאמריקאים רק הקשיבו ואולי גם אמרו מלים מספר. מה שידוע הוא שדאלאס ביקש לא להעביר את משרד החוץ לירושלים. נודע גם שנציגי ישראל כאילו התחננו בפני האורחים "שיקנו" את המדינה, כלומר הביעו את נכונותם לקבל את כל דרישותיהם תמורת הענקות כספיות נוספת, אולם כפי הנראה לא מיהרו האמריקאים לקנות את הסחורה המוצעת, כי הם בין כה וכה בטוחים בה. לעומת זאת בכל ארצות ערב שהספיקו כבר לבקר, יצאו העתונים ודוברי ממשלותיהם בהתקפות קשות וחריפות כלפי האורחים, וכלפי מדינת ישראל, והטעימו שלעולם לא יכרתו בריתות שלום עם ישראל, שזוהי אגב אחת ממטרות ביקורו – השכנת שלום בין ישראל לערבים, כדי להבטיח יציבות ושלום באזור.

אנשי מפ"ם ומק"י ערכו אסיפות מחאה נגד ביקור האמריקאים. הפגנות לא הורשה להם לערוך, אולם רישומם של מתנגדים לא היה ניכר כלל ועיקר.

המשטרה נקטה באמצעי זהירות מקסימליים להבטיח את שלום האורחים וכל דבר לא קרה בזמן ביקורם בארץ.

בשבוע האחרון נפסקו לגמרי השיחות בין בריטניה ומצרים על פינוי אזור תעלת סואץ והשתררה מתיחות גדולה בין שתי המדינות. לאזור התעלה החלו זורמים כוחות צבא בריטיים ואוניות מלחמה בריטיות בקצב מוגבר. הבריטים שמו מחסומים על כל הכבישים המובילים לאזור הצבאי ולעומתם המצרים אסרו אספקת מזונות ומצרכים לבריטים, אלא ברשיונות מיוחדים. מספרים שקרו הרבה התנגשויות בין האנגלים למצרים שנגמרו בהרוגים ופצועים. מנחשים שדאלאס יתווך בין שני הצדדים, אולם בינתיים המצב מתוח ואין לנחש מה יילד יום, כי המצרים מתרברבים ומכריזים השכם והערב שיתחילו במלחמת מצווה למען פינוי האזור והחזרתו למצרים.

כעסם של המצרים עוד עלה אחרי נאומו הגדול של צ'רצ'יל בבית הנבחרים הבריטי על מדיניות החוץ, בו יצא בתהילות ותשבחות למדינת ישראל ופנה לכל העולם בקריאה לתמוך בישראל. המעניין הוא שצ'רצ'יל המכריז על עצמו כידיד הציונות והיהודים – דווקא בזמן שלטונו באו כל הצרות על הציונות. בזמנו נקרע חלק הארי של הארץ והוקמה ממלכת עבר הירדן, בשנת 1921. בזמנו הופיעו הספרים הלבנים ב-1931 וב-1939 ובזמנו החלה המחתרת העברית את מלחמתה הקשה והמשחררת נגד שלטון הבריטים, כי צ'רצ'יל לא קיים את הבטחותיו ליהודים. והיהודים זכרון קצר להם: לא זוכרים את העוול שעשה לנו, לעומת זאת מתמוגגים משמחה כשהוא משמיע דברי תהילה – דברים שאין אחריהם מעשים ושאינם מחייבים את אף אחד.

ובינתיים נמשכים יום יום מעשה הרצח של המסתננים מעבר הירדן, שממשלת בריטניה מקיימת אותה ושצ'רצ'יל כה יפה דיבר בתועלת השלום בין שתי המדינות. וממשלתנו כרגיל, מסתפקת ב"מחאות חריפות" לוועדות שביתת הנשק המעורבות.

בשבוע שעבר הודיע דובר הצבא שהאלוף לסקוב, מפקד חיל האוויר, יוצא לשנתיים לחו"ל לשם השתלמות. משמעות הדבר הוא שסילקו אותו מהצבא, למרות זה שהיה חייל ממדרגה ראשונה, אשר מעטים כמוהו בצה"ל. הוא למעשה הקים והדריך את הצבא בהיותו כל הזמן ראש אגף ההדרכה. סילוקים אלו מדאיגים, כי בזמן האחרון עזבו או סולקו מהצבא כל המפקדים הגבוהים בעלי משקל אישי רציני ובעלי "אישיות" מוכרת, והפיקוד עבר לאנשים מדרגה שנייה – החל מהתפטרותו של הרמטכ"ל יגאל ידין עד לסקוב. מספרים גם שלסקוב לא היה איש מפא"י – אולי זה גרם לסילוקו, ועוד מספרים, ששעה שלסקוב היה מייג'ור בצבא הבריטי היה מרדכי מקלף, הרמטכ"ל של היום, רק סרג'נט, ויתכן שגם זהו גורם "חשוב" לסילוקו. איך שלא יהיה – מצב זה עלול לעורר מחשבות נוגות ומדאיגות…

בליל שבת האחרון ערכנו בביתנו מסיבת פרידה לזלמן ורעיה עקב צאתם מיד אליהו לשיכונם ברמת-גן. היו נוכחים כעשרים איש, רובם מידידינו ביד אליהו. המסיבה, ככל המסיבות הנערכות על ידנו, היתה מאד מוצלחת והאורחים בילו בנעימים עד שעה מאוחרת אחרי חצות. הרוזנפלדים, עדית ושלום, באו במיוחד מירושלים למסיבה והוסיפו גוון משלהם.

שכחתי להזכיר, שבזמן ביקורו של דאלאס אצל דוד בן-גוריון, בלשכתו בירושלים, בגמר הביקור נקראו לשם עתונאי החוץ הגויים, כדי לשמוע מפי דאלאס הצהרה. העתונאים הישראליים ועתונאים יהודיים בכללם לא הורשו להיכנס ולהיות נוכחים. וזהו לא המקרה הראשון והיחידי שבן-גוריון ולשכת המודיעין הממשלתית נוהגים באפלייה גזעית נגד עתונאים יהודיים. כל הכרזה, שנדמה לבן-גוריון כחשובה, נמסרת על ידו לעתונאי חוץ ופה בארץ נודעים הדברים מעתוני אמריקה או ארצות אחרות. דוגמה בולטת נוספת למנטליות המה-יפית של שליטנו, לכרכורים בפני הגוי והתקיפות כלפי פנים.

עתונאי ירושלים התאספו אתמול לאסיפת מחאה וקיבלו החלטות מפוצצות-מפושרות [מלשון פשרה], וכנראה שבזה יגמר האינצידנט עד לתקרית הבאה…

אתמול נפגשתי עם מר יכינסון בענייני הספר על העליה, אולם היתה זאת רק פגישת היכרות. לנושא נחזור בפעם אחרת. שיחתנו נסבה על פוליטיקה ומצב התנועה.

למרות גילו הגבוה, כבן שישים, הוא עדיין מלא מרץ ובעל כוח עבודה כביר. הוא מנהל את ענייני העתון "ידיעות אחרונות".

הוא איש תנועה ותיק, מראשית צעדיה. באחרונה היה מתומכי לח"י.

לדעתו אין כל סיכוי לתנועה, כי היא לא מהפכנית, חסרת הבנה ומעש. לדעתו רק בדרך אחת אפשר להצליח והיא הדרך הדקונסטרוקטיבית. כי בפעולות קונסטרוקטיביות התנועה אף פעם לא תצליח – במקום קיר אחד שהתנועה תקים – יקימו אנשי מפא"י עשרות בניינים וכו'.

צריך, לדעתו, באופן עקבי ועקשני, יום יום ושעה שעה לדבר, לצעוק ולהכות בראשים ולהוכיח את המשטר הכושל הנוכחי ודבר זה סופו להיקלט במוחות הנוער. אין כל סיכוי למהפכת דמים. לעומת זאת מאמין הוא בחיסולו של המשטר והתמוטטותו, תוך חנק עצמי מהמצב הקיים, כי סופה של עניבת החנק לההדק עד הסוף, ולכן גם הוא תומך בדוקטור שייב [אלדד], לא מפני שהוא-הוא האיש אשר יגרום או יביא למהפכות ולהתמוטטות המשטר, אלא מפני שהוא שומר על הגחלת אשר בבוא היום תיהפך ללהבה.

לדעתו, גאוניותו של ז'בוטינסקי העיקרית התבטאה במאמר "כן לשבור", כי זוהי הדרך היחידה – להרוס את המשטר עד היסוד ואחר כך להתחיל לבנות מחדש בהדרגה ובשיטתיות.

י"ג סיון תשי"ג – 27.5.53

שלשום הזמין אותי לשיחה המהנדס ויגודסקי-ארבלי, מי שהיה בזמנו מנהל מחלקת ההסברה של האצ"ל, ואחר כך ניהל מחלקה זו בתנועת החירות מיד אחר היווסדה.

מזה שנה שהוא עוסק בתכנון וארגון הוצאת ספר מקיף על תנועת המלחמה המזויינת למען שחרור הארץ – החל מימיה הראשונים של בית"ר והצה"ר, האצ"ל והלח"י על כל גלגוליהן ועד להקמת המדינה. לשם ביצוע תכניתו שבא עליה להסכם עם הנהלת מכון ז'בוטינסקי – הקים ועדה ציבורית, הרכיב מערכת של אנשים נייטרלים שיש להם גם מושג וידיעה בכתיבה, ארגן ומארגן גם עכשיו מפעל כספי כדי להבטיח תקציב לעוסקים בעבודת איסוף החומר, הרכיב רשימה של כמה מאות איש שיש לגבות מהם עדויות והחשוב מכל – הבטיח את השתתפותו של פרופסור יוסף קלויזנר, אשר גם, לדבריו, יכתוב את הספר על סמך החומר שנאסף וגם יתן הדרכה לאוספי החומר. בעבודה מעשית טרם הוחל, למרות זה שכבר עברה למעלה משנה מיום התחילו לטפל בכל הדבר הזה.

מר ארבלי הציע לי את תפקיד מזכיר ומרכז של כל המפעל: לרכז את החומר, להיות בין גובי העדויות, למיין את החומר, להורות לאנשים על דרכי פעולתם וכו', וזה לאחר שיחה ממושכת עם פרופסור קלויזנר, אשר מצא אותי מתאים לתפקיד זה. פרופסור קלויזנר קרא מעט בספרים שלי ודעתו היא בדרך כלל חיובית לאופן כתיבתי מבחינה סיפורית, אם כי, לדעתו, אין ספרי היסטוריים מובהקים, או לא מספיק היסטוריים. עדיין לא נתתי לארבלי את תשובתי, אולם כפי הנראה לא אקבל את העבודה, כי אין בדעתי להזניח את העבודה הספרותית-מחרית שאני עוסק בה כעת. באופן מעשי – אין אני רוצה להפסיק מלטפל בגמר איסוף החומר לספר העליה וכתיבתו. כן. אין לי רצון לוותר על תכניות שלי על כתיבת ספרים נוספים, בראש וראשונה – כתיבת ספר על הבריחה והתקופה שלאחר השחרור אחרי מלחמת העולם השניה.

על תכניתו זו כבר שמעתי מזמן ובהזדמנויות סיפר לי עליה מר ארבלי בעצמו. בזמנו התייחסתי לכל העניין ברזרבה וגם כעת אין לי אמונה גדולה בביצועה המהיר של תכניתו, אלא אם כן יימצא אדם או מספר אנשים שיעסקו בעבודה במסירות, התמדה ועסקנות. כפי הנראה, שגם מר ארבלי כבר עמד על כך ולכן גם פנה אלי.

לפני יומיים הופתע הקהל הישראלי בהיוודע לו לפתע שארבעת השרים של הציונים הכלליים בממשלה התפטרו מתפקידם ועל ידי כך פירקו את הקואליציה בין מפלגתם לבין מפא"י והביאו לידי משבר ממשלתי. הנימוק האופיציאלי להתפטרותם היה – החלטת הרוב של מרכז מפא"י להתיר את הנפת הדגל האדום ואת שירת האינטרנציונאל בבתי הספר שכאילו צריכים היו להיות ממלכתיים, לאחר שהסכימו לביטול הזרמים והקמת רשת חינוך אחידה. החלטת מרכז מפא"י היתה בניגוד לדעתו של בן-גוריון, שרת ואחרים שעבורם הצביעו רק עשרים ואחד איש לעומת למעלה משישים קול שקיבלה ההצעה הנגדית. מזה יומיים שמתנהל משא ומתן מתמיד, ושיחות ותיווכים וישיבות בין המפלגות השונות והיום הודיע בן-גוריון בכנסת שבשבוע הבא יוכל למסור על תוצאות מאמציו לחידוש הקואליציה והרחבתה.

המשבר הממשלתי עשה רושם קשה בעולם, בעיקר בארצות הברית. אשר שם נודע כי המדובר הוא על דגל אדום ואינטרנציונאל, שכה שנואים ומאוסים על דעת הקהל שם, וכתבי החוץ מפה והכתבים משם מנבאים, שדבר זה יגרום נזקים חמורים למדינה הנמצאת בלאו הכי במצב חמור כלכלי ובטחוני.

מובן מאליו, שכל צד מאשים את משנהו במשבר זה, אולם דבר זה לא מעלה ולא מוריד.

כפי שמשערים וגם ידוע הדבר, שהציונים הכלליים רק ניתלו בעניין הדגל, אולם האמת היא כי זה מזמן הגיעו לידי מסקנה שעשו מקח טעות, בהכנסתם בקואליציה, כי אין להם בממשלה כל השפעה מעשית ובעלות משקל, אין הם יכולים לשנות משהו לטובה, במידה שהם מסוגלים לכך, ועליהם רק להיות שותפים ואחראים לכל כשלונות המשטר המפא"י בעבר ובהווה. לא רק שהמצב לא הוטב משך חמשת חודשי הקואליציה – אלא החמיר והלך: גדלה האבטלה במידה מבהילה – מדברים עד לקרוב לחמישים אלף מובטלים, מנות המזון לא חולקו בזמנן ומפגרות לשבועות וחודשים מחוסר מלאי, עד כדי כך שמשרדו של פ. ברנשטיין מצא לנכון להאשים בכך את "שוהם" חברת האוניות, על שאוניותיה מתמהמהות בדרך, דבר ש"שוהם" הכחישה בתוקף. העלאת מחירים מבהילה, הטלת מס רכוש, מלווה חובה וכו'. כל הדברים האלה שהביאו להתמרמרות גדולה בכל הציבור ובשורות הציונים הכלליים, ועל כן גם החליטו כנראה לעזוב את הממשלה, כי כעת התבלט לעין כל, שלא היתה להם כל תכנית ממשית להבראת המשק, ואם קיוו שלכל הפחות יוכלו להתחלק על מפא"י בתקציב המדינה, בהענקות ובכספי המגביות, הרי התברר להם שקופת המדינה ריקה היא, שמפא"י לא השאירה עבורם דבר פרט לדפיציטים…

מובן, שבינתיים גדלו סיכוייהן של המפלגות הדתיות ומפלגות השמאל "המתונות" להגביר את השפעתן, כלומר לדרוש ממפא"י מחיר יותר גדול עבר תמיכתם בהן ובממשלה קואליציונית חדשה שתקום – ומתקיים מכר וממכר לאורך כל החזית.

ובינתיים הולך ומחמיר מצב הבטחון בגבולות. כל יום מקרי רצח, שוח וביזה, ושלשום ערכו כוחות עבר-ירדניים התקפה מרוכזת על שלושה ישובים בבת אחת, אשר מיריותיהם ומרימוניהם נהרגו שתי נשים ומספר אנשים נפצעו. גם הבוקר חדרה קבוצת מסתננים מעבר הירדן בסביבת יריחו, שהונסו, אולם בינתיים נהרג חייל ישראלי ואחדים נפצעו. המצב בגבולות החמיר עד כדי כך, שמשקיפים זרים בדיעה שרק התערבות ישירה של ארבע המעצמות הגדולות תהיה בכוחה לשפר את היחסים, והממשלה שלנו עוסקת ב… הגשת מחאות חריפות למועצת שביתת הנשק המעורבת…

שלשום התקיימה פגישה של בית"רים יוצאי ליטא, השניה במספר, וזה בקשר עם התערוכה של בית"ר העולמית ששלטון בית"ר יחד עם מכון ז'בוטינסקי עומדים לערוך הקיץ ליובל השלושים של בית"ר. בפגישה השתתפו כשלושים איש, כולם כבר די מבוגרים, עם שערות שיבה, הורים למשפחות ולילדים גדולים. רק אחדים מהם היו מוכרים לי והרגשתי רגש זרות כלפיהם. בפגישה זו נבחרה גם משלחת לכינוס העולמי של בית"ר שיתקיים הקיץ, ואני בין אנשי המשלחת.

מה שראוי לציין – הניצוץ הבית"רי שעדיין מהבהב בלבות אנשים טרודים אלה. בשמחה נפגשים ומשוחחים בזמנים עברו ומעלים זכרונות מהימים הטובים ההם שחלפו מבלי שוב.

אתמול ערכתי סיור בסניפי קופת חולים בצפון הארץ ובגליל, שזה שנה שלא ביקרתי שם. נוף הגליל מקסים תמיד, כאילו ראית אותו בראשונה והעיניים לא שביעות מראות את שדות המולדת, עמקיה והרריה הנהדרים, וכל זה על רקע החרמון המושלג הניצב כשומר גבולות זקוף, גאה ואדיר.

יום שבת, פרשת בהעלותך, ט"ז סיון תשי"ג – 30.5.53

ציינתי במיוחד את פרשת השבוע, כי בשבת זו עליתי לתורה בפעם הראשונה במלאת לי שלוש עשרה שנה. נהייתי לבעל-מצוות וקיבלתי עלי את עול התורה, המצוות והחיים.

מתי היה הדבר? נדמה לי שמאותו יום עברו דורות ושנות אלף. היום ההוא, כמו כל התקופה ההיא, הסביבה, אורח החיים בעיירה ליטאית – עיר ואם בישראל – נראים לי כל כך רחוקים, כה בלתי מוחשיים, וממשיים, כאילו לא מעלמא הדין, ולא יכול להיות אחרת אלא אם כו היה זה לפני עידן ועידנים.

אינני יודע איך רואה כל אדם נורמלי החי בתקופה רגילה ותנאים רגילים את ימי ילדותו הרחוקים, כפי ששמעתי רבות מפי אנשים מבוגרים או זקנים המעלים זכרונות העבר, הרי הם תמיד משתמשים בביטוי ובהגדרה ש"כאילו זה היה אתמול!" ויתכן באמת שהם רואים את העבר בכל בהירותו, כי לא רבות הן החליפות והתמורות שפגעו בו, באדם, באופן ישיר ואישי, והחיים של היום, של ההווה, הם המשך טבעי והתפתחות טבעית של עברו על יסודותיו הקבועים והמוצקים שחליפות הזמן אמנם מכניסות בהם שינויים, אבל לא מערערים אותם עד היסוד.

אני לא זכיתי לתנאי חיים כאלו ולא לתקופת חיים כגון זו, ועל כן נראה לי העבר איך שהוא נראה. אולם מה חשיבות לדבר? העיקר שהגענו, עוד מעט לשנות הבינה, והשאלה היא אם באמת נרכוש בינה ותבונה במידה מספקת או שגם להבא נעסוק במעשה ילדות ובמעשה נערות?!…

זה היום השני שאני בבית. נפגעתי בשפעת קלה.

בהתחלת השבוע שעבר קיבלתי הודעה מהנהלת מכון ז'בוטינסקי שבאסיפה השנתית האחרונה של חֶבֶר מייסדי המכון נבחרתי כחבר לחֶבֶר המייסדים בין שישה עשר החברים החדשים שנבחרו. (בסך הכל שבעים ושניים חברים) מר י. פעמוני סיפר לי אחר כך שמועמדותי נתקבלה פה אחד, תוך מחיאת כפיים כללית.

לפני זמן קצר סיפר לי זלמן, שבשיחתו עם מספר אנשים באו לידי סיכום, שיש לערוך סימפוזיאונים עונתיים על דרכי התנועה ועל תפקידיהם של "מי שהיו" בשעה זו ובעתיד, וכן על נושאים אחרים הקשורים בחיים הפוליטיים והחברתיים של המדינה. בסימפוזיאונים אלה ישתתפו עד עשרה-חמישה עשר איש נבחרים, וגם אני ביניהם. כל התכנית באה כתוצאה מנסיונות ה"ליכוד" שלא נשאו פרי. לעומתו אליהו גלזר, אוטו זיידמן ומול גורבי הם בעד יסוד לוזה-לשכה, בה יאוגדו אותם האנשים שעליהם מדובר.

אני לכשעצמי מסכים לשני הדברים יחד, וכל זה תוך רצון ליכוד הכוחות באיזו צורה שהיא. מובן שכל תכנית לא תוצא לפועל אם לא ימצא אחד או מספר אנשים שיתמסרו לארגון הדבר.

ב-18 לחודש זה נתקבל בכנסת "חוק זכרון השואה והגבורה – יד ושם", שתפקידו להקים רשות מוסמכת להנצחת תקופת השואה. לפני קבלת החוק התקיים ויכוח בכנסת בו טענו נציגי תנועת החרות שאין לכנסת זו כל זכות מוסרית לעסוק בהנצחה מאחר שעל מצפונה כתם הסכם השילומים.

סיעת מפ"ם ניצלה הזדמנות זו לצבירת הון מפלגתי בטענה שרק חבריהם היו בין המתנגדים והמורדים. לאחר קבלת החוק פרסמתי מאמר בחרות בו תמכתי בדעתו של דוקטור י. בדר, שכל החוק לא בא אלא כדי לפתוח במגבית חדשה רבת ממדים כדי למלא את קופת המדינה וקופת מפא"י הריקה. אולם למרות זה, כמובן, לא יהיה אף יהודי שלא ייקח חלק במפעל ההנצחה מבלי לשים לב לגורמים האמיתיים שהניעו את שרי מפא"י להביא את החוק בפני הכנסת.

במחצית השבוע שעבר נאסרו על ידי המשטרה שני צעירים על יד משרד החינוך והתרבות בירושלים כשברשותם פצצות פרימיטיביות. לדעת המשטרה היה בדעתם להניח אותן במשרד זה כמחאה על החינוך הממלכתי שעומדים להנהיג במדינה ובזה יפגע החינוך הדתי של ילדי ישראל. המשטרה סבורה שקיים ארגון מחתרתי ארצי שיכול להיות מסוכן לקיום המדינה, וכתוצאה מכך אסרה מספר צעירים ומבוגרים מהחוגים הדתיים של לח"י לשעבר, אשר כאילו פעילים בארגון מחתרתי זה ואשר גם הרכיבו את הפצצות שהיו ברשות הצעירים. פרטים יתר עדיין חסרים, פרט לזה שהארגון קורא לעצמו "ברית הקנאים".

ביום חמישי בערב נפגשתי עם חנוך קלעי-סטרליץ, בענייני העליה. קלעי היה בזמנו קצין המטה הראשי של האצ"ל, ואחר מאסרו של רזיאל היה ראש המטה ובאופן ישיר היה גם אחראי לחידוש הפעולות שהארגון ביצע בתקופה ההיא (בהתחלת 1939-מסוף 1938). אחר כך, בזמן הפילוג ולאחריו, היה ממקורביו של יאיר-אברהם שטרן, ובסוף עזב גם אותו. בהתחלה נאסר יחד עם כל המטה בספטמבר 1939, אחר כך נאסר שנית והוגלה לקניה. התרחק מהתנועה ומהמחתרת. עבד בעתון המפא"י "הדור" כעורך ספרותי, וכעת עובד בתרגום ועריכה בהוצאת הספרים המפ"אית "עם עובד", אם כי הוא טוען שאינו איש מפלגה.

לדעתו דוד רזיאל הצטיין רק כמפקד צבאי אולם לא היה בעל מוח פוליטי ומדיני. כן היה רזיאל, לדבריו, אדם די פרימיטיבי ולא ידע הליכות עולם. לעומתו יאיר היה בעל מחשבה מדינית עמוקה ומזה גם הגיעו לפילוג, כי יאיר טען שז'בוטינסקי הוא בן המאה הליברלית שאינו מתאים להיות מנהיג בשנת המאה הנוכחית ועל כן גם הצה"ר אינה מפלגה לפי דרישות הזמן ולפי טעמו. הוא מכחיש שהפילוג בא על רקע מריבות או אמביציות אישיות.

הוא שולל את תורתו של יאיר הכותר כתרים למוות. לדעתו יש להכתיר כתרים לחיים ולגרוס ש"החיים הם הנכס היקר ביותר של החיים" – ולא כגירסתו של פרופסור קלויזנר ש"החיים אינם הנכס היקר ביותר של החיים". הוא כעת מושפע מאד מספריו של הרברט רייך, הטוען שלו בני אדם היו מוצאים פורקן טבעי לאמוציות שלהם והיו מעריכים את החיים כראוי – הרי בחשבון הסופי היו חדלות מלחמות בעולם וכל אדם היה מאושר… רזיאל נאסר בלוד בעמדו להמריא לחיפה לפגישה עם פנחס רוטנברג. רוטנברג ביקש להיפגש בתל אביב, אולם רזיאל לא הסכים לכך, כי לא רצה בתיווכם של אנשי הצה"ר. קלעי נפגש אחר כך עם רוטנברג, שתמך בפעולות הטרור שלהם וגם ביקש שימשיכו בפעולות. דבר זה היה עבורם מקור עידוד והוכחה נוספת לנכונות דרכם.

הרביתי לשוחח עם קלעי שעה ארוכה על נושאים ספרותיים וחברתיים. לדעתי החלק הריק הקיים נוגע רק ובמיוחד לאנשי המחתרת לשעבר, לעומת זאת הוא משוכנע שהנוער הגדל יימצא את דרכו בערכים שהמדינה ייצרה עם הקמתה, כגון צבא, סמלים, דגל וכו'.

נתרשמתי מקלעי כמאיש בעל ידיעות רחבות ועמוקות מאד ובעל תרבות גבוהה, אולם יחד עם זה נדמה לי שהוא גם בעל תסביכים במידה ידועה, ומכאן גם הפכפכנות אופיו.

דוקטור בנימין לובוצקי, שהוא עובד יחד איתו, לדעתו משלה את עצמו שמאמין בתורה המפא"ית והוא נאמן לה ללא רתיעה והיסוס ומבלי לפקפק בנכונות דרכה. איש מפא"י מהחשובים שבהם אמר פעם לקלעי, שהוא בעצם לא היה יכול לכתוב כל יום בעתון המפא"י ולהגן בקבלנות על כל מעשי מפא"י כמו שעושה זאת לובוצקי. הוא גם סיפר לו שפעם, בשיחתו עם לובוצקי, ניסה ללמד זכות על אחד ממאמריו של פ. ברנשטיין – הציוני-כללי, ואז התריע לעומתו לובוצקי שיש לו תסביכים אנטי-מפא"ים – וזה לאדם שכל ימיו עמד בהנהגת מפא"י – עד היום. אותו איש מפא"י הוסיף ואמר לקלעי שלובוצקי מחליף את מפא"י מלפני עשרים שנה עם הרביזיוניסטים של היום… (כידוע היה בכל הזדמנות לובוצקי מכריז מלחמת חורמה במפא"י)…

לפני שבועות מספר נזדעזע הקהל היהודי גם במדינה וגם בחו"ל וגרם לתגובות שונות המקרה הבא: אישה יהודיה אחת באה לקונסוליה הישראלית בפראג וביקשה חסות, אחרת היא תיאסר ותוצא להורג על ידי המשטר הקומוניסטי בצ'כוסלובקיה. אנשי הצירות התקשרו עם ממשלת ישראל וזו הורתה להסגירה לידי השלטונות הצ'כיים.

יום ו', כ"ב סיון תשי"ג – 5.6.53

גם השבוע היה מלא מאורעות עולמיים מרכזיים. אמסור על כמה מהם:

ביום א' בערב הותקפה מכונית משא שהיו בה למעלה מארבעים צעירים וצעירות, בני שש-עשרה, שנסעו לטיול בגליל. בהותם בקרבת מירון – בכביש עכו-צפת – נפתחה עליהם אש אוטומטית. נער בן שש-עשרה נהרג במקום ושלושה אחרים ואחרות נפצעו. כרגיל הגישה הממשלה גם הפעם "מחאה חריפה". עקבות המסתננים הובילו לגבול הלבנוני.

מאורע זה עורר התמרמרות רבה בכל חוגי הישוב, כי נוכחו לדעת פעם נוספת עד היכן עוערו מערכות הבטחון במדינה, אם המסתננים העזו כבר להגיע למקומות כגון אלו. אולם, אם הקהל הרחב נזדעזע לשמע ידיעה זו – הרי הדבר לא עשה כל רושם על נבחרי האומה. זלמן, שהיה אותו יום בכנסת ונוכח בשעה שהגיעו לשם עתוני הערב, אשר סיפרו על המקרה, מציין כי הוא נזדעזע עוד יותר מהעובדה, שחברי הכנסת יתם ישב ושוחח לא מצאו אפילו לנכון להגיב על ידיעה זו באיזו צורה שהיא. הם המשיכו בשיחותיהם ובדיוניהם כאילו לא קרה דבר, וכאילו מקרה זה הוא רגיל כל כך, שלא כדאי אפילו להתעכב עליו ולעשות חשבון נפש מה מצב העגום בו אנו נמצאים. ואמנם, מקרי הרצח, השוד והביזה הפך ללחם חוקנו היומיומי שאין איש שם יותר לב לכך, וזוהי אולי הטרגדיה הגדולה ביותר, כי זה מציין את רוח התבוסתנות וההבלגה שהשתררה בכל.

בשעת שיחתנו זו, סיפר גוטקה (רבינוביץ, מנכ"ל "מעריב"), כי שמע ממקורות הש"י המוסמכים, שיש להם ידיעות מהימנות, כי מומחים גרמנים שינו מהיסוד את כוחם הצבאי של המצרים ועוד יותר של הסורים. הם מדריכים אותן ומאמנים את חיילי וצבאות הערביים בכל הנשק המודרני ביותר, וכולם הצבאי של צבאות ערב גובר ועולה מיום ליום, ולכל ברור כלפי מי יכוונו צבאות אלו, כי מנהיגי מדינות ערב מכריזים בכל הזדמנות על כוונותיהם לחסל את מדינת ישראל בהזדמנות הראשונה. ואצלנו, עוסקים המנהיגים בריב פנימי ובתככים קטנוניים ודואגים רק איך לגמור ולדלדל את ההמונים לטובתם מפלגותיהם…

בהתחלת השבוע חזר לארצות הברית מיניסטר החוץ שלה מר ג'ון פוסטר-דאלאס עם חבר מלוויו אחרי סיורו בארצות המזרח התיכון ודרום אסיה. למחרת בואו נשא נאום לעם האמריקאי בו התווה את מדיניות החוץ החדשה של ארצו. כל הארצות המעוניינות, ביניהן ישראל, ציפו במתיחות רבה לנאום זה. ופה נחלה ישראל אולי אחד הכשלונות הגדולים ביותר שלה: בנאומו בא דאלאס למסקנות שיש להחזיר חלק מהפליטים הערביים לישראל, לבַנְאֵם את ירושלים ולחזק את הליגה הערבית. נוסף לזה הגדיר את מדינת ישראל כ"שטח הכפוף עתה לשלטון ישראל". מובן שכדי לרכך קצת את הרושם ולהמתיק את הגלולה, הוסיף שצריך לשמור על ישראל.

אלו הן תוצאות מדיניות החוץ הישראלית המתרפסת בפני הפריץ והמוכנה להוסיף ולמכור את מה שנשאר עדיין לפליטה – אם נשאר עוד משהו, ומובן, שאין הרבה קופצים על סחורה המוצעת בכל פה וללא כל מחיר… נוסף לבדידות העמוקה בה נמצאת המדינה בעולם המזרחי, המערבי ונוכח השנאה הגדולה של ארצות ערב הסובבים אותה – הרי המדיניות האמריקאית כלפי ישראל של הממשלה הנוכחית – יש בה כדי מכת-מוות למדינה העומדת בין כה על כרעי תרנגולת. מי יעמוד לנו בעת צרה ומצוקה?!

ביום ג' השבוע הוכתרה אליזבט בת העשרים ושבע כמלכת בריטניה. טקס ההכתרה נערך ברוב פאר והדר, בנוכחות ראשי חבר העמים הבריטי, אורחים רמי מעלה ותיריים מכל קצות תבל. לונדון העיר האפורה – הפכה לעיר ססגונית – לעיר דמיונית של אלף לילה ולילה. מיליונים אנשים חזו בתהלוכת הפאר. יודעי דבר מעריכים את הטקס כחגיגי ביותר במאת השנים הנוכחית.

בבוקר יום ההכתרה נודע שחבר המשלחת הבריטית הצליח להגיע לפסגת האברסט, ההר הגבוה ביותר שבעולם, אשר מזה מאה שנה משתדלים להגיע לפסגתו וכל הנסיונות שנעשו עד כה נכשלו.

אני לכשעצמי מעריך את המאורע כאחד החשובים ביותר של תקופתנו.

שלשום נערך ניסוי אטומי נוסף בארצות הברית, במדבר נבאדה – האחרון בסדרת ניסויי האביב. נזרקה פצצה בעלת כוח נפץ ועוצמה שלא ידעו דוגמתה. הברק נראה במרחק של אלפיים קילומטר ממקום ההתפוצצות – הישג נוסף של הטכניקה וההתקדמות האנושית לקראת חורבנה…

השבוע פורסמו פרטים על הסכם החזרת רכוש לטמפלרים הגרמנים על ידי ממשלת ישראל לאחר משא ומתן סודי וממושך שהתנהל בין נציגי ישראל וממשלת בון בלוקסמבורג ופריס. לפי מה שנודע, יוחזרו לגרמנים אחוזה על יד ים כנרת, כנסיה על הר ציון וכו'.

והממשלה מוסיפה חטא על פשע. על כגון דא אמר הנביא ישעיהו: "הוי מושכי העון בחבלי השוא. וכעבות העגלה חטאה". "שריך סוררים וחברי גנבים, כלו אוהב שוחד, ורודף שלמונים"… ולא די בזה שתציף את הארץ בסחורות הטומאה, עוד תכניס לארץ גם את נושאי הטומאה – הגרמנים. ולא די לה בזה שהר ציון הקדוש נמצא בידי צר ואויב, עוד תושיב עליו את נציגי העם המרצחים – והעם לא נע ולא זע…

ביום ד' חודשה הקואליציה בין מפא"י לציונים הכלליים. הודעת ראש הממשלה בן-גוריון על כך לכנסת היתה מלווה שערוריות נסערות, גידופים וזלזולים אין סוף. בן-גוריון התפאר שהוא בעד "שעטנז" ונגד מוניזם בהסבירו את דבריו בפלפולים נבובים ופילוסופיה שאין לה כל אחיזה הגיונית. תוך כדי כך כינה את תנועת החרות "יבסקציה מימין" שהביא לתגובות חריפות מצד סיעת חרות. קודם לכן קמה סערה מצד סיעת מפ"ם. יש הסוברים שבן-גוריון הביא לסערות ולשערוריה בכנסת במתכוון, כדי להסב את תשומת לב הבית והעם מהמצב הפוליטי והבטחוני החמור בו נמצאת המדינה. אם כך הוא הדבר, הרי שהצליח בתכסיסיו ולו לימים ספורים בלבד.

ביום ד' בערב השתתפתי בישיבה של סופרים ועסקנים אנשי וילנה – בה דנו על הוצאת ספר מקיף על וילנה. בקרוב תוכן הצעת הקונסטרוקציה של הספר ותכנו המשוער, ואז נוסיף לדון בדבר. דבר אחד ברור לכולם, שהספר צריך להיות מונומנטלי ובעל ערך רב, משימה לא קלה, אולם יש תקווה שיתגברו על כך, כי רבים הם אנשי וילנה מושכי עט סופרים וחוקרים.

השבוע קיבלתי מכתב מדרום אפריקה מהרי הורביץ בו הם מבקש שאכתוב מאמר לשנתון של עתונם ה"ג'ואיש-הראלד" שהם עומדים להוציא לראש השנה. הנושא – מחיי הפרטיזנים ואקטואליזציה לשילומים. הסכמתי לדבר.

כן אני מתכונן לכתוב ללוח חרות שהנהלת העתון עומד להוציא לראש השנה. כנראה שאתוב פרק על התקופה שלאחרי השחרור. ללוח זה עוד אצטרך לכתוב גם מאמר על קופת חולים.

ב' תמוז תשי"ג, יום ב' – 15.6.53

בימים האחרונים אני טרוד ב"מבצע" שיכון, על כל הסיבוכים הקושרים במבצע זה בארץ. רכישת שיכון והעברת דירה בארץ הזאת. נוסף לקשיים הכספיים הגדולים, הרי הדבר קשור גם בריצות מרובות וטירדות שאין אפשרות כמעט לפרטן.

השבוע האחרון והנוכחי מלא וגדוש אצלי גם בפגישות עם אנשים שונים בענייני העליה, ושני הדברים גם יחד גוזלים את כל הזמן ומתישים את הכוחות במידה גדולה. אולם התקווה שכל זה ייגמר אי פעם ממריצה להמשיך במאמצים הגדולים.

בראש וראשונה עלי לרשום על מאורעות הימים האחרונים:

ב-7 לחודש זה, ביום ראשון התקיימה אסיפה של מייסדי מכון ז'בוטינסקי. היתה זאת המשך האסיפה שהתקיימה לפני חודשיים. משבעים ואחד מייסדי המכון הופיעו בהתחלה חמישה עשר-עשרים איש ולבסוף נוספו עוד שלושים וחמישה איש, רובם אנשים באים בימים – מוצגים מוזיאליים בעצמם. אחרי מסירת הדו"ח על ידי י. פעמוני והודעתו שהוא מתפטר מתפקיד מנהל – נסבו רוב הוויכוחים על בחירת הנהלה חדשה – על מה שלא הגיעו לידי גמר. על עבודת המכון בעתיד, תפקידיו, אפשרויותיו ועל הפיכתו למכון מחקרי-מדעי הראוי לשמו – אף אחד לא דיבר, וזה חבל מאד. שוב הפעם הייתי עד לאינטריגות ומיקוח על דברים פעוטי ערך, שלא נוגעים כלל לעצם העניין והפיכת המכון למוסד בעל ערך, דבר שקיימים כל הנתונים לעשותו. התברר לי שקיימת מתיחות ואפילו כעין מלחמה בין פעמוני לבין ההנהלה; פעמוני הוא מטבעו אדם שאינו סובל ואינו מוכן להסכים לקיום מוסד נוסף לתפקידו כמנהל. ההנהלה הקיימת הוכיחה כנראה פעילות יתר והביעה דעות והציגה דרישות המנוגדות לדעתו, להשקפותיו ואולי גם לאינטרסים של פעמוני, ועל כן החליט, כנראה, להיפטר מהם, וזה על ידי התפטרותו מתפקיד מנהל, בידעו יפה שאף אחד לא יסכים לקבלה ובאין ברירה ישאר הוא שוב הפעם הקובע היחידי ובעל הבית היחידי של המכון. בינתיים השיג את מבוקשו, כי האסיפה התפוררה מבלי לבחור הנהלה חדשה, וההנהלה היוצאת, כנראה לא תמשיך לכהן בתנאים וביחסים שנוצרו. אין לדעת במה ייגמר העניין: אם פעמוני ישאר לבד ימשיך המכון לגדול ולהתרחב ב"רוחב" במקום שיתכתב ב"עומק". וזה ללא עורף ציבורי. בלי פעמוני – אין לראות כלל את קיומו של המכון, ולעבוד יחד עם הנהלה הוא יסכים רק עם אנשים כאלה שיקבלו למפרע את דעתו ומרותו. עש המנבאים לו סוף דומה לזה שיש לו בקופת חולים, מוסד שהוא הקימו ולבסוף נדחק ממנו עד שאין לו כל השפעה יותר עליו. ימים יגידו מה תהא ההתפתחות העתידה. דבר אחד ברור לי, שכל ההסתבכויות האלו, נוסף לאופיו הקשה של פעמוני – לא יוסיף בריאות למכון.

אגב, בדו"ח שלו הודיע פעמוני, שהמכון הוכר על ידי הממשלה, כמוסד למחקר – וזה בהשתדלותה של הגברת אסתר רזיאל-נאור, חברת הכנסת.

השבוע האחרון היה עשיר בהתנגשויות דמים של מסתננים ערבים נגד מקומות ישוב עבריים. הדבר התחיל בהתקפת התחבורה בכביש עכו-צפת, יריות הלגיון על שכונות בירושלים, התקפות רצחניות במושבים טירת יהודה, על יד לוד, משמר אילון, על יד רמלה וכפר הס – גוש תל-מונד. בכל שלושת המקומות פוצצו המסתננים בתים בחיפוי אש מנשק אוטומטי ונגמרו בקורבנות אדם. כן נחטפו פעמים טרקטוריסטים שחרשו בשדות – אחד מהם הוחזר אחרי שספג מכות נאמנות מידי חיילי הלגיון, והשני, במקום אחר, נמצא פצוע בשדה רחוק מהטרקטור, כן נורו יריות מצד הסורים על סירת משטרה ששטה בכנרת. וכל זה – לאחר שחתם מחדש הסכם עם עבר הירדן על מלחמה בהסתננות. והממשלה שלנו ומוסדות הבטחון מסתפקים בינתיים במחאות חריפות ואזהרות ומאד מרוצים כאשר ועדת שביתת נשק מחליטה על גינוי נגד אחת ממדינות ערב.

