מצדה של ורשה – הוצאה מחודשת עכשיו למכירה

ספר חדש בהוצאת מכון ז'בוטינסקי בישראל:

 חיים לזר ליטאי' מצדה של ורשה: הארגון הצבאי היהודי (אצ"י) במרד גטו ורשה Ż.Z.W.

 מהדורה מיוחדת לציון 70 שנה למרד גטו ורשה, תשע"ג (2013), בעריכת דניאלה אוסצקי-שטרן

"אכן ניצחו המורדים. לא אלה שנשארו בחיים, כי אם אלה שנפלו, בזכות נפילתם עם נשק ביד. שהרי לא להציל את חייהם באו, כי אם להציל את כבוד העם היהודי".

 

סיפורו של הארגון הצבאי היהודי (אצ"י) מייסודה של תנועת בית"ר, אשר פעל בגטו ורשה והשתתף באופן פעיל במרד, זכה לחשיפה מחקרית ראשונה רק בשנת 1963. עשרים שנה אחרי פרוץ המרד יצא לאור ספרו של חיים לזר "מצדה של ורשה" שהתבסס על תחקיר מקיף שערכו הוא ורעייתו חיה לזר, שכלל איסוף עדויות ומסמכים, ביקורים בוורשה ואיתור סייענים פולנים, כמו גם ניתוח דקדקני של הדו"חות היומיים שכתב הגנרל הגרמני יורגן שטרופ, מי שפיקד על הכוחות שחיסלו את הגטו. באותה עת כבר התקבע בציבור בארץ ובעולם הסיפור המכונן של גבורת הלוחמים שהשתייכו לארגון היהודי הלוחם (אי"ל) ובראשם מרדכי אנילביץ', שהפך לסמל ולמיתוס לאומי. שנים רבות נאבקו חיים וחיה לזר להכללת אנשי האצ"י בהיסטוריוגרפיה של המרד. בשנים האחרונות התפרסמו עבודות נוספות בנושא שהעלו אותו למודעות הציבורית ונדמה שהיום הוא ידוע יותר, אם כי גיבוריו של הארגון הצבאי היהודי: ליאון רודאל, פאוול פרנקל וחבריהם עדיין נותרו אלמונים.

במלאת שבעים שנה למרד גטו ורשה מוגשת מהדורה חדשה ועדכנית של "מצדה של ורשה". מטרתו של הספר לא הייתה מעולם, ואיננה גם היום, לנפץ את המיתוס של המרד, אלא לתקן עיוות היסטורי ארוך שנים ולהוסיף לפנתיאון הגיבורים הלאומי גם את שמותיהם ואת זכרם של לוחמי האצ"י.

חיים לזר ליטאי נולד בפוניביז' שבליטא בשנת 1914. הוא השתייך למחתרת בגטו וילנה, לחם בשורות הפרטיזנים ביערות ליטא והיה מראשי ארגון "הבריחה". עלה לארץ עם רעייתו חיה לבית שפירא ב-1947 ומייד החל בעבודת מחקר ותיעוד של אנשי בית"ר בשואה. בנוסף למחקריו על גטו ורשה, הוא פרסם מחקרים על כיבוש יפו, על הפריצה למבצר עכו ועל עליית "אף על פי" וכתב עשרות מאמרים בנושאים אלה. הקים את "מוזיאון הלוחמים והפרטיזנים", שפעל במצודת זאב בתל-אביב מאמצע שנות השבעים וערך למעלה משמונים חוברות של כתב העת שפרסם המוזיאון. לזר נפטר בתל-אביב בשנת 1997.

 

לפרטים ולהזמנות:

מכון ז'בוטינסקי בישראל

רח' המלך ג'ורג' 38, תל-אביב 61230, ת"ד 23110

טלפון 03-5287320 / פקס 03-5285587

דואר אלקטרוני office@jabotinsky.org

www.jabotinsky.org

חיים לזר ליטאי, מצדה של ורשה - ספר חדש