14.10.1969 – ניסיון למנוע נגינת ריכרד שטראוס בפילהרמונית

נדמה לי שניצחנו.

אתמול בערב נפגשנו עם נציגי התזמורת הפילהרמונית, לפי בקשתם, כדי לשוחח ולמצוא מוצא והבנה בעניין נגינת יצירות שטראוס. מצדם השתתפו מר הפטל ומר קרפינוביץ' ומצדנו בורשטיין, האס ואני. הפגישה נתקיימה בהיכל התרבות בשעה עשר בערב. השיחה התנהלה באווירה ידידותית וגלויית לב וכל אחד העלה את נימוקיו.

מר [אורי] טפליץ טען ששטראוס "אינו כל כך נאצי", ולמה נטפלו דווקא אליהם, לתזמורת, שעה שכל הארץ מלאה סחורות גרמניות ויחסים הדוקים וכו'.

אמרתי לו, כי אני מוכן להשתתף בוויכוח, סימפוזיון, על נושא זה שימשך זמן רב, אך כעת אינני חושב שנוכל לשכנע אחד את השני ולהזיזו מעמדתו, ועל כך מכיוון שבפנינו בעיה מאוד קונקרטית איך להוריד מן התוכנית את יצירת שטראוס ו/או איך למנוע את נגינתה ו/או להגיב על נגינתה אם התזמורת לא תיענה לפנייתנו, הרי ברצוני לומר בראש וראשונה ולהשתמש בנימוק רגשי – ואולי זה ידבר אל לבם וישפיע על הנהלת התזמורת: אנו כעת נמצאים במצב מסוים, חמור מבחינה רגשית ונפשית, אנו דואבים על בנינו הנופלים, העצבים מתוחים, אנו נמצאים בתוך מלחמה מתמדת עם האויב, למה על כן להוסיף ולהחמיר מצב זה במלחמת תרבות פנימית, למה לגרום לכאב לב ולזעזועים נפשיים לחצי מיליון תושבים לפחות, אשר רק אמש שמעו באושוויץ, מיידנק ומחנות וגטאות אחרים את המוסיקה הגרמנית בתוך תהליך ההשמדה – חייבים ונאלצים גם כאן להאזין למוסיקה גרמנית? פשוט, לא מגיע לנו דבר כזה. גם אנו מבקשים ליהנות מנגינת התזמורת, אנו רואים בה מבצר חברתי ומוסרי – למה לקלקלו?

אחרי חילופי דעת העלה מר הפטל הצעה שוועדה ציבורית תבדוק את כל מכלול העניינים השייכים לעברו של שטראוס, ומה שהיא תחליט כן יהיה. קיבלנו את ההצעה והוספנו שהוועדה תורכב על דעת הכול ובוודאי נכבד את מסקנותיה. הוא הבטיח עד יום חמישי לתת לנו תשובה סופית, אך הרושם שלנו הוא כי כבר הוחלט אצלם לוותר על נגינת שטראוס.

זהו הישג גדול ונכבד. אמנם היינו מפגינים, היינו מפריעים ואולי גם מפוצצים קונצרט אחד או שניים, אך בסופו של דבר גם התזמורת וגם הקהל היה מתרגל לנגינת יצירות נאציות.

אגב, מר טפליץ הוסיף והודה כי בקשר לנגינת יצירותיו של ריכרד ואגנר הוא כבר שינה את דעתו בשנים האחרונות ויש לו ספקות כבדים אם צריכים לנגנן.

16.10.1969 –

עניין נגינת שטראוס הגיע לסיומו.

הנהלת התזמורת הפילהרמונית פירסמה בערב הודעה לעיתונות בה היא מודיעה כי לא ינגנו את יצירתו לפי התוכנית וכי ההנהלה תבקש מן המועצה הציבורית של התזמורת להרכיב ועדה ציבורית שתחליט סופית בנידון.

ביטול נגינת שטראוס