ההתקפות האחרונות מעידים פעם נוספת שכל הפעולות האלה הן מתוכננות יפה על ידי הערבים ויש להניח שקיימות פלוגות מיוחדות המאומנות למטרות אלו. שמועות יודעות לספר, שההדרכה היא גרמנית. יש גם טוענים שנאומו של דאלאס, שהיה פיייסני מאד כלפי הערבים ואינו אוהד ליהודים – הוא שעודד את הערבים להתקפות אלו. וכבימים מקדם – נשפך דם בציון…

יום ה', ה' תמוז תשי"ג – 18.6.53

ההתקפות, מעשי הרצח וההסתננויות לא פוסקים. אתמול מת הטרקטוריסט שנמצא פצוע בשדה מקיבוץ פלמחים. אתמול נהרג חייל יהודי בחילופי יריות עם קבוצת מסתננים. מכמה משקים בדרום גנבו מסתננים בהמות וכלי עבודה בשווי של למעלה מאלפיים ל"י. בליל שלשום הונסו מסתננים מקרבת כפר סבא. חיילי הלגיון בירושלים מיידים אבנים מעל חומות העיר העתיקה ושני ילדים נפצעו. לפני שלושה ימים התקיפו ערבים את ראש פינה והודות לאומץ לבו של שומר יהודי, שהניסם – לא היו כל אבידות. למרות זה שעקבות המתקיפים, שהתקיפו ברימונים ונשק אוטומטי, הובילו לגבול הלבנון, הרי מסתבר ונודע בבירור שאלו היו ערבים מתושבי המדינה, וכפי שמסתבר קיימת מחתרת או ארגון טרוריסטי ערבי במדינה, שהם קשורים גם עם ערבים או ארגון מחוץ לגבולות המדינה.

לפני שבועיים נתפסו שני צעירים, תושבי מאה שערים, בחורי ישיבה כאשר פצצה ברשותם אשר התכוונו לפוצץ את משרד החינוך והתרבות בירושלים. בעקבות מאסרם, הודיעה המשטרה על מציאת מחבואי נשק על יד ירושלים ועל יד תל אביב. המשטרה ביצעה מאסרים של עשרים ושניים צעירים, ביניהם מספר אנשי לח"י לשעבר. היועץ המשפטי של הממשלה קרא באחד הערבים, בשעה עשר, למסיבת עתונאים בירושלים והודיע על קיום מחתרת "בלי שם" במדינה, שמטרתה היתה להביא להפיכת המשטר במדינה, להרוג את ראשי המדינה וכו'. הממשלה הכריזה על ארגון זה כארגון טרוריסטי והפעילה את חוקי החרום שקיבלה המועצה הזמנית שהוקמה במקום ממשלה לאחר קום המדינה, ואשר קיבלה חוקים אלה אחר רצח ברנדוט. לפי חוקים אלה מוטלת חובת ההוכחה על הנאשם. מזה שבועיים שמתנהלת חקירת העצורים, המוחזקים בתאים מבודדים, שניים מהאסירים מצאו בקירות תאם מכשירי האזנה טמונים ופיצצו אותם. לפי הודעת הממשלה הראשונה, הרי נשקפה סכנה חמורה לממשלה ולמדינה מצד המחתרת, אולם כעת, כפי הנראה, מחוסר הוכחות ירד מתח ההכרזות והתברר שהסכנה לא היתה כה רצינית. על רקע זה התנהל גם ויכוח בכנסת – מצד חברי כנסת מסיעת חרות. כן הרבו לכתוב על כך העתונים בתוספת אירוניה ולעג. לפי גרסת הממשלה היתה זאת "מחתרת לכל" – מורכבת מתאים שונים ולכל תא תפקיד משלו; נגד השילומים, נגד מפירי הדת, אנטי קומוניסטים וכו', כל אחד יכול היה למצוא במסגרת מחתרת זו פורקן להתנגדותו לכל דבר שהוא. היות והשופטים לא היו מוכנים להוציא פקודות מאסר נוספות כדי להאשים את מעצרם, או כדי למנוע אפשרות כזו – נמסרו העצורים לרשות מערכת המשפט הצבאית ודובר גם על אפשרות שיועמד למשפט צבאי. בינתיים שוחררו כמה מהאסירים בערבות. למחתרת זו מייחסים גם את פיצוץ בניין הצירות הסובייטית והנסיון לפוצץ את בניין הצירות הצ'כית. כפי שמוסרים מחוגי המשטרה הודו מספר עצורים בהשתייכותם למחתרת וסיפרו כל מה שידעו עליה.

אין עדיין לדעת מה אמת בכל הדברים האלה, מה היתה רצינית הסכנה מצד מחתרת זו, באם בכלל היתה קיימת, או שתחזור בפנינו פרשת ברית הקנאים וג'למי – שנסתיים בפיאסקו למגינת לבה של הממשלה.

בשבוע האחרון ביקר בארץ מר עדלי סטיבנסון – מי שהיה המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית. למרות יחסה החיובי לישראל של המפלגה הדמוקרטית שבאה לידי ביטוי וגילוי בצורות שונות בזמן כהונתו של טרומן, למרות זה שגם מר סטיבנסון ידוע באהדתו לישראל, הרי בנאומו שנשא כאן לא התרחק הרבה ברעיונותיו ובעמדתו מזו של דאלאס: על החזרת פליטים, תיקון הגבולות ובינאום ירושלים. דבר זה מוכיח שמדיניות החוץ האמריקאית היא דו-מפלגתית, אולם מה שיותר חשוב עבורנו – שמדיניות החוץ שלנו הפכה גם את אוהדינו ומתנגדינו, וזוהי מכה קשה נוספת למדינה ולמעמדנו הבין-לאומי והמקומי בבידודו החמור. אמנם שר החוץ שלנו שרת אינו "מחשיב" את נאום דאלאס… ומקווה גם "להתגבר" על סטיבנסון… אבל אין בכוח דברים מגוחכים-טרגיים אלה להקל על מצבנו. בינתיים נודע היום שפקידים גבוהים של הסטייטס-דיפרטמנט האמריקאי, בהעידם בפני ועדת החוץ של הקונגרס, השמיצו את מדינת ישראל לכל אורך החזית, אבל כל זה לא חשוב… – העיקר שמר שרת מקווה להתגבר גם על ארצות הברית…

בשבוע שעבר נודעה שערוריה חדשה על יחס הממשלה לגרמנים. מתברר שבארץ מבקרים גרמנים בחסות הממשלה, וכפי שהודיע "הארץ" כדי להרגיל את דעת הקהל לנוכחות גרמנים בארץ לקראת בואם של טכנאים גרמניים להרכיב את המכונות שיובאו במסגרת השילומים. כן נודע שפייט הארלאן, בנו של יצרן סרטים נאצי שביים את הסרט האנטישמי הידוע לשמצה "יוד-זיס" ביקר בארץ בחסות הממשלה ועל חשבונה, אשר בא להנה כאילו להסריט סרט ולתקן את שנאתו ליהודים של אביו. נודע אחר כך שגרמני צעיר זה הוא לא יותר מאבנטיוריסטן ובחזרו לחו"ל שם ללעג ולקלס את היהודים ומדינתם, אחד הדברים שצילם היא השחיטה היהודית, כדי להוכיח לעולם כמה אכזריים הם היהודים… מה שאופייני ומכאיב ביותר היא העובדה שדעת הקהל שלנו הוא לגמרי אדיש למעשה נבלה וחרפה אלה של הממשלה שלה והמנהיגים היהודיים שלוקחים תחת כנפי חסותם את מרצחי עמנו.

מה עמוק הוא התהום המוסרי לתוכו נתגלגלנו ומה גדולה שפלותנו אליה הגענו!!!

יום א', ח' תמוז תשי"ג – 21.6.53

אני מאד טרוד ועסוק עד שאין עתותי בידי לרשום את המאורעות המתרחשים במהירות מפתיעה. את רוב זמני אני מנצל לפגישות וגביית עדויות על העליה. יש ברצוני לסיים בכך במהירות האפשרית ולגשת לכתיבת הספר, אולם ספק אם אצליח לזרז את הדבר.

שוב נרצח שלשום שומר יהודי וחברו נפצע קשה על יד בית נקפא – ירושלים, בידי מסתננים. אתמול שוב התנהל קרב בין כוחותינו לבין מסתננים, ולמזלנו בלי קורבנות מצדנו. מסתננים שוב הפעם קצרו מאות דונמים של תבואה ישראלית – מעשים החוזרים ונשנים ללא הרף. בגליל הופצו כרזות בערבית המספרים על פעולות המחתרת הערבית במדינה, המבטיחים העברת פעולות החבלה לערעור הבטחון בדרכים ובמקומות הישוב והקוראים לערביי המדינה להצטרף למחתרת זו. ומערכת הבטחון שלנו היא אין אונים. עד מתי?!

ב-17 לחודש זה פרצו הפגנות סוערות בגרמניה המזרחית, בהן השתתפו מאה אלף איש. המפגינים דרשו ביטול הנורמות הגבוהות בעבודה, הטבת תנאי החיים ובחירות חופשיות. צבא סובייטי בעזרת משוריינים וטנקים דיכאו את ההפגנות, שהחלו בברלין והתפשטו בערים תעשייתיות אחרות. כעת שולטים במצב כוחות הצבא הסובייטיים, אולם אין ספק שהתמרדות זו היא בעלת משמעות חשובה, אם כי אין להניח שכבר בקרובס תהיינה תוצאות ממשיות לדבר, הרי עצם העובדה שהמונים מצאו עוז בנפשם למרוד בגלוי בשלטון הסובייטי, מוכיחה שמשהו מתרקם מאחורי מסך הברזל, שמשהו מתעורר וששלטון הסובייטים אינו איתן ומוצק ואינו מוחלט. מה שמעניין לציין היא העובדה שבדבר התחילו הגרמנים ולא העמים בעלי מסורת לאומית מובהקת ובעלי אהבת חופש עמוקה כפולנים, כצ'כים ודומיהם. למרות זה שהטנקים שוטים במצב, הרי מוסרים מקורות יודעי דבר שאי שקט עדיין שורר בגרמניה המזרחית. לדידנו הדבר רצוי משתי בחינות: בינתיים יישפך דם גרמני נבזה וארור, וזאת היא נחמה פורתא, והשנית – אולי באמת אנו עומדים בפני תמורות חשובות ביותר, ואז גם תבוא אולי הצלה ורווח ליהדות רוסיה.

מזה שבועות שהתחדש המשא ומתן על שביתת נשק בקוריאה. אבן הנגף העיקרי, הפיקוח על שבויי המלחמה שאינם רוצים לחזור לארצותיהם – כמעט וסודר. קציני שני הצדדים כבר עסקו בסימון הגבולות ונדמה היה שהנה, עוד מעט ויוחתם ההסכם ותבוא שביתת הנשק המקווה. אולם בוקר לא עבות אחד הופתע העולם מהידיעה המרעישה שממשלת דרום קוריאה שיחררה – ב-18 לחודש זה, עשרים וחמישה אלף שבויים צפון קוריאנים וסיים שאינם רוצים לחזור, וזה תוך מרד גלוי והפרה גלויה לרצון כוחות האו"ם ותוך ידיעה ברורה שבצעדם זה הם עלולים לסכן את השלום. למרות המחאות הנמרצות של ממשלות או"ם ונשיא ארצות הברית – המשיך דוקטור סינגמן רי – נשיא דרום קוריאה, לשחרר עוד שלושת אלפים שבויים בחיפוי צבא דרום קוריאני ואפילו אירעה כבר התנקשות בינם לבין משמרות אמריקאיים. היום הודיע מיניסטר החוץ שלהם, שהם יגייסו את השבויים לצבא במלחמה נגד הצפון ויילחמו עד שישיגו את איחודה של קוריאה כולה. לעומתו מאיימים הצפוניים בהתפתחות חמורה ביותר, ובבירות המערב רבה המבוכה וההתרגזות. צא וראה מה בין מנהיגינו לבין מנהיגי הקוריאנים האזיאתיים: לולא ארצות הברית – לא היה כבר מזמן זכר לממשלת דרום קוריאה, כי הצפוניים היו משמידים אותם ומשעבדים גם את החלק הזה של קוריאה. ברם ארצות הברית עמדו בפרץ, הקריבו כמאה אלף מבניה, ומאות רבות של מיליוני דולרים הוציאה לניהול המלחמה, לציוד ואימון צבא דרום קוריאני, לשיקום ארצם החרבה וכו', כלומר שממשלה זו היא יציר כפיה של ארצות הברית התלויה לגמרי בחסדה וממנה, והנה למרות כל זה, כשהמדובר הוא בשלמות מולדת או בכבוד לאומי – מוכנים האזיאתים האלה להקריב את כל ידידותה ועזרתה של ארצות הברית. ומהו המצב אצלנו?! מנהיגינו העלובים מפחדים מכל עלה נידף ורוח מצויה, ומכל מצב רוח של מדינאי אמריקאי זה או אחר ומוכנים וגם מוותרים על כל כבודם הלאומי והאינטרסים הלאומיים – האם לא הגיע הזמן שעם הספר, עם הרוח, ילמד קצת מחצי פראים אלה איך לנהוג ולנהל מדיניות יעילה ומתאימה לעמם ולעתידו?!

אתמול לפנות בוקר הוצאו להורג הזוג אתל ויוליוס רוזנברג בעוון ריגול אטומי לטובת רוסיה. ערעורם נמשך שנתיים ימים וכל פעם דחה אותו בית המשפט. בימים האחרונים חלה דחיה נוספת בביצוע פסק הדין, כאשר השופט העליון דאגלאס ציווה לעכבו. אולם לפי בקשת התובע העליון נאסף בית הדין העליון לישיבה מיוחדת, למרות הפגרא, וברוב קולות החליטו לדחות את הערעור. הנשיא אייזנהואר דחה את בקשת החנינה בטענה שהם סיכנו עשרות מיליוני אדם בכך העולם על ידי מסירת סודות האטום לרוסיה – דבר שקירב את המלחמה החדשה.

בחודשים האחרונים רבו והלכו בקשות החנינה שהועברו לממשלת ארצות הברית ממקומות שונים בעולם, וכל זה ללא הועיל. בהיוודע על ביצוע פסק הדין התקיימו בארצות שונות הפגנות של קומוניסטים ואוהדיהם, אולם רישומם אינו ניכר ביותר. אותו מצב גם בארץ.

אין כל ספק, שאם באמת הם האשמים – הרי פסק הדין הגיע להם. אולם לא ברורה בוודאות אשמתם. זהו אחד ממארות הגולה הארורה: יהודים חיים להם בארצות הברית כבגן עדן, שווי זכויות, צוברים עושר, תופסים עמדות ונהנים מחייהם, ובכל מקרי הריגול שקרו עד היום – רוב משתתפיהם הם יהודים, ואין פלא שדבר זה גורם ומגביר את שנאת ישראל. הוצאתם להורד של הרוזנברגים גם כן בא בעיקר עקב היותם יהודים, והצד היהודי הודגש בכל הזדמנות בין דעת הקהל האמריקאי – ממשלת ארצות הברית ונשיאה ושופטיהם נכנעו לדעת קהל זו ודבר זה הוא אות רע ואזהרה חמורה ליהדות ארצות הברית – כי עננים כבדים מכסים את שמיהם ומי יודע מתי יבוא יום פקודה!

מגוחכת ביותר היא יללתם של אנשי השמאל אצלנו, כאשר ברוסיה הסובייטית ובארצות הדמוקרטיה העממיות מוציאים להורג אלפים על לא עוון בכפם וביניהם רבים הם היהודים. הרי אינם מעזים לפצות פה, לבקר ולמחות ולהרים את קולם, ודווקא כאן מצאו להם מקום והזדמנות להזדעזע…

כן מגוחכת היא תגובת הרוסים, שהיום הזה הוא יום שחור למשפט האמריקאי – כאילו ברוסיה קיים משפט צדק, וכאילו אצלם דבר כזה אפשרי הוא בכלל. אולם מצח נחושה להם ומצח זונה להם ומצפון שחור מני שחור לדקור עיני אנשים…

שלטונם של בעלי השררה במדינה הוא בלי מצרים. מעטים הם האנשים בעלי אומץ לב ועוז רוח המוכנים לגלות בפומבי את אשר עם לבם ומה שמורה להם מצפונם. ועוד פחות ממעטים – כמעט אפסי הוא מספר האנשים המוכן להרשיע בפומבי את בעלי השררה ומפעלי ה"פועלים" שלהם. העתון "מעריב" פרסם כתבה על בית החרושת לצמיגים "אליאנס" השייך לסולל בונה, בה כתבו על פרסומים שנעשו בארצות הברית למפעל זה ועל צילומים של צמיגים המיוצרים על ידו עוד טרם החל בית החרושת לעבוד ועוד טרם שהורכבו המכונות במפעל. פרטים אלו מסרו להם בעלי המפעל השני הדומה השייך לאנשים פרטיים. אנשי אלה התחננו בפני הנהלת "מעריב" שפרסמו את הדברים האלה. סולל בונה תבע את "מעריב" למשפט ומבקש פיצויים בגובה של רבבות לירות. הם טוענים שהפרסומים בארצות הברית לא נעשו על ידם ועוד טענות דומות. המשפט הוא קשה ל"מעריב" ועליו להוכיח את צדקתו. אולם אף אחד היודעים את הפרשה ואפילו אלו שעודם התחננו וביקשו את פרסום הדברים – אינו מוכן להופיע במשפט ולהעיד לטובת "מעריב". כי פחד סולל בונה נפל עליהם, ויותר מזו – לא נמצא אף עורך דין שיסכים להופיע לטובת "מעריב". עד להיכן הגענו!! פסו אמונים מן הארץ. הכל בנוי, מבוסס ותלוי בשקר, בכל דאלים גבר ובמוראה של מלכות הרשע…

ב-14 לחודש זה נפגשתי עם אהרון חייכמן ואם כי לא היה בידיו למסור פרטים חשובים על העליה – הרי סיפר לי מספר דברים מעניינים מתולדות הארגון. באם ארצה – הוא מוכן יחד עם קלעי חנוך – לספר לי את תולדות הארגון מהתחלתו עד לשנות הפילוג והמלחמה. כן הבטיח לי את עזרתו להפגישני עם מספר אנשים איתם אני מעוניין לשוחח. ואמנם, בחלקו כבר מילא את הבטחתו.

הוא עומד על דעתו שאפרים אילן שרת את הבריטים ומסר לידיהם את רזיאל, את אנשי המטה וכדומה. על כך יש לו יסודות מספיקים ונימוקים די מבוססים.

בינתיים נפגשתי איתו כבר בשניה ועומד השבוע שוב להיפגש איתו, כדי לקבל ממנו את תוכן מכתבו של ז'בוטינסקי לארגון בשנת 1939 בו דרש מרד גלוי ותפיסת משרדי ממשלה, ולו לזמן קצר בלבד. ז'בו בעצמו הבטיח לבוא באופן בלתי ליגלי לארץ ולעמוד בראש הפעולה.

ב-15 לחודש זה נפגשתי עם הגברת שטרסמן-לובינסקי, שהיתה בזמנה מפעילי התנועה בפולין. לא היה בידה למסור לי פרטים על העליה, לעומת זאת הרבתה לספר על פעולות בהן היתה לה יד וחלק – תוך רצון להבליט את עצמה ופעילותה הרבה – דבר שהוא טיפוסי ואופייני מאד לאלו "מי שהיו פעם" שמספרם גדול פי כמה מאלו "שישנם" עדיין.

ב-16 לחודש זה ביקרתי את ירמיהו הלפרין והוא מסר לי סיפור מעניין על העליה. כדרכו הוא מלא מרץ, אמונה ומרחף בעולם הדמיונות – תכונה שכנראה ירש מאביו במידה גדולה. הבטחתי לו חומר לספרו שהוא עסוק בכתיבתו. הוא אמנם רואה התנגשות וסתירה בין עבודתו לזו של ארבלי, אבל אינו מאמין שארבלי יממש את תכניותיו, שהן אגב יפות וחיוביות.

ב-17 לחודש זה נפגשתי עם דוקטור זליג ראובן פאול, שהיה מפקד האוניה הבלתי ליגלית "קאטינא", אשר מיום צאתה עד להגיעה לארץ עברו שלושה חודשים, טרנספורט שנתפרסם בשעתו בהרפתקאותיו וטרגיותו. לאחר הגיעם ארצה הרבו להשמיץ את דוקטור פאול, בעיקר בעתונות השמאל, אשר כל עניין העליה הרביזיוניסטית היתה כצנינים בעיניהם. התנועה לא נתנה לו חסות והגנה, ומזה ארבע עשרה שנה מתענה האדם ביסוריו ולא מצא מנוח לנפשו עד אשר לא יקבל ריאביליטציה מלאה. נתרשמתי שהוא בחור ישר וכנה, אמנם לא מספיק גמיש, ויתכן שדבר זה היה בעוכריו. כפי שכבר הספקתי לשמוע מפי מספר אנשים – הרי לולא ידו החזקה והמשמעת שהנהיג באוניה – לא היו האנשים ניצולים מכיליון, כי האוניה לא היתה זוכה להגיע לחופי הארץ. עוד אמשיך לחקור בפרשה זו ויש לי הרושם שבספר שלי יבוא על סיפוקו. בינתיים כבר נפגשתי עמו עוד פעמיים, ובשבוע הבא נוסיף להיפגש עם עוד שניים ממנהלי טרנספורט "קאטינא". אשמח מאד באם אצליח להחזיר לבן אדם זה את מנוחת נפשו, ובייחוד כשהדבר מגיע לו.

יום ב', ט"ז תמוז תשי"ג – 29.6.53

באו אלינו אורחים והפריעו ברישום.

יום ו', כ' תמוז תשי"ג – 3.7.53

היום הוחג יום מותו הארבעים ותשעה של חוזה המדינה, יוצר ההסתדרות הציונית דוקטוקר בנימין זאב הרצל. כבשנים הקודמות, גם השנה הוכרז יום זה כיום שבתון של העובד הלאומי, והסתדרות העובדים הלאומית סידרה עליה לקברו. השתתפתי בעליה. בירושלים התרכזו מעלה מאלפיים איש שצעדו בסך דרך רחובות הבירה. היה זה יומה הגדול של ה.ע.ל. והפגנת כוח גדולה. הצלחת מפגן זה היא הוכחה נוספת על הכוחות העצומים הגלומים עדיין בתוך התנועה הלאומית, אשר רק צריכה לדעת לארגנם ולהובילם באפיק הנכון. זוהיא הוכחה נוספת לכמיהה הגדולה בלבות כל אנשי התנועה לשעבר הנענים לכל קריאה באם הדבר בא אפילו מצדם של אנשים שאינם נהנים מפופולריות יתר בין שדרות התנועה הרחבות.

לפני שבוע פרסם אבא אבן בארצות הברית מספרים על היקף ההסתננויות לישראל. וזוהי שפת המספרים המדברים לעצמם:

בשנת 1952 נהרגו על ידי מסתננים חמישים ותשעה אזרחים ישראליים. שלושים ותשעה נחטפו ושבעים וארבעה נפצעו. הנזק לרכוש הישראלי הגיע לשלושה מיליון דולר. שלושת אלפים שבע מאות ארבעים ושתיים תקריות ארעו אותה שנה, וכמעט כולן על הגבול עם מדינת הירדן.

בתקופה שבין הראשון בינואר ועד למחצית חודש יוני 1953 ארעו מאה ארבעים ושש התנגשויות מזויינות ושוב רובן על הגבול שבין ישראל והירדן. יהודים רבים נרצחו, נחטפו ונפצעו בפרק זמן זה, וההסתננות הלכה וגברה באורח חמור בחודש יוני.

השבוע היינו שוב עדים לתוצאות החמורות עבורנו הנובעות מהמתינות ההבלגתית של מעצבי מדיניות החוץ שלנו: הגנרל ריילי – ראש משקיפי או"ם, שהתפטר מתפקידו ועזב השבוע את הארץ, לאחר שהגיע במקומו הגנרל הדני ביניקא – והנה עוד טרם הספיק לעזוב את גבולות ארצנו, ורק עבר לעיר העתיקה – מסר הודעה בה אמר שאין להאשים את ממשלת עבר הירדן בהסתננויות, ושיש לתקן את הגבולות לטובת הערבים, בדיוק אותם הדברים שאמרו דאלאס וסטיבנסון. וריילי זה נחשב על ידי משרד החוץ כידיד ואוהד שלנו ולענייננו. זוהי כמובן תוצאה ישירה של אזלת ידה וחוסר תקיפותה של הממשלה, אולם איך אמר מי שאמר – "הנולד לזחול לא יגביה עוף" – אותם אנשי הסוכנות, הגבאיים אשר שנים ארוכות ידעו רק להתרפס לרגלי הפריץ והאדון הגויי – לא שינו כמובן את טעמם בגלל איצטלת הממשלה והשרים עליהם, וכך הם ממשיכים להוביל את העם ואת ענייני המדינה מדחי אל דחי. עד מתי ישאר לב העם הזה ערל לענייניו החיוניים ביותר?!

דבר זה משתקף בכל שטחי החיים וכמובן לא פסח גם על שטח העליה, אשר תמיד עמדו והכריזו עליו כעל "ייהרג ואל יעבור" – הם מוכנים על הכל לוותר ולכל להסכים רק לא בשטח העליה – ככה חזרו והצהירו משך שנים ארוכות בכל הזדמנות נוחה ומתאימה ובלתי נוחה ובלתי מתאימה. והנה נתפרסמו השבוע מספרים מטעם הלשכה הסטטיסטית הממשלתית, והם: בחודש אפריל שנה זו עלו לארץ ארבע מאות שמונים ותשעה עולים. מהתחלת שנה זו עד לחודש מאי – שלושת אלפים מאה שישים ותשעה עולים. באותה תקופה בשנה שעבר עלו עשרת אלפים חמש מאות שמונים וחמישה עולים, כלומר שכבר בשנה שעברה עברו רק במידה זעומה ביותר על המכסה שממשלת המנדט הבריטית היתה מקציבה – אלף וחמש מאות סרטיפיקטים לחודש, והשנה ירדו ממדי העליה למספרים מבהילים כאלה, שאפילו שונאי היהודים המובהקים שבין פקידי ממשלת המנדט לא היו מעזים לחלום ולחשוב עליהם, וזה נעשה על ידי ממשלה עברית שבראש תכניותיה והכרזותיה מתנוססת סיסמת קיבוץ הגלויות.

דבר זה מדאיג ביותר, כי בנפשנו הדבר! ועוד תופעה מדאיגה ביותר – שמספרם של אלו העוזבים את הארץ הוא בהרבה יותר גדול מזה של הבאים, ובין העוזבים לא רק עולים חדשים שלא הצליחו להסתר פה – אלא גם מספר רב של ותיקים, הנמצאים בארץ זה הרבה שנים ואף פעם לא חלמו על כך.

בימים אלו נתפרסמה הודעה שהגיעו לישראל מטוסי הסילון הראשונים בשביל הצבא – הישג חשוב ביותר לצבאנו הצעיר. ספק אם דבר זה יעמוד לנו בעת מצוא, אולם עצם הידיעה נוסכת רגש בטחון וגאווה…

לפני שבוע הוחזרו לצרפת ילדי פינאלי, אשר מזה חודשים מרבים לכתוב עליהם העתונים המקומיים ועתונות העולם. זהו מעשה, אחד מני רוב, שהורים יהודיים מסרו את ילדיהם בידי גויים בזמן כיבוש הנאצים, כדי להציל את חייהם. ואמנם ההורים הושמדו והילדים נטבלו וחונכו כנוצרים לכל דבר. דודם ודודתם הנמצאים בגדרה החלו לנהל משפטים כדי לקבל את הילדים ברשותם, וכאשר בית המשפט הצרפתי פסק שיש למסור להם את הילדים – הבריחו אותם הקתולים לספרד ומשם ארבעה חודשים לא נודע מקום הימצאם. הדבר הפך לשערוריה בקנה מידה עולמי וכנראה שהחוגים הנוצריים הגבוהים נרתעו ופקדו להחזירם לצרפת ולמסרם בידי קרוביהם. הקרובים יצאו לצרפת כדי לקבלם, אולם כפי הנראה עוד יהיו לא מעט סיבוכים בעניין זה.

יום א', כ"ב תמוז תשי"ג – 5.7.53

מאז פרוץ המהומות ומרד הפועלים במזרח גרמניה, מופתע העולם הגדול יום יום מידיעות חדשות היודעות לספר על תסיסה בכל ארצות הדמוקרטיה העממית: ברומניה מתפרעים האיכרים, מבוזזים צרכניות. בצ'כיה שביתת פועלים במפעלים חיוניים, בפולניה מתמרדים חיילים פולנים ולוחמי מחתרת פולנים מבצעים מעשה חבלה במסילות הברזל וכדומה. בהונגריה הודח אתמול מתפקיד ראש הממשלה ומכל תפקיד במפלגה הקומוניסטית המנהיג הקומוניסטי הידוע, היהודי מטיאש ראקושי. ראש הממשלה החדש מתקיף בחריפות את מדיניותה של הממשלה הקודמת ומכריז על שינויים מרחיקי לכת במדיניות הפנים על ידי ביטול מחנות הריכוז ושחרור כל האסירים, התרת הסחר וליברליזציה של החקלאות, סובלנות כלפי הדת וכו'. בדרך כלל מנהלות הממשלות הקומוניסטיות בארצות אלו מדיניות של פיוס כלפי השובתים, המתפרעים והמתמרדים. בפעם הראשונה בתולדות רוסיה הסובייטית נקראו למוסקבה שגריריה בארצות אירופה להתייעצויות.

אנו עדים איפוא להתפתחות מעניינת מאחורי מסך הברזל מאז מותו של סטאלין. מובן, שפרט לניחושים, אין לדעת מהי כוונתם האמיתית של הרוסים ומה תהא צורת הדברים בעתיד, אולם אין ספק שתתחוללנה תמורות גדולות הן ברוסיה עצמה והן בארצות הגרורות.

בינתיים נמשך הקיפאון במצב הבינלאומי מאחר ששביתת הנשק המקווה עדיין לא הושגה בשל מריו ועקשנותו של נשיא דרום קוריאה סינגמן רי. בינתיים עדיין אין לראות את תוצאות ביקורו בקוריאה של רוברטסון, סגן מיניסטר החוץ האמריקאי למזרח הרחוק, שנשלח במיוחד להשפיע על סיגמן רי. אולם נשיאה הישיש של קוריאה עומד על דרישותיו הלאומיות ואינו נכנע לאיומים של האמריקאים.

מי יתן לנו, לעמנו המשוסה וארצנו המדולדלת, מנהיגים בעלי חוט שדרה כגון אלה!!

לפני שבוע נדהם העולם מהידיעה המפתיעה על מחלתו של סר וינסטון צ'רצ'יל, ראש ממשלת בריטניה, ובעקבות זה גם על דחיית ועידת ברמודה שם עמדו להיפגש אייזנהאור, צ'רצ'יל ונציג צרפת, כדי לדון ולנקוט עמדה בבעיות בינלאומיות חשובות.

העולם חרד לחייו של צ'רצ'יל שהגיע כבר לשנתו השבעים ותשע. בינתיים אין לדעת ברורות מה מצבו ומה הם פני הדברים בדבר מחלתו, אולם ברור הוא שאינו עוסק כעת יותר בעניינים מדיניים. אם כי לנו, ליהודים, יש חשבון גדול וארוך מאד עם צ'רצ'יל – הרי אין ספק שהוא אולי האישיות הבולטת ביותר ואחד המנהיגים הגאוניים ביותר שבעולם, אשר קמו בבריטניה אחרי דיזראלי.

בשבוע שעבר פקדו את אחד האיים היפניים שטפונות גדולים שגרמו לקרוב לאלף קורבנות ולמעלה ממיליון איש נשארו ללא קורת גג. אולם הפעם, לא כדוגמת השטפונות במערב אירופה בחודש פברואר שנה זו, לא היה רישומו של מאורע זה ניכר כלל וכלל בעולם, ופרט למספר שורות זעומות, לא פרסמו ולא כתבו העתונים על כך. אולי בכלל מרחק המקום הגדול, אולי מפני שהדבר פגע ביפנים האזיאטים ולא באירופאים, ואולי בגלל זה שאין כל חשיבות לאלף קורבנות באומה גדולה כיפנים, איך שלא יהיה נהג בהם העולם במידת איפה ואיפה.

לפני שבועיים בערך נפגשתי בהזדמנות עם אחד בשם משה אריה מירקין, יהודי בא בימים, מוצאו מרוסיה, אולם עוד בילדותו הגיע לארץ, בעל אוריין, מלא תורה וחכמה ומושך בעט סופרים. מכיוון ששמע עלי הרבה וגם הרבה טובות – נתן לי במתנה את ספרו "תולדות עיר המהפכה והתקומה בעמק השדים", שפרסם לפני זמן רב, ספר שעדיין לא הספקתי לקרוא בו, אולם כבר מרפרוף ראשון עומדים על טיב השפה בה הוא כתוב.

הוא מתאונן מאד על מצב השחיתות וירידת המוסר בארץ ובפניו עומד השאלה בכל חריפותה – איך אפשר להמשיך ולחיות בארץ הזאת ובאווירתה?! שאלה מרה וקשה שלא נתעוררה בפניו משך עשרות רבות של שנים וזמני תהפוכות קשים שעברו עליו מאז הימצאו בארץ.

ואם בארזים נפלה שלהבת – מה נאמר אנחנו?

בהזדמנות שניה נתתי לו מתנה את ספרי "חורבן ומרד" וכעבור יומיים שלושה הוא פוגש אותי מלא התלהבות והתפעלות ופיו מלא תשבחות לספר זה. לדבריו כבר הספיק לקרוא אותו פעמיים, הוא כבר קרא הרבה ספרים על נושא זה, אולם זה לו הספר הראשון שנכתב באובייקטיביות, בצורה אפית ובחוסר כל רצון מצדי להתבלט ולהבליט את עצמי, ולדבריו זוהי גבורה מיוחדת במינה, מה שאין למצוא אצל יתר המחברים המשתדלים להבליט את עצמם בכל הזדמנות על רקע הסיפור של תקופת השואה והמרי.

אם כי לא הסכמתי לדעתו, הרי שמחתי להערכתו החמה והכנה של ספרי.

באותו זמן בערך נפגשתי עם מר קיפניס, אחד מראשוני וראשי ברית הבריונים, מהמובילים של חזית העם ומפעילי התנועה משך שנים ארוכות. כעת הוא משאיר רושם קצת עלוב, של אדם "מי שהיה פעם" ואין לו יותר כל סיכוי להיות "משהו" עוד פעם. מהשיחה שנסבה על התקופה שלפני מלחמת העולם השניה, לא נתרשמתי כל עיקר ולמרות זה שסיפר לי מספר סיפורים וקוריוזים מעניינים, הם לא נשתמרו בזכרוני כדי שאוכל לרשמם. עוד אוסיף להיפגש איתו בענייני העליה הבלתי ליגלית.

יום שישי, כ"ז תמוז תשי"ג  – 10.7.53

זה היום השלישי שאנו נמצאים בדירתנו החדשה. כל השבוע האחרון היינו טרודים במבצע ההעברה, אם כי עצם ההעברה עד לסידור הדירה לא לקחו יותר מכמה שעות. בדרך כלל מבצע שיכון בארץ הזאת הוא אחד הקשים והמסובכים שבמבצעים. משך כל שש השנים להיותנו פה, השתדלתי להימנע מלהיכנס בעול זה, אולם באחרונה נאלצנו ללכת בדרך כל הארץ ולהיכנס לעול חובות כבדים לתקופה של שנים. מי יתן ונאזור כוח לעבור תקופה קשה זו.

ובינתיים מתרחשים דברים הראויים להירשם, ונתחיל מעולמנו הקטן:

אתמול החל להתברר בפני בית דין צבאי משפטם של חמישה עשר העצורים החשודים בהשתייכות לארגון המחתרתי הטרוריסטי, כפי שמכנה אותם הממשלה והתביעה. אין לדעת אם אמנם חטאו אנשים אלה כלפי החוק, אולם בקראך את מהלך המשפט ועל אמצעי הבטחון והפעלת חוקי החרום על ידי הממשלה – אינך יכול להשתחרר מן הרושם המדכא, שהוחזרנו לתקופת המנדט ולאווירה ששררה בימים ההם, בימי עמוד לוחמי מחתרת בפני בתי הדין הצבאיים של השלטון העויין הזר.

נגד שני נאשמים, אחד מהם חבר ותיק של התנועה הלאומית, שמואל הלוי, יש להניח שהחקירה הממושכת של המשטרה לא העלתה כל האשמות מספיקות להעמידם לדין, ועל כן הפעילה נגדם הממשלה את סעיף 111, מאה ואחד עשרה הידוע לשמצה, האומר שעל הנאשם להוכיח את צדקתו – והוציאה נגדם פקודת מעצר לשלושה חודשים.

כל יתר החמישה עשר הובאו לדין, אולם מכיוון שלא איפשרו לסניגורים לעיין בחומר החקירה – התפטרו שני הסניגורים מתפקידם והודיעו על סירובם להופיע בפני בית הדין. בית הדין הצבאי מינה לנאשמים סניגור – סגן אלוף, אולם מכיוון שהנאשמים סירבו לשתף עמו פעולה – הודיע גם סניגור זה על התפטרותו.

היועץ המשפטי הממשלתי, דוקטור חיים כהן, שברוב איוולתו מסר בזמנו את ההכרזות המפוצצות על גילויים סנסציוניים על ארגון "מחתרת לכל" שנתגלה – התגייס לצבא המילואים כדי שיוכל להופיע כתובע בבית הדין הצבאי.

כאשר החל המשפט במחנה הצבאי צריפין סרפנד – מסרו רוב הנאשמים הצהרות ושללו את זכותו של בית הדין הצבאי לשפוט אותם. הם טענו שכאזרחים הם דורשים בית דין אזרחי ולא ישתתפו במהלך המשפט. אחרי זה החלו הנאשמים בשירה והפריעו למהלך המשפט. בהתחדש היום המשפט המשיכו הנאשמים בשירתם, ואב בית הדין הודיע שנוכחותם במשפט היא זכות ולא חובה וכתוצאה ויתרו רוב הנאשמים להיות נוכחים במשפט. ומהלך המשפט נמשך בנוכחותם של ארבעה נאשמים בלבד.

כתשובה לשאילתה של דוקטור בדר על הפעלת חוקי החרום – ענה בן-גוריון שהדבר נעשה כתוצאה מכך שפעולת המחתרת היתה קשורה ב"פיקוח נפש".

עתון הערב "הדור" – בטאונה של מפא"י, דרש לאסור את דוקטור שייב ואת מנחם בגין, כקשורים במחתרת זו, או כמעודדים קיום מחתרות במדינה.

העתונות מטעם משתדל לשוות למשפט חשיבות מרובה ולפי דבריהם ישנם בידי התביעה הוכחות על חלקם של אנשי מחתרת אלו בפיצוץ הצירות הסובייטית ובמעשי חבלה אחרים שקרו במדינה באחרונה.

ובעוד הממשלה, כדרכה, משתדלת להיות תקיפה כלפי פנים, הרי כלפי חוץ היא מופיעה בכל אזלת ידה. אחרי תקופה של שקט יחסי בגבולות בימים האחרונים, ובעוד דוברי הממשלה מכריזים על משא ומתן מוצלח בין נציגים ישראליים לבין נציגי עבר הירדן, וכמעט שהבטיחה תקופה שקט ומצב של אידיליה לאורך הגבולות – התקיפו כוחות מזויינים עבר ירדניים מחנה צבאי בירושלים, הרגו שלושה חיילים, ישראליים, הוציאו מדים ותחמושת והסתלקו להם. אמנם דובר הצבא בהודעה הרשמית סיפר רק על התקפת ערבים על נקודת משמר ישראלית ועל שני הרוגים ופצוע אחד – הרי נודעו לי הפרטים דלעיל ממקורות מוסמכים. במסרו את ההודעה הרשמית חזר דובר הצבא על הפטפוט האווילי שהזכיר את הצהרותיהם של דוברי הסוכנות בזמנם – ש"בזאת ייבחנו העבר ירדנים" וגו' ושוב מיהרו לבקש את עזרת הפריץ והתערבותו – פנו במחאה חריפה ליושב ראש המשקיפים החדש, הגנרל בניקה.

היום נמסר גם שכנופיה ערבית התקיפה כפר בגליל העליון. הכנופיה הונסה על ידי משמר ישראלי. שניים מהם נתפסו ומתברר שהם ערבים תושבי המדינה, דוברי עברית. דבר זה מחזק את הדיעה על קיום מחתרת ערבית בגליל של ערביי המדינה.

כאלו הם פני הדברים.

כאילוסטרציה אופיינית על ה"אקלים" השורר במדינה תשמש החלטת הממשלה והרוב בכנסת המתיר גידול חזירים בארץ, אולם רק באזור אחד, והוא – אזור נצרת, אבל מכירת חזיר מותרת בכל הארץ – והחלטה זו נתקבלה על דעת השרים הדתיים וחברי הכנסת הדתיים…

ועוד אילוסטרציה: בימים האחרונים נתגלה שפקיד סוכנותי, בעל עמדה, מכר לסוחר פרטי כמות גדולה של בדים במחיר מוזל ביותר, שאינו כמעט לגמרי מחיר. נתגלה עוד שלאחר מכן רכש לו פקיד זה דירת לוקסוס בתל אביב שעלתה בכסף רב. דבר זה היה עלול להביא לידי שערוריה ציבורית גדולה ביותר, כי פקיד זה טוען שבאם יתבעו אותו לדין הוא יגלה סודות מן החדר. בדבר זה התערב בן-גוריון באופן אישי ופקד להשתיק את הדבר ולחסלו.

השבוע נודע, שהמשלחת הישראלית לוועידת האינטרנציונל של האיגודים המקצועיים החופשיים המתקיים בשטוקהולם ערכה קבלת פנים חגיגית למשלחת הגרמנית בוועידה זו. לא ברור עדיין למי הדברים מכוונים – אם לצירות הישראלית בשטוקהולם או למשלחת של ההסתדרות הכללית בוועידה. אולם דבר זה לא משנה את עצם הנבלה שבמעשה זה – מעשה הנותן תוקף יתר לטענת האנטישמים בכל המקומות ובכל הדורות, שיהודי מוכן אפילו למכור את נשמתו ואת אלוהיו בעד בצע כסף.. איך אמרו חכמינו?! – "החילות ליפול – נפול תיפול"!

