26.1.1961 – ביקור אצל ראובן בן-שם פלדשאו

26.1.1961

 אמש ביקרתי בביתו של ד"ר ראובן בן שם-פלדשאו, כדי לקבל ממנו עדות על ארגוננו במרד גיטו ורשה. הוא סיפר שכל הזמן התלבט בבעיה היכולה להיראות כבלתי סימפטית והיא – הקשר בין ארגוננו לבין ה-A.K. ארמיה קריובה, ארגון פולני קיצוני לאומני ושונא יהודים, אשר במשך הזמן עסק גם בהריגת יהודים. הוא חשש לכתוב על כל הפרשה, היות והקהל לא יבין את הדבר ומתנגדינו עלולים לנצל את הדבר נגדנו. לדבריו, בהגיעו לארץ בשנת 1945 כתב מאמר גדול על ארגוננו ועמד לפרסמו בעיתון "המשקיף", אך לאחר שהתייעץ בנדון אמרו לו חברי המערכת, וביניהם זלמן, שלא יפרסם את הסיפור, כי נודף מן הקשר הזה עם A.K. ריח לא טוב. כעת הוא מצטער על כך שהמאמר לא נשמר אצלו לפחות בכתובים, כי אז היו העניינים טריים והוא זכר את כל הפרטים ואת כל האנשים על שמותיהם. נוסף לשיכחת הזמן, הרי עצם הדבר שאמרו לו כי אין לספר על הקשר עם A.K., הניע אותו לשכוח את הפרשה כולה ולמחוק אותה מן הזכרון, ואכן הצליח בכך.

אמרתי לו שאין אני נרתע מלספר את כל האמת, שאין אני רואה כל רע בכך שהיינו באותה תקופה קשורים עם ארגון פולני זה, אשר באמת סיפק לחבר'ה נשק ומדריכים ועזרה אחרת. באותו זמן הרי היו קושרים קשרים אפילו עם השטן עצמו כדי להשיג נשק מכל מקור אפשרי, ומה עוד שבאותה תקופה אנשי A.K.

בוורשה לפחות, עדיין לא עסקו ברצח יהודים. לדעתי – אם נספר את כל האמת, אפילו תיראה בעיני מישהו כמכוערת, הרי זה יחזק את האימון בסיפור כולו. נוסף על כך, אם פרופסור ברל מרק, הקומוניסט האדוק והמסתגל, שונא הציונות ושונא הרביזיוניסטים, המשמש כעת כראש המכון הסטורי בוורשה, מצא עוז בנפשו לכתוב הרבה על ארגוננו, הנראה בוודאי בפולין כארגון ריאקציוני ופאשיסטי, והדברים פורסמו בהוצאה רשמית של משרד ההגנה הפולני הקומוניסטי – הרי אין לנו מה לחשוש מן הגילויים במחקר הסטורי רציני, מה עוד שאין בכך כל רע, כאמור. אני, הוספתי ואמרתי, מוכן ומזומן לספר על הכל – וכך אעשה. ד"ר בן שם שמח מאד על דברי. כעת, כאשר קיבל היתר ממני לספר על כך – ישתדל לנער מעל מוחו את אותה ערימת אבק ענקית שצבר במתכוון על זכרון זה. נגולה גם אבן מליבו והוא ישתדל לדלות מנבכי העבר את המקסימום של פרטים אפשריים, כדי לשחזר את הסיפור במלואו. קבענו להוסיף ולהיפגש בנדון.