לפני שבוע הודיעו העתונים, שמר מאיר גרוסמן עם קבוצת אנשים הצטרפו למפלגת הציונים הכלליים. אין אני יודע עדיין מה אמת בידיעה זו, אולם תנועת חרות לא תפסיד הרבה מזה ומסופקני אם הציונים הכלליים ירוויחו הרבה מזה. מר גרוסמן, עם כל עברו המפואר, אינו יותר איש ההווה ומכל שכן שאינו איש העתיד. הוא שייך כבר לעבר. ואינו אלא "מי שהיה".

מוצ"ש, כ"ח תמוז תשי"ג – 11.7.53

ביום החמישי הוזמנתי לישיבה מטעם ארגון יוצאי וילנה על הוצאת ספר על וילנה. נוכחו כחמישים איש, רובם סופרים ואנשי רוח, מיוצאי וילנה. משך קרוב לשלוש שעות התנהלו חילופי דיעות על צורת הספר ותכנו. רובם באו לידי מסקנה שהספר צריך לשמש מצבה ליהדות וילנה המפוארת והספר צריך להיות מקיף וכולל ומיוחד במינו כיאה לעיר זו. נבחרה מערכת בת תשעה אנשים, אשר צריכה לעבד תכנית לספר. עיקר הקושי הוא בהשגת בן אדם מתאים אשר ירכז את כל ענייני המערכת ואיסוף החומר לספר.

אתמול בבוקר הופתע העולם כולו מהידיעה שלברנטי בֶּרְיֶה, סגן ראש ממשלת ברית המועצות ומיניסטר הפנים שלה ואחד מראשי השלטון הסובייטי –הודח מתפקידו, הוכרז כאוייב המדינה מספר אחד, כשכיר בעלי הון קפיטליסטי בין לאומי וכונה כמיטב הלקסיקון הסובייטי בכל שמות הגנאי המרובים. בריה, שהינו גרוזיני ואחד ממקורביו של סטאלין, נודע כרוצח בעל דם קר ואכזרי ביותר, אשר בהיותו ראש הבולשת העביר את כל הטיהורים בשנים האחרונות, והוציא להורג אולי רבבות רבות אנשים. אין ספק שנתקיים בו הפסוק "על דאטפת אטפוך".

אולם כפי שיש להניח, משמש הדבר כהוכחה שהשלטון הסובייטי החל להתפורר. מאז מותו של סטאלין מתנהלת מלחמת אזרחים פנימית בתוך הקרמלין על השלטון ונראה הדבר שמלנקוב ניצח במערכה זו. אולם ספק הוא אם זה לאורך ימים, ואם יריביו לא יקומו גם עליו לחסלו.

אפשר להניח שההפגנות והמאורעות האחרונים בארצות הגרורות יוכיחו למיליוני המשועבדים של המשטר הסובייטי, שאפשר לערער גם שלטון זה, וללא ספק ילמדו לקח מהדבר. ואם כך הוא הדבר, הרי עוד בימינו נהיה עדים לתמורות עצומות במצב הבינלאומי. אין גם ספק שדבר זה יביא לתמורות עבור מיליוני אחינו מאחורי מסך הברזל, אם כי, כרגיל, יהיו גם הפעם היהודים הראשונים לסבול בתהליך זה. אולם הדבר יהיה כדאי.

אתמול הזמין אליו שר החוץ מר משה שרת את עורכי העתונים והודיע שביום ב' הבא מעבירים את משרד החוץ לירושלים, והדבר נעשה כעת בחיפזון, היות שהם מקווים שלא תהא כל תגובה לדבר מצד מעצמות המערב העסוקים כעת בהתפתחות האחרונה ברוסיה. אנשי ההבלגה והתבוסנות המושבעים, גם בעמדם בראש מדינה עצמאית, מכלכלים את כל מעשיהם תוך חישוב על "מה יאמרו הגויים", ובמקום לנהל מדיניות בעלת גאווה לאומית ובקומה זקופה הם משתדלים להגניב את פעולותיהם בחצי מחתרת תוך פחד מתמיד לתגובות בלתי רצויות. מנטליות זו מנעה מהם להעביר את משרד החוץ לירושלים בזמן העברת כל יתר המשרדים הממשלתיים לשם.

בישיבה זו היו חילופי דברים חריפים בין שר החוץ לבין יוסף ויניצקי – עורך עתון חרות, שרצה לטעון שאי ההעברה באה כתוצאה מתקוות שר החוץ לבינאו"ם ירושלים, מאחר ששר החוץ נימק את אי ההעברה בתקווה שיבוא יום והאו"ם יחליט על הדבר. כבכל ההחלטות החשובות, רצו גם הפעם שמלאכתם תיעשה  על ידי אחרים, וכל זה מחוסר אומץ לב לקבל על עצמם אחריות למעשים כגון אלו.

יום שבת – חזון – ו' מנחם אב תשי"ג – 18.7.53

במוצאי שבת שעבר התקיים מסדר בית"ר בחצר המצודה לזכרו של ראש בית"ר ביום מלאת שלוש עשרה שנה להסתלקותו. אם כי השנה היה הדבר מאורגן יותר מאשתקד, הרי גם הפעם נראו בחצר רק מספר מוגבל של ותיקי התנועה.

ביום ראשון בערב התקיימה עצרת זכרון באולם אוהל-שם, שהיה מלא מפה אל פה ובסדר מופתי התנהלה העצרת מראשיתה עד סיומה. נאם הפרופסור דוקטור יוסף קלויזנר, אשר גם הרם-קול לא הצליח להגביר בהרבה את קולו התשוש של הפרופסור הישיש. הוא הפליג בניתוח על גדולתו של ראש בית"ר וקרא לנוער ולהמון להגביר את כוחה של התנועה, אשר לדעתו רק היא יכולה ומסוגלת להגשים את תורתו של ז'בו.

אחריו נאם מ. בגין, שדיבר אמנם בשקט, בלי צווחות וללא היסטריה, לעומת זאת היה עשיר בתנועות דרמטיות וג'סטיקולאציות כשחקן על הבמה. דבר זה היה למורת רוחי והרושם מעציב. אשר לתוכן נאומו – הרי לא חידש דבר וכל מושג היה מלווה המון שמות נרדפים וקיבלת את הרושם שהדברים נאמרו תוך כוונה להבליט "עשירות הלשון"… למותר יהיה להוסיף שמורת רוח מעציב עוררה העובדה שלפני התחלת נאומו קם כל הקהל על רגליו בתשואות רמות, בעקבות איזה חסיד שוטה, שמצא לנכון לקום ממקומו כדי להקביל את פני הנואם…

עצרות זכרון נערכו בכל ערי הארץ.

ביום ב' לשבוע הייתי נוכח בראשונה בעלייתה על הקרקע של נקודת התיישבות חדשה מטעם התנועה. שם המקום הוא בערבית "אום-אל-שוף", כלומר "מראה הנוף", בשכנות "עמיקם" ו"יד ה-14" אשר בהרי אפרים. המקום הוא אמנם יפה והנוף מקסים – אולם האדמה עזובה ורבה השממה בה. המתיישבים החדשים נראו בעיני כערב-רב, אנשי כל העדות, ונדמה היה לי שאינם יודעים מימינם לשמאלם. אולם המדריכים טוענים שלעומת רוב המתיישבים העולים כעת לנקודות חדשות – הרי זה חומר אנושי מצויין…

ספק הוא הדבר, אם אנשים אלה יחזיקו מעמד וישארו במקום, כי כדי להפוך שממה למקום פורח, צריך באמת מידה גדולה של אידיאליזם, מסירות וכוח סבלנות רב.

בחכותנו בזכרון יעקב לצאת השיירה, ניצלתי את ההזדמנות וביקרתי בבית משפחת אהרונסון הידועה לתהילה, ובראותך את המוצגים בחדרים השונים, מצאת את עצמך באווירת הימים ההם, אווירה מלאת קדושה, נאמנות ומסירות נפש בלתי מוגבל לאידיאלים נעלים, והדברים נראים לך כה רחוקים וכה בלתי מציאותיים על רקע ימינו אלה. הגברת מלכה סמסונוב, מנהלת הבית, קיבלה את פנינו באדיבות ובשמחה גלוייה, וכאשר שמעה את שמי ונודע לה שאני הוא מחבר הספרים הנמצאים בספריה הענקית של הבית – לא משה ממני, ומשך שעות ארוכות הציפה אותי בשטף דיבורים שגבר והלך כמעיין המתגבר, והדברים היו דברי טעם, פרט לעובדה שנאמרו ללא סדר ובצורה מבולבלת ביותר. היא עשתה עלינו רושם של מכשיר רדיו שהכפתור מסתובב ללא הרף מתחנה לתחנה, ובבת אחת, כמעט, אתה שומע צלילים שונים ודברים שונים ומוזרים ללא כל קשר והיגיון ביניהם.

הגברת מלכה היא אישה טובת לב, מסורה לתפקידה ונאמנה לתנועה ומכלכלת את מעשיה בטוב טעם.

השבוע שוב קרו כמה מקרי רצח – שומרים יהודים שנרצחו על ידי מסתננים – ושוב הוגשו "מחאות חריפות"… זה מזמן הפכו מקרים אלה ללחם חוקנו, ונדמה שלא יכול ולא צריך להיות אחרת…

יום חמישי, י"א מנחם אב תשי"ג – 23.7.53

אור ביום חמישי שעבר, ברח מכלאו בבית דגון אחד מחשודי המחתרת – בכר, על ידי נסירת הסורגים. למרות החיפושים הנרחבים בכל רחבי הארץ, לא הצליחה עדיין המשטרה לתפסו. ובינתיים נמשך המשפט הצבאי בצריפין נגד כל יתר חשודי המחתרת.

בשבוע שעבר התקיימה בירושלים הפגנת כמה מאות נשים דתיות, ממאה שערים, נגד חוק השירות הלאומי של הבנות הדתיות, אשר בגלל דתיותן פוטרו מלשרת בצבא. בהפגנתן הגיעו הנשים עד לכנסת ורצו להיכנס פנימה, אולם מיד הוזעקה תגבורת של המשטרה ומכבי האש שמנעו מהן את הדבר. בפנות ההפגנה לרחוב אחר, שם נמצא משרד ראש הממשלה בדרך למשרד הרבנות הראשית – הקדימו את פני הנשים פלוגות משטרה וסילוני מים של מכבי האש, פרצה תגרה בין שני הצדדים והשוטרים נהגו כלפי הנשים ביד קשר בקרעם את צעיפיהן, שמלותיהן ומספר מהן נפצעו. תושבי ירושלים התמרמרו על מכבי האש שלקחו חלק בפעולה, כי מכבי האש הם שירות עירוני ואין להם להתערב בעניינים פוליטיים, בעיקר לא נגד נשים בלתי מזויינות, אשר הנשק היחידי בידיהן היו ספרי תהילים וספרי תפילות, שאמרו בזמן הליכתן בהפגנה.

לדבר הזה היה הד עצום בכל רחבי חוץ לארץ, והשאיר רושם רע על כולם.

בינתיים משך השבוע גבר הלחץ על הממשלה שדחה את הבאת החוק בפני הכנסת, אולם ללא הועיל. הרבנות הראשית, מועצת גדולי התורה, אדמו"רים, ראשי ישיבות, רבנים וכו' החליטו כולם לנקוט עמדה תקיפה נגד החוק, וביום אתמול, שעה שהצעת החוק הובאה לדיון בכנסת, ארגנו החרדים הפגנה רבתי בירושלים בה השתתפו, לפי אומדן העתונות, כעשרת אלפים איש, ביניהם כל גדולי התורה, האדמו"רים על חסידיהם וכו'. בהפגנה נאמרו פרקי תהילים מתאימים, שלוש עשרה מידות, אבינו מלכנו, סליחות ותפילות, תקעו בשופרות והחליטו לא לקבל את גזר הדין. ההפגנה עברה ללא תקריות. ברוב קולות העבירה הכנסת את הצעת החוק לוועדה המתאימה. בינתיים מנבאים משבר ממשלתי קטן עם הסיעות הדתיות. סיעת הפועל המזרחי נמנעה מהצבעה.

ובעוד ראשי המדינה עוסקים בריב פנימי ובמשחקי מחתרת, רבים והולכים מקרי ההסתננויות. כן הודיע דובר הצבא, שמסתננים פקדו מחסנים צבאיים וגנבו כדורים ותחמושת אחרת בכמויות ניכרות. הודעת דובר הצבא נמסרה לכתב "ניו-יורק טיימס" בירושלים.

ובינתיים נעשה מצבה של המדינה יותר חמור, בעיקר לאור הכרזתו של סגן מיניסטר החוץ לענייני המזרח התיכון של ארצות הברית, ביירוד, בפני ועדות הקונגרס שארצות הברית תספק נשק לערבים במידה הרבה יותר גדולה מאשר לישראל. ואנו יודעים יפה שביום מן הימים יופעל הנשק נגדנו. ומי יעמוד לנו בעת צר?!

בהתחלת השבוע, בליל תשעה באב, נתבשרנו על חידוש היחסים הדיפלומטיים בין ברית המועצות לבין ישראל. בחילופי האיגרות בין מולוטוב לבין שרת, הבטיח שרת שישראל לעולם לא תיכנס בברית עם ארצות ועמים שיש להם כוונות תוקפניות נגד ברית המועצות. לשם מה ניתנה הכרזה חגיגית זו – רק למר שרת הפתרונים. כן נודע שחידוש היחסים בא בעיקר הודות ליוזמת ישראל. מובן, שדבר זה לא היה משכנע את הרוסים לולא היו להם כוונות נסתרות לצעד זה, כוונות שאינן ידועות לאף אחד, כשם שאף אחד לא יודע למה בעצם ניתקה רוסיה לפני חמישה חודשים את היחסים עם ישראל. כל מה שנאמר על שני נושאים אלה היו רק בבחינת השערות.

כל הפרשנים העולמיים ציינו שהודות לכך ישופר בהרבה מצבה הבינלאומי של ישראל. מובן, שגם דבר זה היה מלווה פטפוטים מיותרים מצדם של פקידי ממשלה גבוהים שהכריזו הכרזות טפשיות שונות, שלא תוספנה בריאות למדינה, כגון: חידוש היחסים יאפשר קשירת קשרים עם היהודים בברית המועצות, שדבר זה יוציא את ישראל מ"הכיס המערבי" וכו'.

מצב העליה בישראל נמצא בכל רע. מר י.נ. שי, מנהל שירותי העליה וההתאזרחות במשרד הפנים, הודיע השבוע במסיבת עתונאים בירושלים, שמחצית שנה זו עלו לישראל רק חמשת אלפים מאתיים ושבעים יהודים;לעומת זאת עזבו את ישראל בתקופה זו ששת אלפים חמש מאות תשעים ושלושה איש, כלומר שמספר ה"יורדים" על העולים עלה באלף ושלוש מאות נפש. מצב שאפילו בוין ימשו"ז לא חלם עליו.

כך נראה קיבוץ הגלויות בנוסח מפא"י!

מצב כזה לא היה מאז ימי השפל של הספר הלבן ומלחמת העולם השניה!

יום א', כ"ח מנחם אב תשי"ג – 9.8.53

החום כבד מנשוא. זה קרוב לחודש ימים שהשרב מענה את המוני העם, ואין ממנו מפלט. דבר זה מונע גם מלהתיישב לעסוק במשהו רציני, וחבל על הזמן העובר ללא מעש.

ביום ה-26.7 התכנס הכינוס העולמי של בית"ר. הפתיחה החגיגית התקיימה באמפיתיאטרון ברמת גן בנוכחות קהל אלפים. התכנסו לפתיחה כל ותיקי בית"ר, אלה שעמדו בשורות בית"ר הראשונות שנים ארוכות, מיום היווסדה עד להקמת תנועת החרות… שעה שרוב הוותיקים בעלי עמדה ומשקל הורחקו מהתנועה בזדון מבלי שייעשה על ידי המנהיגים הנוכחים כל מאמץ להחזירם לפעילות. אלה אשר זוכרים עדיין יפה את גודלה וזוהרה של בית"ר ואשר השתתפו בכינוסים העולמיים עוד בחייו של ראש בית"ר. עצם נוכחותו בפתיחת כינוס זה מוכיח שעוד לוחשת הגחלת, שעוד קיים הניצוץ הקדוש ויש צורך שתבוא רוח טובה, אשר תלבה את הגחלת ותהפכנה לשלהבת קודש, ואז אולי תהא תקומה לתנועה מהריסותיה…

מסמר הערב היה נאומו הפרוגרמטי של מנחם שנשא בסוף הטקסים הרשמיים, אולי נאום זה לא הביא כל חדש לנוכחים, אם כי היה בנוי כהלכה וגם היה חסר הפעם הדרמטיות המופרזת בה נתברך מנחם. הוא דיבר על חינוך, על זה שיש להתחיל מאלף בית ללמוד ולשנן את תורת בית"ר וזהו אמנם דבר נכבד מאד, אולם ספק אם סיסמה כעין זו יהיה בכוחה לרכוש את הנוער וללכדו למען וסביב רעיון בית"ר.

ארבעת ימי הכינוס-הדיונים המעשיים נמשכו בירושלים. הכינוס ננעל מבלי לבחור בשלטון חדש ובמוסדות חדשים. דבר זה ייעשה כעבור חצי שנה על ידי המועצה העולמית הקיימת שצורפו אליה מספר אנשים חדשים.

ביום ה-27.7 נחתם סוף סוף הסכם שביתת הנשק בקוריאה שהמשא ומתן עליו נמשך למעלה משנתיים ימים. סיכום מלחמת שלוש השנים בקוריאה הוא די עגום – מאות אלפים הרוגים ופצועים, מיליונים נשארו ללא קורת גג – הרס וחורבן כללי. אולם המעניין בכל פרשת שביתת הנשק הוא עמדתה הגאה של ממשלת דרום קוריאה בראשה עם נשיאה סינגמן רי בן השבעים, אשר התנגדו לחתימת ההסכם והתנגדו ומתנגדים עדיין לרצונה של ארצות הברית, בדורשם שחרור קוריאה כולה ואיחודה. מי יתן ואנו נתברך בממשלה כגון זו ובנשיא כגון זה אשר טובת העם והמולדת עומדת אצלם מעל לכל, אפילו מעל החשובים המפלגתיים והשלטוניים…

העולם הרחב קיבל בברכה את חתימת ההסכם וממשיך להתפלל שלא תפרוץ מלחמה חדשה בחלק מחלקי העולם השונים. גם רוסיה וגם ארצות הברית טוענות שהצד היריב נכשל במלחמה זו מבלי להשיג את מטרותיו. אולם אין ספק שהכשלון מאונס הוא על חשבון העם הקוריאני אשר על גופו נעשתה ההתמודדות, אשר שימש כשפן ניסיון לקראת מלחמה עולמית חדשה ואשר שתת דם בניו ונשאר בחורבנו.

היום הופתע העולם על ידי הכרזתו המפתיעה של מלנקוב – ראש ברית המועצות, בישיבת הסובייטי העליון, כי בידי רוסיה ישנה האפשרות לפתח את פצצת המימן ושאין יותר לארצות הברית מונופולין על דבר זה. לא ידוע אם אמנם נמצאים בידי רוסיה סודות ייצור אלו, אולם אין ספק שביום מן הימים תגיע לידי כך – ומרוץ ההזדיינות והמצאת כלי משחית שונים – במלוא תוקפו. מה יהיה קץ המרוץ הזה – קשה לנבא – אולם אין ספק שחורבנו של העולם מובטח באם אמנם תפרוץ מלחמת עולם שלישית.

בינתיים רבים והולכים מקרי ההסתננות והרצח ומקרי ההתגרות של המיעוט הערבי במדינה. משך שבועיים אלו היו עשרות מקרי הסתננות, עשרות התנגשויות ושוב נשפך דם יהודי. רק היום נודע על רצח מן המארב של שלושה חיילי צה"ל שהלכו לתומם בכביש בית גוברין. ולפני שבוע אף נורה מטוס ישראלי שטס מעל לכפר הערבי טירה – הידוע לשמצה משך שלושים שנות מאורעות והמשמש קן רוצחים ופושעים מועדים. הוטל אמנם עוצר על הכפר ונעשו חקירות – אולם האשמים לא נמצאו, האשמה לא הוכחה ומדינתנו על כל כוחותיה המזויינים ממשיכים להיות נושא ללעג ולקלס ומטרה להתגרויות והתנקשויות בשביל הערבים.

וההתנגשויות הן בכל חלקי הארץ, בנגב, במרכז הארץ, בירושלים ובגליל – אין יותר מקום בטוח בארץ מכדורי המרצחים. והממשלה, כדרכה, מסתפקת במחאות חריפות בוועדות שביתת הנשק המעורבות…

לקח מעניין ויסודי על הלך הרוחות ועל מצב הערבים בארץ מסר לי מר דוד אסא, אדם המכיר את הערבים ואורחות חייהם זה שלושים שנה וגם כיום הוא מעורה ביניהם לרגל עסקיו – מבקר באורח מתמיד בכפרי הערבים והינו עד למתרחש ביניהם ומכיר את כל מסחריהם.

מר אסא בעצמו הוא אישיות חזקה, אדם בעל מרץ רב, אשר היה אולי חלוץ העליה הבלתי ליגלית דרך גבולות הצפון, מייסד פלוגות בית"ר בגליל העליון, בעיקר בראש פינה, מבריח נשק דרך הגבולות וכדומה. עקב פעולותיו אף הזניח את עסקיו הפרטיים, ואיבד הרבה מכספו על רצונו לבנות את הגליל… ככל יתר אנשי התנועה הוותיקים – גם הוא מאוכזב מניהול העניינים. אולם עיקר דאגתו והיאוש המכרסם – הוא נוכח מצב העניינים בניהול המדינה, נוכח השחיתות הרבה האוכלת כל חלקה טובה ביישוב, הגניבה, השוד, הביזה, הפרוטקצוניזם והשחיתות הרבה השוררים במדינה, והוא שואל: הכדאי היה למסור את שלושים שנות החיים היפות והטובות ביותר ולהקריבן במלחמה למען תקום מדינה בצורתה הנוכחית. הכדאי היה להקריב בן אהוב במלחמת השחרור למען אורח חיים כגון זה שנתהווה לאחר קום המדינה, והאם כדאיים עוד היום כל הקורבנות שהיישוב מקריבם יום יום כדי להתהלך בכסיות משי עם המיעוט הערבי הבונה מחתרת לוחמת ומתכונן בבוא היום לערוך שחיטה איומה בבני היישוב – ולהרוס את המדינה עד היסוד, הכדאי הדבר?!

האחראים לענייני הערבים התנהגו עם הערבים שנשארו במדינה בכל רע: החרימו את נכסיהם, דיכאום ונהגו בהם ביד חזקה, והערבים נוכחו לדעת שרע עשו על שסמכו על היהודים ונתנו בהם את אמונם. דבר זה גרם להתמרמרות ביניהם והפכם לשונאים, עם טינה עמוקה בלב לכל מה שיהודי ולמדינה ולצבא ולמשטר כולו. לעומת זאת נהגו פקידי הממשל הצבאי בנדיבות כלפי הערבים שהסתננו לארץ, אשר תמורת שוחד נתנו להם תעודות זהות אדומות – כלומר זמניות, ואחר כך החליפום בתמידיות, ומכיוון שבשוחד מדובר, הרי העניקו להם זכויות שונות ונוצרה שכבה מיוחדת של ערבים בעלי זכויות במספר רב, ודווקא ערבים שנלחמו בישראל וברחו מן הארץ.

הוא תאר בפני את חמשת צירי הכנסת הערביים מטעם מפא"י. את עברם ואת סגולותיהם האישיות. כולם אנאלפבתים, רוצחים ופושעים מועדים שהועלו על ידי מפא"י מאשפות, וכעת הם נושאים את דבריהם מעל במת הכנסת בחוצפה ויהירות ומתייחסים בלעג וביטול למיטיביהם.

בייחוד זעזעה אותו עובדת ביטול התיק הפלילי נגד שלושה רוצחים ערביים על ידי המשטר לאחר שהוזמנו לארוחת ערב חגיגית על ידי הערבים, וזהו סיפור המעשה: לפני שנה בערך נמצא על יד תרשיחה ערבי הרוג על ידי דקירות. לאחר חיפושים מדוקדקים תפסה המשטרה רועה ערבי ובגופו דקירה הדומה לאלו שבגופת ההרוג. לאחר חקירה, איומים ולחץ סיפר הערבי, ששלושה מבריחים ערביים, שנקב את שמותיהם, נתקלו יום אחד ברועה ערבי וברשותם סחורות בכמות גדולה שהבריחו מעבר לגבול. מכיוון שפחדו שהרועה ילשין עליהם, הם המיתו אותו בסכינים. לאחר מכן השגיחו השלושה ברועה זה והסתערו עליו כדי לרצחו, אולם הוא הצליח לברוח מפניהם. ברם אחד משלושת המבריחים רדף אחריו ועוד הספיק לשרוט אותו בסכינו. המשטרה תפסה את שלושת הערבים ועמדה להביאם לדין עבור הרצח. אולם פה התערב אחד מצירי הערבים בכנסת, שהזמין לכפר ערבי את ראשי המשטרה והממשל הצבאי לסעודה. והסעודה נערבה כיד המלך וכיד הפנטסיה המזרחית הטובה עליהם. למחרת היום שוחררו שלושת הרוצחים והתיק נגדם חוסל. הדבר עלה לשלושת הרוצחים באלפיים ל"י, חמש מאות ל"י הוצאות הסעודה והיתר שלשל ציר הכנסת הערבי לכיסו.

המצב החומרי של הערבים הוא בכי טוב. משך שנות קיום המדינה צברו הון תועפות מהברחות ובעיקר משתילת טבק. חרשתני הסיגריות מנהלים בינם לבין עצמם התחרות על הטבק ומשלמים לערבים מחירים מופרזים, בהרבה יותר גבוהםי מהמחירים הרשמיים. הוצאותיהם של הערבים נשארו מינימליות, כי תנאי חייהם נשארו במצבם הירוד, מסים לממשלה אינם משלמים וכו'. ומכיוון שאין להם דאגות פרנסה – פנוי ראשם לפוליטיקה ודברים דומים, וכך החלו בארגון מחתרת, באגירת נשק ובחלומות על יום נקם הקרוב לבוא. בכל כפר ערבי קיים כיום גרעין מחתרתי המנהל תעמולה נרחבת בין האוכלוסיה הערבית בכל מקום הימצאם. הם עומדים בקשר עם המדינות הערביות, מקבלים הוראות, הדרכה ונשק מעבר לגבול, ומצויידים כבר כיום במיטב הנשק האוטומטי ומאמנים את ידיהם לקרב. וכך גדל סרטן מסוכן על גוף המדינה החולה והתשוש, ומנהיגי העם עוסקים במשפטים נגד מחתרות שבחורים יהודים מקימים כביכול נגד שלטונם.

כהוכחה לניתוח המצב לאשורו תשמש העובדה שפורסמה היום, כי נזרקו רימונים על מוסד לנוער בקריית ענבים ועקבות המתנקשים הובילו לכפר הערבי אבו-גוש, כפר שהיה ידוע באהדתו ומסירותו ועזרתו ליהודים אשר אפילו בימי הקרבות נעמד בגלוי לצד היהודים, וכעת לאחר חמש שנות שלטון ישראל – הפכו לאוייבים בגלוי ובסתר של המדינה.

יום ד', א' אלול תשי"ג – 12.8.53

לפני שבוע נפגשתי עם בן-ארי בענייני העליה. מר בן-ארי היה מזכיר נשיאות הצ"ח, משך שנים רבות ישב בלונדון ובבירות אירופה אחרות, ומכיוון שכך ידועים לו הרבה דברים. ואמנם סיפר לי על הנושא בו אני מעוניין מספר דברים פיקנטיים. עוד אצטרך להיפגש איתו פעם נוספת.

לפני יומיים הופעתי, יחד עם יתר חברי המזכירות של איגוד הנכים, בפני ועדת העבודה של הכנסת הדנה בחוק הנכים. הסברנו לוועדה את עצומתנו ודרישותינו ואת החוק המוצע, כפי שברצוננו לראותו. חברי הוועדה התעניינו בגורלם של חברינו הנכים האומללים, אשר ספק אם היה בכוחם להשפיע על המחוקקים שיסירו את העוול אשר המדינה עושה כלפי נכה מלחמת העולם השניה מצבאות בנות הברית והפרטיזנים. כי זה חמש שנים שהאיגוד נלחם על זכויותיו ועדיין לא הצליח לשכנע את ראשי המדינה בצדקתם. האמת היא כי ראשי המדינה יודעים ובלבם פנימה מכירים בצדקת הנכים, אולם אין הם מוכנים להעניק זכויות לגוף שאינו עומד תחת מרותם. מספר פעמים ניתנו רמזים ברורים ושקופים ביותר, שאם האיגוד יזדהה עם המפלגה השלטת, הרי יספקו את כל תביעותינו. והתביעות הן אלמנטריות ביותר: ריפוי, שיקום, תגמולים וכדומה. כעת הם מנמקים את סירובם בטענות תקציביות, היות והמדינה נמצאת במצב כלכלי קשה – אין לה על כן תקציב לספק את צרכיהם של הנכים.

אולם מה מאד בולט העוול המשווע: שעה שהממשלה רואה את עצמה כיורשת רכושם של מיליוני המושמדים ומקבלת שילומים מידי המרצחים, שעה שהממשלה עומדת לאשר את חוק יד ושם לזכר קורבנות השואה – אינה מוצאת לנכון לשקם את אלו הנכים-הלוחמים מוכי הגורל, שהיה להם העוז והאומץ לצאת למלחמה נגד המרצחים. וברור הואה דבר, כאשר המדובר הוא בהפקת רווחים על חשבון המושמדים, הרי רואה את עצמה הממשלה כיורשת, אולם כשהמדובר בהפסד כספי, ולו אפילו הפסד זעום – הרי היא מתעלמת בזדון לצרכיהם של אלו מהקורבנות שנשארו בחיים.

אפשר עוד להוסיף נימוקים כהנה וכהנה, אולם מה תועלת בדבר אם האוזניים אטמו משמוע והלב קשוח מלהבין?!

יום ד', ח' אלול תשי"ג – 19.8.53

ביום שישי שעבר הגיעה לנמל יפו האוניה "אתרוג" ועליה מטען ראשון מסחורות השילומים מגרמניה. קדמו לבואה של האוניה ניחושים רבים על מקום עגון האוניה, ורוב המנחשים ניבאו שהיא תעגון בנמל חיפה ולשם אמנם יצאו הרבה עתונאים וצלמים וקהל סקרנים. אולם כפי הנראה, שעות מספר לפני התקרב האוניה לחופי הארץ – קיבלה הוראה לעגון בנמל יפו. הנמל הוקף שרשרת חזקה של שוטרים, גם בתוך הנמל רחשו שוטרים לרוב על כל צעד ושעל, בים הסתובבו סירות משטרה מזויינות ושמרו על האוניה מכל עבריה, וכולם חמושים נשק אוטומטי קל ומכונות יריה שהועמדו בעמדות החולשות על כל שטח הנמל. הממשלה נקטה אמצעי זהירות אלה מתוך חשש למעשה חבלה מצד מתנגדי הסכם השילומים, אולם מתקבל הרושם שלא רק בעבור זה – כנראה שבכל זאת אין מצפונם נקי מכל העסקה המזוהמת הזאת והם רצו לעודד את עצמפ בהשפעת הנשק כי רב הוא…

יומיים לפני בוא האוניה נקראו פועלי הנמל – חברי הסתדרות העובדים הלאומית – כמה עשרות במספר, על ידי הנהלת הנמל, ונדרשו להתחייב בחתימת ידם שלא יחבלו בפריקה ובמטען שיגיע. אולם אחרי התייעצות עם המוסדות המנהלים של ה.ע.ל. סירבו לחתום על התחייבות מעין זו, בעיקר כדי לא ליצור פרצדנטים. לכל יתר פועלי הנמל נשלחו חוזרים מיוחדים עם הוראות מפורטות איך להתנהג בימי פריקת סחורות השילומים ואסרו עליהם אפילו לשוחח על נושא זה. כל באי הנמל, בתוכם גם הפועלים הקבועים, נבדקו על יד שער הנמל, נלקחו מהם תעודות הזיכוי והוחזרו להם רק בלכתם הביתה אחרי העבודה.

בישוב כולו לא היו כל הדים מיוחדים למאורע זה, פרט לאינצידנט קטן שקרה ביפו בין מספר אנשים שוללי ומחייבי הסכם השילומים. הקהל הרחב התייחס לכל העניין באדישות גמורה. העתונים הנאמנים לממשלה ולמשטר – כתבו על כך בחיוב ופירטו את כל המעלות הטובות שבהסכם זה. העתונים שבזמן הוויכוחים על נושא זה שללו את ההסכם – התייחסו לבוא הסחורות כמעט באהדה וטענו רק על אופן השימוש הפרודוקטיבי בסחורות. ה"דבר" עוד הגדיל לעשות בפרסמו מאמר ראשי מתגרה שמכל שורה ומילה בצבצו הנבזות והשפלות והלעג והקלס בשוללי ההסכם.

היום הגיעה לנמל חיפה האוניה "חיפה" עם מטען נוסף בן אלפיים וחמש מאות טון סחורות שילומים שונות (האוניה "אתרוג" הביאה בסך הכל חמש מאות טון), גם הפעם היתה בנמל שמירה קפדנית – אולם חסרת אותה מתיחות ששררה ושהשרו סביב האוניה "אתרוג". בעוד שהאוניה "אתרוג" נצטוותה לחזור ללב הים ביום שישי לפנות ערב ולשבות את השבת בים הפתוח, תוך חששות כבדים למעשה חבלה, כי באותו יום לא הספיקו לפרוק את כל הסחורות, הרי ספק הוא אם ינהגו כך גם באוניה "חיפה". כפי הנראה, נוכחו השלטונות לראות ולדעת, שאין השד כה נורא כפי שמתארים אותו, והקהל היהודי בארץ לא ינקוף אצבע למחאה ומכל שכן לפעולה כלשהי ויתרגל, או כבר התרגל לכך שהמולדת תוצף בסחורות הדמים ובעתיד הקרוב גם יתהלכו בתוכנו נציגי המרצחים שיזכו כאן לכבוד ויקר…

מאד עצוב על הלב. מאד עגומים הם החיים במדינת ישראל עליה כה הירבו לחלום וללחום: נוסף למצב הכלכלי הקשה, המצב הבטחוני הרעוע והחמור, המוסר הירוד, השחיתות והקורופציה והפרוטקציוניזם – נוסף לכל זה התווספה כעת מכת השילומים. מקודם, איש ישר, בר לבב ונקי כפיים יכול היה לחיות, אפילו במדינת ישראל הנוכחית, את חייו הצנועים והשקטים והנקיים בפינתו הוא מבלי לתת את ידו ומבלי להיות מושפע מכל הרע שפשה בנו. אולם כעת – כאשר תוצף הארץ בסחורות השילומים ומהם מבצבץ ועולה דם אחינו הקדושים – לא יהיה מנוס מבלהות אלו שירדפוך ללא הפוגה, כי תיאלץ להשתמש בסחורות הדמים באשר הן יקיפו את כל שטחי החיים; המים יזרמו דרך צינורות הדמים, הלחם שתאכל יהיו מחיטת הדמים, עשויים במכונות הדמים וכן הלאה וכו'.

מצב ללא נשוא וללא מוצא, וכל זה בשעה שליהודי התפוצות תהא ברירה תהא בחירה, האם באמת פשעינו וחטאינו כה רבים וגדולים המה, כי ערגה נפשנו לחיות בארץ הקודש על אדמת הקודש ולנשום את האווירה המחכימה?

יום ב', כ' אלול תשי"ג – 1.9.53

היום מלאו ארבע עשרה שנה מאותו יום מר ונמהר שהטיל את העולם כולו בקלחת דמים – באיומה במלחמות מיום היות אדם עלי אדמות, והמלחמה הנוראה והאיומה שבעתיים לנו, ליהודים, כי ביום זה החלה למעשה ההשמדה הטוטליטרית של אחינו יושבי אירופה. אמנם מאז 1933, שנת עלייתו של היטלר ימשו"ז לשלטון, החלה ההסתה הפרועה נגד אחינו בני ישראל ומאז החלה תורת שנאת ישראל להתפשט ביתר שאת וביתר עוז בארצות אירופה השונות, וכבר מאז נמצאו יהודי גרמניה בין המצרים, אולם עד פרוץ מלחמת העולם השניה היו עוד אפשרויות לרוב לעזוב את עמק הבכא, את הר הגעש שעמד כל רגע וכל שעה להתפרץ להרוס ולהשמיד כל מה וכל מי שיימצא בקרבתו. מה שאין כן מיום פרוץ המלמה, מיום זה נסגרו הגבולות, שובשו הדרכים ונשללה כל אפשרות מעשית רגילה לנוע בדרכים, לעזוב את אירופה ולמצוא מקלט במדינות שמעבר לים. ובמידה שאפשרויות כאלה נתגלו פה ושם – הרי רק יחידים ניצלו אותן. כל המוני בית ישראל על מיליוניו נידונו לכליה ואבדון.

מאזן תקופת השואה הוא עגום ביותר, והדברים ידועים. אולם גם מאזן השנים שלאחר גמר המלחמה אינו מרנין לבבות וזה, לאורך כל החזית, הן כלפי חוץ והן כלפי פנים. כלפי חוץ: המעצמות הגדולות מתחרות ביניהן על ידידותה של גרמניה המרצחת, העניקו לו ומוסיפםי להעניק לה הכרה עזרה וסעד, מקימים אותה מהריסותיה, מקימים ומפתחים את כוחה הצבאי, מקבלים אותה במשפחת העמים והיא שוב הפכה להיות גאה ותוקפנית כבשנים עברו. ואוי לו לעולם ואוי לגורלו. גרמניה שוב עלולה להכניס את העולם כולו בהרפתקאת דמים שתהא יותר איומה ויותר נוראה מהקודמת.

וכלפי פנים: אוי לה לאומה שאינה מקיימת את מצוות ההיסטוריה של זכור תזכור. מנהיגי האומה מחפשים דרכים לגשור גשר בין הנרצחים והרוצחים, בין המושמדים למשמידים, וכל זה בעד בצע כסף, בעד נזיד עדשים, וכבוד האומה חולל ודוכא עד עפר, ואם חלילה לא יקום לנו רווח והצלה ממקום אחר – מי חכם ויגיד מה צפוי לנו?! והעם לבו ערל ועיניו טחו מראות נכונה – כדברי הנביא: "עם חכם ולא נבון" – הבינה היא ממנו והלאה. ובפרוס השנה החמש עשרה לפרוץ מלחמת העולם השניה – מוצפת מדינתנו בסחורות הדמים ואין מי שיעמוד בפרץ…

כדי להטעות את העם וכדי למצוא מקורות הכנסה חדשים – אישרה הכנסת לפני שבוע את חוק "יד ושם" הבא להקים רשות הנצחה ממלכתי לקורבנות השואה – אותה כנסת שלא היססה להחליט על הסכם הקלון – הסכם השילומים. ואותן ידיים שהתרוממו להצביע למען סליחה וכפרה לעם המרצחים – התרוממו גם להצביע למען חוק זה. והשטן חגג שוב נצחונו וצחוקו ולעגו השטני מהדהד באוזני ומחרישן. אולם אטמו אוזני נבחרי העם מלקלוט את צחוק הגורל המר ומלראות את לעגו של שטן הדמים אשר הצליח לעוורם בברק הזהב והכסף אשר דם קדושים נוטף ממנו…

ושוב נשפך דם טהורים במולדת: שלשום שוב נרצחו חמישה צעירים – שלושה צעירים ושתי צעירות, בדם קר על ידי בני עמו של "השליט הנבון". חמישה צעירים אלו ערכו טיול בערבה ותעו בדרכם ועברו את קווי שביתת הנשק ושם נשחטו על ידי פראי המדבר – חיילי הלגיון הערבי. והממשלה שוב מגישה "תלונות חריפות"…

לפני שבועיים בערך נודע שרוסיה פוצצה את פצצת המימן והוועדה לאנרגיה האטומית בארצות הברית אישרה דבר זה. אולם עוד טרם הספיק העולם להתאושש מידיעה מרעישה זו – נודע שהמלומדים וחוקרי האטום כבר עובדים על המצאת פצצת קובאלט, שתעלה בעוצמתה ובכוח ההרס שלה על פצצת האטום והמימן גם יחד, וזה לאחר שמלומדים הודיעו שפצצת מימן בעלת משקל ידוע – בכוחה לפצל ולפורר את כדור הארץ ולהבקיעו לשני חצאין… כנראה שהעולם צועד בצעדי ענק ובמהירות לקראת זרועות ההרס והחורבן הפתוחות לקראתו…

יום שבת, כ"ה אלול תשי"ג – 5.9.53

משפט נאשמי המחתרת נסתיים בעונשים כבדים ביותר שחרץ והטיל עליהם בית הדין הצבאי בצריפין. וזה למרות שלא הוכחה אשמת כולם ולא הוכח אשמתם הכבדה, והמפליא ביותר – אם כי הקטיגוריה לא יכלה להוכיח את קשר הנאשמים לפיצוץ הצירות הסובייטית והסתלקה מהאשמה זו, מצא לנכון אב בית הדין בהנמקת פסק הדין לציין שלקח בחשבון גם האשמה זו. קהל האזרחים, כפי שהיה אדיש לעצם המשפט – נשאר אדיש גם לפסק הדין, ואם מארגני המשפט רצו "לעשות רושם" במשפטם זה ובפסק הדין, הרי ספק אם השיגו את מטרתם. ובינתיים, נמקים צעירים, אשר אם גם חטאו, אין ספק שלטובת המולדת התכוונו ואין ספק שצעירים אלה אידיאליסטים ומסורים לרעיון, נמקים בבית הכלא, מאחורי חומות אבן גבוהות המסתירות מהם את עין השמש, אין החופש והדרור אשר למענם פעלו ולחמו. פסק הדין טעון עדיין אישור שר הבטחון, ובימים הקרובים נדע תוצאות.

בינתיים מתחיל בשבוע הבא משפטם הצבאי של שניים נוספים הנאשמים בהשתייכות לארגון טרוריסטי. גם משפט זה יתקיים בצריפין, וגם הפעם משתדלים השלטונות לשוות לא אווירה של חשיבות מיוחדת. אלא כנראה שגם הפעם ייתקלו בחומת האדישות שהקהל הרחב הקים סביב עצמו.

לפני למעלה משבועיים נתחוללו רעידות אדמה קשות בים היווני ופגעו קשות בתושבי שלושה איים יווניים. קרוב לאלף אבידות בנפש, קרוב למאה אלף נשארו ללא קורת גג, שלוש ערים נהרסו עד היסוד. גם אוניות הצי המלחמתי הישראלי לקח חלק פעיל ביותר בפעולות ההצלה, דבר שהביא להערכה חמה ביותר בעם היווני.

באותו זמן בערך נתרחשו במזרח התיכון מאורעות פוליטיים רבי חשיבות. מוסדק, ראש ממשלת פרס, אילץ את השאח לברוח מארצו ועמד לכונן דיקטטורה. כעבור שלושה ימים גברו אוהדי השאח על מוסדק ובקרבות רחוב, בעזרת טנקים, אווירונים וצבא כבד – עלה בידם לאסור את מוסדק ולהקים ממשלה חדשה מתומכי השאח. השאח חזר לפרס במסע נצחון. גברו התקוות ליישוב סכסוך הנפט האנגלי-פרסי, שהרס את כלכלתה של פרס וגרם נזקים עצומים לבריטניה. נמנעו סיכויי מהפכה קומוניסטית בפרס והשפעת הגוש המערבי חזרה ותפסה את מקומה הקודם.

באותו זמן עצמו הודח הסולטן ממקומו ובמקומו הושב אחר, אוהד הצרפתים. גם דבר זה גרם לקרבות רחוב עם מאות הרוגים ופצועים.

בימים האחרונים השתררה מתיחות גדולה בין איטליה ויוגוסלביה בדבר טריאסטה שכל אחת הארצות רוצה לספחה לארצו. סכסוך זה עלול ליהפך למקום תוקפה כזה שיפוצץ את אירופה כולה. אולם בינתיים עומדות ארצות המערב על המשמר ומרסנות את היצרים. האם יצליחו לחסל את הסכסוך – ימים יגידו.

בשבוע האחרון לחודש אוגוסט נפגשתי בענייני עליה עם נתן-פרידמן-ילין-מור, עם קורלנד, עם עורך דין יוסף שופמן ופעם נוספת עם בן-ארי.

עם נתן פרידמן-ילין, מפקד לח"י לשעבר, שוחחתי זו הפעם הראשונה ארוכות. לא נתרשמתי ממנו ביותר. לדעתו, מלחמת המחתרות נגד הבריטים בארץ החזירה לעם העברי את גאוותו הלאומי הן כלפי פנים והן כלפי חוץ. לדעתו אפרים אילין, כיום מראשי מפעל קייזר-פרייזר, היה סוכן מדעת של האינטליג'נס הבריטי, במו ידיו מסר לידי הבריטים את מפקדת הארגון בשנת 1939 – ביום פרוץ מלחמת העולם השניה. הוא מסר לידי הבריטים את רזיאל ועוד כהנה וכהנה. לח"י הוציאה נגדו פסק דין מוות, אולם לפני שהוציאו את פסק הדין החליטו לנצלו לטובתם והוא סיפק להם ידיעות רבות ערך, כי רצה לקנות בזה את חייו. ואמנם, בינתיים עברו השנים, הוקמה המדינה והוא נשאר בחיים.

נתן מצדיק את המתתו של פריצקר על ידי לח"י, כי אחרת לא היתה כל אפשרות למחתרות להתקיים בארץ ולנהל את מלחמתן, כי פריצקר היה כשרוני מאד, הכיר את כל הבחורים ואת כל העניינים ועל כן גם היה מסוכן ביותר.

לעתיד אין לו כל פתרונות. המצב הנוכחי – ירידת המוסר והעדר אידיאליסמוס בא מחוסר אפשרות של חינוך הנוער וההמונים, כי הצלחת המחתרת בגירוש השלטון הזר בא מוקדם מדי בטרם הספיקו לחנך את הנוער לקראת זה העלול להיווצר ובטרם היתה למלחמת המחתרת מסורת של שנים ארוכות, כדוגמת מחתרות אחרות שמלחמת החופש שלהן נמשכה עשרות ואולי אף מאות בשנים.

קורלנד היה מראשי התנועה לפני עשר-חמש עשרה שנה. כיום פקיד גבוה בסוכנת ובאחרונה, יחד עם גרוסמן, הצטרף לציונים הכלליים. הוא הבטיח לי את עזרתו בארגון פגישה רחבה של פעילי ההעפלה. לדעתו צריך הספר לספר גם על תולדות הארגון ועל כל התקופה שלפני מלחמת העולם השניה. יתכן שדעתו זו נובעת מתוך רצון להיות מונצח… כי בתקופה זו היה פעיל מאד.

עורך דין יוסף שופמן קיבלני בלבביות רבה. הוא היה מראשי התנועה בפולין משך שנים רבות וגם בארץ אחד מפעיליה החשובים. היה מפרסם מאמרים רבים מעל דפי "המשקיף" ו"חרות". כעת אינו ממשיך לכתוב, כי הוא מרגיש שאין לו עורף בתנועה לרעיונותיו ודעותיו שהביע או שברצונו להביע, ולכתוב בתוך חללק ריק או לעמוד יחידי במלחמה על רעיונותיו הוא לא מוצא לאפשרי וגם לא לנכון.

בשבת האחרונה ביליתי בחיפה בחברת משפחתי ונהננו מייפי הכרמל והדרו. ביקרנו בגן הפרסי ובכנסיה הבאהית עם גג הזהב. המלווה השתדל להפיח בנו את תורת נביאו והטיף לאחדות המין האנושי. הגן הפרסי הוא בבחינת גן עדן זעיר עלי אדמות.

מחר אני מתחיל שוב הפעם לכהן כממלא מקום מנהל סניף קופת חולים בתל אביב לאחר שפעמוני פוטר מתפקידו זה לאחר עשרים שנות עבודה. בהזדמנות זו שוב הפעם שפך לפני פעמוני את מרי שיחו ועשה את חשבון חייו. הוא מאד דיבר על לבי ופיתה אותי לא לקבל תפקיד קשה זה. האמת היא שאין אני שש לנהל את הסניף, כי, וזוהי הסיבה העיקרית, דבר זה ישלול ממני את כל זמני ובחודשים הקרובים לפחות איאלץ לדחות את עבודתי הספרותית ואת כתיבת הספר על ההעפלה, ועל כך צר לי מאד. אני מקווה שלא הרבה זמן אכהן בתפקיי זה, אם כי כולם רואים בכך עמדה מכובדת ביותר בחיים, אולם משום מה אני לא מחשיב כל כך עמדה זו ואני סבור שחבל לאבד זמן יקר בשביל עמדה בת חלוף לעומת עבודה בעלת חשיבות היסטורית שאין בה הרגשת הכבוד היומיומי התמידי. ימים יגידו איך יתפתחו העניינים.

יום א', ט"ז חשון תשי"ד – 25.10.53

העבודה בסניף מעסיקה אותי מעל הראש וגוזלת את כל זמני. ולא רק שלא היה סיפק בידי לעסוק בכתיבת הספר, אפילו לנהל את הרשימות הזעומות האלו לא הספיקו עיתותי, עד שעברו כמעט חודשיים ימים מאז רשמתי את השורות האחרונות. משך זמן זה התרחשו הרבה דברים אישיים, כלליים ישראליים וכלל עולמיים אשר מן הראוי היה להתעכב עליהם ברחבות. אולם מכיוון שברצוני להדביק – לא אצליח אלא לרשום אותם בקיצור נמרץ, דבר שאני מצטער עליו. אולם אין בידי להושיע…

ואתחיל מן הסוף – מן המאורעות בהם נתון היישוב ועליהם דנה מועצת הבטחון של או"ם… מכת ההסתננות גברה בתקופה האחרונה ודם יהודים נשפך כמים בכל פינות הארץ ואין פוצה פה ומצפצף, ואין מרים יד נגדם, ואין מי שישלם להם כשכרם… ומכיוון שכך – הרי חוצפתם של שונאינו גוברת והולכת, עד שיום אחד, כלומר לילה אחד, זרקו מסתננים רימון בבית אשר ביהוד (על יד פתח תקוה) ונהרגה אישה על שני ילדיה הקטנים. דבר זה הגדיש את הסאה אפילו אצל אנשי ההבלגה המובהקים, וכתשובת תגמול תקפו כוחות ישראליים את הכפר הערבי קיביה שמעבר לגבול, הרסו למעלה מארבעים בתים והרגו למעלה משישים איש. מעשה זה זעזע את כל העולם הנאור אשר נשאר אדיש לרצח ששת מיליוני היהודים, ואשר לגמרי לא נזדעזע לקורבנות הנופלים יום יום על ידי המסתננים במדינה העצמאית. זרם המחאות והגינויים החל להציף את ישראל מצדן של המעצמות הגדולות והקטנות כאחד. הערבים החלו בתעמולת זוועה, ובהצלחה, בכל רחבי העולם, הארצות הערביות החלו מזרימות נשק תחמושת וחיילים לעבר הירדן וסכומי כסף ניכרים לחזק את הכוחות העבר הירדנים. הלגיון הערבי הלך להתבצר לאורך הגבולות ולהציב עמדות מצויידות בנשק כבד.

בימים אלו התכנסו בלונדון מיניסטרי החוץ של שלוש המעצמות המערביות הגדולות ובשעת דיוניהן לא פסחו על המתיחות בגבולות ישראל ועבר הירדן והחליטו לכנס את מועצת הבטחון כדי לדון במצב.

למאורעות אלו קדם הסכסוך עם הסורים על עבודת הפיתוח על יד גשר בנות יעקב. איפה שחופרים אפיק חדש כדי להטות את זרימת הירדן. עבודה זו היא התחלה מתכנית פיתוח גדולה של הפרחת שממות והשקאות עד לנגב הרחוק.

הסורים החלו לטעון כי הטיית מימי הירדן יפגעו בכפרים סוריים שמעבר לנהר ואשר מקבלים כיום את מימיהם מהירדן. ראש משקיפי או"ם הגנרל בניקה פסק שעל ישראל להפסיק את העבודה, אולם ישראל לא צייתה. אמנם שר החוץ שרת הודיע על נכונותו להפסקה זמנית, אולם לראשונה לא קיבל הגנרל הנכבד נכונות זו ועמד על דרישתו להפסיק את העבודה לצמיתות. מובן, שהסורים לא קימצו בדברי התרברבות ואיומים.

גם בסכסוך זה תדון מועצת הבטחון ובניקה נקרא לניו-יורק למסור בפניה דו"ח על המצב. עוד טרם החלו הדיונים על כך, ומובן עוד טרם יכולה היתה מועצת הבטחון להוציא פסק דין – הודיע מיניסטר החוץ האמריקאי ג'ון פוסטר דאלאס, על עיכוב מסירת ההענקה לישראל. וכאן נתגלו הקלפים, שהיו ידועים כבר מזמן לבהירי מחשבה וראות על השינויים הכבירים לרעה של יחסן של ארצות הברית למדינת ישראל.

מוצאי שבת, כ"ב חשון תשי"ד – 31.10.53

בינתיים התכנסה מועצת הבטחון והחלה בדיוניה על המתיחות בגבולות ישראל ושכנותיה ועל העבודה בערוץ הירדן. לישיבות אלה הוזמן הגנרל בניקה, ראש משקיפי או"ם, שמסר דו"ח בפני המועצה – עויין לישראל, בהעלימו את רוב מקרי ההסתננות ומעשה השוד, הרצח והביזה שביצעו בישראל. בפרוס הדיונים על העבודה בערוץ הירדן – הודיע מר אבא אבן, בשם ממשלת ישראל, כי ישראל תפסיק את עבודה בערוץ הירדן, כדי לאפשר וליצור אווירה שקטה ונוחה בזמן הדיונים בשאלה זו, ולמחרת היום הודיע הנשיא אייזנהאור ומיניסטר החוץ שלו – דאלאס, על חידוש ההענקה לישראל – וצהלה ושמחה במחנה השנוררים, אשר עוד לפני ימים מספר התפארו והתייהרו, ש"הפעם" לא ייכנעו לשום לחץ, שעיכוב ההענקה או ביטולה לא ישפיע לרעה על כלל המדינה. כמו בכל המקרים – גם הפעם נתקיימו בהם הפתגמים –"מי שנולד לזחול לא יגביה עוף" ו "היהפוך כושי עורו"… מנהיגי או גבאי העם האומללים והמאמללים מוסיפים לרדות בעם ולהביאו מדחי אל דחי אל עברי פי פחת. מדיניות החוץ שלנו הצליחה משך שנים מועטות לבודד את העם ואת המדינה בזירה הפוליטית הבינלאומית, ואין מי שיריב ריבנו וידון דיננו.

המתיחות בגבולות גברה עוד יותר והתפשטה גם בין ישראל למצרים, בסכסוך באזור ניצנה – עוג'ה-אל-חפיר, שבגבול צי האי סיני, שנחשב לשטח מפורז, כאשר באחרונה עלתה שם קבוצת מתיישבים והמצרים מחו על כך ודרשו את הוצאת הכוחות המשטרתיים מאזור זה. גם סכסוך זה יבוא, כפי הנראה, לדיון במועצת הבטחון.

במלחמת התעמולה שהתנהלה בתקופה זו בין ישראל לבין מדינות ערב מעל דפי העתונות וגלי האתר, גילה בינתיים דובר הצבא מספרים מאלפים על מכת ההסתננות בשלוש השנים האחרונות –והנה מה שמסר:

421 יהודים נהרגו על ידי מסתננים.

860 התנקשויות ו-128 מעשי חבלה בוצעו על ידי מסתננים ערביים בכבישים, ברכבות וכו'.

3263 מעשי גניבה ושוד.

122 מקרי שוד מזויין.

על כל אלה ענתה ישראל ב"מחאות חריפות" בוועדות שביתת הנשק המעורבות…

בימים האחרונים נתכנסה בירושלים, בהזמנת הממשלה, ועידה כלכלית של ראשי יהדות ארצות הברית וארצות אחרות, כדי לדון ולהחליט על עזרה מהירה ודחופה לישראל במסגרת מלווה העצמאות והמגבית היהודית המאוחדת. כפי שמספרים התרעמו רבים מהם על אפליית ההון והיוזמה הפרטית ועל סיסמת הסוציאליזם בימינו– אולם למרות זה ימשיכו ללכת בתלם, כי מבין גבאי את נפשו של גבאי…

לפני זמן קצר נפוצה ידיעה, שאגב אושרה בימים האחרונים, שבן-גוריון עומד לעזוב את שירותו.

נאלצתי להפסיק עקב ביקורו של זלמן.

יום ד', כ"ו חשון תשי"ד – 4.10.53

מתקיימים דיונים בוועדה המדינית ובמרכז מפא"י על פרישתו של בן-גוריון מהממשלה. הם מפצירים בו שיחזור, אולם, כפי הנראה – הוא יעמוד על דעתו. בהודעה הרשמית הם טוענים שבן-גוריון פורש מסיבת עייפות, אולם האמת היא אחרת: וכך החל הסכסוך בין בן-גוריון לחבריו:

לפני חודשים מספר, באחת מישיבות הממשלה, הציע בן-גוריון, נוכח מצב ההסתננות שקיבל ממדים מסוכנים, שצריך לכבוש, ביד רמה, את המשולש הקטן (מספר כפרים בסביבת פתח תקוה) ואת הר הצופים. מובן שתקום בעולם הגדול סערה, ואז יפנו את המשולש, אולם הר הצופים ישאר כבר בבבעלות ישראלית. על הצעתו זו התפתח בממשלה ויכוח סוער והדבר הובא להצבעה. כל חברי הממשלה, לרבות חבריו, הצביעו נגדו, פרט לדוקטור דב יוסף, שהצביע איתו וישראל רוקח, שנמנע מהצבעה. הצבעה זו הוכיחה לבן-גוריון כי הוא בודד, ובסוף הישיבה הודיע שהוא יוצא לחופש ממושך, הסתגר בחדרו ושעות ממושכות לא קיבל פני איש, מתוך רוב רוגז.

באחת הישיבות של הנהלת מפלגתו, אמר אחד מחבריו לבן-גוריון, שפה בארץ לא יהיה "נאג'יב" – כלומר, הם לא ירשו דיקטטורה שלו. בן-גוריון רגז מאד ואמר, שאם הדבר הוא כך, הם יביאו אותו לידי כך שיפרסם את כל השחיתות של חבריו, כי רבה ואיומה, והוסיף שנגד שלושה מחבריו: מ. שרת, מ. אשכול וברל לוקר, יש לו תיקים מיוחדים ובהם האשמות כבדות ביותר נגדם.

מאז הוא יצא לחופש הממושך ואחר כך הודיע על פרישתו.

כפי הנראה נוכח בן-גוריון לדעת שהרחיק מאד לכת בהעלימו עין בכל מעשי השחיתות של מפלגתו שכיסה עליהם כל הזמן ונוכח גם כן לדעת שהוא וחבריו הביאו את המדינה אל עברי פי תהום, וכעת אין בידו להציל, ועל כן בחר בדרך הקלה והנוחה ביותר – לפרוש בקרן-זווית ולהשאיר את המדינה במצבה הנוכחי הקשה לגורלה.

חברי הקואליציה – הציונים הכלליים טוענים שכל דבר פרישתו אינו אלא תכסיס מחושב, כי בטוח הוא, בן-גוריון, שמצב העניינים יגיע לידי קטסטרופה גמורה ואז הוא יופיע כמלאך הגואל, ואז כמובן יהיה בידו להכתיב תנאים. ועל כן שוקלים הציונים הכלליים את האפשרות של פרישה מהקואליציה או של מיקוח על עוד תיקים בממשלה.

בינתיים מתנהלת מלחמה, שקטה עדיין, בתוככי מפא"י על יורשו של בן-גוריון – מי יהיה ראש הממשלה. אומרים שהוא מציע את אשכול במשרה זו, ומאידך – מ. שרת חושב את עצמו לראוי ביותר לאיצטלא זו ויש לו גם תומכים בין חבריו. כן מוסיפים ומספרים, ששרת כאילו איים בהתפטרות אם לא ימונה כראש ממשלה.

ימים יגידו מי יהיה היורש ואיך יסודרו ענייני הקואליציה – אולם דבר אחד ברור ביותר: מצב המדינה הוא בכל רע, ואין מי שיעמוד בפרץ.

אתמול חידשה הכנסת את דיוניה לאחר פגרת החגים, ולמרות מצבה הבטחוני והבינלאומי הקשה של המדינה – החליטה ועדת החוץ והבטחון ברוב קולות הקואליציה – לא לקיים דיון בכנסת בבעיות אלו. בישיבה זו עצמה כינו מנהיגי מפא"י– ז. אהרונוביץ ואחרים – את מעשה קיביה כ"פשע נתעב ואווילי"… באותו זמן שאחרים מאנשי "הנשק הטהור" סבורים שהמעשה היה טוב. וכאן ראוי לציין, שאותם אנשים עצמם הקימו יללת תנינים צבוע על מעשה אצ"ל ולח"י בדיר-יאסין, אם כי הדבר אירע בעצם ימי המלחמה וידוע היה שכפר הפורעים דיר-יאסין סוגר על ירושלים מצד מערב. אז היתה זאת בפיהם הצבוע מעשה אכזרי ושפל ביותר של הפורשים, אשר הרגו נשים וטף, וכעת אותם האנשים עצמם מצדיקים את פעולת קיביה – פעולה נגד כפר שישן לו שנת ישרים, וללא כל התראה מוקדמת שהוא בכפר לילה שלם ושחטו והרגו והרסו בתושביו. לאנשי "הנשק הטהור" בעלי הרגש האנושי-סוציאלי היה זה מעשה טוב ויפה…

שלשום הודיע רדיו פראג שמרדכי אורן ואורנשטיין הועמדו למשפט באשמת בגידה וריגול ונשפטו, הראשון לחמש עשרה שנות מאסר והשני למאסר עולם.

בעיקר נדהמו מנהיגי מפ"ם מפסק דין זה. בזה תמה בינתיים פרשת אורן שכה רבות הסעירה את הרוחות במחנה "המתקדם".

אורן היה ממנהיגי מפ"ם. סַגְדַן מובהק מסור ונאמן לדגל האדום. בזמנו פעל רבו במדינות הדמוקרטיות העממיות שיצביעו באו"ם נגד מדינה עברית. ביזמתו והלשנתו נאסר כל קיום של תנועת בית"ר-הצה"ר בארצות ההן, ראשי התנועה נאסרו והוגלו, ועוד הרבה מעשים טובים, כגון אלה, אפשר לרשום לזכותו. והנה ביום מר ונמהר לו ולמפלגתו, נאסר עבר נרצע זה על ידי אדוניו, כונה על ידם בשמות הגנאי השפלים ביותר, הופיע כעד הרשעה במשפט רודולף סלאנסקי הידוע והמשיך לחכות לגורלו ולדינו בבית הסוהר. חבריו עשו מאמצים נואשים לשחררו ועד יום שלשום קיוו שיצליחו בכך. פסק דין זה מהווה מכה נוספת קשה וחמורה למפלגה זו, אולם האם ילמדו לקח ויסיקו מסקנות?! יש להניח שלא, כי השפילו רדת אלי תהום השנאה לכל מה שמקורו יהודי ומסורתי ואל תהום העבדות למולך…

פה הגעתי לרישומם של מספר אירועים שקרו תוך החודשיים האחרונים:

צעיר בשם הרטמן, כתב "חרות" בחיפה, נתפס בנמל בחיפה ופצצת זמן בידו שהיתה מיועדת לאוניה עם סחורות שילומים שהגיעה אותו יום. לכשנאסר, סיפר הצעיר כל מה שהיה על לבו, כל שהיה ידוע לו או מה שחשב שידוע לו. כתוצאה מכך נאסר נציב בית"ר – פתחיה וכמה מרעיו. בסופו של דבר נשפט הרטמן לשמונה עשר חודשי מאסר. כל היתר שוחררו.

באותו זמן בערך התקיים משפט שני נגד שני צעירים, אחד מהם זאב ייבין – בנו שלך ייבין מחבר הספר הידוע "ירושלים מחכה", ואחד – מלוחמי החופש ועמודי התווך של התנועה בארץ. שני הצעירים הואשמו בהשתייכות למחתרת. אחד הצעירים שוחרר, וייבין נידון לשלוש שנות מאסר. בימים האחרונים אישר בן-גוריון כשר הבטחון את פסק הדין.

מספר ימים לאחר עזוב מר פעמוני את הסניף, ערכו לו העובדים מסיבת פרידה בקפה "קרלטון", שנערכה בטוב טעם. אולם מה עגומה היתה האווירה, נימה של הספד היתה ברוב הנאומים שתוכנם היה או מילות שבח או מילות גנאי לפעמוני ולניהול העבודה בסניף. גם אני נתכבדתי לנאום. דקות ספורות בלבד נשאתי את דברי, והם מילות הכרה בפעלו הרב של פעמוני, מילות עידוד לחתן השמחה והבעת משאלה שכל מה שיצר – יתקיים לאורך ימים.

המכביה הרביעית נתכנסה ברוב פאר והדר. לא זכיתי להיות בפתיחה, מחוסר תקציב לכרטיסים. בתהלוכת המצעד השתתפו גם כחמש מאות בית"ר, ובפי אוהדים ושונאים – תהילות ותשבחות למצעדם הנאה. רק ספורטאים מועטים הגיעו מחו"ל, כמה מאות בסך הכל.

בסיום נוכחנו גם אנו. היתה זו חוויה עמוקה לראות קהל רבבות ססגוני מכסה את האיצטדיון, מכל עבריו, שזיו מיוחד במינו היה נסוך עליהם מקרני השמש השוקעת. בעצם ההופעות לא היה כמעט כלום שראוי לציון מיוחד.

בסוף חודש ספטמבר נפתחה בירושלים התערוכה "כיבוש השממה", שצריכה היתה להיות בין-לאומית. אולם פרט למספר פירמות מארצות חוץ היו רוב המציגים ישראליים. מבחינת בינלאומיותה, נכשלה התערוכה כשלון חרוץ ומחפיר, אולם ההצלחה האירה לה פנים מבחינה ארצית, כי משך שלושת שבועות קיומה ביקרו למעלה מחצי מיליון איש מאזרחי המדינה. התבלט במיוחד הביתן הישראלי, שסודר בטוב טעם ומשך אל עצמו את תשומת לבם של כל המבקרים. אגב, ביתן זה נשאר לקבוע.

גם המוסדות שלנו של ה.ע.ל. וקופת חולים היו מיוצגים בביתן, שהיה מאד עלוב במראהו, בתכנו ובסידורו. השתלשלות דברים רבה קשורה בסידור הביתן, שמלכתחילה נמסר סידורו לידי, אולם לבסוף נמסר הדבר להנהלתו וביצועו של פעמוני, כי א' – הוא מאד הפציר שיתנו לו את סידור הדבר, והשנית – היה הרושם שעל ידו תהיינה ההוצאות יותר קטנות. לבסוף כולם הצטערו על כך, כי גם ההוצאות היו מרובות וגם הצורה עלובה. הנהלת התערוכה הגדירו את הביתן כ"ריכוז של כיעור וחוסר טעם"… אמנם עד כדי כך הדברים לא הגיעו, אולם כדי בזיון וקצף…

ביום ראשון שעבר ננעלה תערוכת ז'בוטינסקי – שלושים שנה לבית"ר, שבאה להפגין ולהראות את עברה המפואר של בית"ר בארצות הגולה השונות ובארץ.

מוצגים לרוב הוצגו בביתנים של הארצות השונות: דיאגרמות, צילומים, ציורים, עתונים וכו', כל זה הד מימים מלאי הוד ויופי של חיים מלאי תוכן – מתח, נאמנות, רוח הקרבה, נכונות, טוהר ונקי-כפיים, תערוכה של עולם אשר פעם היה קיים ואיננו עוד, וכפי הנראה לא יוסיף לקום…

התערוכה היתה פתוחה כשישה שבועות וביקרו בה למעלה מעשרת אלפים איש. לפני טקס סגירת התערוכה בתוך המכון נערכה בחצר המצודה אזכרה לקנני בית"ר ולרבבות הבית"רים שניספו בתקופת השואה. נאמו באזכרה נציבים לשעבר של כמה ארצות אירופה אשר מה עלוב ודל היה מספר הנוכחים, אם זה מחוסר פרסום או מתוך ארגון לקוי, עגום היה הלב שהיה מלא עד גדותיו רגשות וזכרונות על אלה שלא זכו להגיע עד הלום.

באחד מימי סוכות האחרונים נפגשתי יחד עם עוד שניים מחברי עם המזכיר הכללי של הפדרציה הבינלאומית של חיילים משוחררים, האמריקאי ניוקומוב וסגרנו סנדרסון, שביקרו בארץ בענייני הפדרציה. שוחחנו למעלה משעה בענייני ארגון הנכים שלנו ועל אפשרות קבלתנו כחברים בפדרציה, שמקום מושבה הקבוע הוא פאריס. שני הגויים השאירו בי רושם נעים, מבלי שהצלחתי בשעה קלה זו לתהות על קנקנם.

לפני שבועיים נתקיימה בקפה "פראק" ברחוב דיזנגוף פגישה של יוצאי עירי – פוניבז'אים, וכל זה הודות לביקורה בארץ של חברתנו לשעבר, רוזה שווארץ, שזה שבע עשרה שנה גרה בהודו. היתה זו פגישה עם אנשים שגדלנו יחד ועם רובם התחברנו בשנים עברו, והיתה זו חוויה, במידה מסויימת להעלות זכרונות, אולם פה נוכחת לדעת ולראות בפעם המאה והאלף עד כמה הזקדננו… ומה רבות השנים שעברו מני אז… כן נוכחת לדעת פעם נוספת את כוחו של הזמן וכוחן של שנים המשרות זרות מובהקת בין חברים וידידים לשעבר, הנמצאים כעת בתנאי חיים שונים, בחברות שונות ובעלי עניינים ואינטרסים שונים, ואשר תקופה ארוכה זו עברה על כל אחד באורח שונה.

לפני שבועיים ביליתי את יום השבת בנהריה, שם יצאנו לישיבה ממושכת של מרכז איגוד הנכים. בישיבה זו החלטנו על צעדים שיש לנקוט כדי להמריץ את הכנסת ואת הממשלה להכיר בזכויותינו – זכויות של נכי מלחמה.

באותו ליל שבת עצמו נפטר באופן פתאומי "החזון איש" – הרב ר' ישעיהו קרליץ – גדול הרבנים בדורנו. בן שבעים ושלוש היה במותו. בזמן האחרון התכוננתי לבקרו ולהכירו, אולם אחרתי את המועד.

לפני שבועיים נולד לזלמן בן, כמעט בן-זקונים, והשמחה רבה מאד, כי עניין זה היה כמעט לאחר יאוש.

בברית השתתף קהל רב של אנשי תנועה לשעבר ושל היום, חברים וידידים מכל הזמנים ומכל הסוגים.

בשבועיים האחרונים יש בדרום איטליה שטפונות, שעד היום כבר הביעו למעלה ממאה קורבנות בנפש וגרמו להרס עצום. שוב פגעי טבע בלתי רגילים.

רוסיה הודיעה שבידה כמה סוגי פצצות אטום ומימן.

צ'רצ'יל נשא שלשלום נאום פוליטי גדול בפרלמנט הבריטי. בין היתר אמר שיתכן שכמות הנשק ההרסני והקטלני הגדול הנמצא בידי בני אדם, תמנע להבא מלחמות, כי אף אחד לא ירצה להשמיד את העולם ולהישמד יחד עמו.

לנו נשאר רק להתפלל שדברים אלה יתאמתו.

היום נחלה המפלגה הדמוקרטית בארצות הברית נצחון על המפלגה הרפובליקנית השלטת, בבחירות לראש עיריית ניו-יורק, ומושלי המדינות ניו-ג'רסי ווירג'יניה שם נבחרו מועמדי הדמוקרטים, כן זכו הדמוקרטים לעוד מקומות בקונגרס האמריקאי והכוחות הם כמעט שקולים. לרפובליקנים רוב של בסך הכל שני קולות.

בחודש זה – בחמישה עשר בו, תמלאנה עשרים שנה לקיומה של קופת חולים. מתכננים לערוך מסיבה רבתי – ולי בינתיים התרוצצויות בדבר הסידורים השונים. כתבתי גם, כרגיל, את הנאום למלמדוביץ' שהוא עומד לשאת ברדיו אל נושא זה.

ראש חודש כסלו, תשי"ד – 8.11.53

בהתחלת השבוע שעבר קיבלתי הזמנה להשתתף באסיפת חבר מייסדי מכון ז'בוטינסקי שתתקיים ביום ה' 5.11. בהזמנה היה כתוב לאמור:

"בימים אלה הגיענו מכתבו של מר ערי ז'בוטינסקי ובו כתוב בין השאר:

'הגיע לידי באורח דרמטי למדי מסמך המהוה למעשה את הצוואה הפוליטית של אבי. ברצוני להביא את המסמך הזה לידיעת ציבור תלמידיו לשעבר לפני פרסומו ברבים'".

במתיחות מה ציפיתי לאותו ערב כדי לשמוע מה בפיו של ערי. במכון נתכנסו פעילי המוסדות העליונים של התנועה וחבר המייסדים – רובם העומדים מזה שנים רחוק מהתנועה, רבים מהם שעברו באחרונה למחנה הציוני הכללי, ובראשם מר מאיר גרוסמן. בקיצור, כמעט כולם "מי שהיו" – או "נשמות מתות" לפי גוֹגוֹל – ביחד כמאה איש.

ערי פתח את דבריו וסיפר איך הגיעו לידו העתקים מחמשת מכתביו של ז'בו לבן-גוריון, וביניהם המכתב, או יותר נכון קטע ממכתב, לו הוא מייחס חשיבות רבה:

והמעשה כך היה:

בהופיע הספר האחד עשר לכתבי ז'בו, הציע לערי שותפו – מר אורלינסקי, לשלוח את הספר לבן-גוריון, והכניס את שמו לרשימה הארוכה אליהם נשלח הספר מטעם ההוצאה. אולם ערי לא שלח לבן-גוריון את הספר הנ"ל. בהופיע הספר השנים עשר – "בסער", נצטווה הנער השליח לשלוח את הספר החדש לפי אותה הרשימה, ואיש לא זכר שברשימה מופיע גם שמו של בן-גוריון – וכך הגיע הספר לידי בן-גוריון.

באחד הימים קיבל ערי מכתב לבבי מבן-גוריון בו הוא מודה על שליחת הספר, וכותב שאמנם עדיין לא הספיק לקרוא בספר, אולם הוא יקראנו בעיון רב. כן הוסיף וכתב, שבזמנו ניהל נגד הדברים הכתובים בספר פולמוס חריף הן בכתב והן בעל פה. אולם כעת נשתכחו ממנו דברי הפולמוס ונשארו לו רק הזכרונות שאותם ישמור בלבו על שלוש פגישות עם ז'בו, בהיותם שניהם חיילים בגדודים העבריים, בשנת 1934-5 בזמן חתימת ההסכם הידוע ביניהם, והפגישה השלישית זמן קצר לפני פרוץ מלחמת העולם השניה. בין היתר, כותב בן-גוריון, נמצאים ברשותו חמישה מכתבים מז'בו, כתובים בכתב ידו, ואם הוא, ערי, מעוניין בהם – הוא ישמח להעביר לו העתק מהם. זמן ידוע אחרי תשובת ערי הוא קיבל את העתקי המכתבים מבן-גוריון, ושוב הפעם רצוף מכתב אישי לבבי ביותר.

מכתבי ז'בו לבן-גוריון דנים על ההסכם שנחתם ביניהם ואשר חבריו של בן-גוריון דחו אותו. באחד המכתבים הוא כותב, וזהו הקטע שערי כה מחשיב, בערך כך: "באם אפשר להקדים את הקמת המדינה בדור אחד על ידי שיתוף פעולה עם הסוציאליסטים – מסכים. עוד יותר – באם אפשר להחיש את הקמת המדינה – על ידי כך שיכריחו אותי לאכול 'געפילטע-פיש' משחר עד שחר – מסכים (כלומר מדינה דתית. ועוד יותר – אם הקמת המדינה תוחש על ידי שלטון האידיאליסטים בה – גם כן מסכים, אם כי יוטל ממנה כל הקסם. אולם", ממשיך ז'בו, "אצווה לבָנַי, על המעטפה אכתוב: לפתוח חמש שנים לאחר חנוכת המדינה – שהם יחוללו במדינה מהפיכה ויקחו את השלטון לידם".

ערי חושב שלא מקרה הוא הדבר, שדווקא כעת, חמש שנים לאחר קום המדינה, ומאחר שהוא התפטר מראשות הממשלה – מצא בן-גוריון לנכון להעביר לו את העתקי המכתבים, בייחוד את המכתב הזה. כן סבור ערי שכעת, לאחר קריאת קטע זה, נתחברו הרבה דברים סתומים ותמוהים מהתנהגותו של ז'בו – ובעיקר ההסכם שלו עם בן-גוריון מיד לאחר עלילת הדם של משפט ארלוזורוב, וההסכם עם הדתיים בשעת כינוס ועידת היסוד של הצ"ח בווינה בשנת 1935.

ממכתב זה מתבבר, שלמען המדינה מוכן היה ז'בו להתקשר אפילו עם השטן, ברגע שנוכח שבכוחות עצמו לא יצליח למלא משימה זו. אולם לאחר שהמדינה תקום ותתבסס, אין ז'בו מוכן להשאירה תחת שלטונם של יריביו והוא קורא למהפיכה. וכעת, לדעתו של ערי, הגיע הזמן לקיים צוואה זו…

בגמור ערי את דבריו – התפתח ויכוח ער מבין הנוכחים. רובם היו בדיעה שאין לראות במכתב זה "מסמך" או "צוואה" פוליטית. כי א' – כל החינוך הבית"רי ושל הצה"ר היה מבוסס על פרימאט הרעיון הלאומי והקמת המדינה בכל הדרכים ובכל האמצעים, ואין על כן כל חידוש במכתב זה. ב' – כל מה שכתב ואמר ז'בו – הם בבחינת צוואה פוליטית, ו-ג' – כי ז'בו היה מוצא לו כתובת הרבה יותר מתאימה מזו של בן-גוריון כדי למסור או להשאיר בידיו צוואה לבניו תלמידיו.

לדעתו של דוקטור אבא אחימאי מוכיח המכתב שז'בו היה מתנגד חריף לסוציאליזם, לשלטון הדת ולאידיאליזם. לדעתו עשה ז'בו – על אף גדולתו הרבה, מספר שגיאות, ואחת מהן, אולי הפאטאלית ביותר, היתה ההסכם עם בן-גוריון לאחר משפט ארלוזורוב, כאשר התנועה היתה בעליה עצומה והסכם זה גרם לירידה. לדעתו סיבת ההסכם וגורמה הנפשי היתה – הבריחה מנצחון.

לדעתו של דוקטור ש. יוניצן אין אמנם חידוש בכל המכתב הזה, אולם יש בו דבר שכדאי לעמוד עליו, ללמוד אותו ולפיו לחנך את הנוער. עד עכשיו מקובל אצלנו שהמשטר במדינה מקודש עקב קדושת המדינה ואין לנגוע בו למרות טיבו של המשטר כפי שהוא. והנה בא ז'בו ומלמדנו, שאין הדבר כן. המדינה אמנם קדושה היא ויש לנצרה – אולם באם המשטר רע הנהו – תעשו הפיכה, דבר זה לא רק מותר – אלא זהו צו.

לדעתו של ירמיהו הלפרין – צריך למלא את צוואת ההפיכה הכתובה במכתב, לפי הגדרתו – נוצר מצב טרגי-קומי, שגמדי מפא"י, קטני האמונה והמעש – נגזר עליהם ללבוש בגדי ענק ואין הבגדים מתאימים להם ואין הרגשתם טובה בהם. לעומת זאת, אנחנו הענקים – נגזר עלינו ללבוש בגדי גמדים ונתקבלו אותן התוצאות. הגיע הזמן להחליף את הבגדים וללבוש בגדים לפי המידה האמיתית והמתאימה.

נשמעו גם כמה נאומים מפא"ים ברורים, והיה מגוחך וטרגי לראות איך אנשים אלה הרחוקים מז'בו ותורתו ותנועתו באים לתת פירושים ולבאר את דברי ז'בו ולנהל עליהם ויכוח.

בדרך כלל היה זה ערב די מעניין, אבל טפשי מאד, כי האנשים התפזרו מבלי לדעת לשם מה הוזמנו ומה תכלית כל הדיבורים והוויכוחים ומה ערך לכל האסיפה.

לפי דברי ערי יצטרכו להתכנס פעם נוספת בעוד שבוע שבועיים, כדי להחליט באם לפרסם תוכן מכתב זה ברבים או לא. אולם מסופקני אם האנשים ייענו עוד הפעם להזמנה כנ"ל, יותר נכון, בטוחני, שהחלק המכריע שהיו נוכחים הפעם – לא יוסיפו לבוא.

דרך אגב, לערי נולד בן לפני שבועיים-שלושה – והוא קרא לו: זאב, יאיר-ולדימיר. את השם יאיר כינה על שמו של יאיר-שטרן, וכל זה למה – כדי להרגיז את מנחם בגין וכל יתר אנשי התנועה. הוא גם לא רצה להכניסו בבריתו של אברהם אבינו, באשר הוא לא מאמין באלוהים ובמסורת. אולם חארי לחץ חזק ובלתי פוסק של ידידים – נאות לבסוף שימולו את ערלת בנו, אצל רופא מנתח, מבלי שייערך טקס מסורתי או דתי כל שהוא. וכן גם היה.

יום ג', ג' כסלו תשי"ד – 10.11.53

אתמול נפגשתי עם דוקטור שי – רופא רנטגנולוג, כדי להמשיך במשא ומתן על עבודתו בקופת חולים. בהמשך השיחה עלינו על נושא ספרותי, והוא סיפר דברים מעניינים על העליה הבלתי ליגילית מווינה במחצית הראשונה של שנת 1938, לאחר שהנאצים השתלטו על אוסטריה. בתקופה זו הוא היה אחד מפעילי התנועה.

אתמול בערב התנהל במועצת הבטחון הוויכוח על מקרה קיביה ועל המתיחות בגבולות ישראל ושכנותיה. ראש משקיפי או"ם הגנרל בניקה השיב על כל שאלות שנשאל בישיבת המועצה הקודמת. הדו"ח שלו ותשובותיו שופעות שנאה לישראל, הוא מתעלם מרוב מעשה ההסתננות, הרצח והשוד מצד הירדנים. לעומת זאת הוא מאשים את ישראל וצבאה בהפרות חמורות של תנאי שביתת הנשק. נציגי שלוש המעצמות – ארצות הברית, בריטניה וצרפת היו מאוחדים בהחלטת הגינוי החריפה נגד ישראל על מקרה קיביה. ושוב הפעם נחלה ישראל תבוסה גדולה בזירה הבינלאומית, וכל זה לאחר שמשך שלושת השבועות האחרונים רבו והלכו מקרי ההסתננות והרצח מצד הירדנים, שנשאו כולם אופי צבאי מאורגן מובהק.

היום התחדשו במועצת הבטחון הדיונים על מפעל ערוץ הירדן. יש להניח שגם החלטת המועצה בעניין זה תהיה לרעת ישראל.

סביב העיר החופשית טריאסטה – מתנהלים בתקופה האחרונה דיונים וויכוחים סוערים בין איטליה ויוגוסלביה בהתערבותן של המעצמות הגדולות. כל צד אינו מוכן לוותר לצד שכנגד ואינו מוכן לוותר על אף שעל אדמה באזור זה, וכל זה למרות העובדה ששתי הארצות הן בעלות שטחים עצומים. אולי ילמדו מה מנהיגי ישראל איך צריך לשמור על זכויות ועד כמה יקרה היא אדמת מולדת? לו היו נוהדים כך – לא היו מוותרים בקלות כזאת על החלק הארי של אדמת מולדתנו תמורת אשליות של משחק בממשלות ועצמאות!

האיטלקים ערכו בטריאסטה, בימים האחרונים, הפגנות סוערות ובהתנגשויות עם חיל המצב הבריטי נהרגו שבעה איטלקים. הפגנות מחאה סוערות ושביתות פרצו בכל רחבי אטליה כמחאה על הרג זה.

הערב נודע שראשי שלוש מעצמות המערב, אייזנהאואר, צ'רצ'יל ולאניאל – ראש ממשלת צרפת – יוועדו בברמודה, כדי לדון במצב הבינלאומי המתוח נוכח עמדתם הנוקשה של הרוסים כלפי בעיות שונות. ועידה זו עוררה בכל העולם הרחב הדים גדולים, ומיחחסים לוועידה זו חשיבות רבה.

בימים האחרונים חגגו ברוסיה את יום המהפכה ה-36. ראשי ברית המועצות יצאו בנאומיהם בהתקפות חריפות נגד מעצמות המערב. משקיפים מדיניים מסיקים מכך שרוסיה חזרה לנהל פוליטיקה נוקשה הדומה לזו שהתנהלה בימי סטאלין בימים החשוכים ביותר ביחסים הבינלאומיים.

כתוצאה מהיחסים בין גושי העולם בתקופה האחרונה – מציינים ששוב השתררה מתיחות גדולה ביחסים הבינלאומיים, אשר על הפגתה הירבו לדבר באחרונה.

יום שבת, כ"א כסלו תשי"ד – 28.11.53

החורף במלוא תקפו. בשבוע שעבר החלו במפתיע לרדת גשמים זועפים שנמשכו שלוש יממות ללא הפוגה, ומאז מזג האוויר הוא חורפי, גשום ומעונן בסירוגין. ביומיים-שלושה האחרונים גבר הקור – קור חורפי ממשי.

לפני שבועיים בערך הכריז מיניסטר החוץ הבריטי – מר א. אידן, שאנגליה לא תכיר בירושלים כעיר בירתה של ישראל, ועל כן גם לא תעביר לשם את הנציגות שלה. יחסה העויין של בריטניה לישראל, אשר החוגים הרשמיים וחלק ניכר מהציבור חשב והאמין שהוא לא קיים יותר – בא שוב הפעם לידי ביטוי נמרץ בהכרזה זו. אולם בצורה עוד יותר בולטת וגלוייה התגלה יחס עויין זה בדיונים האחרונים של מועצת הבטחון על המתיחות שבין ישראל ומדינות ערב ועל מקרה קיביה. היתה זאת בריטניה אשר דרשה את הגינוי החריף כלפי ישראל ואשר שכנעה גם את ארצות הברית וצרפת לתמוך בעמדתה זו. ואמנם, לפני ימים מספר – קיבלה מועצת הבטחון החלטת גינוי חריפה נגד ישראל על מעשה קיביה, ובדיפלומטיה הישראלית, ויחד איתה ישראל עצמה, נחלה תבוסה קשה בזירה הבינלאומית ודבר זה החמיר עוד יותר את מצבה של ישראל החמור בלאו-הכי. לא הועילה לה לממשלת ישראל הרדיפה המופרזת אחרי שלום עם ערבים. התחנונים והבקשות וההתרפסות של מדינאי ישראל בפני המעצמות הגדולות, בפני הערבים, שיואילו לשבת איתם מסביב לשולחן אחד ולדון על שלום – וזה למרות הצהרותיהם, בדיבור ובמעשה, של מדינות ערב שאין הם רוצים בשלום, להיפך – פניהם למלחמה והם רק מחכים לבוא היום המתאים להתחיל בסיבוב השני. ואומות העולם, על מגילת השלום שלהם – תומכים באלו הרוצים להכחיד את עם ישראל, מדינת ישראל ושם ישראל, ואינם מוכנים לתמוך בדורשי השלום – למרות הצהרותיהם, התחייבותיהן והכרזותיהן הנבובות.

לא הואיל לו גם לבן-גוריון, אשר ערב ההכרעה במועצת הבטחון סידר נאום ברדיו ובטון תקיף "הזהיר" את המעצמות הגדולות שלא תיתן יד לתוקפנים. מנהלי המדיניות העולמית מכירים יפה את תקיפות בן-גוריון ומרעיו – תקיפות השוואה לאבק פורח ולעשן חולף – כי אלו שנולדו לזחול, לא יגביהו עוף. ואלו אשר עשרות שנים רגילים להתרפס ולנשק את שבט הפריץ – לא יחליפו עורם, ועל כן גם לא לוקחים ברצינות את דבריהם ו"איומיהם" ולא מתחשבים לא בהם ולא בדעתם ולא ברצונם.

לפני שבועיים, בשבת לפני הצהרים, התקיימו בחיפה ובתל אביב שני כינוסים מחוזיים של אגודת נכי מלחמת העולם השניה. מטרת הכינוסים להפעיל לחץ על הממשלה, שתקבל סוף סוף את חוק הנכים ותעניק לאגודתנו אותן הזכויות כלכל יתר הנכים – נכי מלחמת השחרור ונכי הבריגדה.

הצטרכתי מטעם המרכז לנסוע לכינוס בחיפה ולהרצות בפניהם על נושא זה. אולם ביום האחרון ניחמתי על הבטחתי. הייתי נוכח שעה קלה בכינוס בתל אביב. הופתעתי ביותר על רוב המשתתפים בכינוס – כמה מאות נכים התאספו להביע את מחאתם החריפה על הזלזול בהם ועל הסחבת בקבלת החוק. אחר אחרי השני עלו על הבמה נכים, בחורים פשוטים, וחצבו להבות אש נגד הממשלה והכנסת על הפליית דמם ועל חוסר הרצון לקבל את קורבנם, קורבן הדמים וקורבן איבריהם שהביאו למען כבוד העם בימי מלחמת העולם השניה. חלל האוויר היה מלא אבק שריפה, עוד רגע ויתפוצץ על הזעם והצער העצורים בנפשות עלובי חיים אלה. אולם – אין לדעת אם יגיעו הדברים לידי כך, ואם הרגע יגיע – האם יהיו מוכנים לקיים את דבריהם שנישאו בלהט כזה. אם כעבור שבועיים מהיום עניין זה לא יובא להכרעת הכנסת – נצטרך לנסוע ירושלימה ולהתחיל בשביתת שבת ואולי גם בשביתת רעב על יד בניין הכנסת – בהתאם להחלטתנו.

משם הלכתי לבת מצווה של בנם הבכור של אריה ושולמית דישנציק. מה שונה היה העולם בו נתקלתי כע. מה גדול הוא בהבדל בין שני עולמות אלו. מצד אחד ציבור נכים מרי נפש, מוכי גרל, הנאבקים על קיומם העלוב, על שמירה על צורת האדם ועל צלם האלוקים. ציבור אשר לא הממשלה ולא המוני העם הנרחבים ולא דעת הקהל רוצים לדעת עליהם ולעמוד לימינם במלחמתם הצודקת, ומאידך – ציבור אנשים אמנם מרבה תרבותית גבוהה יותר, משכבות העם האחרות, מלובשים פאר, בעלי עמדות גבוהות בחייהם הפרטיים והציבוריים, ציבור שאינו יכול, אינו רוצה ואינו מוכן לרדת מאולימפוס עמדתם החברתית ולהגות בגורל אחיהם, ציבור אשר ברובו נשואות עיניהם לגדולות, להצלחת חיי שעה, להצלחות חברתיות מדומות, השוחה מעל לזרם הציבוריות הישראלית על כל שיפלותה, שחיתותה של ימינו אלה ואשר מוצא לעצמו עניין ותכלית בהשגת עמדה "בחברה הגבוהה" – שכבה מיוחדת במינה שקמה עם קום המדינה, והמתפתחת ונהנית מזכויות יתר מיד השליטים המעניקים אותם למקורבים או לאלו שהם רוצים ביקרם או בחסדם…

באותו ערב נזדמנתי בביתו של יעקב מרידור. הוא סיפר לי היקף העסקים עם חבש שחברתו מפתחת. לדעתו – לו היה אפשר לגייס כמה עשרות מיליוני דולרים וכמה מאות בחורים טובים – אפשר היה להפוך את חבש למקור אספקה ולשנע יצוא בלתי נכזב למדינת ישראל, זו היא ארץ היכולה לפתור את כל הבעיות החמורות ביותר שקמו לנו עקב החרם הערבי על המדינה. אולם, כרגיל, הממשלה על משרדיה השונים אינם רוצים להכיר בדבר זה, אם זה בשוגג או במזיד, ושוב הפעם, כבהרבה מקרים אחרים, מאבדים הזדמנויות נוחות ביותר למען משק המדינה. באם החברה שלו בכל זאת מצליחה משהו להשיג, הרי זה אחרי התרוצצויות רבות ושכנוע רב שיש לשכנע את המשרדים הנוגעים בדבר. הוא, מרידור, מאמין בהתפתחות החברה ובהישגים גדולים שיושגו על ידה בעתיד.

והנה, אחד מלוחמי החופש הוותיקים, הנאמנים והמסורים, אשר מסר ומוכן היה גם בעתיד למסור את מיטב אונו למלחמה על שלמות המולדת ושחרורה – הפך להיות סוחר טוב ומצליח והיפנה עורף לרעיון אותו שירת. כלומר, אינו מוכן כעת לעשות כל פעולה שהיא לחזור לפעילות ציבורית למען הגשמתם ומימושם של הרעיונות הקרובים עדיין ללבו ואשר חבריו הקרובים ביותר עוד חיים בהם.

באותם הימים פגשתי באחד קאופמן, יהודי ארגנטינאי, שבא להנה בשם חמישים משפחות אמידות להקים כפר ולנטוע כרמים ופרדסים ולבנות בתים עבורן. המשפחות יבואו להשתקע כעבור שלוש-ארבע שנים, לאחר שהמשקים שלהן יהיו מוכנים. לדבריו, גם פרון – נשיא ארצם, הוא שונא ישראל, אולם בגלל מצבו העדין במדינה – הוא לא מראה את ציפורניו ומתייחס בינתיים כאילו באהדה ליהודים. אולם כל יועציו הקרובים הם גרמנים – נאצים. כן תפוסות כל המשרות הגבוהות בממשלה ובמשרדיה על ידי נאצים, אשר באיטיות ובבטחון מפיצים את רעל תורתם – תורת שנאת ישראל. ואין ספק שביום מן הימים תבוא ההתפוצצות. והמוני אחינו בני ישראל יושבים שאננים על סיר הבשר ומאמינים, כשם שהאמינו מיליוני המושמדים באירופה, שעדיהם הרעה לא תגיע… ועל כך קונן הנביא– "השמן לב העם הזה" וגו'..

יום ג', ט' טבת תשי"ד – 15.11.53

לפני שעות מספר חזרתי מירושלים, שם שהיתי קרוב ליומיים בישיבת מרכז הקופה שהתכנס לדון על מצבו החמור של המוסד. רוב הזמן עבר בהתנצחויות אישיות. האמצעים שעומדים לנקוט להטבה – ספק אם יביאו רווחה. הרע מכל הוא שרוב אנש המרכז והמנהלים הפעילים – הם אנשים רגילים, ואולי פחות מזה, שלא גדלו ואין להם לא כושר ולא ניסיון ולא דעת במידה מספקת כדי לנהל עסק גדול כגון זה.

אולם מה שבלתי אפשרי בכל ארץ וחברה נורמליים – אפשרי בארץ הזאת, ודברים אלה יפים לא רק כלפי מוסדנו.

אתמול בערב, כאשר ישבנו כולנו בצוותא – נכנס דוקטור אבא אחימאיר והתיישב בינינו. הוא התבונן סביבו, בכל החברה, אשר את כולם הוא מכיר יפה, ופנה אלי במילים אלה: "חיים, תשמע מה שאגיד לך ותזכור את דברי" –"עם לבן גרתי…וגו'" לפני לכתו מאיתנו חזר על צוואתו זו והבטחתיו לקיימה.

אתמול עזב בן-גוריון באופן סופי את תל אביב ועבר לגור עם אשתו בשדה בוקר, לאחר שהתפטר מראשות הממשלה. העתונים והעתונאים כה הרבה כתבו על כך ועל הפרשה כולה, וכה הרבה צילמו כל דבר פחות ערך, כגון: הפעמון על דלת צריפו וכו' ועדיין ממשיכים לעשות זאת – עד לידי גועל. קשה לדעת מה הניעו למעשהו זה, אולם דבר אחד ברור – כל המבצע הזה מלווה כל כך הרבה רעש, המולה ופרסומת זולה, עד שאתה מתחיל להאמין שדבר זה הוא אחת המטרות שרצה אליה להגיע בצעדו זה. זה גם מוכיח שהכוונות אינן כה תמימות וצנועות כפי שרוצים להוכיח לקהל המעוניינים ביצירת רושם מוטעה זה.

בינתיים מתנהל משא ומתן בין מפא"י והציונים הכלליים ויתר הסיעות על יצירת קואליציה רחבה או מצומצמת והקמת ממשלה חדשה אשר בראשה יעמוד מר משה שרת הדפיטיסט המובהק והמושבע המוכן תמורת חיוכו של "הפריץ" או מחמאה מצדו למסור את כל הקדוש והיקר לעם. ואדם זה, אשר עשרות שנים התרפס בפני גויים ושיתף איתם פעולה נגד לוחמים עבריים ונגד האינטרסים של האומה – אדם זה מצווה או מקבל על עצמו את הקברניטות על ספינת ישראל הטרופה בגלי השנאה הסוערים סביבה… לא קשה לתאר לאן הדברים יגיעו.

יחד עם התפטרותו של בן-גוריון התפטר גם, או "התפוטר", הרמטכ"ל מר מקלף, אשר כיהן משך שנה אחת בתפקיד נעלה זה ובמקומו מונה מר משה דיין, איש מפא"י מובהק וחבר מרכז המפלגה. יחד עם התמנותו של פנחס לבון לשר הבטחון – הרי כל מערכת ההגנה והצבא נמצאת כעת על טהרת מפא"י, באישור, כי מקודם עוד ניסו לטעון שהצבא והנהגתו אינם מפלגתיים… החלפת הרמטכ"לים מבשרת גם התחלת תקופה בה עלול הצבא לאבד את כל הישגיו המאפיינים צבא על כל גינוניו ולהפכו ל"קיבוץ" – קולחוז בלעז – על הרוח הבטלנות המשפחתית הקולקטיבית שבו. ודבר זה עלול לגרור אחריו גם ירידת המשמעת, המוסר הצבאי וכו'. וזה חבל ביותר.

לפני עשרה ימים שוחרר מכלאו דב שילנסקי לאחר ישיבה של ארבעה עשר חודש, שנידון על ניסיון להכניס פצצה למשרד החוץ, כמחאה על הסכם השילומים. חבריו ערכו לו מסיבה רבתי, בה התבלט העדרם של ראשי התנועה, שלא הוזמנו. לעומת זאת נוכחו רבים מאלה החושבים את עצמם למנהיגים ואשר עזבו את התנועה והפכו לשונאיה…

באותו יום עצמו נתפס על ידי המשטרה בכר, אחד שנאשם במנהיגות המחתרת ואשר נידון שלא בפניו לשתים עשרה שנות מאסר, מאחר שהצליח לברוח מהכלא יום לפני מתן פסק הדין. אז אחרי שברח – התפשטו שמועות שידי הש"י בדבר, כי היות וכאילו הוא צריך היה להוות "עד המלך", כי מסר את כל חבריו, ומחשש נקם או תמורת הבטחה שניתנה לו על ידי הש"י הם ביצעו את בריחתו והעברתו לחוץ לארץ. לכאורה – דבר מאסרו מזים את כל השמועות האלה, אולם עדיין אין לדעת מה אמת בפרשה זו…

לפני שבועיים בערך הועלה בכנסת דבר גנזך השואה שבעיירה הגרמנית ארולזן שעל יד קסל: הגנזך הוקם על ידי שלטון הכיבוש האמריקאי כדי לאסוף חומר ולאמת את דבר השמדתם של קורבנות הנאצים כדי לאפשר תביעת פיצויים אישיים על הנזקים שנגרמו – ליורשי הקורבנות. הגנזך שוכך בבניינים ששימשו בית ספר גבוה לאנשי ס.ס. והמשטרה הנאצית. במוסד זה נמצאת כרטיסיה של אחד עשר מיליון שמות של אנשים שנהרגו, נעקרו והוגלו על ידי הנאצים ותעודות וצילומים על שילוחי אנשים למחנות ריכוז והשמדה מאז שנת 1937. המוסד ריכז בידו את כל החומר שמצאו חיילות הכיבוש בגנזכים גרמניים, גנזכי הגסטאפו, גנזכי מחנות ההשמדה ויתר המקורות – ומרוכז בו חומר עצום בעל ערך כביר.

כעת, עם חיסול משטר הכיבוש, עומד המוסד להימסר להנהלתו של הנאצי המובהק דוקטור שטאודאכר לנאמנות ממשלת בון.

קל לתאר מה יהיה גורלו של גנזך יקר-ערך זה בהנהלת נאצים ומה שנעשה כבר בו על ידי הפקידות הגרמנית העובדת מזה שנים במוסד זה.

אם כי קשה מאד ליהודים לקבל השפעה בשמירת וניהול מוסד זה, הרי הממשלה שלנו גם לא עושה כל ניסון, אם אפילו לא נקבל גנזך ברשותה, הרי אפילו לא ניסיון ולחץ מתאים להיספח למועצת הפיקוח על המוסד המורכבת משמונה מדינות ואשר לה הרשות לספח אליה כל מדינה אחרת המעוניינת בזה.

מובן, שאחרי הסכם השילומים גם כן מעוניינים בטישטוש עקבות הפשעים הנוראיים שנעשו על גוף עמנו על ידי נותני לחמם דהעידנא…

תהליך הירידה מן הארץ נמשך בכל תוקפו. כל חודש עוזבים את הארץ מאות רבות של מהגרים, בכמות העולה על העליה לארץ. אולם עוד לא די בזה – הרי הדבר מלווה תנועת שמד גדולה שקיבלה באחרונה ממדים מדאיגים ביותר. לפני שני לילות התנפלו מאות יהודים על מנזר בשכונת מוסררה בירושלים, כי נודע להם שעומדים בלילה ההוא להמיר את הדת של חמישים וארבע נפשות יהודיות. בינתיים כבר הבטיחה המשטרה חסות למנזר ולמיסיונרים נגד "התפרעויות" דומות. מספרים גם שמיום הכיפור שעבר ערך המיסיון סעודה פומבית מפוארת לשלוש מאות משתמדים, ובשבת תשובה נאספו שלוש מאות משומדים ונצטוו לעשן בפומבי – אפילו לאלה שבדרך כלל לא מעשנים. לא די להם לאנשי המיסיון בציד נפשות תמורת הענקות כספיות והבטחות הגירה ועוד הבטחות שונות – הרי מצאו לנכון להתגרות ברגשי התושבים היהודים שביניהם הם יושבים וברשותם ועל חסדם הם שוכנים בתוכנו. נוסף לזה, הרי מאות רבות של ילדי ישראל לומדים בבתי הספר של המיסיון ביפו, ברמלה, בירושלים ובמקומות אחרים, והממשלה שלנו ומשרד החינוך ומשרד הדתות לא נוקפים אצבע לעצור את מגיפת השמד שפרצה ומתפשטת דווקא במדינת ישראל ומאז קום ממשלה עברית, כי עיניהם לתקציבים נשואות, לריב מפלגות ולחלוקה הדדית של כספי השנור…

לפני ימים מספר נתוודעתי במקרה לאורי-צבי גרינברג. לדבריו, זה מזמן חיפש הזדמנות להכירני. הוא קרא את ספרי ומעריך אותם. הוא מספר שבזמנו, עוד טרם קרא את ספרי, רצה א. קובנר לבוא אליו, להכירו ולדובבו, אולם הוא לא קיבלו כי "הריח" והבין להעריך מה טיבו של קובנר זה. הוא המשיך וסיפר שפעם פנו אליו סופרים ופרטיזנים וביקשו ממנו להשתתף באסיפה נגד השילומים. הוא הסכים לכך – כי היה מוכן לעשות נגד גרמניה ובהאמינו שייקלע לחברה רצינית, אולם אוי לאוזניים שכך שמעו. לדבריו, אלה הניצולים מן השואה דבריהם היו הרבה יותר מסמרי שיערות מכל יתר המשתתפים. לדבריו, הגרמנים לבד לא היו מאמינים, אילו אז, בזמן השואה, היו מספרים להם שניצוליהם ידברו בהם רכות ונכבדות…

עד היכן הגענו! וזה המפלגתיות הארורה וריח הכסף, אם אפילו נודף ממנו ריח הדם של הורים ואחרים…

ב-19 לחודש העבר התקיימה מסיבה מפוארת ליובלה העשרים של קופת חולים בבית ציוני אמריקה. אני הייתי המארגן העיקרי של המסיבה ובין כל יתר הנואמים –נאמתי גם אני – לפי הזמנת היושב ראש. במסיבה נוכחו שר הבריאות מר סרלין, ראש עיריית תל אביב יפו מר ח. לבנון, נציגי מוסדות רפואיים שונים, רופאי המוסד, אחיותיו, עובדיו ומוזמנים אחרים. המסיבה עברה בהצלחה רבה.

כעבור מספר ימים מתאריך זה הופעתי באולם הישיבות של מצודת זאב באסיפה על ענייני קופת חולים. נאמתי קרוב לשעה, ואם כי מספר המשתתפים היה מצער – כעשרים-שלושים איש, הרי האזינו לדברי בעניין רב. אסיפה, כאסיפות דומות אחרות – הן תעודת עניות לתנועה, אשר לא יכולה לרכז מספר אנשים ניכר אם היא רוצה לרכזם למטרה איזו שלא תהא. מספר אנשים זה שנענו לבוא לאסיפה – היו המעט מבין שלוש מאות הזמנות שנשלחו…

כעבור יומיים נפגשתי עם כשלושים איש מפועלי הנמל, גם כן בענייני קופת החולים וזכויות החבר, רובם אנשים פשוטים, אולם גברתנים שופעים טוב לב ורחבות לב.

כעבור ימים – הוזמנתי למועדון … [לא ברור עמ' 307]הצפון להרצאה על נושא קופת חולים, אולם הפעם – הצלחתי להשתמט מלנאום, כי שניים אחרים נאמו על נושא זה ומצאתי שזה מספיק בהחלט לקהל המעט שהיה נוכח באולם.

אני מקווה "להחזיק מעמד" ולא להענות יותר להזמנות כגון אלה…

בין כה וכה עוברים ימים, שבועות וחודשים ללא תכלית, ללא מעש וחסרי ערך כמעט. עדיין אני לא יודע מתי אוכל להתיישב ולהתחיל בכתיבת הספר ללא הפסקות ארוכות עד גמירתו. אינני יודע עדיין מתי אוכל לגשת ולהתחיל בהגשמת כל יתר תכניותי הספרותיות – תכניות לעתיד הקרוב. אולם ברור לפני – אם אזניח את הדבר לזמן רב – הרי ספק אם כבר אחזור אי פעם לידי זה, ואת זה ברצוני ובדעתי למנוע בכל מחיר, אפילו במחיר הפכים הקטנים… המונעים ממני בתקופה האחרונה לעסוק בעבודות מחקר שונות, שכה חביבות עלי ומלעסוק בכתיבה והתקדמות…

יום ד', כ"ז טבת תשי"ד – 2.1.54

בפרוס השנה הנוצרית החדשה הביעו מנהיגי העולם המערבי והמזרחי את תקוותם, שסכנת מלחמה בשנה החדשה פחתה, וכן קיימת הפוגה במלחמה הקרה, כפי שאחד המדינאים הגדיר – הרי במקום המלחמה הקרה יבוא שלום קר…

התחלת השנה החדשה עומדת גם בסימן ועידת ברלין, בה עומדים להתכנס מיניסטרי החוץ של ארבעת הגדולים, בסוף ינואר, ולדון על בעיות העומדות ברומו של עולם.

לעומת זאת גברה המלחמה בהודו-סין – איפה שהכוחות הקומוניסטיים מתקדמים וכובשים מצודות צרפתיות בזו אחר זו ועלה בידיהם לבתר את הודו-סין לשתיים.

כן מצטיינת התחלת השנה בחוסר יציבות שלטונית פנימית בצרפת, איטליה וישראל…

לפני גמר השנה הודיעו ברוסיה על הוצאתם להורג של לברנטי בריה וחבריו, אשר כאילו עמדו בפני משפט בדלתיים סגורות…

בחגיגות חג המולד ניספו ברחבי העולם מאות אנשים בתאונות רכבות ומכוניות שהובילו המוני חוגגים. האלו הם קורבנות שנדרשו על יד אלוהיהם – או דמם השפוך מסמן פתיחת שנה שתהא, חלילה, עקובה מדם?…

ובעולמנו – אין כל חדש. הירידה נמשכת: לפי מספרים שפורסמו באחרונה – עזבו את מדינת ישראל מאז הקמתה – חמישים אלף איש – ביניהם חמש אלפים ילידי הארץ. ולעומתה העליה מצטמצמת והולכת. בחודש דצמבר לדוגמה, עלו בסך הכל שבע מאות עולים – שפל אשר בימי שליטת הבריטים החשוכים לא הגיעו אליו אף פעם.

האבטלה גוברת והולכת. בלשכות העבודה רשומים כחמישים אלף דורשי עבודה. היוקר מאמיר ועולה. אחרי הנהגת שער אחיד לדולר – יתייקרו כל המצרכים החיוניים בהרבה והחיים יהיו קשים לאין ערוך פי כמה משהינם היום.

אין עדיין ממשלה חדשה וקואליציה חדשה. המיקוח עדיין נמשך. אולם דבר זה לא מפריע לאף אחד, כי בין כה וכה לא ישתנה דבר, לכל היותר המצב יוגרע עוד יותר וגם לכך מוכנים, כי אין עדיין להושיע ואין להיוושע…

אין צורך בהוכחות יתירות על ירידת המוסר במדינה. דבר זה ידוע לכל ודבר זה בא לידי ביטוי חריף בחיי יום יום. אולם המקרה שנודע בימים האחרונים ראוי בכל זאת לציון מיוחד, כי עד כה לא שמעו עדיין על כגון דא: שני מועמדים לכנסת מרשימת פועלי אגודת ישראל הסכימו ביניהם שאחד מהם יכהן כחבר כנסת משך שנתיים ואחר כך יתפטר ובמקומו יבוא חברו לשנתיים אחרות. כדי להישאר בכנסת גם להבא שילם הרב ק. כהנה למר א. גולדרט עשרת אלפים ל"י פיצויים… וזה בהתערבות מרכז מפלגתם ובית הדין הרבני של יפו תל אביב.

ככה מורידים את קרנה של תורה ושל היהדות החרדית אותם הרבנים והחוגים עצמם, אשר הפכו את התורה והדת לקרדום לחפור בו. אין הם מסתפקים יותר בכתרה של תורה ועבור כבוד מדומה הם מוכנים למכור אפילו את כתר התורה. ואיך יתייחסו אליהם ברצינות לא רק החוגים החרדיים, אלא ובעיקר אותם החוגים הנרחבים אשר בדעתם לרכוש אותם ולהחזירם לדת ולאמונה.

לפני ימים מספר פורסמו שינויים במטכ"ל שהכניס הרמטכ"ל החדש, משה דיין, שמונה זה מקרוב. איך ישפיעו שינויים אלה על צה"ל ועל מערכת הבטחון של המדינה – העתיד יוכיח.

דוקטור נחום גולדמן – אביר השילומים – הכריז באחרונה בזמן שהותו בארץ, על הכרח והצורך בקשירת יחסים דיפלומטיים תקינים עם הגרמנים. והדברים נאמרו בראש חוצות ובפומבי –ולא נע ולא זע העם.

יום ד', ט' שבט תשי"ד – 13.1.54

ה"פלירט" עם גרמניה נמשך ומתהדק: בימים האחרונים הגיעה לארץ רופאה גרמניה – לאורה שפר – כנציגה רשמית של גרמניה, כדי לבדוק את מאה האנשים היהודים ששימשו בזמנם כשפני ניסיון לרופאים גרמנים, ומובן שניזוקו קשה בגופם. הממשלה הגרמנית מוכנה לשלם להם פיצויים רק אם רופאה גרמנית תאשר שאמנם ניזוקו בגופם. והממשלה שלנו אשר תמורת כסף מוכנה למכור גם את אלוהיה – קיבלה כמובן דרישה גרמנית זו והרשתה את בואה של הרופאה ושומרת בסוד את מקום הימצאה ושומרת עליה מכל משמר, שבל יאונה לה חלילה, נציגת העם המרצח ונציגת המקצוע הרפואי הנעלה שהגרמנים הפכוהו למקצוע השפל והמחפיר ביותר על ידי ניצולם את כל השיטות המדעיות למלאכת ההשמדה והשתמשם ביהודים כשפנים לניסיונותיהם המדעיים השונים – נציגתם זו נהנית מהכנסת אורחים חמה ומחסותה של הממשלה, ואם עוד בזה לא די – הרי מכתירים אותה כידידת היהודים – כאילו היא לפחות אחת מחסידי אומות העולם הנאצלים ביותר.

שרשרת נוספת בהידוק היחסים: דוקטור שנער – מנהל משלחת השילומים – השתתף לפני ימים מספר במסיבה רשמית של הממשלה הגרמנית בה נוכחו כל הסגל הדיפלומטי הזר והוא, דוקטור שנער, ייצג את ישראל באורח הרשמי ביותר.

כעת מודיעים שבעתיד יובאו סחורות השילומים – חמישים אחוז מהם, באוניות גרמניות, והדגל הגרמני יתנופף בנמלי ישראל וממשלת ישראל, צבאה ומשטרתה עוד בטח יצדיעו לו. ויש להניח שגם במקרה זה לא תהא כל הגבה…

בשבוע האחרון הייתי פעמיים בכנסת כחבר משלחת הנכים. נתקבלנו על ידי ועדת משנה של ועדת העבודה המטפלת בבעיה זו. וכמעט כל דרישותינו נתקבלו. בימים הקרובים יונח החוק על שולחן הכנסת, ויש להניח שגם יתקבל. לפיו נהיה רשאים לריפוי, שיקום ותגמולים.

בהזדמנות היותי בכנסת – שוחחתי עם דוקטור אלטמן, זו הפעם הראשונה באריכות. הוא סיפר על מסעו האחרון בארצות הברית, כחבר המשלחת הפרלמנטרית. לדעתו, מדיניות החוץ הישראלית חוזרת על אותו מישגה פאטאלי כלפי ארצות הברית, כשם שמדיניות החוץ הסוכנותית נהגה כלפי בריטניה, כאשר אחרי הצהרת בלפור היה שם ריכוז גדול של ידידים אשר היו מוכנים לתמוך בנו ולעזור לנו. אולם במקום דרישות גדולות ותכניות גדולות החלה ההתרפסות, התחנונים, הוויתורים והפיכת הרעיונות הגדולים לפרוטות זעומות, ומובן שלכך לא היו הידידים מוכנים ועל כן גם איבדנו אותם. אותו הדין כעת כלפי ארצות הברית, איפה שקיימים הרבה ידידים ואיפה שאפשר לנצל את השפעתה העצומה של יהדות ארצות הברית, אשר היא לבד אינה יודעת להעריך את גודל השפעתה, ודברים גדולים ויסודיים. אולם גם הפעם – הקישקוש בקופסה עומד במקום הראשון ומה שהידידים והכוחות החיוביים שאפשר לנצלם, מוכנים לעשות למען אנשים גאים – אינם מוכנים לעשות למען קבצנים.

הוא גם התאונן מרה על מצב התנועה, על חוסר כשרונם של מנהיגיה ועל חוסר רצונם להחיותה, להגדילה ולהרחיבה. לדעתו יתכן שינוי ערכין, ודבר זה יכול לבוא לו על ידי פעולה מלמעלה – מצד המנהיגות או מלמטה – מצד ההמונים. ומכיוון שהמנהיגות אינה רוצה בשינויים – הרי המוני החברים צריכים וחייבים לעשות זאת. יתכן שהוא יזום פעולה ממין זה.

היום לפנות ערב נפגשתי עם מר אברהמס מלונדון, השוהה כעת כאן. שוחחנו בענייני עליה, שהיה פעיל בשטח זה בזמנו. הוא הבטיח לשלוח לי חומר מלונדון, לאחר שיחזור לשם.

גם לדעתו המצב בתנועה הוא בכל רע. המנהיגות אינה מסוגלת לנהל את העניינים. היא רק ידעה להחריב את התנועה ועיקר המשגה, לדעתו, חיסול הצה"ר והקמת חירות. לדבריו, קיימת בחו"ל אהדה לתנועה ואפשר לעשות גדולות, אולם אין מי שינצל את נכונותם של רבים להטות שכם ואת האהדה הקיימת. רק שינוי ערכין ושינוי מנהיגות יסודי עשוי להציל את המצב.

מוטל קרנובסקי, מנהל עתון חרות, הציע לי להוציא לאור את הספר על העליה. עוד טרם נתתי את הסכמתי לכך. אולם דבר אחד ברור בפני – עלי לחזור ולעסוק באיסוף החומר ובכתיבת הספר ואת זה אני מתכונן לעשות בימים הכי קרובים. עוד רבה מאד העבודה בפני ואהיה זקוק להרבה זמן – אצטרך לעשות מאמצים רבים כדי להביא את הדבר לידי גמר.

באירופה סופות שלג וכפור קשים מנשוא. בשווייץ, אוסטריה ואיטליה מגיע מספר הקורבנות למאות –קורבנות של מפלי שלג עצומים שגלשו מן האלְפִּים וקורבנות כפור. גם דרכי התחבורה בכמה ארצות שובשו. וכאן – מבין העננים מציצה מפעם לפעם שמש אביבית רכה ומחממת ומלטפת בעדנה ורוך…

יום ג', י"ג אדר א' תשי"ד – 16.2.54

ושוב הפסקה של שבועות מספר ברישום. ומשך זמן זה קרו דברים ראויים לציון, ואנסה לעשות בקצרה:

נולדה לנו ממשלה, אחרי מאמצים של תגרני המפלגות. מר משה שרת הוא ראש הממשלה, זה האדם הידוע בתבוסתנותו רבת הניסיון, בהתרפסותו בפני "הפריץ", האדם אשר התנגד להקמת המדינה ונלחם בשצף קצף בכל ישותו ובכל נימי נפשו נגד הקמתה, האדם אשר הלך מדחי אל דחי במדיניות החוץ שלנו והצליח לבודד את המדינה מכל גוש עולמי ויחד עם זה להשתעבד ולשעבדה גם לגוש המערבי וגם לגוש המזרחי. אדם זה צריך כעת להוביל את ספינת ישראל הרעועה על פני הגלים הסוערים של שנאה והתנכרות, המסתערים על ישראל ללא הפוגה. אוי מה היה לנו!…

לא עובר יום שלא מתגלים מעשה שחיתות, רדיפת שלמונים, לקיחת שוחד, גניבות ומעשה הונאה אחרים הנעשים על ידי אנשים בעלי תפקידים ועמדות ציבוריות – אם זה בממשלה, בעיריות, בסוכנות או במוסדות ציבוריים אחרים. כפי שיש להניח, הרי אלו רק מקרים ספורים ורק מקרים פחותי ערך לעומת מעשה השחיתות הגדולים הנעשים על ידי רבים מני ספור, אולם דין פרוטה כדין מאה וצריכים ליפול קורבנות מזמן לזמן אשר צריכים להיענש על פשעיהם הם ועל פשעי זולתם ואשר גם צריכים לשמש מסווה וכיסוי לאותם הפושעים הצועקים קבל עם ועולם "תיפסו את הגנב".

וכך הובילו את המדינה ואת העצמאות ואת המוסר היהודי ואת התמימות היהודית והיושר והטוהר היהודי לעברי פי תהום – ואין מי שיעמוד בפרץ… כי גם במחזיקי הדת הרשמיים נתקיימו דברי הנביא: "כספם היו לסיגים, סבאך מהול במים… חבר מרעים, בנים משחיתים" וגו'.

מצרים הטילה הסגר על תעלת סואץ ועל מפרץ אילת. כל ספינה, העושה את דרכה לישראל, נעצרת ונבדק וסחורותיה מוחרמות. מול מפרץ אילת העמידו תותחים ארוכי טווח – ואין יוצא ואין בא. הצבא המצרי המובס על ידי בחורי ישראל שולט כיום על הימים ועל חופי מולדתנו ואין הם שמים לב ומתחשבים ב"מה יאמרו", ובדעת הקהל העולמית ובמוסדות או"ם. אולם לממשלת ישראל תשובה אחת ויחידה – להתלונן – והפעם בפני מועצת הבטחון. המצרים הודיעו שמצפצפים ויצפצפו על כל החלטה שלא תהיה לטובתם – וישראל רוצה להיוושע מהחלטות כגון אלה. מתי יפתחו עיניהם לראות נכונה ומתי יושם קץ למצב מעליב זה?

אותו הדין בסכסוך הסורי-ישראלי על העבודה בחפירת ערוץ הירדן. כבר קיים הבסיס החוקי לחידוש העבודה – אולם מנהיגינו עדיין מהססים ומצפים לרישיון בכתב, וזה מתמהמה…

לפני שבועיים-שלושה היה מרד בהר הדרוזים בסוריה, בארץ הוכרז מצב צבאי, מהומות והפגנות במקומות שונים בסוריה, כסאו של שישאקלי – רודן סוריה – התנועע. אולם פה אצלנו המנהיגים ישנו בשקט ולא נענו אפילו לקריאות העזרה של רבבות הדרוזים תושבי המדינה שרצו לצאת לעזרת אחיהם ואשר ביקשו את עזרת הממשלה, כי אין הממשלה שלנו אוהבת לנצל הזדמנויות ואינה מוכנה להסתכן קצת אפילו לא כשהתוצאות הן בטוחות מראש. ניחא להם בבטלנותם ובאינטריגות המפלגתיות הפעוטות, והעם חציר…

אני עושה מאמצים נואשים לחדש ולהמשיך בכתיבת הספר ובסיום אגירת החומר הדרוש, אולם הצלחתי היא קטנה. יותר מדי זמן גוזלת ממני העבודה בקופה ומעט מדי זמן וכוח נשאר לי לכתיבה.

אני חושב ברצינות על עזיבת הסניף וחזרה למרכז, ואז, אני מקווה, אוכל למלא את החסר. השאלה היא רק אם אצליח לפחות בזה, וימים יגידו ויעידו על כך.

גם בשטח ההסתננות אין חדש. יום יום מקרי הסתננות, רצח, שוד, ביזה וכדומה ודם יהודי ורכוש יהודי הפקר, כפי שהיה משך כל שנות גלותו בכל קצווי תבל, ולית דין ולית דיין!

יום ד', ה' אדר ב' תשי"ד – 10.3.54

בארצות ערב הסובבות אותנו מתחוללות תמורות חדשות לבקרים: הרודן הסורי, אדיב שישקאלי, הכל יכול המתרברב, היהיר והשחצן ושונא ישראל מובהק – נאלץ לברוח מארצו ולבקש חסות מדינית באחת מארצות ערב השכנות. נתחוללו בסוריה הפגנות עקובות דמים ומרידות צבאיות והוקמה ממשלה חדשה. אולם כלפי ישראל שום דבר לא נשתנה.

במצרים מתנהלת מלחמה ומאבק קשה על השלטון, הרודן נאגיב – ראש ההפיכה הצבאית, הורד מכס הנשיאות והושם במעצר בית – על ידי חבריו מהכת הצבאית השלטת. עבדול נאצר ישב על כסאו. כעבור שלושה ימים הוחזר נאגיב לכסאו, אולם בלי סמכויות. כעבור עוד כמה ימים הוא קיבל סמכויות חדשות ונאצר הורד מתפקידיו. בתי הספר הגבוהים נסגרו. הפגנות ומהומות, הכנות לבחירות לאסיפה מכוננת בהודעה מוקדמת שהכת הצבאית תמשיך לשלוט גם אחרי הבחירות.

בסודן – לקראת פתיחת הפרלמנט הראשון מהומות דמים עם עשרות הרוגים ומאות פצועים. נאגיב, שבא לפתיחה, גורש משם והוא ברח אבל וחפוי ראש.

בלבנון – הממשלה מתפטרת כל יום שני וחמישי. הפגנות סטודנטים המוניות מלוות יריות ומעשה אלימות.

ואצלנו – ההסתננויות, מקרי השוד, הרצח והביזה וההתקפות על משמרות ישראליים ואזרחים תוכפות והולכות. לא עובר יום שלא יהיו מספר מקרים כאלה מצד כל מדינות ערב. והממשלה – ראש הממשלה שרת נאם שלשום בכנסת על מדיניות החוץ, הפנים והבטחון. היה זה נאום בעל תוכן תבוסני והבלגיסטי כמו לפני חמש עשרה-עשרים שנה בזמן מאורעות ופרעות בארץ. הוא הבטיח כלפי העולם, ומובן גם לערבים, שישראל לא תנקוט כל פעולה תקיפה נגד מעשים אלה ונגד מדינות ערב אלא אם כן תותקף באופן גלוי. כלומר – זו היתה הזמנה פומבית למדינות שהם יכולים להמשיך במעשיהם ללא כל פחד ומורך לב. כן הבטיח שישראל לא תנצל את המהומות בארצות השכנות לטובתה, הכל ישאר כדאשתקד… מחאות סרק לוועדות שביתת הנשק ששרת חזר והבטיח להן נאמנות לא סייג והסתפקות ברוממות מליצות נבובות ושדופות חסר תוכן ומשמעות.

כלפי פנים – המצב נעשה גרוע מיום ליום: עול המסים הולך וכבד. האוכלוסיה,בעיקר העובדים בשכר, הולכים ומתרוששים, אין קומץ המשכורות משביעות את הצרכים האלמנטריים. האבטלה גדלה והולכת. מצב הרוחות ירוד, השחיתות ממשיכה לאכול בכל פה והחיים הולכים וקשים מיום ליום.

ביום י"ט אדר א' אושר סוף סוף בכנסת פה אחד חוק הנכים, שנקרא "חוק נכי המלחמה בנאצים" – אחרי מלחמה ומאבק של חמש שנים. ובמוצאי שבת האחרון קיימה אגודתנו מסיבה חגיגית לכבוד מאורע זה, שנערכה באולם גדול, בטוב טעם, בנוכחות מאות מחברי האגודה על נשותיהם ובהשתתפות חברי כנסת – חברי ועדת העבודה שטיפלה בחוק זה. נשאו נאומים, אכלו ושתו ורקדו עד שעות הלילה המאוחרות, תוך רוממות רוח. אם כי עדיין לא ידוע מה תביא איתה המציאות האפורה בזמן ביצוע החוק.

הוועדה היוזמת להקמת ארגון פרטיזני ולקיום ועידה ארצית הטילה עלי להרצות בפתיחת הוועידה החגיגית על "מלחמת הפרטיזנים היהודים ביערות". אם כי העניין הוא כפי הנראה ביוזמת מפא"י – מצאתי לנכון להשתתף באופן פעיל בכל זה, מבחינה תנועתית, כי זוהי הזדמנות טובה והראשונה להוכיח בפומבי את חלקנו במלחמה בנאצים – דבר שניסו להכחישו ולהשתיקו בכל הזדמנות מצוייה ובלתי מצוייה. ודבר זה בא מיוזמתי אני, הפרטית, כשם שהוצאת ספרי נעשתה ביוזמתי ובכוחותי הפרטיים בלי עזרת התנועה ועידודה והתעניינותה המינימלית. וכל זה בהתאם לקו התנועה הרשמי שהכל התחיל בשנת 1944… ומה שקדם לתקופה זו הוא כקליפת השום…

פגשתי את ליאון ברנשטיין. הוא מתייחס ברזרבה גדולה לארגון הפרטיזני. יש הרבה צדקה בדבריו. אגב הוא סיפר לי, בסודי סודות, שלקונגרס היהודי העולמי אשור לצאת בהכרזה פומבית גלויה נגד זיונה מחדש של גרמניה, וכל זה עקב הקשרים המתהדקים והולכים בין ממשלת ישראל לממשלה הגרמנית אשר תמורת דמי אתנן מנהלת את מבצע הסולחה כלפי גרמניה… ובמוסד זה, הקונגרס היהודי העולמי, יושב נציג התנועה כתוצאה מהסכם שהושג על כך באחרונה. וכל זה אחרי השבועה שנשבעה על ידי מנחם [בגין] בכיכר ציון בירושלים וחזר עליה בתל אביב  – בזמן ההפגנות נגד השילומים.

דבר זה נוסף לעוד הרבה נימוקים גרמו לכך שסרבתי להעמיד את מועמדותי להיבחר כציר לוועידת התנועה שתתכנס בחול המועד פסח הקרוב ואי נכונותי להשתתף בוועידה זו ואפילו לא להצביע בזמן הבחירות לוועידה, כי יש להניח שפני הדברים לא ישתנו כמלוא הנימה גם בעתיד והתנועה לא תחזור לאיתנה.

בשבת הקרובה נערוך לשרה'לה "יום הולדת", יום הולדתה השביעי, והיא כבר מלאה התרגשות לקראת יום חגה. היא סבלה מאד בשבועיים האחרונים ממחלת אבעבועות-רוח שתקפה אותה במצב חריף וקשה. וכעת, אחרי ששבה לאיתנה, יהיה זה פיצוי בשבילה על סבלה ומכאוביה. מה נחמד ונעים הוא עולם התום של הילדות, מה טהורים הם רגשותיהם ומה עשיר עולם ההזיות והחלומות שלהם. זוהי בעצם הנחמה היחידה בעולם התוהו והרשע הסובב אותם. מי ייתן וילמדו המבוגרים להיות כמוהם, כי אז היינו מגיעים לתקופה של אחרית הימים…

הריונה של חיה'לה קשה עליה מיום ליום ובאי סבלנות רבה אנו מצפים שהחודש האחרון כבר יהיה מאחורינו. ללא ספק תגיע במהרה שעת הלידה, אולם בינתיים קשה לה מאד וסבלה גדול מנשוא. מי ייתן ותקבל פיצוי מתאים, כרצונה, לרוב סבלה.

יום ה', י"ג אדר ב' תשי"ד, ליל פורים – 18.3.54

שמחת החג הועמה על ידי הטבח שערכו חיילים ירדנים בנוסעי אוטובוס אגד שעשה אתמול את דרכו מאילת צפונה. בהגיע האוטובוס באחד הסיבובים במעלה העקרבים – ניתחה עליו לפתע אש משלושה כיוונים. הנהג נהרג במקום והאוטובוס נעצר ממהלכו. מספר נוסעים שניסו לקפוץ החוצה ולחפש מחסה – נורו במקום. שניים מהרוצחים נכנסו לאוטובוסים וירו וטבחו את כל יתר הנוסעים בדם קר. בסך הכל נהרגו אחד עשר איש, ביניהם שני חיילים, שני נהגים וכו'. ניצלה אישה אחת ששמה את עצמה כמתה, ילדה קטנה בת הנהג ואשתו שנהרגו ובנם הקטן נפצע קשה. הנהג, אפרים פיסטנברג, היה בזמנו חבר לח"י – בחור אמיץ ולוחם נאמן שהשתתף בהרבה פעולות קרב ורק באחת מהן נפגע, מצא הפעם את מותו, יחד עם אשתו, בגלל אומץ לבו, כי התנדב מרצונו הטוב לנסוע בקו זה.

כפי שמתברר מהחקירות הראשונות היתה הפעולה מתוכננת ומחושבת באופן צבאי מובהק והרוצחים, שבאו מעבר לגבול הירדני, היו לבושים בגדי חאקי, בחגורותיהם סכינים ומצויידים בנשק אוטומטי ורובים. נמצאו גם סימנים של התעללויות בקורבנות.

הציבור הישראלי מדוכא. יחד עם הדכאון, המרירות והכאב והעלבון הצורבים מדברים בציניות רבה ולעג על פנייה חדשה של הממשלה לוועדת שביתת הנשק ומוסיפים באירוניה, שהפעם קיימים סיכויים שבוועדה המעורבת הזאת תתקבל החלטת גינוי חריפה כלפי הירדנים…

והממשלה על שריה ומפקדיה וצבאה ושוטריה ועסקניה עומדת חסרת אונים "מזועזעת" עד היסוד מטבח "נתעב" זה ומוסיפה מלל ולהג אין קץ – על הבטחת חיי האזרחים, על כוננות ודריכות, על שיקול דעת ושמירה על העשתונות, וגם העתונות מטעם מחזיקה אחריה ודורשת הימנעות ממעשים פזיזים ושמירה על קור רוח. אולם דבר זה מיותר לגמרי – כי חוץ מהודעות ודיבורים בין כה וכה לא תעשה משהו יסודי ומשכנע לתיקון המצב ולמניעת הישנותם של מקרים כגון אלה. הרוח הסוכנותית-גבאית עדיין שולטת בכיפה – וכשם שאז, בזמן המאורעות, דרשו להבליג והתחננו שהשולט הזר יגן עליהם – כן היום דורשים ומבקשים התערבות כוחות זרים של מעצמות זרות ומייחלים שמשקיפי האו"ם יוציאו את משפטם… אכן – היינו ללעג ולקלס בעיני פראי המדבר המוסתים על ידי כוחות שחורים ואינסטינקטים ויצרים שפלים, המקבלים עידוד מידי מעצמות המערב הנאורות והדמוקרטיות על ידי משלוחי נשק והענקות והמקבלים הדרכה מידי סוכנים נאציים השורצים בכל המזרח התיכון ואשר תמורת אתנן השילומים עומדת הממשלה לכונן איתם יחסים תקינים.

נקמת הגורל על מעשים אלה לא תאחר לבוא. המוני עמנו ישלמו מחיר דמים מלא על איוולתם של מנהיגיהם הנבחרים…

וכדי בזיון וקצף…

לפני שלושה ימים ביקרנו אצל זלמן – אחרי הפסקה ממושכת. זלמן סיפר על ועדת התרבות וההסברה של התנועה שגם הוא הוזמן אליה ואשר הפסיק לבוא לישיבותיה מחוסר טעם ומעשיות. מכל התכניות שהועלו בוועדה זו ושהוא העלה – הוא חזר על תכניתו הישנה של הוצאת חוברת פריודית "דפי המכון" ואשר הוא רוצה שאני אעשה אותה, כי אינו רואה ואינו מוצא אדם מתאים אחר. יחד עם זאת, או בהתחלת הפעולה – בדעתו לארגן חוג מעוניינים בדבר שיתכנסו מדי שבועיים וישמעו הרצאות וידונו בדברי ספרות, אמנות וכו'. כן לדעתו אפשר יהיה משך הזמן לרכוש מספר מספיק של מנויים קבועים שיבטיחו את הוצאת הדפים. התחלת העבודה צריכה להיות בהתנדבות.

הבטחתי לו את עזרתי בדבר.

בין היתר סיפר זלמן שכאילו מנחם נוטה כעת לקבל את הצעתו בדבר הקטנת העתון חרות –לפורמט של "מעריב", כי אחרת עוד לא יוכל העתון להתקיים זמן ממושך. וכאילו מֶרְלִין מוכן להוציא עתון כזה, כשותף לעסק בתנאים: לפזר את המערכת הקיימת ולהרכיב מערכת חדשה בעלת כושר, ושהעתון לא יהיה צמוד לקו המפלגתי הנוכחי. אולם ספק אם דבר אחרון זה יתקבל.

יום שישי, כ"ח אדר ב' תשי"ד – 2.4.54

כל המתנבאים נכזבו, האופטימיסטים והפסימיסטים גם יחד, שבחוגי השליטים והמפלגה השלטת – אף אחד לא בא על סיפוקו ותוחלתם נכזבה: ועדת שביתת הנשק המעורבת הישראלית ירדנית לא קיבלה את החלטת הגינוי המקווה על רצח מעלה העקרבים, וזה בגלל הימנעותו מהצבעה של יושב ראש הוועדה האמריקאי שהסביר ונימק את צעדו מחוסר הוכחות…

הנציג הירדני היה שחצני ביותר וטען שהיהודים בעצמם ביצעו את הטבח. חברי הוועדה הישראליים עזבו, כמחאה, את הוועדה והודיעו שיותר לא ישתתפו בישיבותיה. היה זה צעד נועז ביותר מצד הממשלה התבוסנית, אולם דבר התנהגותם של הערבים ויושב ראש הוועדה הגדישה גם עבורם את הסאה, ובעיקר נאלצו להתחשב בדעת הקהל.

הממשלה נמנעה למסור הודעה על מעשה הטבח ועל כל הכרוך בו – בכנסת ורצתה למנוע ויכוח בשאלה זו. נציגי חירות בכנסת ערכו באחת הישיבות שערוריה ותחת לחצה נאלצה הממשלה להביא את הדבר בפני הכנסת. בזמן הוויכוח הביאו נציגי כל המפלגות את עמדתם ודעתם הידועה יפה מבלי לחדש דבר.

ממשלת ישראל ביקשה ממעצמות המערב לקרוא לישיבת מועצת הבטחון כדי לדון בעניין מעלה העקרבים, אולם המעצמות סירבו עד היום להענות לבקשה זו.

כעבור ימים מספר, מאחר שבשטח המדיני לא הושגו כל תוצאות, ומאחר שדעת הקהל היתה נרגזת וסוערת – נאלצו לצאת לפעולת תגמול, ולילה אחד הותקף הכפר הערבי נחלין שעל יד בית לחם. תשעה מאנשי הלגיון נהרגו ושמונה עשר נפצעו, ביניהם שני קציני הלגיון. הקהל ברחוב, באוטובוס ובכל מקום ציבורי אחר קיבל את הדבר בסיפוק רב, ויתכן שרובו גם מסתפק בזה, כי בסתר לבו מקונן הפחד בפני מלחמה שעלולה לפרוץ עקב המתיחות בגבולות הגוברת והולכת.

בינתיים פנתה ירדן על ידי לבנון בבקשה לקרוא למועצת הבטחון כדי לדון בתקרית נחלין, וכפי שמוסרים – יכנס וישינסקי, הנציג הסובייטי שהוא בחודש זה היושב ראש התורני, את המועצה לשם דיון בתלונת ירדן.

אגב, בתקופה האחרונה עושים הסובייטים צעדים ברורים לטובת הערבים. כדוגמה נביא את הטלת הווטו מצידם במועצת הבטחון נגד החלטת רוב המועצה לדרוש ממצרים שתסיר את המצור ממפרץ אילת ותרשה מעבר חופשי לאוניות המפליגות מישראל והמגיעות אליה.

הנה כי כן – כל העולם הוא נגדנו, ואנחנו בודדים במערכה על הגנת גורלנו ועצמאותנו בהנהגת תבוסנים ופחדנים, אשר בשלהם הגענו למצב זה שהוא חמור בכל שטחי חיינו: הבטחוני, הכלכלי, הפוליטי וכו', ושרשרת ההסתננויות, הרצח, השוד והביזה נמשכת ללא הפוגה וללא מעצור וגוברת והולכת מיום ליום. עד היכן הדברים יגיעו, לא קשה לנחש.

ובמצרים נמשכת האנדרלמוסיה. המאבק על השלטון הוא בכל תקפו פעם גוברת ידו של נאגיב ופעם ידם של מתחריו-חבריו על העליונה. הפגנות דמים, שביתות, התפרעויות ומצבים צבאיים הם לחם חוקם היומי.

בשבוע שעבר התקיימו הבחירות לוועידה הארצית של התנועה. בבחירות, שהיו אמנם אישיות, התנהל מאבק בין שתי רשימות: רשימת התנועה ורשימת ההסתדרות. אנשי ה.ע.ל. נחלו תבוסה ניצחת, על סך של שמונים ציר נבחרו משלהם רק אחדים. הבחירות היו מלוות שערוריות, מעשי הונאה ותרמית וזיופים. עוד הוכחה על הירידה המוסרית שחלה גם בשורותיה. למעשה התנהל המאבק לא על עקרונות רעיוניים, אלא על רקע אישי ועל הרצון להיות בשלטון כדי לשמור על מעמדם האישי ועמדותיהם של האנשים המעוניינים. לא היה על כן טעם להכניס את הראש במערבולת זו ואין טעם להבא לעסוק בעניינים אלה באם אין אינטרס אישי צר. לאור זה אני שמח פי כמה, שסירבתי להציג את מועמדותי להשתתף בוועידה זו. אולי יבואו ימים טובים מאלה…

אנשי ההסתדרות סובלים רבות מתבוסתם ובאין רצון להשלים עם כך הגישו ערעור על עצם מהלך הבחירות. אולם ספק אם זה יעזור להם, באם אפיל יפסלו את הבחירות ויקיימון מחדש. כל זה מדובר בתל אביב – הסניף הגדול ביותר. בכל יתר המקומות התנהלו העניינים כסידרם.

ההשתתפות בבחירות היתה מועטה ביותר – וגם דבר זה מוכיח היכן התנועה עומדת.

וכאן מעניין לציין, שלמרות מצב זה של התנועה – הרי מצליח מנחם למשוך אל נאומיו קהל רבבות: בשבת שעברה נשא נאום על נושא מעלה העקרבים ומצב הבטחון בכללו בכיכר מוגרבי, והתאספו כשלוש רבבות מאזינים. זוהי אמנם הצלחה עצומה, אולם התנועה לא תבנה מזה וכל דבר ממשי לא יצמח זה. זהו סיפוק רגעי ורבים הם אנשי התנועה, אולי עם מנחם בראשם, המסתפקים בכך.

ביום ד' שעבר בערב התקיימה מסיבה ספרותית שנערכה על ידי החוג מיסודו של דוקטור וינשל, שהיתה מוקדשת לדוקטור י. הר-אבן וספר הסיפורים שלו העומד להופיע בהוצאת מוסד ביאליק וי. טן-פי – שתרגם ספר שירים של המשורר הרומני מיכאל אמנסקו.

כל המשתתפים במסיבה שמעו בעניין רב את דברי ההערכה והביקורת שהושמעו על ידי דוקטור וינשל, דוקטור אבא אחימאיר, המשורר פנחס לנדר, דוקטור הר-אבן, הסופר פולק וטן-פי. היה זה ערב ספרותי נאה ביותר ובעל חוויות מעניינות. אחרי חיי יום יום האפורים טוב לסייר מדי פעם בפעם בעולם הרעיונות הנעלים והנשגבים ולעסוק בענייני רוח. חבל רק שמסיבות כאלה מתקיימות לעתים רחוקות מדי ועוד חבל שמעטים הם הצעירים בין המשתתפים. בין המשתתפים – רובם אנשי עט: עתונאים וסופרים וחובבי ספרות ואמנות.

בהזדמנות זו הודיע דוקטור וינשל, שגם בירושלים נוסד חוג כזה בהשתתפות סופרים, סטודנטים ובעלי אינטליגנציה תרבותית, שמתחיל כבר בפעולותיו. כן סיפר על התכנית של הוצאת כתב-עת ספרותי בעריכת נתניהו, שיהיה בלתי תלוי ובלתי מכיר למפלגות ולשלטונות ולדוקטרינות.

מי יתן והדבר יקום, כי זהו בעצם תפקידו של חוג זה: לעודד את חופש היצירה ולהשמיע את קולה ברבים.

בשבועיים האחרונים התקדמתי יפה בכתיבת הספר. אם אחזיק מעמד להמשיך בהתמדה בקצב זה – הרי לא רחוק היום והספר יהיה מוכן לדפוס. אם כי העבודה עוד רבה מאד בפני, בעיקר – יש לי עוד שורה שלמה של אנשים שעלי להיפגש איתם ולשמוע אותם בקשר לפרשה זו, ועוד נשאר לי חלל בחלק הדוקומנטרי שעלי למלאו, וגם דבר זה מצריך עבודה רבה – ובמיוחד זמן, שהוא כה מוגבל אצלי.

מוצ"ש, י"ט אייר תשי"ד – 22.5.54

ביום רביעי, י"ח ניסן תשי"ד, 21.4.54 בשעה תשעה ושלושים בערב, נולד לנו בשעה טובה ובמזל טוב, הבן.

בחודש האחרון הוקל לה לחיה'לה קצת הריונה, וחודשי העינויים הגיעו לקיצם. הלידה היתה לא קשה, אולם נוצר סיבוך שסולק במועדו.

משך הימים ששהתה בבית החולים – הוצף בית החולים בהמון פרחים שנשלחו לה על ידי רבים מהידידים והמכרים. התכונה לקראת הברית היתה רבה. עשרות מכתבי ומברקי ברכה נתקבלו, הרבה ברכות בעתונים משך עשרה ימים. הברית הוחגה ברוב פאר והדר. בטקס נוכחו נוסף לבני המשפחה מאות ידידים ומכרים. מעריכים את מספר המשתתפים כשלוש מאות-ארבע מאות איש. היה זה מאורע חברתי רב-רושם. אנשי תנועה, חברי כנסת, חברי מרכז התנועה, הוועד הפועל של הסתדרות העובדים הלאומית, חברי מרכז קופת חולים לאומית, עשרות רופאים, חברים בעבודה, אנשי המחתרות אצ"ל ולח"י וקהל ידידים רב. שפע מתנות נתקבלו לרך הנולד.

כעת בהתחלת השבוע החמישי לחייו עדיין לא פסקו הביקורים בביתנו של ידידים ומכרים. התינוק "אלידב", שנקרא על שם אבא שלי – אליהו ושם אבא של חיה'לה – דב – מתפתח יפה. גם חיה'לה חוזרת לאיטה לאיתנה וצריך לקוות שגם העתיד לא יכזיב. גם שרה'לה הקטנה מאושרת מאחיה הקטן ומאד אוהבת אותו וקשורה בו.

למותר יהיה להוסיף, שמאורע זה שלל את רוב או את כל זמני עד כדי הזנחה ברישום המאורעות, מכל שכן בעבודת הכתיבה. כפי הנראה אצטרך לקחת לי חופש מהעבודה כדי לכתוב ולסיים את הספר, אחרת נשקפת הסכנה שעוד זמן רב יימשך ויעבור עד שאצליח להביאו לדפוס.

משך תקופה זו הועמדו אפילו האופטימיסטים בינינו על יחסה החדש של ארצות הברית כלפינו. הדבר בא לידי ביטוי בשני נאומיו של ביירוד, סגן מיניסטר החוץ האמריקאי לענייני המזרח התיכון, בהם הגדיר באורח בולט וברור את המדיניות של ממשלתו לבעיות המזרח התיכון.

הנקודות העיקריות בנאומיו: הפרדת העם העברי במולדת-במדינה – הפרדה גמורה מחלקי העם היושבים בארצות הגולה; הצעה להפסקתה הגמורה של העליה, כי דבר זה יביא במילא להתפשטות וזהו מה שמדאיג את הערבים, ובמיוחד לא לקלוט עליה מברית המועצות מארצות חסותה, באם כזו תורשה. אספקת נשק כבד ומודרני לארצות הערביות מובן תוך "הבטחה" שנשק זה לא יופנה כלפי ישראל. קיצוצים בסיוע הכלכלי לישראל והגדלתה לארצות ערב, וכו'.

באותו זמן עצמו מבליטה ברית המועצות בכל הזדמנות ובאופן ברור ביותר את תמיכתה במדינות ערב ויחסה הבלתי אוהד כלפי ישראל. דבר זה בא לידי ביטוי במיוחד בהטלת וטו בעניינים ובסכסוכים שבין מדינת ישראל ומדינות ערב הנמצאים בדיון מועצת הבטחון או ועדות או"ם אחרות ואשר המסקנות נראות בעיניה כחיוביות כלפי ישראל, או בקביעת סדר יום לדיוני מועצת הבטחון בסכסוכים בין ישראל וערב, שהיא ברית המועצות תומכת בדרישות הנציגים הערביים.

בימי חול המועד פסח נתקיימה הוועידה השלישית של תנועת החרות. פתיחת הוועידה החגיגית נתקיימה בגן של בית ציוני אמריקה בה נשא מ. בגין את נאום הפתיחה הפרוגרמטי. נוכחתי בפתיחה רק שעה קלה, מחוסר זמן ומחמת כאב ראש חזק שלקיתי בו אותו ערב. קהל אנשים רב היה נוכח בפתיחה, ויש אומרים שגם הנאום היה טוב, בכל אופן בצורתו השקטה ובניתוח ענייני השעה.

במהלך הוועידה, בדיונים המעשיים הסתמנה מגמה ברורה של קבלת בעלות מלאה על הסתדרות העובדים הלאומית ומוסדותיה, או רצון לפירוקה הגמור של ה.ע.ל. וכל זה תוך רוח רעה ותוך רצון וכוונות רעות של חבר אינטריגאנטים ובעלי קנאה, המקנאים בחייהם הטובים, כביכול, של ראשי ה.ע.ל. גם העתונות בארץ, שפרסמה על מהלך הוועידה, הודרכה על ידי דברי התנועה ברוח זו ובכיוון זה ניתנו גם הפרסומים. עם סיום הוועידה נתקבלה החלטה על פירוק וחיסול המוסדות המסחריים של ה.ע.ל. הכונה ל"עומר", חברה מסחרית שהביאה הרבה נזק לשמה הטוב של ה.ע.ל. קופת חולים והתנועה, תוך זמן מתקבל על הדעת. אולם גם לאחר החלטה זו כיוונו דברי התנועה את הפרסומים בעתונות, כאילו הכוונה היתה לכל המוסדות הכלכליים, כלומר גם חברות השיכון והבניה ונזק נגרם על ידי כך למוסדות ה.ע.ל.

לחיסול ה.ע.ל. על ידי התנועה וועידתה לא הגיע, כן לא הגיעו לקרע חריף וגלוי בין התנועה לה.ע.ל. אולי למגינת לבם של מחרחרי הריב והמדון מפנים ולבטח למגינת לבם של השונאים מן החוץ. אולם בין פעילי ה.ע.ל. השתררה רוח אפאטית לענייני התנועה, פגה ההתלהבות והמסירות והנאמנות לענייני התנועה, לתנועה ולראשה.

אינני חסיד של מנהיגי ה.ע.ל. דעתי עליהם ברורה ביותר. אולם אין אני רואה תחליף להם מבין צמרת התנועה, שגם עליהם יש לי דעה ברורה, ולפי עניות דעתי גם נכונה.

ביומיים הראשונים של הדיונים לא הייתי נוכח. אולם בערב בו נתבשרתי על הולדת הבן – נדדה שנתי מעיני והלכתי לשמוע ולראות מהנעשה בוועידה. בהזדמנות זו נשלחה לי ולמשפחתי ברכה מבמת הוועידה להולדת הבן, שנאמרה על ידי הלל צור, יושב ראש ישיבת הערב. כל הצירים והנוכחים קיבלו את הברכה בתשואות רמות ונתברכתי אחר כך על ידי כל אחד לחוד. אמרו, שדבר זה הוא היחידי שכולם מאוחדים בו.

הוויכוחים עמדו על רמה גבוהה, פרט משנגעו בענייני ה.ע.ל. למחרת בלילה הושמעו שני נאומים מרכזיים, נאם חבר הכנסת, מזכיר ה.ע.ל., אליעזר שוסטק, שדרש שינוי ערכין, אפילו עד כדי קואליציה עם כל יתר המפלגות, בתוכן מפא"י. היה זה נאום בנוי יפה, מלא חוכמה ודעת וחזק מאד. רישומו היה גדול מאד, בעיקר בין חסידי ה.ע.ל. הנאום השני והאחרון בוועידה היה של מנחם, שהיה גם נאום הסיכום. נאומו של מנחם היה ארוך, מלא אירוניה ובדיחות דעת ודרמטיות מופרזת, בטחון עצמי מופרז ואמונה בנצחון מופרז חסר יסוד. כן שלל בנאומו כל אפשרות אחרת להגיע לשלטון מאשר פתק הבוחר, לפי הגדרתו "הדרך הגזורה". נאומו לא היה משכנע, אולם חסידיו קיבלוהו בתשואות סוערות, והוא, כנראה, היה מרוצה מאד.

בשבוע האחרון נתכנסה המועצה העולמית של בית"ר כדי לבחור במפקד בית"ר העולמית ושלטון בית"ר, מוסדות שלא נבחרו בזמן הכינוס העולמי האחרון. המועצה נסתיימה בעצרת פומבית בגן של בית ציוני אמריקה וקדמה לכך תהלוכת רחובות של קרוב לאלף בית"רים שנתכנסו מכל קצות הארץ. בעצרת זו נבחר מנחם כמפקד של בית"ר, כי התואר ראש בית"ר לא קיים יותר מאז הסתלקותו של ז. ז'בוטינסקי. משה גולד נבחר כשופט בית"ר – מוסד שלא היה קיים מאז הסתלקותו של דוקטור יעקב הופמן – שופט בית"ר. בהזדמנות זו נשא מנחם נאום, שהיה אמנם תרבות ובנוי יפה, אולם כל דבר חדש או מילה חדשה לא השמיע בו. העצרת לכשעצמה חסרה היתה את החגיגיות הדרושה וחרדת הקודש ורטט הקדושה והרגשת מעמד גדול, בהם היו מלווים כינוסי בית"ר בזמנו של ראש בית"ר. כנראה, שההוד וההדר שאפפו את בית"ר חלפו לבלי שוב ועטרתה לא תחזור לענוד את ראשי ומפקדי בית"ר.

וכאן כדאי לציין את הגיחוך או האירוניה שבדבר היבחרו של מנחם למפקד בית"ר. מנחם הוא האיש אשר עוד לפני מלחמת העולם השניה חתר תחת מעמדה של בית"ר בגלל הארגון [אצ"ל]. כך גם נהג אחרי המלחמה, כאשר שליחיו עשו את הכל, לפי הוראותיו, להוריד את קרנה של בית"ר ולפוצצה מבפנים, ועל חורבותיה לבנות את הארגון – האצ"ל, אשר רק בסיסמה זאת ובשל זה הכיר, כי חשב ועודנו חושב אותו, שלא בצדק, ליציר כפיו. בנאומו הראשון, לאחר צאתו מן המחתרת, לא הזכיר אפילו את שם בית"ר ולאחר מכן הקים תנועת נוער בשם "בני אצ"ל" שצריכה היתה לשמש תחליף לבית"ר ועשה הכל שבית"ר לא תקום לתחיה. וכעת, לאחר כל הכשלונות האלה והמעשים האלה – נבחר הוא למפקד בית"ר העולמית… והוא צריך להיות זה שמרים את בית"ר מאשפתות…

יום א', כ"ז אייר תשי"ד – 30.5.54

לפני עשרה ימים נפגשתי עם אברהם בְּלַס בענייני העליה הבלתי ליגלית. הוא בוגר בית הספר הימי של בית"ר בצ'יוויטא וועקיא-איטליה, והשתתף במפעל זה. היה מראשי לח"י וכעת פקיד גבוה ב"אורט".

את בלס הכרתי באיטליה, כאשר הופיע בפני, כאל נציב בית"ר באיטליה, כשליח רשמי של לח"י ודרש ממני שיתוף פעולה מצידי והעמיד לרשותי את פלוגות בית"ר. לא נעניתי לו, כי טענתי, אנו קשורים עם אצ"ל ורק להם נענה. כעת, בפגישה הנוכחית, לא הזכיר אף אחד מאיתנו את הימים ההם, ונפגשנו כידידים ותיקים.

הוא סיפר לי כמה דברים על העליה, אולם כמעט שלא חידש לי כלום, פרט להבלטת חלקו ותפקידיו בפעולות אלו.

ביום ראשון שעבר נפגשנו, אני ועוד שלושה פרטיזנים, עם ראש העיר תל אביב מר לבנון, בקשר עם הכינוס הארצי הראשון של הפרטיזנים שאנו עומדים לכנס בקרוב. הוא הבטיח לנו את עזרתו ותמיכת העיריה בדבר זה. במהלך השיחה שאל מהן ההוכחות ומי יכול לקבוע מי באמת היה הפרטיזן ונלחם ומי היה סתם מסתתר ועל ידי כך הציל את חייו. הוא סיפר שבשנת 1946, בהיותו בבזל בזמן הקונגרס הציוני, התרשם קשה מהפרטיזנים ולוחמי הגיטאות איתם נפגש אז בראשונה, בשל היוהרה וקילוס העצמי שלהם.

גם אני בדעתו שצניעות היא מידה הרבה יותר טובה ומתאימה יותר בעיקר למי שבאמת פעל גדולות בחייו. כנראה שאז נפגש עם "לוחמים" כאלה, אשר פרט לקילוס והצעקנות שלהם לא עמדו שום פעולות מאחוריהם ובעברם.

הסברנו לו את עמדתנו ודעתנו על כך. בדרך כלל השאיר עלי רושם של אדם נעים הליכות ופשטני ביחסו לבני אדם ולבבי בשיחתו. יתכן שהחינוך הגליצאיוהתכונות הגליצאיות המיוחדות שלו היוו יסוד לרושם זה.

יום ראשון שעבר הוכרז על ידי הרבנות הראשית כיום צום ומחאה נגד המשפטים נגד ציונים וראשי היהדות ברומניה, שנערכו שם באחרונה בסיטונות ונגד פסקי הדין החמורים נגדם. יחד עם זאת החלו כחמישים מראשי יהדות רומניה בארץ בשביתת רעב ממושכת כמחאה על כך. את שביתתם ערכו באולם בקומה השניה של בית הכנסת הגדול בתל אביב. מטרת שביתת הרעב היתה לעורר את דעת הקהל בעולם ואולי גם להניע את שלטונות רומניה לחזור בהם. שביתת הרעב נמשכה חמישה ימים ומצאה הד רב בארץ ומחוצה לה. בהתערבות ראשי הציבור והממשלה, שהפעילו על הצמים לחץ, הם הפסיקו את הצום הממושך שלהם בתואנה כי מטרתם כאילו הושגה.

מלכתחילה התקשיתי להבין מה טעם בכל הדבר הזה: ברור לכולם שעל השלטונות שמעבר למסך הברזל הדבר הזה לא ישפיע לחלוטין. הם יתייחסו לשביתת הרעב כאל שלג דאשתקד; וגם דעת הקהל העולמית ידועה לנו יפה בעניינים יותר חשובים אולי, הנוגעים לעצם קיומנו ולקיום המדינה, כי אדישים הם לכל הנוגע לנו, ובכן מה טעם היה לכל ההפגנה הזאת?! אולי רק כדי לבוא לידי סיפוקם העצמי של העסקנים שיוכלו להגיד ולהכריז שהם לא חסכו מאמץ כדי להציל את חיי אחיהם. אולם אותם עסקנים עצמם, יתכן, שהיו זמנים, כאשר אפשר היה לפעול ולהציל, לא נקפו אצבע בכיוון זה ואולי גם הפריעו לפעולות ההצלה שניהלו אחרים מהמחנה הנוגד להם…

יום ד', ט"ו סיון תשי"ד – 16.6.54

ביום כ"ד אייר, יום הזכרון לחללי אצ"ל, התקיים טקס גילוי האנדרטה לזכרו של דבר גרונר הי"ד. את האנדרטה, בצורת שני אריות, האריה הבריטי הגדול, ואריה קטן – גור אריה יהודה הלוחם בו – הכינה משך שנתיים בפריס הפסלת הישראלית הנודעת הגברת חנה אורלוב.

התכונה לקראת הגילוי היתה גדולה. וביום הטקס אחר הצהרים נתכנסו ברמת גן, מקום האנדרטה, שהוצבה מול משטרת רמת גן, מקום שם נפצע גרונר ונלקח בשבי על ידי הבריטים, משלחות מאנשי התנועה, מאנשי המחתרות לשעבר, מכל קצות הארץ, ביחד כשלוש רבבות אנשים, יחד עם הציבור הבלתי מאורגן בשורות שבואו לחזות בטקס ולחלוק כבוד לזכר הגיבור.

הטקס היה ערוך בטוב טעם, אם כי  הסדרנים התבלטו בחוסר סדר, אולם זוהי דרכה של התנועה הזאת, אשר למרות כל אי הסדרים, הרי מצליחה תמיד בהופעות פומביות רבות רושם.

הכל היה טוב ויפה לולא היצר הגדול והבלתי מנוצח של המנהיגים לשאת נאומים ארוכים ללא כל צורך וללא כל הצדקה, וחוסר התחשבות עם קהל האלפים אשר עמד שעות ארוכות על הרגליים בחום הגדול והמחניק. חוסר חוש הטעם הטוב וחוש ויחס לזמן וחוסר הערכה שטקס כזה, באם רוצים שיהיה רב רושם ככל האפשר, הרי צריך בכל מחיר לעצרו. דבר זה קלקל לא מעט את הרגש החגיגי והרושם שיכול היה להיות בל-ימחה.

וכעת לנאומים: קוטלוביץ, שצריך היה לפי התכנית לפתוח  בכמה משפטים קצרים – הפך אותם לנאום ארוך –חסר ערך. הפרופסור קלויזנר הישיש האריך את הדיבור וסיפר את הביוגרפיה של גרונר על כל פרטיה – דברים הידועים לכל או שיכולים לקראם בספר "עולי הגרדום". ללא כל צורך לנצל את הזמן היקר של הטקס ולייגע ללא צורך את הקהל. מפי קלויזנר מן הראוי היה לשמוע נאום מסוג אחר לגמרי – וחבל שלא השמיעו. הטוב בנואמים היה ראש עירית רמת גן, מר א. קריניצי, אשר בנאום קצר מסר על עזרתה של רמת גן למחתרת ועל הקצבת המגרש לאנדרטה. נאומו שוסה מספר פעמים בתשואות סוערות. אחרון הנואמים היה מנחם, אשר גם לא ידע להתאים את עצמו לקדושת השעה וחשב כנראה שהוא נמצא באסיפת עם – לקראת בחירות. הוא החל את נאומו כמעט בקול צעקה ולא הנמיך את קולו משך כל זמן נאומו, שארך ונתמשך יתר על המידה ומלא גינוני לשון והתפארות עצמית על מלחמת המחתרת בבריטים ו"אנחנו" ו"אנחנו" ו"אנחנו"…

הנידונים למוות של אצ"ל ולח"י הדליקו לפידים, הניחו שקיקות אדמה מקברות עולי הגרדום ליד האנדרטה, והמפקד וקציני מפקדת אצ"ל הסירו את הלוט מן האנדרטה.

עוד היום ממשיכים המונים לנהור לעבר האנדרטה ולחזות בה.

מן הראוי לציין לדראון, שבטקס נעדרו נציגי ממשלה או נציגי כל מוסד ציבורי אחר שאינו שייך לתנועה הז'בוטינסקאית.

ביום השלושה עשר לחודש זה התחדש משפט קסטנר-גרינוולד בבית המשפט המחוזי בירושלים. רודולף קסטנר, מי שהיה ממנהיגי ועד ההצלה בבודפשט בזמן המלחמה – הגיש תביעה משפטית נגד אחד גרינוולד, מראשי המזרחי, בטענה שהוא משמיץ את שמו הטוב בפרסומיו השונים בם הוא טוען שקסטנר שיתף פעולה עם הנאצים והוא אחראי להשמדת יהודי הונגריה. המשפט נמשך זה חודשים, והסניגור של גרינוולד, עורך דין שמואל תמיר, הצליח להפכו לאחד המשפטים הסנסציוניים ביותר והגדולים ביותר שהיו אי פעם במדינה. זה מזמן כמעט ונשכח שמו של הנאשם גרינוולד – עורך הדין תמיר הושיב למעשה על ספסל הנאשמים את קסטנר ומרעיו ועל ידי שורת עדויות וציטטות מספרים שהופיעו על נושא זה וחומר אחר הוא מוכיח שקסטנר אמנם שיתף פעולה עם הנאצים והוא מאשים גם את ראשי המדינה, אנשי הנהלת הסוכנות לשעבר, שגם הם לא רצו להציל את המוני היהודים מהשמדה ועשו את הכל כדי לשרת את הבריטים ולמלא את פקודותיהם, אפילו אם דבר זה מנע הצלת יהודים. לעומת זאת ראשי השלטון ומפא"י, שקסטנר הוא חבר שלהם, עושים מאמצים נואשים לנקות את שמו של קסטנר ומובן שגם לגולל מעצמם את האשמות, עד כדי כך שבשלב זה של המשפט מופיע כתובע היועץ המשפטי הממשלתי, מר חיים כהן, בכבודו ובעצמו. למטרה זו פרסם מר שרת – ראש הממשלה – בעתון "מעריב" דו"ח סודי על מאסרו של בראנד יואל ושיחותיו איתו כאשר נפגשו בחלב ב-1944, כאשר בראנד הגיע מבודפשט עם תכנית פנטסטית להציל מיליון יהודים – לפי הצעת הצורר אייכמן ששלח אותו, כדי להחליפם ולהתיר את יציאתם תמורת מכוניות משא, קפה ותה ומצרכים אחרים, שיהדות העולם או מעצמות המערב הצטרכו לתת לגרמנים ככופר נפשם של היהודים.

לאחר שבראנד נאסר על ידי הבריטים, וכפי שתמיר טוען – הוסגר לידי הבריטים על ידי שרת וחבריו, לא יצא כלו מכל התכנית הגרנדיוזית הזאת והיהודים כמובן הושמדו על ידי הנאצים.

במשפט הועלתה פרשת הצנחנים שהגיעו לבודפשט למעשי חבלה והצלה, ותמיר הצליח להוכיח שיואל פלגי – אחד הצנחנים, שגם פרסם ספר על פרשה זו בשם "רוח גדולה באה" – הציל את חייו מידי הנאצים תמורת שיתוף פעולה איתם. תמיר הביא גם תעודות המוכיחות שקסטנר מפר שבועה והשתדל לשחרורו של ראשי המשמידים בהונגריה – הגרמני קורט בכר, ואמנם הצליח בכך. בראשונה הכחיש קסטנר שעשה כן, אולם אחר כך הודה והוסיף שעשה את זה על דעת הנהלת הסוכנות והנהלת הקונגרס היהודי העולמי ובהסכמתם המלאה. ומעניין לציין, שתעודה מקורית זו נמצאת גם בידי היועץ המשפט מר כהן וגם הוא הסתיר אותה ולא הביאה בפני בית המשפט. תמיר הוכיח גם על ידי עדוית שונות ביניהם גם אמא של הצנחנית חנה סנש הי"ד, שקסטנר וחבריו לא עשו שום דבר כדי להציל את יתר הצנחנים ואחרי שהסגירום לידי הגסטאפו, אף היו מרוצים אולי בהשמדתם.

תקצר היריעה מלמסור את כל פרטי המשפט ולו החשובים ביותר בלבד, ברם מה שצריך לציין הוא שאלו אשר לא האמינו ולא רצו להאמין בכך – נוכחים לדעת ולראות שהמנהיגות הרשמית של העם לא זו בלבד שלא שעו לאזהרותיו ודרישתו של ראש בית"ר ז. ז'בוטינסקי על הצלה המונית עוד בשעה שהדבר היה אפשרי ועשו הכל כדי להפריע לו בפעולותיו, הרי במו ידיהם מסרו מיליונים מאחיהם למשמיד הגרמני וכל עניין ההצלה היה למענם מקור לשנורר כספים עצומים שניצלום לבסס את מעמדם ועמדתם. כי כפי שהעיד אהוד אבריאל, מראשי ועד ההצלה, הרי הצליחו להציל ולהעלות ארצה בכל שנות המלחמה את המספר הזעום של עשרת אלפים איש בלבד…

ביום ה-19 במאי ביקר אותי תמיר בביתי וביקש את עזרתי בהשגת חומר ועדויות נוספות הדרושות לו לניהול המשפט. הוא סיפר הרבה דברים פיקנטיים (אוי ואבוי לפיקנטיות כזאת!) שעדיין לא הובאו לידיעת בית המשפט. הוא משוכנע שהמנהיגים לא רצו בהצלת המונים כדי לא לסכן את שלטונם. הוא גם סיפר שקורט בכר הוא כעת המספק הראשי של חיטה הנקנית על ידי הממשלה על ידי השילומים.

אין לדעת עדיין במה המשפט יגמר, דבר אחד ברור כבר כעת, ראשי השלטון ומשטר מפא"י ונאמניו קיבלו על ידי המשפט מכה מוסרית וממשית עצומה. פעם נוספת נתגלה פרצופם האמיתי של פרנסי ישראל ומיטיביו. היבין העם? הישכיל העם? הידע להסיק מסקנות בבוא יום פקודה?!

ספק הוא הדבר! ועל כן רע ומר גורלנו שבעתיים!…

יום ב', כ' סיון תשי"ד – 21.6.54

אתמול והיום עמד הישוב תחת הרושם המדכא של רצח שלושת חברי מבואות בית"ר על ידי כוחות הלגיון הערבי, וההתעללות האכזרית בפצועים ובגופותיהם:

ביום שבת בבוקר יצאו חמשת חברי המשק לסייר בשטח המטעים, וכאשר העמיקו לחדור בשטח, נפתחה עליהם פתאום אש קטלנית מכל העברים ומרוכסי ההרים, שנורו על ידי מארבים של חיילי הלגיון. משך חמש שעות עמדו בגבורה בקרב הבלתי שווה ולבסוף, כאשר הגיעה תגבורת מן המשק, נוכחו לראות שנעדרים שלושה מן הלוחמים האמיצים. הם נגררו בהיותם פצועים לשטח הירדני, כדי שיוכלו הערבים לטעון שהם חדרו לשטחם, ושם התעללו בהם באכזריות פראית. עם ערב נמסרו גופותיהם דרך שער מנדלבוים על ידי משקיפי או"ם. שלטונות הצבא והממשלה עורכים עדיין חקירות בנסיבות ההתנפלות, אולם יש להניח שגם עניין זה יסתיים במחאה חריפה…

ככה נשפך דמנו שהפך זה מזמן להיות הפקר בארצנו ורשימת החללים גדלה והולכת, והממשלה והצבא וכל הישוב העברי – הם חסרי אונים למנוע את ריבוי מספר קורבנות החינם הנופלים חדשים לבקרים מאז הסכם הגבולות האומלל, הודות לפוליטיקה האומללה של ממשלת ישראל.

היום נערכה הלוויית הקדושים בטקס צבאי. שניים מהם הובאו למנוחות במבואות בית"ר ואחד בירושלים, לפי דרישת משפחת הקדוש.

ובעוד הממשלה ממשיכה בתבוסתנותה – רבות והולכות דרישות המעצמות הגדולות, במיוחד של ממשלת ארצות הברית, וגובר לחצן על ויתורים נוספים רבים מצד הממשלה כלפי הערבים במידה שהם עלולים לפרק באופן רציני את עצמאותנו. בין הדרישות: החזרת פליטים, תשלום פיצויים, ויתורים טריטוריאליים בנגב, שחרור כספי הערבים המוקפאים בבנקים וצמצום העליה וכו'. יחד עם זה, הגיע ביום שישי לישראל מקהיר שליחו המיוחד של הנשיא אייזנהאור, אריק ג'ונסון, לנהל משא ומתן על תכניות המים ופיתוחן, למעשה להכתיב לישראל את תכניותיהם המוכנות שתפקידן למסור את כל מקורות המים של האזור, הירדן, הירמוך וכו', בידי הערבים ולשלול מאת ישראל אפשרות של פיתוח – למעשה ניוון הארץ עד כדי כליה.

אין לדעת עדיין במה יסתיים הדבר. מה שכבר ידוע הוא שהערבים מוכנים לקבל את התכניות האמריקאיות, ודבר זה בלבד מוכיח שהן לרעתנו. מה שיש להניח הוא שגם בעניין זה תיכנע הממשלה תוך איום עליה עם הפסקת הסיוע, כדרכה מאז ומתמיד.

ביום חמישי, ה-10.6.54, השתתפתי בישיבה ספרותית בחוג הלאומי מיסודו של דוקטור וויינשאל. המסיבה התקיימה בבית פרטי, והשתתפו בה למעלה מעשרים איש. שני נושאים למסיבה: שירו של המשורר שנהוד [שלמה שנהוד משורר יידיש ועברית] וסודה של מירון-גדנסקי.

כרגיל פתח את המסיבה דוקטור ויינשאל ובמלים קצרות דיבר על המשורר הצעיר. אחריו קיבל רשות הדיבור הסופר פולאק, שכבר פעם סיפרתי עליו. הוא סיפר על התקלותו הראשונה בשיר, על הרושם שקיבל ממנו ועל דעתו על המשורר. לדבריו יכול שיר זה לשמש מרסילזה לקראת המרד החדש אשר בוא יבוא. התלהבותו לא ידעה גבול. את דבריו תיבל בדברי תורה מן התלמוד והתנ"ך, תוך בקיאות רבה. הוא גם לא חסך דברי ביקורת על המשטר ועל הסופרים ההולכים בתלם – שפך עליהם אש וגופרית. כנראה שאדם זה, נוסף להיותו חולה בגוף, הוא גם מר נפש שמחפש פורקן למרי לבו.

הגברת גאולה פדה-צור הקריאה את השיר בטוב טעם. ואמנם רישומו של השיר היה עז. עמיקם, שגם היה נוכח, חיווה בפני את דעתו שזוהי אימיטציה גסה של אורי צבי בלי תוכנו של אורי צבי ובלי הלהט שלו.

המשורר שנהוד סיים חלק זה של המסיבה בנאום שקרא מן הכתב, שאת תוכנו אפשר לסכם בערך כך: בראשית ברא את המילה. צריך לשלוח לחלל עולמנו את המלים המתאימות, ובבוא הזמן הן ייהפכו למעשים.

את החלק השני של המסיבה שוב פתח דוקטור וויינשאל שהילל את מר גדנסקי ומחקריו. מר גדנסקי, שדיבר בעברית רעה ומיושנת, הרצה על החג ל"ג בעומר, אשר לדעתו קיים רק כחמש מאות שנה ולפי מחקריו הרי יש ליחסו לתקופת דוד הראובני, אשר מוצאו נשאר סוד כמוס עד היום. חג זה הוא שריד אותה תקופה, כאשר אנשי הקבלה מצפת נעמדו לרשותו של הראובני ותכננו יחד את הנפת נס המרד והמלחמה נגד השלטון התורכי למען שחרור הארץ.

היו כמה הנחות בדבריו שלא נתקבלו על הדעת, אולם עצם התגלית על החג ל"ג בעומר וזמן התחלתו – היא מעניינת ביותר. דבר זה מאשר את דבריו של דוקטור וויינשאל, שאין בעולם עם דומה לעמנו, שאינו מכיר ויודע ובקיא בהיסטוריה שלו. ודבר זה חבל הוא באמת.

באותו ערב עצמו כינס שר החינוך והתרבות פרופסור דינור כנס של תלמידי המחלקות השביעיות והשמיניות מכל הארץ באמפיתיאטרון שהוכשר לשם כך בשייך מוניס שבתל אביב. לכנס זה הזמין כמרצה את בן-גוריון, ודבר זה כמעט שהביא לידי פירוק הקואוליציה הממשלתית, כי יחד עם כל מפלגות האופוזיציה, גם הציונים הכלליים התמרמרו על כך.

בן-גוריון נשא בפני הצעירים נאום ארוך ומעורפל, חצאי רעיונות ופתגמים, ולא השמיע כל דבר חדש ולא אמר כל מילה חדשה ולא הביע כל רעיון חדש. משך כל זמן נאומו הוא הופרע על הצעירים בשיחות, בצחוק ובחוסר משמעת מופתי…

בתקופה האחרונה מפרסם בן-גוריון את תכניותיו על הקמת תנועת נוער ממלכתית בלתי-מפלגתית וכינוס זה צריך היה להיות מוקדש לנושא זה. עצם הרעיון לכשעצמו אולי מכובד הוא, אולם מי פתי ויאמין לכנות כוונותיו. כל בר בי רב יודע שרצונו וכוונותיו הם להקים עבור מפא"י תנועת נוער גדולה ולמשוך אליה הרבה בני נוער, אשר חיים כעת בחלל ריק ולא מוצאים דרך על ידי סיסמאות ממלכתיות כלליות. לעת עתה אין לראות שיצליח בדרכו. כי עוד רחוק הוא מלהיות אישיות גדולה שתצליח למשוך את הנוער וללכדו ולהפיח בו רוח חיים חדשה, למרות הגלוריה המנופחת והמלאכותית שחבריו למפלגה והוא בעצמו רצו לשים על ראשו. ונדמה לי על כן שלא נשקפת מצד זה כל סכנה לנוער הישראלי. אימפרזה, זו והדומים לה, הנערכים על ידי מפא"י וראשיה וגורריה – הם פעולות הכנה לקראת הבחירות לכנסת השלישית, אשר עז רצונם הוא לצאת מהם ברוב, כשליטים יחידים במדינה. כפי הנראה שגם הפעם חלומם זה לא יתגשם, כי העם והנוער נוכחים יותר ויותר לדעת ולראות את כל הריקבון שבמשטרם. חבל רק שאין אלטרנטיבה ראוייה לשמה, ודבר זה הוא לטובתם.

לפני יומיים נודע שהפרלמנט המערב-גרמני קיבל חוק הנותן חנינה לכל פושעי המלחמה הנאציים שנשפטו על ידי בתי הדין השונים לתקופות מאסר עד שלוש שנים. זהו צעד נוסף לקראת הרהביליטציה הגמורה של כל מי שהיה פעם נאצי והירבה להשמיד יהודים, ודבר זה נעשה כבר כעת במסגרת חוקית ללא כל בושה ופחד. אין כל ספק שבחוסר הבושה, אפילו למראית עין בלבד, יש חלק גדול ונכבד לממשלת ישראל ושליחיה היוצאים ממש מעורם כדי להביע בפני הגרמנים את רחשי ידידותם וסלחנותם המוחלטת…

בשבוע שעבר קיבלתי מכתב מהעתון "ג'ואיש-הרולד" מדרום אפריקה, בו הם מבקשים ממני גם לשנתון החדש מאמר, תוך ציון קורת רוחם המלאה ממאמרי הקודם, שלפני שנה.

ובימים הקרובים, בטח, יפנו אלי גם מעתון חרות בנידון, כי כבר ראיתי את שמי מודפס אצלם בין כל יתר כותבי המאמרים, מבלי לבקש על כך רשות ממני.

אתמול ליוויני בדרכה חזרה לדרום אפריקה את הגברת עליס לעפס, בת דודה שלי שכל הזמן לא ידעתי על קיומה. דבר קירבתנו נתגלה לי במקרה על ידי חבר משותף לנו. בעלה, דוד לעפס, הוא בן אחות אבא שלי ונמצא כבר שם עשרות שנים. משך זמן המלחמה ואחריה לגמרי שכחתי על דבר זה. הם שם, בדרום אפריקה, שמעו עלי ועל קיומי, ולפני נסיעתה לכאן, במסגרת סיור חמישים ושמונה נשי ויצ"ו, חזקה עליה פקודת בעלה למצוא אותי.

היא נתגלתה כאישה מאד נחמדה, מאד חביבה ולבבית, ומשך הפעמים הספורות שנפגשנו – הספקנו להתיידד במידה רבה.

באחת הישיבות האחרונות קבענו את תאריך כינוס הפרטיזנים ליום ה-18 ביולי השנה. כל ההכנות הן במלוא תוקפן. אני צריך רק להתכונן להרצאתי בערב הפתיחה ולהכין את חוקת הארגון.

באחת השיחות חיווה בפני פאשא את דעתו שאני לא צריך להיכנס לארגון בלי אנטק, צביה ויתר אנשי מפ"מ, כי רק במקרה זה אוכל להחזיק בו מעמד. אחרת, בוועידה הבאה, הם, כלומר אנשי מפא"י, לא יאפשרו לי להיבחר מחדש כחבר מרכז ולחוות דיעה מכרעת. כעת הם זקוקים לי כדי לשוות לארגון אופי בלתי-מפלגתי, ולעצם הקמתו של הארגון. לדעתו יצטרך הארגון לחוות דיעה ולקבל עמדה בשאלות שחברי מפא"י בו לא ירצו לנגוע.

יתכן שיש הרבה מן הצדק בדבריו, אולם לדעתי על אף זאת עלי להשתתף בארגון, בעיקר לשם כך, כדי להוכיח קבל עם שלא רק לאנשי מפ"ם יש מונופולין לגבורה ולמרד, כפי שכיום רווחת הדיעה הודות לפעולותיהם ותעמולתם הגדולה משך שנים בכיוון זה, וגם לא לאנשי מפא"י, כפי שמפא"י רוצה כעת להוכיח בהקמת הארגון הזה. גם בשטח זה חשבון גדול וארוך לו עם תנועתנו, שלא עשתה דבר ואולי גם הפריעה ואינה מעריכה עד היום את חשיבות הדבר להעלות על נס ולהוכיח שחברינו היו אולי הראשונים במרד ובמלחמה בגיטאות ובין הפרטיזנים. עוד יום יבוא וההיסטוריה תתנקם עוד יותר בתנועה בשטח זה, כפי שהתנקמה עד היום, ועל כן רואה אני מחובתי האישית, תוך הכרת היעוד, להמשיך ולפעול בכיוון זה ולו אפילו בשפיפה אחת עם אנשי מפא"י, ואפילו ביודעי יפה את כוונותיהם האמיתות בהקמת ארגון הפרטיזנים.

פאשא טוען שארגון פרטיזני אמיתי וראוי לשמו היינו יכולים להקים הוא ואני, אולם לשאלתי, יותר נכון לקביעת המציאות שלי, הוא הודה שאמנם אין בכוחו לעשות זאת, ועוד הוסיף שאינו יכול כעת לנקוט כל פעולה שתראה כמתנגדת באופן בולט למפא"י, כי אחרת ייזרק מן העבודה, והוא אב למשפחה…

יום ג', י"ט תמוז תשי"ד – 20.7.54

מרוב עייפות לא עלה בידי לרשום ולו מלים ספורות.

יום ד', כ' תמוז תשי"ד – 21.7.54

היום מלאו חמישים שנה למותו של דוקטור הרצל – חוזה המדינה, וכראוי לציון שנת יובל זו, נערכו טקסים ואזכרות ואסיפות בכל עיר ואם בישראל, ומובן שהטקס המרכזי נערך אתמול בערב, בהר הרצל, במעמד נשיא המדינה, שרים ואנשי ציבור, וכמובן המחותנים הראשיים בשמחה זו היו אלו שאף פעם לא האמינו בהגשמת חזונו, התכחשו לתורתו ועדיין ממשיכים להתכחש ביחס לשאלת חלקי המולדת הנמצאים בידי צר ואוייב.

את דגל הרצל הניפו שני השרידים האחרונים שהיו עם הרצל בקונגרס הראשון – פרופסור יוסף קלויזנר ודוקטור מאיר אבנר. אולם אחרי הטקס נעזבו לנפשם ולא נמצא אף אחד שיטריח את עצמו להובילם לביתם באחת ממאות המכוניות בהן נוסעים פקידים ופקידונים על חשבון העם ואשר נקנו בכספי העם, ושני הישישים שרכו את דרכם ברגל עד שהגיעו למכוניות ציבוריות…

ולא זו בלבד: היום נפתח מושב ועד הפועל הציוני, ואפילו איש מפא"י מובהק כשפרינצק מצא מן הנכון להציע שפרופסור יוסף קלויזנר יישא נאום הערכה על דוקטור הרצל, אולם דבר זה נדחה על ידי חבריו ממפא"י והוחלט לפנות לבן-גוריון לתפקיד זה ומכיוון שהוא לא נענה – נשא דוקטור נחום גולדמן את הנאום הזה, האיש אשר כל ימיו התכחש לרעיון הממלכתי ואשר עד היום עושה הכל כדי להשפיל את כבוד המדינה על ידי הסכמיו עִם עַם המרצחים.

אגב, לטקס בהר הרצל הוזמנו גם כל תנועות הנוער, פרט לבית"ר…

גם התנועה הלאומית ערכה השנה את המצעד המסורתי, אולם הפעם, היות ובשנת יובל המדובר, לקחה התנועה את הבכורה מידי ה.ע.ל. והיא סידרה את המצעד. בהתחלה עמדה לעשות את זה לבדה, אולם נוכח ההתמרמרות בין אנשי ה.ע.ל., שותפו גם הם במיבצע זה. אין אני יודע עדיין איך עבר המצעד וכמה היו משתתפיו, כי קול ישראל לא מסר, כמובן, על כך, ואני לא השתתפתי השנה בעליה זו לירושלים.

היום ביקרתי עם חיה'לה בקיבוץ גניגר אשר בעמק יזרעאל, קיבוץ מפא"י ותיק ומבוסס ומפותח. למרות החום הגדול של השבועות האחרונים, הרי שדות העמק מוריקים והנוף הוא מרהיב עין. זו לי הפעם הראשונה שאני מבקר באחד מקיבוצי העמק.

היום נסתיימה ועידת ג'נבה, שנמשכה שלושה חודשים, והיא דנה על הפסקת אש והפסקת המלחמה בהודו-סין. בוועידה השתתפו תשע מדינות הנוגעות בדבר. בוועידה זו היו משך שלושת החודשים משברים וקפאונות והיתה רווחת הדעה שתסתיים בכישלון. בינתיים בא בצרפת ראש ממשלה חדש, היהודי מנדס-פרנס, והוא הבטיח לעם הצרפתי לבוא לידי הסכם עד ליום העשרים ביולי, ואמנם הצליח בכך.

המלחמה בהודו-סין נמשכת מזה שמונה שנים ועלתה לצרפת בקרוב למאה אלף הרוגים ולמעלה משמונה מיליארד דולר, אשר כשליש מסכום זה ניתנו לה על ידי ארצות הברית. פרטי ההסכם עדיין לא ידועים, אולם מה שכבר ידוע הוא שהודו-סין תחולק. ניתנה הכרה בעוד מדינה קומוניסטית, בעלת אוכלוסיה של שמונה מיליון ובשיפוטה נמצאים האזורים הפוריים ביותר של דרום מזרח אסיה.

דעת הקהל העולמית מעריכה את ההסכם כנצחון גדול של מנדס-פרנס, אולם ישנם הטוענים שדווקא יהודי לקח על עצמו את התפקיד של חיסול האימפריה הצרפתית ויתכן שבעתיד הדבר עוד ינוצל על ידי שונאי ישראל למיניהם.

איך שלא יהיה – כיום נמצא העולם בהפוגה מוחלטת ממלחמות הפעם הראשונה מאז מלחמת העולם השניה, כי בגמר מלחמת העולם השניה פרצה מלחמת האזרחים ביוון, אחר כך באה מלחמת קוריאה ומלחמת הודו-סין, שהתנהלה כל הזמן. עד כמה יימשך מצב זה, מובן שאין לנחש ואין לדעת אילו תכניות כבר מוכנות באמתחותיהם של שני הגושים גם יחד. אגב, ארצות הברית הודיעו, שאין הם מסכימים להסכם זה והוא לא מחייב אותם, אם כי יכבדו אותו. לפי הערכת יודעי דבר הרי הסכם זה הוא נצחון לגוש המזרחי וכשלון גדול לפוליטיקה המערבית. יותר נכון, האמריקאית. ובינתיים – צעד אחרי צעד מכניסה רוסיה תחת השפעתה מדינות חדשות, שטחים עצומים חדשים ואוכלוסיה רבה נוספת, כנראה לפי תכניותיה המפורטות, ומתקדמת בהגשמתן על שלטון העולם. ואם חלילה חלומותיה יוגשמו – אין עטי הדלה רוצה לנסות ולתאר איך יראה העולם…

ביום השלושים ביוני החלו הליגיונרים העומדים על החומה להתיך אש כבדה על ירושלים העברית. היריות נמשכו בסירוגין שלושה ימים. גם הצד היהודי השיב אש, כמובן, וכרגיל רק כעבור הרבה שעות ולאחר שהיו קורבנות בנפש והרבה פצועים. וכרגיל הצד היהודי הפסיק את האש הראשון, לאחר שהתערבו משקיפי או"ם, בראשם גם גנרל בניקה. סיכום הקורבנות היה: ארבעה הרוגים ושלושים פצועים. מסרו שגם בצד הערבי, בעיר העתיקה, היו הרוגים ופצועים. כפי שמסר אחר כך בכנסת שר הבטחון לבון, הרי הערבים התכוננו לדבר זה, על ידי הבאת תגבורת מוקדמת לעיר העתיקה ופינוי אזור הגבול מהתושבים. ישראל הסכימה להשתתף בישיבות ועדת שביתת הנשק המעורבת שהתקיימו בראשותו של גנרל בניקה, בטענה שדבר זה אינו שיבה לוועדה, אלא השתתפות חד-פעמית. כפי שאמר שר הבטחון לבון, נתנה ישראל עוד פעם הזדמנות למשקיפי או"ם להוציא משפט צדק, אולם דבר זה לא קרה. גנרל בניקה ואיתו כל המשקיפים לא קבעו מי החל הראשון ביריות… וזאת בפקודת מזכיר האו"ם המרשלד. שוב הפעם הוכחה כל איוולתה של ההבלגה שראשי המדינה כה נטפלים אליה בכל הזדמנות, אולם ספק, יותר נכון ברור, שגם הפעם לא ילמדו לקח ולא יוציאו מסקנות. כל ההתמרמרות על עיוות דין זה היא רק מן השפה ולחוץ. אפילו "הארץ,, אשר בימי היריות ואחרי זה קרא להבלגה ולכניעה ללא תנאי – התמרמר על משקיפי או"ם וקבע שהמצב הוא חמור ביותר. אולם לא יותר מזה…

והתוצאות לא איחרו לבוא: בשביעי ביולי נורה אוטובוס שנסע מתל אביב לירושלים על ידי ערבים מהכפר איקסה שהוחזר בזמנו לערבים והחולש על הכביש הראשי המוביל לירושלים. בדרך נס לא היו נפגעים.

בדרך כלל נמשכים מעשי ההסתננות וההתנקשויות בגבולות, כרגיל, ואין סיפק למנות את כל המקרים. אציין רק אחד מהם, כי הוא חרג מן המסגרת הרגילה: לאחר שפעמים מספר הותקפו משמרות שלנו מעבר רצועת עזה – חדרו כוחותינו למשלט המצרי ובקרב פנים אל פנים הכריחו את המצרים לסגת ואחרי ששהו שם מספר שעות, חזרו לבסיסם ובידיהם מלקוח – נשק אוטומטי מצרי.

כמעט ושכחתי לספר, שבאותם הימים שהיו היריות בירושלים – ירו הסורים על סיירת משטרה בכנרת והרגו שני שוטרים. למחרת שוב ירו על סיירת משטרה ושוב הרגו אחד השוטרים וכעבור יומיים מת עוד שוטר מפצעיו.

גם פה חזרה כל הפרשה המבישה של ישיבות ועדת שביתת הנשק, מחאות חריפות וגינויים הדדיים… ושלום על ישראל…

מוצ"ש, כ"ג תמוז תשי"ד – 24.7.54

בראשון לחודש יולי הוזמנתי למסיבה ספרותית מטעם הקונגרס היהודי העולמי להופעת כתב העת שלהם "גשר", שהתקיימה בבית ציוני אמריקה. בהזדמנות זו חולקו גם שני פרסים לשני חוקרים צעירים, שכתבו עבודות מחקר על נושאים של ההיסטוריה היהודית בתקופה שלאחרי מלחמת העולם הראשונה עד היום. נאמו כמה מראשי הקונגרס, שדיברו בשבחו של כתב העת וערכו בגישור יהדות הגולה עם העם היושב בציון. דוקטור מרק דבורז'צקי גם לקח רשות לומר כמה מלים וסיפר: שקרא בעתון "דבר" את סיפורו של צעיר ישראלי הנמצא בשווייץ העובד שם באיזה מפעל מבלי לגלות את זהותו – והתיידד עם אחד גרמני אשר סיפר לו על השתתפותו בהשמדת יהודים, והצעיר מוסיף שלמרות זה אין הוא מרגיש טינה ושנאה כלפי הגרמני וממשיך להתיידד איתו. דוקטור דבורז'צקי קרא תיגר על כך והצביע על סכנת השכחה.

אולם דברים לחוד ומעשים לחוד. אותו דוקטור דבורז'צקי הירבה מלל בתקופת ההכרעה על השילומים, השתתף באסיפות, נסע לפגישות עם ראשי המדינה והכריז שם יחתמו על הסכם השילומים, הרי יאבד את עצמו לדעת במרומי הר ציון כדי במעשהו זה לעורר את דעת הקהל. מובן, שגם לא עשה נסיון כלשהו לאבד את עצמו לדעת, אולם לא די בזה, לאחר שקיבל כנראה מנה הגונה מראשי מפלגתו, מפלגת מפא"י, לא נשמע יותר קולו בשמה משך תקופה ארוכה, ורק באחרונה הוא מנצל הזדמנויות שונות – לא ברוב עם, כדי לדבר בנושא זה, מובן, ובזה כמעט שאני בטוח שלא ישתתף באף פעולה נגד גרמניה ותהליך ההתיידדות באם זה יהיה למורת רוחה של הממשלה. אלו לוחמיך ישראל…

במסיבה זו השתתף גם שלמה סקולסקי, והוא הטיח דברים בפני ראשי הקונגרס ומוציאי כתב עת על שבשער החוברת מצויירת מפת ארץ ישראל המקוצצת ללא כל השטחים הנמצאים בידי אויב. מפה שעד היום עוד לא הופיעה באף מקום.

ב-4 ביולי התקיימה ישיבה של מרכז איגוד הנכים, בה הוחלט על כינוס מועצה ארצית ב-14 באוגוסט לקראת הוועידה הארצית. כן הוחלט לחדש את הוצאת העתון "קול נכי המלחמה", היות והשותפות שלנו עם איגוד נכי מלחמת השחרור בהוצאת העתון "החייל המשוחרר" לא היתה רצויה בשבילנו. צוותתי כחבר המערכת, בגליון הראשון שיופיע בסוף אוגוסט יתפרסם נאומי בוועידת היסוד של הפרטיזנים ולוחמי הגיטאות.

בהזדמנות זו הכנסתי שאילתא – באיזו זכות ועל דעת מי נשלחה ברכה לבן-גוריון על ידי יונס, חבר המרכז שלנו, בזמן המסיבה שערכנו עם קבלת חוק הנכים בכנסת. מכיוון שידוע לכל שבן-גוריון, בזמן היותו ראש ממשלה, התנכר משך חמש שנים לתביעותינו ודרישותינו ובזמנו לא הובא הדבר לידי הכרעה חיובית. היות ויונס לא היה נוכח בישיבה, לא קיבלתי תשובה שתניח את דעתי ויתכן שבהזדמנות אחרת אוסיף לנגוע בפרשה זאת, כי אין מקום באירגוננו לפוליטיקה מפלגתית, בכל אופן כך זה היה עד היום.

מפ"ם עומדת בפני פילוג, כל הזמן מתקיימת התרוצצות בקרבה בין הפלגים השונים. היחסים הפנימיים החריפו במיוחד מאחר שאנשי אחדות העבודה הוציאו בטאון בשם "למרחב" בטענם שב"על המשמר" קיימת צנזורה על מאמריהם ודיעותיהם. בימים הקרובים יוכרע גורל מפלגה זו.

ובעין-חרוד ממשיכים בינתיים היריבים המפא"ים ומפ"ן במריבות ותגרות והחרבת המשק, ואין לאף מוסד סוכנותי, הסתדרותי או ממשלתי כל שליטה על המצב. זהו גורלם של אלה אשר לימדו וחינכו את הנוער למעשי אלימות כלפי יריבים פוליטיים ויד הגולם שהקימו הופנתה נגדם. וכך הולך לטמיון הון עצום מכספי האומה שהושקע משך עשרות שנים בהקמת המשק ובנסיונות סוציאליסטיים. הזורע רוח – קוצר סופה…

יום ג', ד' אב תשי"ד – 3.8.54

במוצאי שבת ה-10 ביולי התקיים בגן בית האזרח ברמת גן כינוס פרטיזנים של גדוד בלסקי. התאספו הרבה מאות לוחמים לשעבר עם נשותיהם והעלו זכרונות מימים עברו. מצב הרוח היה מרומם. גם אני הוזמנתי לשבת בנשיאות הכנס ונתבקשתי לשאת נאום. דיברתי באידיש, לפי בקשת המשתתפים, אשר רבים מהם עדיין לא סיגלו לעצמם עברית. אגב כל הנואמים דיברו אידיש. הקדשתי את דברי לשיכחה האיומה שנשתררה בעם, קראתי לטפח את רגש הנקמה עד שלא תקויים. דברי נתקבלו בתשואות רמות.

בינתיים, באותם הימים, נמשכו ההכנות לכינוס הארצי של הפרטיזנים. בימים האחרונים שלפני הכנס נצטרפו גם אנשי מפ"ם לוועדה היוזמת והודיעו על הסכמתם להקמת הארגון. החל איתם משא ומתן מייגע על הרכב המוסדות שייבחרו, על קביעת הנואמים בפתיחה ועל ניסוח המצע וההחלטות. עצם הצטרפותם לארגון מוכיחה שתקוותם להמשיך ולהחזיק במונופול הגבורה בגיטאות וביערות לא תקויים יותר. הם נוכחו לדעת שהארגון יקום גם בלעדיהם, ומכיוון שלא רצו שיקום ארגון כזה, אשר בקיומו ובוועידתו לא יבואו הם לידי ביטוי – הצטרפו לבסוף גם הם לארגון.

דרישתם הראשונה וכתנאי ראשון העמידו שאני לא אופיע בפתיחת הוועידה, אולם לכך לא הסכימו אנשי מפא"י ויתר חברי הוועדה. בין ברירה נאלצו להסכים לזה. בניסוח המצע וההחלטות הם עשו מאמצים נואשים להגניב את רעיונותיהם והשקפותיהם הפוליטיות, והכל במסווה של צדיקים גמורים, וגם בזה לא הצליחו. היותם נוכחים ומשתתפים בדיונים הקלה עלי להכניס במצע התנגדות חריפה לגרמניה וקשירת יחסים דיפלומטיים איתה. אולם גם פה השתמשו בכל הלהטוטים האפשריים לא להכליל את גרמניה המזרחית, אבל גם בזה לא הצליחו. מה שכן הצלחנו, בחזית אחידה ביני לבינם, למגינת לבם של אנשי מפא"י – הן ההחלטות הברורות ביחס לגרמניה. ודבר זה גרם להרבה אי-נעימויות לאנשי מפא"י, אשר מפלגתם והסתדרות העובדים השמאלית עמדה מאחוריהם בהקמת הארגון וגם הקציבו כספים למטרה זו. הוועידה שנתכנסה באולם אוהל שם היתה ברוב עם וברוח חגיגית מאד, למרות זה שעד לרגע האחרון לפני הפתיחה עוד ישבו על מדוכת ניסוח ההחלטות ובשל עמדתם הנוקשה של אנשי מפ"ם עמדה השותפות להתפוצץ ולהתפרק.

מספר ימים לפני הוועידה הלכתי לתנועה כדי לעניין אותה בכינוס זה, שלפחות כעת, אם כי באיחור רב, אשר לדעתי עלה לתנועה ביוקר רב, יראו עניין ויחס מתאים לדבר זה. ואמנם הצלחתי להניאם שישלחו מכתבי ברכה, אשר חלק מהם, מבית"ר והסתדרות העובדים הלאומית, הוקראו בפתיחה.

הייתי השני בנואמים (מבין ארבעה), ואם כי התכוננתי לנאום וגם תוכנו היה טוב, לא הצלחתי, לפי הרגשתי, בנאומי, כי ראשית כל, וזו לי הפעם הראשונה בחיים, קראתי את נאומי מן הכתב, ובמקרה זה קשה מאד ליצור קשר עם המאזינים. ושנית היה מאד חם באולם ולקהל לא היתה הסבלנות לשבת במקום ולשמוע נאומים. דבר זה מתייחס כמובן כלפי כל הנואמים. הכינוס נסתיים בקבלת החלטות ובחירת מוסדות שהוכרז עליהם מראש בוועדה היוזמת.

ראשון המברכים היה שר החינוך והתרבות פרופסור ב. די-נור. הוא היכה לעצמו על חטא על שלא חזו מראש את השואה למרות זה שהיו כאלו אשר הזהירו מפניה, והוא מנה מספר שמות, וכמובן שאת שמו של ז'בוטינסקי לא פרט. אולם דבר זה לא מנע מכתב עתון חרות לכתוב שהוא הזכיר את שמו של ז'בו ואף לציין דבר זה בכותרת משנה של הכתבה…

אחריו היו עוד שורה של מברכים שלא הוסכם עליהם מראש והקהל נלאה מלשמוע כל כך הרבה נאומים. מה שראוי לציין, שכל הדברים שנאמרו נגד גרמניה נתקבלו בתשואות רמות על ידי כל הקהל. אבל תשואות לחוד והמציאות המרה לחוד…

מאז לא התכנסנו עדיין, ויתכן שבקרוב נתכנס כדי לבחור במוסדות יותר מצומצמים שיהיו פעילים בכל ימות השנה ויעסקו בהקמתו המעשית של הארגון. האם באמת יקום הארגון ואם ייהפך לגורם חיובי במלחמה נגד גרמניה – ימים יגידו.

יום ד', ה' אב תשי"ד – 4.8.54

בחודש יוני ביקר בארצות הברית הרמטכ"ל העירקי כאורח הממשלה, שהוזמן על ידה. הוא סייר בבסיסי הצבא ומתקניה ונתכבד שם בכל הכיבודים האפשריים ונתקבל בכבוד רב. ומיותר להוסיף שכל סיוריו ונסיעתו היו על חשבון הממשלה המארחת.

ממשלת ישראל נתקנאה בדבר והיא החלה להפעיל את השפעת כל ידידיה, שגם הרמטכ"ל שלנו, רב-אלוף משה דיין, יוזמן לסיור על ידי ממשלת ארצות הברית. כאשר המאמצים לא נשאו פרי – הודיעו שבכל זאת יבקר הרמטכ"ל תוך אינציאטיבה פרטית. רב-אלוף מ. דיין הגיע לארצות הברית, ומיד אחרי הגיעו מיהרה ממשלת ארצות הברית להודיע ברבים שדיין יעשה את סיוריו על חשבונו וישתמש בקוי תעופה אזרחיים ואמצעי תחבורה אזרחיים. בהכרזה זו הגיעה סטירת הלחי שקיבל ויחד איתו גם ממשלת ישראל ועם ישראל – לשיאה. נתעוררו עלבון, רוגז ודעות שאמרו שהממשלה צריכה מיד להורות לרמטכ"ל לחזור ארצה נוכח צעדה העויין שנעשה במתכוון של ממשלת ארצות הברית. אולם ממשלנו לא למדה לקח גם מדבריה והכרזותיה הברורים של ממשלת ארצות הברית שהאורח לא נתבקש ולא הוזמן לבוא וגם לא רצוי לה, וכמובן ש"הבליגה" על העלבון הקשה והורתה לרמטכ"ל להמשיך ולהישאר בארצות הברית לפי התכנית הקבועה מראש… וכדי בזיון וקצף, כי דבר זה הוריד עוד יותר את הפרסטיז'ה שלנו בעיני העולם.

במחצית השניה של חודש יולי נודע שהערבים חיללו את בית הקברות היהודי שעל הר הזיתים ורבבות מצבות הוצאו והשתמשו בהן לצרכי בניה וריצוף. ומה היתה תגובת הממשלה?! – כמובן וכרגיל מחאה ופניה למועצת הבטחון, שאולי עוד תיעשה. וכך מופקרים קדושינו בידי פראי המדבר ואין פוצה פה ומצפצף – אפילו לא הממשלה הריבונית הישראלית.

ימים מספר לאחר שנודע הדבר, פרסם הרב מימון, מי שהיה שר בממשלת ישראל הראשונה – מאמר בו היכה על חטא, חטא שלו ושל הממשלה בה היה חבר, על הפקרת העיר העתיקה ועל הפקרת כל קודשי ישראל בידי הערבים, שעה שהיו כל האפשרויות בידנו לכבוד אותם ולהרחיב את גבולות המדינה. אם כי הדבר בא באיחור רב, הרי יש לציין את אומץ לבו. כנראה שבזעקתו הוא עושה לעצמו חשבון נפש וחוזר בתשובה על שגיאותיו.

למותר להוסיף שמאמרו זה היה למורת רוחם של השליטים למיניהם והתבוסנים למיניהם.

באחד מימי סוף יולי הודיעה סוכנות הידיעות הסובייטית שסגן השר ריומין, מי שהיה אחראי לעלילה על הרופאים היהודים, נמצא אשם בחבלה במשטר והוא הוצא להורג.

כן יאבדו… אולם יחד עם קיום ה-על דאטפת אטפוך –רוצים לראות בדבר כאילו החלה תסיסה חדשה בין שליטי הקרמלין, או שהדבר נעשה כדי למנוע כל נסיון של ערעור השלטון בידי השליטים הקיימים הנוכחים. איך שלא יהיה, כבר הגיע הזמן שיקויים בהם הפסוק של והיה חרב איש ברעהו, ושהעולם ישוחרר מסיוט משטרם ומן האיום הנורא המאיים על האנושות מצדם.

ביום ה-27 ביולי פורסם רשמית בלונדון ובקהיר שהושג הסכם בין בריטניה ומצרים על פינוי הבסיסים הצבאיים הבריטיים שעל יד תעלת סואץ. בתקופה של עשרים חודש יוצאו כל מאת אלף החיילים הבריטים הנמצאים באזור וכל המתקנים הצבאיים העצומים ששוויים מגיע למאות מיליונים ליש"ט יימסרו בידי המצרים. דבר הסרת החיץ בין מצרים לישראל ומסירת הבסיסים על מתקניהם משנה את איזון הכוחות במזרח התיכון לרעתנו, ונוסף לזה העזרה הצבאית ומשלוחי הנשק הגדולים שארצות הברית עומדת להעניק למצרים מגבירים לאין שיעור את הסכנה לקיומנו ולשלומנו. ומה שראוי לציין מיוחד הן העובדות שממשלת ארצות הברית לחצה הרבה על בריטניה בכיוון הפינוי ושלא ארצות הברית וגם לא בריטניה לא דרשו ממצרים ערובות מספיקות שבסיסים אלו ונשק זה לא יופנה נגד ישראל. נראה הדבר ששונאינו רוצים בהשמדתנו אולם רוצים גם שמלאכתם תיעשה בידי אחרים אם כי בעזרתם הפעילה ובנשקם. טבעת המצור מתהדקת סביבנו. בידודנו הפוליטי בעולם מחמיר מיום ליום, ואיך נאזור כוח מול כל אויבינו הגדולים והחזקים. ומצבנו זה הוא תוצאה ישירה ממדיניותה ה"נבונה" של ממשלתנו, אשר הצליחה משך שנים ספורות ומועטות לבזבז את כל פירות נצחונותינו, נצחונות הנשק העברי, נצחון האידיאלים שלנו, המוסר שלנו, הכשרונות שלנו ואת הרכוש העצום של התלהבות עם ישראל בתפוצות בזמן הקמת המדינה ואת הרכוש העצום של כסף ושווי כסף שהוענק לנו ונפל לידינו.

מי יעמוד לנו בעת צרה ומצוקה?!

ביום כ"ח תמוז, לפנות ערב, נתקיים בירושלים בהר הזכרון שעל יד הר הרצל טקס הנחת אבן הפינה לבית הראשון שישמש ספריה ומרכז תיעוד מטעם יד ושם. בצהרי אותו יום טילפנו אלי מירושלים, מהנהלת יד ושם והזמינוני לבוא לטקס, כי עלי להיות בין מניחי אבן הפינה. ההר היה מקושט בדגלים וכתובות מתאימות. קהל המשתתפים לא היה רב, אולם בטקס נוכחו נשיא המדינה, יושב ראש הכנסת, יושב ראש הסוכנות היהודית, שרים ואנשי ציבור ונציגי שארית הפליטה והלוחמים בנאצים ואורחים מחו"ל, משתתפי הישיבות של הוועד הפועל הציוני. מאנשינו לא היה נוכח אף אחד.

הטקס יכול היה להיות רב רושם, לולא השתתפותו של דוקטור נחום גולדמן, שהיה מראשי המדברים ו"המחותן" הראשי ב"שמחה" זו. דווקא אדם זה שהינו השדכן העיקרי בין עם המרצחים לקורבנות ורב השילומים. את דבריהם נשאו נשיא המדינה, פרופסור דינור ודוקטור גולדמן. היחידי שהיה נרגש בלב תמים היה הרב נורוק שהקריא את מגילת היסוד. הייתי בין מניחי אבן היסוד הצפונית יחד עם השר משה שפירא ועוד שלושה אנשים רמי מעלה שאין אני מכירם.

למורת להוסיף שאף אחד הנואמים לא מצא לנכון להזכיר את ז'בוטינסקי ואזהרותיו מפני השואה, אם כי באותו ערב חל יום השנה הארבעה עשר לפטירתו. לעומת זאת מצא הנשיא לנכון להזכיר שבשעה זו מתקיים טקס גילוי האנדרטה לזכרו של הצנחן פרץ גולדשטיין שניספה בהונגריה בקיבוץ מעגן שעל יד הכנרת.

הטקס במעגן הפך לאבל גדול לרבבות אנשים בישראל: בזמן הטקס חגו למעלה שני מטוסים מקלוב התעופה הישראלי ואחד מהם הנמיך טוס כדי לזרוק אגרת. הטייס איבד את השליטה על המטוס והוא נפל בתוך הקהל. הסיכום: שבעה עשר הרוגים ועשרים וכמה פצועים הנמצאים עדיין רובם בבית החולים. בין ההרוגים ארבעה צנחנים מימי מלחמת העולם השניה שצנחו בשטח האויב ועברו את כל שבעת מדורי הגיהנום ונשארו בחיים. וכעת היה עליהם לגמור את חייהם בצורה כזאת טפשית. בין ההרוגים גם מפקד יחידת הצנחנים של צה"ל שלקחה חלק בטקס וסגן אלוף הררי – מפקד בית ספר למודיעין, גיסו של אייזיק רמבה. דבר זה קרה, כפי שיש להניח, באשמת הטייס בגלל רוח ה"שוויץ" השוררת בין הנוער. בכל אופן, ועדת החקירה הממשלתית תקבע את הדבר. בטקס נוכחו אלפיים וחמש מאות איש, ביניהם ראש הממשלה ופמלייתו שעל ידם נפל המטוס. להרוגים נערכו הלוויות צבאיות וממלכתיות.

זהו גם כן פרי החינוך שהביא לזלזול בחיי אדם ואשר סיסמתם העיקרית קלות דעת ו"יחי הרושם"!…

בכ"ט תמוז נערכו בכל ערי הארץ ובמושבות אזכרות לזכרו של ראש בית"ר.

אתמול נודע באורח מפתיע שהגנרל בניקה, ראש משקיפי או"ם, עוזב עוד החודש את תפקידו ואת הארץ ובמקומו יבוא הגנרל ברנס-גנדי. ספק אם חילופי גברא אלו יביא לידי שינוי בעמדתם העויינת של משקיפי האו"ם כלפי ישראל, הפועלים לפי הוראות המעצמות הגדולות והמשתדלים בכל מחיר לשמור על שיווי משקל של האשמות בין היהודים והערבים, אפילו באם אי צדקתם דוקרות את העיניים ונראות לעיני כל. כבר מזמן צריך היה להיפטר מגויים אלו הנהנים מזכויות יתר במדינתנו ותפקידם אחד – להשמידנו. אולם, האם ממשלתנו תעיז להרים את קולה ומה עוד לנקוט פעולה כלשהי נגד הגוי?!

יום א', ט' באב תשי"ד – 8.8.54

יום האבל הלאומי מסורתי. רבבות עלו להר ציון והשקיפו לעבר הר הבית השמם. משך כל שנות גלותנו האפלות ביותר היו יהודים שופכים את מרי לבם על יד הכותל המערבי, השריד הקדוש ביותר לעם. אולם היום, השנה השביעית לעצמאותנו, נמצא הכותל בידי צר ואוייב ואין גישה אליו ליהודים, וכל זה באשמת מנהיגי האומה, אשר נבהלו או רצו למצוא חן בעיני הגוי ופקדו על הכוחות הישראליים, שכבר חדרו לעיר העתיקה ועמדו לכובשה – לחזור בהם, ובמו ידיהם מסרו את העיר העתיקה על כל קודשיה לידי האוייב. ומי יודע כמה שנים עוד תחלופנה עד שהכותל והעיר כולה יגאלו.

ובעצם היום הזה הכריז מלך ערב הסעודית בפני מנהיגי הארצות המוסלמיות שהתאספו במֶכַּה, שמדינת ישראל היא סרטן בלב הערבי ויש לשים לה קץ. ומובן שהכרזות אלה לא ימנעו מארצות הברית ומיתר ארצות המערב מלשלוח נשק למדינות ערב ולחזק את כוחם, בידעם יפה שהנשק יופנה נגד ישראל בהזדמנות הראשונה הנוחה ביותר, ואין כמעט ספק שבבוא היום המר הזה ישמחו כל הגויים בלבם ובפומבי ימסרו הכרזות אהדה לישראל מבלי לנקוט כל פעולה לבוא לעזרתה ולעמוד בפרץ.

בסוף השבוע החולף פרעו פראי ערב פרעות ביהודי מרוקו. הסך הכל – שמונה הרוגים ומספר רב של פצועים. הפרעות פרצו על רקע מלחמתם נגד הממשל הצרפתי, וכרגיל הראשונים הסובלים הם אחינו בני ישראל, וכל זה תחת שלטונו של מנדס-פרנס היהודי ועוד ידם של הפורעים נטויה.

ביום חמישי שעבר, יום מלאת שבעה לאסון בקיבוץ מעגן, נשא ראש הממשלה שרת נאום ברדיו, את הנאום שעמד לשאת בזמן הטקס במעגן. הוא נאם על הצנחנים, על נסיונות ההצלה שעלו בתוהו עקב התנגדותם של כוחות גדולים וחזקים, קרי האנגלים, שחיבלו בכל התכניות. ומעניין שאז, בימים ההם, לא יצא שרת להרעיש עולמות ולהטיח בפני הגויים את ההאשמה הזאת. כעת כבר ברור לכל שכל הטקס במעגן והפרסומת הגדולה סביבו לא בא אלא לצרכים פנימיים – כמשקל נגדי למשפט גרינוולד-קסטנר – בו נתגלתה כל התנהגותם הפושעת של המנהיגים, אשר לא ניסו לעשות כל מאמץ רציני לנקוט בפעולות הצלה. להיפך, כפי שהוכח במשפט – הרי בכוונה תחילה חיבלו במאמצי ההצלה של אחרים. ולא נתנו לבצע את תכניות ההצלה שאפשר היה להגשימן. כעת הם משתדלים להוכיח שרצו להציל אלא היו מחוסרי אונים. דבר זה לא יעזור להם, כי העם למד ממשפט זה לדעת את האמת על פרשה זו. השאלה היא אם העם יסיק את המסקנות הנכונות. חוששני שלא…

לפני ימים מספר הודיעו ארצות הברית על החזרת ריבונות מלאה לגרמניה המערבית וזה למרות החתימה על חוזה הצבא המערב אירופי.

לנוכח הכרזה זו, מיהרה גם ברית המועצות להכריז על החזרת הריבונות לגרמניה המזרחית. וכך, תוך ההתחרות בין שני הגושים לזכות בחסדה של גרמניה – היא בינתיים נהנית מעזרתם ומגבירה את כוחה הכלכלי והצבאי, ולא ירחק היום ושוב תאיים על שלום העולם ובראש וראשונה על קיומנו.

לפני ימים מספר הושג הסכם בין ממשלת פרס לבין ארצות המערב על שיוון הנפט הפרסי לשווקים הבינלאומיים. וזה אחרי שלוש שנים של הפסקת התפוקה והשיווק, מאחר שראש הממשלה הפרסי הקודם הלאים את הנפט מידי החברה האנגלו-פרסית. בחתימת חוזה זה נעמדה פרס באופן גלוי לצד המערבי.

אתמול בערב התארחנו בביתו של דוקטור שי ורעייתו. היו נוכחים סגן ראש העיר משה איכילוב ורעייתו, מול גורבי ועוד אדון שאינני מכירו. בילינו את הערב בשיחת רעים נעימה.

מוצ"ש, ו' אלול תשי"ד – 4.9.54

כמעט חודש עבר ללא רישום, והיו סיבות לכך. הסיבה העיקרית והחשובה – דבר עזיבתי את ניהול סניף תל אביב. וכך היה הדבר: באחד הימים הוזמנתי על ידי מלמדוביץ והוא הודיע לי שעלי לחזור למרכז, בהתאם עם ההעברה לבניין החדש וארגון העבודה מחדש. החלטה זו נתקבלה בוועדת ה-9 בה יושבים באי כוח המרכז, הוועד הפועל של ה.ע.ל. וועד העובדים המקיימים ישיבות ודיונים מזה חודשים ומחפשים דרכים לקימוץ בהוצאות, והיות ומספר פעמים פניתי אליו בבקשה שיחזירני למרכז ויוציאני מן הסניף, כי אני רואה את עבודתי שם כביטול זמן – הנה הגיע השעה המקווה.

הופתעתי מאד מהודעתו זו, ואמרתי לו שאין אני מוכן לעזוב את הסניף כתוצאה מהחלטת איזושהי ועדה שנתקבלה מאחורי גבי, והזכרתי לו את הבטחתו, שכאשר הדבר יהיה אקטואלי – זה ייעשה בידיעתי ותוך התייעצות מוקדמת איתי. אחרי דין ודברים בהם הודה שאמנם עשה משגה ונהג כלפי בצורה לא הוגנת, הוזמנתי לפי בקשתי לוועדה והרציתי בפניהם על המצב בסניף ועל פעולותי והצלחותי משך שנת עבודתי שם, למרות המצב האובייקטיבי הקשה והסיבוכים השונים שלא איפשרו פעולה סדירה הראוייה לשמה. כל חברי הוועדה הודו בפני שהחלטה זו לא נתקבלה משום שלא הצלחתי כמהל הסניף, אלא על סמך בקשותי המרובות שישחררוני מתפקיד זה, ולו ידעו שאני רוצה להמשיך בתפקיד, לא היו כלל דנים על כך. מובן שלגבי דידי לא היו בכל הדברים האלה לתקן את יחסה של מזכירות המרכז כלפי, ובהתחלה הייתי מוכן להילחם על ביטול ההחלטה והמשך מילוי התפקיד, וכל הסיכויים לנצחון היו קיימים, אולם אחר כך נחמתי על מחשבתי זו, ולדעתי גם נהגתי טוב, שזנחתי את כל העניינים שהיו קשורים בדבר ועזבתי את הסניף, ומיום ה-26 לאוגוסט אני נמצא בחופש, אשר לפי מה שמגיע לי יימשך חודשיים ימים, ומשך תקופה זו ברצוני להתקדם בכתיבת ספר ההעפלה.

משך כל השבוע החולף הייתי בחיפה יחד עם שרה'לה הקטנה, ונהננו מן הים והמנוחה, שכה היינו זקוקים לה.

וכעת אחזור למאורעות שברצוני לרשום: ב-10.8 נחתמה הברית הצבאית של ארצות הבלקן: יוון, תורכיה ויוגוסלביה, טבעת נוספת בשרשרת ההגנה המערבית של אירופה.

ב-11 באוגוסט פורסמה ידיעה סנסציונית הראוייה לציון מיוחד, ואת זה גם עשיתי במאמרי בעתון למלאת שלוש עשרה שנה לפרוץ מלחמת העולם השניה: הלורד ראסל, מי שהיה היועץ המשפטי של הצבא הבריטי, פוטר מתפקידו על שפיסרם ספר על זוועות הנאצים למרות זה שהוזהר על ידי מיניסטריון החוץ הבריטי לא לפרסם את הספר, כי הוא מנוגד לפוליטיקה הבריטית כלפי גרמניה. מאורע זה מוכיח פעם נוספת, שעל מזבח האינטרסים מוכנות האומות הדמוקרטיות, כביכול, להשתיק את קול מצפוןהאמת ולטשטש את פשעיהם הכבדים של הגרמנים. ומאידך, שישנם עוד בודדים אשר אינם מוכנים לוותר על מצפונם ולהחניק את זעקת האמת, למרות האיומים וגם לא במחיר משרות נכבדות ביותר, ועל כך יבוא על הברכה הגוי המכובד הזה, שעשה מעשה אשר היהודים לא יכולים להתפאר בדוגמתו. עד היום עוד אף אחד במדינתנו לא עזב כל משרה ואף לו את מפלגתו שתמכו בהסכם השילומים, אם כי אדם זה או אחר התנגדו להסכם וגם דיברו גבוהה על מסקנותיהם שיסיקו באם ההסכם יקום. אולם הכל נשאר רק בבחינת מלל ופטפוטים ואף אחד לא עשה צעד כל שהוא להסיק מסקנות כל שהן, ולו הקלות ביותר.

יש בדעתי לכתוב מכתב הערצה ללורד הנכבד הזה.

במחצית אוגוסט בערך יצאה משלחת הלייבור הבריטית, בראשות אטליי, לביקור בסין העממית, ובדרכם דרך מוסקבה ערך להם מלנקוב קבלת פנים וחגיגה רשמית בהשתתפות ראשי השלטון הסובייטי. מלנקוב ועוזריו ביקרו גם בנשף השגרירות הבריטית, דבר שהוצג כנדיר ביותר, כי מאז פגישת שלושת הגדולים, בימי מלחמת העולם השניה – לא ביקרה אף אישיות רשמית רוסית בשגרירות של ארצות המערב.

גם בסין נתקבלה המשלחת בכבוד מלכים.

ביום ה-14 באוגוסט נתקיימה ישיבת המועצה של איגוד הנכים שערכה כמעט משך כל יום השבת וייגעה אותי מאד. הבחורים העוסקים באיגוד משך שנים וזוהי גם מלאכתם, אינם רוצים לוותר על קיומו של האיגוד על אף קבלת החוק, ומחפשים תוכן חדש שיעסיק אותם ויצדיק את קיום האיגוד, והם נתלו בסיסמה של "הנצחת החייל". אמנם דבר נכבד מאד שיש לעשותו, אולם חוויתי להם את דעתי, שאין אני רואה ומוצא בתוך האיגוד את הכוחות האינטלקטואליים וגם לא את האמצעים הדרושים להגשים דבר זה. הוחלט בין היתר על תאריך הוועידה הקרובה.

בינתיים התקיים הפילוג במפ"ם, בין אנשי השומר הצעיר ואנשי אחדות העבודה. הטלאים שהניחו משך שש שנים על בגד משונה זו – לא החזיקו יותר מעמד, ואני הסולידריות הפועלית הבין-לאומית, כביכול, אינם מוצאים שפה סולידרית משותפת בינם לבין עצמם. על דבר זה כמובן אין אני מזיל דמעה… הם עוד נשארו שותפים בשנאתם העיוורת לתנועה הלאומית ולכל קדשי האומה ומסורתו.

ובינתיים עמדה המדינה בסימן משבר קואליציוני חדש, וזה בגלל אחוזי החסימה, בבחירות הבאות. הציונים הכלליים דרשו ממפא"י את קיום ההסכם על כך שהושג בזמן הקמת הקואליציה, אולם מפא"י מתחמקת מהכרעה. להיפך, רוב הדיעות במפא"י הן נגד הסעיף הזה. אולם בינתיים נרגעו קצת שני הצדדים ומנהלים משא ומתן על מוצא של כבוד מן המבוך, וכל זה על אף הסכנות הגדלות והולכות למדינה מן החוץ.

ומצב המדינה הוא חמור, כפי שלא היה משך כל שנות קיומה. הבידוד הוא כמעט שלם. כל ידידיה עזבוה לאנחות. ארצות הברית הודיעו בצורה שלא משתמעת לשני פנים, שהם יתמכו בערבים, יספקו נשק וסעד צבאי וכלכלי למדינות ערב ויגבירו את כוחן מבלי להתחשב באינטרסים של ישראל, ומבלי לבקש ערובות שנשק זה לא יופנה נגדנו. פקידים אמריקאיים גבוהים גם הכריזו והצדיקו את הסגר המצרים על סואץ, ומדינות ערב מתלכדות ומתאחדות ומגבירות את כוחן ומוסיפות להכריז על מלחמת חורמה בישראל. ומשלתנו, ממשלת הגבאים והסכסכים צרת האופק וההגיון ובעל מורך לב – היא חסרת אונים ואינה מוצאת מוצא מן המצב. והמצב הכלכלי הוא בכל רע, והשחיתות גוברת, והמפלגות בישראל – כל מעייניהן הבחירות הבאות ושמירה על הכסאות ורכישת כסאות נוספים, ועול המיסים גדל והולך והחיים נעשים קשים מיום ליום.

בארץ נמצאים כעת אבא אבן, שגריר ישראל בארצות הברית, שניהל באחרונה שיחות עם מיניסטר החוץ האמריקאי, ושגריר ישראל בבריטניה – אליהו אילת, שבאו להתייעצויות ומסרו דו"חים עגומים מאד, וראש הממשלה מודיע בכנסת על מצבנו החמור, הוא מאשים את המצב, אולם אין בידו תרופה, עצה ותושיה, ומי יודע מה ילד יום?!

ובינתיים נמשכים מעשי הרצח וההסתננויות. נרצח שומר ברמת רזיאל, נרצח יהודי שכאילו עבר את הקווים, מקרי שוד וגניבות וראש משקיפי או"ם, הגנרל בניקה, עזב את הארץ, במקומו בא גנרל ברנס – קנדי, ועדיין אין לדעת מה תהא עמדתו ויחסו אלינו. ותחנות השידור הערביות מוסרות על התקפות כוחות יהודיים בשטח הערבי בהם נהרגו ונפצעו לגיונרים עבר ירדניים, וועדות שביתות הנשק מתאספות עם הנציגים היהודיים ובלעדיהם, ומקבלים החלטות גינוי נגד ישראל, ושופרות התעמולה הערביות מנהלות תעמולת זוועה נגד ישראל ברחבי העולם, ומיניסטרים מצריים מסיירים בכל ארצות ערב במטרה להקים כוח גדול וחזק נגד ישראל, אשר בבוא היום ישמיד ויחסל את מדינתנו על תושביה.

יום א', ז' אלול תשי"ד – 5.9.54

היום התחלתי שוב לעסוק באיסוף חומר לספר בבקרי בספריה העירונית, ואני מקווה שמהיום ולהבא לא תחול הפסקה ממושכת ואוכל לסיים את כתיבת הספר ולאחר מכן להמשיך בספר השני – על נדודינו באירופה לאחר השחרור.

ביום ה-23.8 התקיימה הישיבה הראשונה של מרכז ארגון הפרטיזנים. במקום חמישים וארבעה איש התאספו קרוב לשלושים. מחיתי נגד הרכב רשימת המרכז שנעשתה מאחורי גבי וללא הסכמתי ודרשתי סיפוח חברים נוספים, כפי שהוחלט בזמן הכנס. הדבר נמסר לדיון למזכירות. והנה הגיע התור להרכיב את המזכירות, והחל מיקוח על מספר המקומות שכל בא כוח מפלגה רצה להעביר. מכיוון שראו כי לא יגיעו לסיכום, הוצע שיצאו שלושה אנשים, באי כוח מפא"י, באי כוח מפ"ם ואני ונמצא פשרה. גם בין שלושתנו התנהלו העניינים בעצלתיים, עד שהצעתי פריטי– כלומר, אותו מספר המייצגים של שלוש המפלגות שלנו בתוספת שניים ממפלגות אחרות. אחרי מיקוח ממושך סוכם להרכיב מזכירות בת שלושה עשר איש, שנים עשר נבחרו והאחרון ייבחר על ידי המזכירות עצמה.

בינתיים נקראה ישיבת המזכירות בשבוע שעבר, אולם לא השתתפתי בה בשל העדרי מן העיר, ועדיין לא ידוע לי על מה דובר שם.

בשבועות האחרונים נמצאו כל החוגים הדיפלומטיים הן במזרח והן במערב במתיחות לקראת ההצבעה באסיפה הלאומית הצרפתית על חוזה הצבא המערב אירופי, אשר כידוע צריך לכלול גם יחידות צבא גרמניות. ההצבעה הדרמטית נתקיימה ביום ה-31 באוגוסט וברוב של למעלה ממאה קול החליטה האסיפה הלאומית לעבור על סעיף זה לסדר היום – כלומר דחו את החוזה. דבר זה הביא בעקבותיו גל סערות במדינות המערביות, בייחוד בארצות הברית ובריטניה, כי הצבעה זו גרמה להריסת תכניותיהן על הגנת אירופה, וגל של שביעות רצון בגוש המזרחי. תוצאות הצבעה זו צויינה כמכה קשה לפוליטיקה המערבית וכנצחון לפוליטיקה הרוסית.

מבחינתנו – הרי תוצאות ההצבעה הן מעודדות ביותר וראויות לשבח וציון מיוחד,כי עוד נמצא עם בעולם שאינו יכול ואינו רוצה לשכוח את זוועות הנאצים ואינם נותנים עוד אימון בהבטחות הגרמנים. אולם ארצות הברית ובריטניה תקיפות בדעתן לזיין את גרמניה המערבית ולהקים את צבאה, וכבר מועלות תכניות חדשות ואפשרויות חדשות לזיונם, כי בינתיים הם מכירים רק בסכנה הקומוניסטית ואינם רוצים לחשוב על עתיד הצבא הגרמני המחודש שגם הוא עלול לאיים על העולם מחדש ולסכן מחדש את אותן הארצות המשתדלות כעת להחיות את כוחה של גרמניה. הצבעה זו היתה גם מהלומה כבדה לממשלת גרמניה המערבית ובראשה דוקטור אדנאואר, שהתכנסה לישיבות מיוחדות לדון במצב החדש שנוצר. בתום הדיונים יצא דוקטור אדנאואר בפומבי בדרישה להעניק לגרמניה עצמאות מלאה ולאפשר לה להקים את צבאה, תוף התקפה חריפה על צרפת, בטענה שקולותיהם של מאה קומוניסטים באסיפה הלאומית, המקבלים הוראות ממוסקבה, הוכרע גורל הגנתה של אירופה. דבריו אלה עוררו סערת התמרמרות בדעת הקהל הצרפתית, ואין עדיין לדעת איך יתפתחו להבא העניינים. אולם דבר אחד ברור: גרמניה תקים את צבאה, בעזרת ארצות המערב, ועל העולם החופשי שוב תאיים גרמניה חזקה אשר תרצה לנסות מחדש את כוחה, ובלי ספק תכניס את העולם למלחמה חדשה אשר תוצאותיה מי ישור.

בימים אלה מתכנסים במאנילה, בירת הפיליפינים, מיניסטרי החוץ של שמונה מדינות, ביניהן גם ארצות הברית ובריטניה, כדי לדון על הקמת חומת הגנה לדרום מזרח אסיה.

ובינתיים חוזרת ומודיעה סין העממית על החלטתה האיתנה לשחרר את אחיהם בפורמוזה מידי שליטיהם הנוכחים שהפכו את האי לבסיס צבאי אמריקני, וזה היום השני שתותחיה מרעישים אי קטן הנמצא בקרבת היבשת והשייך לסין הלאומנית. ארצות הברית מצידה הודיעה שכל פעולה נגד פורמוזה תביא להתערבות מיידית של הכוחות האמריקאיים, ובראש וראשונה – יצטרך הפולש להתגבר על כוחות הצי האמריקאי השביעי הנמצאים במימות פורמוזה. אולם נראה הדבר שהגוש המזרחי החליט לא להתחשב בדבר זה ושוב לנסות את כוחה בתוקפנות ולהכניס את המערב במלחמה ממושכת במזרח הרחוק. מובן שדבר זה לא יוסיף הרבה בריאות לשלום העולם.

בליל שבת ביקרו אותנו מר יכינסון ומשפחת עמנואל כץ. בילינו את הערב בשיחת רעים נעימה על נושאים פוליטיים, ספרותיים וכלליים.

יום ה', י"א אלול תשי"ד – 9.9.54

אור ליום ג' נפטרה דודתה לשעבר של חיה'לה, הדודה רוזה. סיבת מותה – מחלת הסרטן. לפני שמונה חודשים נותחה, ואז אמרו לי הרופאים שלכל היותר תחיה עוד שנה, אולם גם נבואתם השחורה הזאת לא עמדה במבחן, למרות זה שעד לפני חודש הרגישה בכי טוב.

ליווינו אותה למנוחתה האחרונה תוך הרגשות וזכרונות על שנות השואה, אשר אין לכנותם בשם קורבן נוסף לתקופת האימים שעברה עלינו ובה אנו חיים. אחת מאותן האמהות הנאמנות והלבביות שבנו בית בישראל, ובשנים כתיקונן הייתה לבטח מביאה בנים ובנות לחופה וזוכה לראות בצאצאיהם, והיתה גומרת את חייה בשיבה טובה. אולם השואה עקרה אותה מביתה וממנוחתה, איבדה את בעלה ושני ילדיה, בת ובן, ועברה כל מדורי הגהינום בגטו ובמחנות העבודה והמוות. אחר השחרור נודע לה שבנה, נטע, נשאר בחיים ומשרת בצבא האדום. גם לו נודע על אמו והוא עשה מאמצים לברוח מרוסיה ולעלות לארץ להיפגש עם אמו, אולם הוא נפל בפח, נידון להרבה שנות מאסר ועורך גלות ממחנה עבודה אחד למשנהו, עד שהיום הוא נמצא בצפון הרחוק, מקום מכרות הזהב של סיביריה, וחי שם תוך תקווה שמזמן לזמן יקבל מכתב או חבילה מאמו אוהבתו. וגם האמא חיה כל הזמן בתקווה שעוד יבוא היום והיא תוסיף לראות פנים את בנה אהובה האובד.

כעת נגמרה הפרשה, נסתם הגולל עליה ועל תקוותיה וכנראה שגם נסתם הגולל על תקוותיו האחרונות של בנה.

יהי זכרה ברוך.

והיום שוב צריך הייתי לבקר בבית הקברות ללוות למנוחתה האחרונה את האחות עדה שטקליס, האחות הוותיקה ביותר בקופת חולים וגם השנואה ביותר על חברי הקופה. מותה היה ללא טעם וללא צורך ויחד איתה ירד אלי קבר פרי בטנה שעמד לראות את אוויר העולם. לפי כל הנתונים היה היתה הזנחה פושעת וחמורה מצד רופאי בית החולים מה שגרם למות שניהם. אפשר היה להציל את חייה ויש אומרים שגם את חיי התינוק ללא הזנחה זו. דברים כאלה, מיתה תוך לידה, היום קורים לפני דורות רבים ועשרות בשנים לפני זה. כעת, עם התפתחות המדיצינה, דבר כזה קורה אולי פעם לעשרת אלפים לידות, ודווקא איתה, כאשר עמדה להיות לאם בתום העשור הרביעי לחייה – קרה מקרה זה. למותר להוסיף שמותה זעזע את כל מכיריה וכל אלה שעבדו יחד איתה משך שנים רבות,וההלוויה היתה ברוב עם.

יש אומרים שמניע לגורלה זה היו הקללות הרבות שספגה לרוב מחברי הקופה, עקב התנהגותה העיקשת איתם, וכבר אמרו חז"ל – אל תהיה ברכת הדיוט קלה בעיניך, ואותו הדין אפשר לומר גם על קללת הדיוט… כאשר עזבה את העבודה בקופה, בהתכוננה ללדת – היתה שמחה דולה שרויה בין חברי הקופה שנזדקקו לעזרתה. אכן, אין לדעת מה גורל צפוי לו לאדם מאחורי גבו. עוד תמול שלשום הוא מלא חיים, תכניות, מרץ, רצון ובונה לו עתיד וחולם על חייו העתידיים עם משפחתו, ילדיו, בחיק חבריו ובעבודתו, והיום – כבר נסתם הגולל על הכל – כאבק פורח וכחלום יעוף…

חבל על דאבדין. יהי זכרה ברוך.

ומכיוון שבאסונות  קא עסקינן –נודע הערב על רעש שפקד את אלז'יר משך שתים עשרה שניות וגרם, מה שכבר ידוע, לאלף ומאה הרוגים, כאלפיים פצועים ורבבות נשארו ללא קורת גג. כפרים נמחו מעל פני האדמה והאדמה שינתה את פניה כהרף עין. זהו אחד מאסונות הטבע החמורות שפקדו באחרונה ארצות שונות, כגון השטפונות החמורים בסין, הודו ופיסטן שגרמו נזקים עצומים בנפש וברכוש.

ובינתיים מתפתחת המלחמה בין סין הלאומנית וסין העממית. מפציצי הלאומנים ממשיכים להרעיש את חופי היבשת וגם אלו אינם טומנים יד בצלחת ונאמנים לתוקפנות שלהם הם ממשיכים להתקיף את האי קומוי. נראה שהחלטת האמריקנים היא נחושה לעמוד לימין הלאומנים אפילו במקרי התקפה על האיים הקטנים מבלי לחכות להתקפתם על פורמוזה, ואת הדבר הזה יש להסיק גם מביקורו הקצר של שר החוץ  האמריקאי דאלאס, שהגיע היום לפורמוזה לשיחות עם צ'נג-קיי-שק. הוא הגיע לשם ישר ממנילה, שם נסתיימה, תוך הסכמה, ועידת מדינות אסיאתיות על הקמת ברית הגנה לדרום-מזרח אסיה.

השבוע קיבלה ממשלתנו נזיפה חמורה מאת ממשלת ארצות הברית על פעולות התגמול של כוחות ישראליים בפורעים הערבים, וכל זה למרות ידיעתה הנכונה של ממשלת ארצות הברית, מי הם התוקפים ומי הם הפורעים, ומי הם אלו שהפכו משך שש שנים את הגבולות האומללים לעקובי דם יהודי. נראה הדבר שבהחלטתה לתמוך בערבים לזכות באהדתם אין ארצות הברית נרתעות אפילו מלהשתמש באמצעים פסולים אלה.

ובינתיים, פוצצו כוחות מצריים, זו הפעם השניה והשלישית, את צינור המים בנגב, וגרמו נזקים רציניים ולפני יומיים שלושה רצחו בנגב טרקטוריסט יהודי ועוד מעשה חבלה והסתננויות לאין ספור. הרמטכ"ל שלנו, רב אלוף מ. דיין, הזהיר קשות, דרך גנרל ברנס, ראש משקיפי או"ם החדש, את מצרים על מעשים אלה. אולם ספק אם האזהרות ייהפכו למעשים…

אתמול לפני הצהרים נפגשתי במקרה עם דוקטור שכטמן, אשר זה מזמן ביקש להיפגש איתי כדי לשמוע מפי על דברים הקשורים בשמו של ז'בוטינסקי בתקופת השואה. הוא רוצה להשתמש בחומר זה לכתיבת הביוגרפיה על ז'בו, שהוא מתכנן ואשר לפי דבריו היא תהיה בעלת ממדים גדולים. הוא מבקש שאגיש לו את זה בכתב, ואין אני עדיין יודע אם יהיה סיפק בידי לעשות זאת, כי בעוד שבוע הוא עוזב את הארץ.

אתמול בערב התקיימה ישיבת מזכירות הפרטיזנים כדי לדון על העבודה העתידה, אולם כל הערב בוזבז לריק בשל ערעורם של אנשי מפ"ם לשעבר, כלומר של שני הפלגים, על עצם הרכב המזכירות ועל דרישתם שהחבר השלושה עשר במזכירות יהיה שלהם. הפעם לא נכנענו לסחיטות שלהם ולחצתי אותם לקיר שידברו ברורות ויודו שכוונתם היא לבלום את התפתחות הארגון ולחבל בהקמתו. אחרי שלוש שעות של חילופי דברים די חריפים ומתוחים, נבחרה מזכירות מצומצמת בת שלושה חברים, שתנהל את העבודה העתידה וגם תחליט על האדם השלושה עשר. במזכירות זו איש מפא"י, איש אחדות לעבודה ואני. נראה איך יפול דבר ואיך יתפתחו להבא העניינים.

היום פגשתי במקרה את ב. [דב] שילנסקי והוא העיר את תשומת לבי לעובדה שבמשפט קסטנר-גרינוולד הגדול לא מעורבים אנשינו. עד עכשיו שמענו על אנשי כל המפלגות שעבדו יחד עם הגרמנים ושהיו מעורבים בעיסקות לא טהורות, אולם אף אחד מאיתנו, מאנשינו, לא הוזכר בנידון. לדעתו של בקי צריך לציין בכל הזדמנות את הדבר הזה, כהוכחה לתעמולת הכזב שלהם, שבעיקר אנשינו הם שהיו ביחסים טובים עם הגרמנים.

אתמול הוזמנתי על ידי אנשי חיפה יוצאי וילנה להופיע ביום ה-20 לחודש זה באסיפת אזכרה ליהדות וילנה. כנראה שאקבל את ההזמנה.

יום א', כ"ח אלול תשי"ד – 26.9.54

ביום שעבר, ב-20 לחודש, נאמתי בעצרת זכרון ליהדות וילנה בחיפה. נתאספו כשלוש מאות איש יוצאי וילנה, והם מילאו את האולם. הייתי הנואם היחידי. לפי הרגשתי היה זה נאום מוצלח ביותר. דיברתי על זוועות הגרמנים, על השיכחה ועל תהליך ההתיידדות עִם עַם המרצחים. הקהל היה נרגש ורבים מהם בכו לזכר החורבן. באמצע הנאום, נשמעה קריאת ביניים מאד מפא"יניק נאמן הנמצא בארץ מזה שלושים שנה ואשר לא חזה בשואה הגדולה. הוא קרא כלפי להפסיק בפוליטיקה. ומעניין היה לראות את תגובת הקהל, שעטו עליו להשתיקו, וההערות שנשמעו מכל צד שכנראה גם הוא היה בשירות הגרמנים. כל הקהל עמד איתן לצידי ואחרי גמר העצרת הביעו בפני את הערכתם לנאומי. למחרת היום, כאשר הגעתי הביתה לתל אביב, נמסר לי שהוזמנתי גם לנאום בעצרת הזכרון בתל אביב, שהתקיימה באותו ערב. אולם סירבתי לקבל את ההזמנה שנמסרה "ברגע האחרון" ולא הופעתי כלל לעצרת.

ב-12 לחודש הגיעה לארץ בת-דודה שלנו, רות שפירא, מארגנטינה. הופתענו באופן נעים ביותר, כי היא בחורה חמודה, אינטיליגנטית ובעלת שכל רב. כפי הנראה תישאר בארץ לישיבת קבע.

ב-14 לחודש נפגשתי עם דוקטור פאול האַלֶר, מפעילי העליה הבלתי ליגלית בווינה ומראשוני המתעסקים בכך. הוא עושה רושם של אדם פיקח ביותר, אם כי לא הרבנו עדיין לשוחח ארוכות. נדברנו להיפגש שנית, אולם זה לא יצא לפועל. מובן שאוסיף להיפגש איתו כי בידו הרבה מאד חומר חשוב בשבילי. הוא טוען שאפשר היה למנוע את ששת מיליוני הקורבנות לו ידעו נכונה איך להתהלך עם הגרמנים, והוא מוכן להוכיח לי את הדבר הזה. מובן שנחזור לנושא כי העניין הוא מאד נכבד וכדאי לבררו.

ב-15 לחודש מסר ראש משקיפי או"ם החדש, הגנרל ברנס, את הדו"ח הראשון שלו למזכיר הכללי של או"ם על המצב בארץ, הכתוב באופן שלילי כלפינו. לדבריו אשמה ישראל בתקריות הגבול, במעשה תגמול ובעריכת תמרונים צבאיים בקרבת קו שביתת הנשק.

הערב נמסרו לפרסום הערותיו של ראש הממשלה מר שרת לדו"ח הזה המכחישים את האשמותיו של ברנס. מובן, שהאו"ם יקבל את דעתו של ברנס וזה ישמש שלב נוסף לרעה ביחסי מעצמות המערב כלפינו.

ובינתיים נתגלע סכסוך חריף בין ממשלת ישראל לגנרל ברנס, שניסה להתנקש בריבונותנו בצורה גסה וחמורה על ידי פקודותיו למשקיפים לסייר לאורך הגבולות בלי ליווי קציני קשר ישראליים. הרמטכ"ל נתן מצידו פקודה לכוחות הבטחון לא לאפשר למשקיפים את סיוריהם ולעצור אותם בדרכם. ואמנם כבר קרו מספר מקרים כאלה. בינתיים הסכים ברנס לקבל ליווי ישראלי, אולם הודיע שימסור את העניין להכרעת מועצת הבטחון. אין ספק שגם בעניין זה תקבל מועצת הבטחון את דעתו של ברנס, כי עצם פעולותיו אלו הן לא פרי יוזמתו אלא כפי הנראה קיבל הוראות כאלה לפני הגיעו לכאן. ואז יהיה הסכסוך עם מועצת הבטחון, ודבר זה ישמש עילה לארצות ערב להגביר עוד יותר את תעמולת הזוועה הגדולה גם עכשיו נגדנו. דוגמה לתעמולת הערבים תשמש העובדה שנציגי  כל ארצות ערב התאספו בלונדון, ערכו פגישות עם ראשי המדינה הבריטית וקיימו מסיבות עתונאים לרוב והירבו מלל ולהג על חשבוננו. ועל כל זה עונה ממשלתנו בקול ענות חלושה ובקול דממה דקה, שכמעט ורישומו לא ניכר בעולם הגדול.

אחרי פגישותיו עם נציגי ערב הכריז מיניסטר המדינה הבריטי מר קווין לויד, שבריטניה מוכנה לתווך בין ישראל וארצות ערב. מה טיב התיווך עדיין לא ידוע, אולם כדרכה בקודש נזדרזה ממשלתנו להכריז שהיא מוכנה לתיווך זה וקפצה על המציאה כמוצאת שלל רב. אין לדעת עדיין עד כמה כל העניין הוא רציני ומה יצא מכל זה, אולם נציג משרד החוץ, מר גדעון רפאל, הכריז אתמול בשידור בערבית בכל ישראל, שישראל תהיה מוכנה לתת לממשלת ירדן אזור חופשי בנמל חיפה ולמצרים מעבר חופשי בנגב וכן לשלם פיצויים לפליטים הערבים. זהו דבר שלא נשמע עדיין בהיסטוריה המלחמות מיום היות האדם, שהמנצחים ישלמו פיצויים למנוצחים ולפולשים. ולאור מצבנו הכלכלי החמור הרי זה גובל עם איבוד לדעת כלכלי, וכל זה על חשבון משלם המסים הישראלי ועל תפריטו הדל בלאו הכי. ישנה רק נחמה אחת, שארצות ערב לא יאותו לקבל את המוצע להם.

ובינתיים נמשכת הרדיפה אחרי קבלת אהדתה של גרמניה וזיונה על ידי ארצות המערב. אחרי שצרפת לא הסכימה לחוזה הצבא המערב אירופי, עשו דאלאס ואידן מאמצים נואשים למצוא פתרון שיתקבל על דעת הגרמנים לבעיית חימושה. הם ביקרו בגרמניה ובארצות אירופיות אחרות בפסחם, כלומר רק דאלאס פסח על צרפת, דבר שעשה במתכוון ודבר שעורר רוגז רב בצרפת. הם מציעים לכלול את גרמניה בברית ההגנה האטלנטית ובשבוע זה מתכנסים בלונדון נציגי תשע מדינות הברית לדון בדבר. אולם אדנואר מתנה להצטרפותה של גרמניה, שתהא שוות זכויות ככל יתר המדינות, אחרת לא תסכים לפיקוח זרים על צבאה. בריטניה וארצות הברית מסכימות כנראה לתנאי זה ולכל יתר התנאים הבלתי ידועים עדיין שגרמניה מציגה, והן משתדלות לקבל את הסכמתה של צרפת, אשר עדיין עומדת בסירובה.

בשבוע שעבר החלו הסיכומים במשפט גרינוולד-קסטנר. היועץ המשפטי כהן נאם שבע שעות והשתדל להוכיח את צדקתו של קסטנר וביקש להרשיע את גרינוולד. כל הפרשיות שההגנה עוררה במשפט הוא כינה השמצה וניבול פה. זה היום השני שעורך דין שמואל תמיר נושא את נאום הסניגוריה שעדיין לא נסתיים, אולם כבר בהתחלת נאומו דרש להעמיד את קסטנר לדין, לפי חוק עשיית דין בנאצים ובעוזריהם. אין לדעת מה יהיה פסק דינו של השופט במשפט היסטורי זה, ובינתיים נשואות לבית המשפט עיני כל העם המצפים לפסק דין של צדק.

בשבת שלפני שבועיים נתפרסם ב"הארץ" מאמר על סופו של הצורר אדולף אייכמן ובסוף הרשימה נקבע שאייכמן נהרג על ידי בחורים ארצישראליים שיצאו לתפסו ולנקום את נקמת דם עמם. אתמול כתבתי מאמר על נושא זה שיתפרסם בשבת ב"חרות", בו אני מוכיח שאין ודאות שהגרמני שנהרג על ידם היה אייכמן, ושפרסומו של הסיפור דווקא כעת קשור במשפט קסטנר, להוכיח שוב הפעם ובפעם האלף שהם ורק הם "תנועות הפועלים" ומנהיגיהם היו אלה שעסקו בהצלה ואפילו בנקמה. אין ספק שמאמרי זה יביא בקרבם רוגז רב. הבטחתי לעורך העתון רשימה ליום כיפור – על התפתחות הידידות עִם עַם המרצחים בשנה החולפת. אשתדל לעמוד בדיבורי.

השתדלתי בזמן האחרון, בתקופת החופש שלי, לנצל לכתיבת הספר, אולם התקדמתי רק במעט. רובם של הימים עברו עלי בסידורים שונים ובעיונים בספריות בחומר לו אני זקוק. כן גם לא הצלחתי לנוח כראוי. החלטתי על כן לחזור לעבודה, החל ביום שישי הבא, הראשון לחודש אוקטובר. והיות שאחזור לעבוד במרכז ואעבוד רק עד שעה שלוש – יהיו ברשותי הערבים לעבודה, כשם שגם כעת אני עובד רק בערבים ובלילות. נוסף לכך, לא יכולתי לעמוד מול בקשותיהם והפצרותיהם שחזרו ונשנו של מנהלי המוסד, שאחזור לעבודה, כי יש להכין דו"ח לקראת ועידת ההסתדרות ולהכין ולעזור לבצע את ההעברה לבניין החדש. אני מקווה שתוך זמן קצר ביותר אתאקלם שוב בעבודת המרכז ותקופת עבודתי תהיה כלא היתה..

אנו עומדים בפרוס השנה החדש. מאזן השנה החולפת הוא לא משמח ביותר, בכל שטחי חיינו. יש לקוות שהשנה החדשה תביא איתה תמורות וחליפות ומצבנו ישופר בהרבה, אם כי אין כל יסוד ממשי לתקוות אלה, הרי צריך לקוות. כי מה יש לו לאדם עלי אדמות פרט לתקוות?!

תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה!

שינוי גודל גופנים
ניגודיות